Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Nova και ΟΤΕ σε ενα πιατο με πολλες τηλεορασεις

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Nova και ΟΤΕ σε ενα πιατο με πολλες τηλεορασεις

    Γεια σας,στο σπιτι του πατερα μου εχουμε οτε tv και τωρα θα βαλουμε επιπλεον νοβα.Σημερα εχουμε σε ενα πιατο 80 εκατοστων ενα lnb αλλα τωρα που θα βαλουμε νοβα τι lnb θα χρειαστω?
    Επισης θελω να δωσω σημα σε 6 δωματια δηλαδη σε 6 τηλεορασεις οπου να μπορουμε να βαλουμε τον καθε δεκτη σε οποιο δωματιο θελουμε.Μιλησα με το ξαδερφο μου που ξερει μερικα πραγματακια και μου ειπε να παρω εναν πολυδιακοπτη και αγορασα εναν της spaun με 9 εισοδους και 8 εξοδους για να μπει και η επιγεια.Καλωδια υπαρχουν σε καθε δωματιο για τις τηλεορασεις και για το πιατο οποτε το μονο που θελω ειναι να παρω lnb αλλα δεν εχω ιδεα ποια πρεπει να παρω κι εδω θα ηθελα την βοηθεια σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Χρειάζεσαι Quattro lnb. Οχι quad. Θα παρεις δυο και θα τα συνδέσεις στις 8 εισόδους του πολυδιακοπτη κ στην 9η θα βαλεις την ψηφιακή. Απο τις 8 εξοδους θα πας στα υπνοδωματια. (για την ιστορία παίζουν κ με απλό lnb γτ ο οτε και το νοβα τα κανάλια τους τα εχουν στην ίδια μπάντα και στην ίδια πόλωση.. Απλα πρεπει να συνδέσεις το lnb στην καταλληλη εισοδο απο τις 4 που εχει για το καθένα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    θελεις 2 quattro lnb.απο το πιατο στο multiswitch θαπαναι 8 καλωδια.4 για καθε lnb.βαλε κεντρο τον ΟΤΕ και παρακεντρο τον NOVA.στα δωματια οι πριζες πρεπει να ειναι TV/SAT.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    τα lnb να ειναι slim.αλιως θαχεις προβλημα στο 80αρι πιατο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας και την βοηθεια σας.Το εψαξα λιγο και μονος μου και καταλαβα τι πρεπει να γινει για τις συνδεσεις.Τωρα για τα lnb δεν προλαβα να κοιταξω κατι συγκεκριμενο για να ειμαι ειλικρινης.Χρειαζομαι τα QUATTRO και οχι τα QUAD αν τα λεω σωστα.Επισης οπως λεει ο basilism θα πρεπει να ειναι slim καθως το πιατο ειναι 80 εκατοστων κι αυτο λογικα σημαινει οτι ειναι σχετικα μικρο.
    Αυτο που δεν ξερω τωρα ειναι τι μαρκα να επιλεξω γιατι δεν το γνωριζω το αντικειμενο.Μπορειτε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες η ακομη και να μου προτεινετε κανενα που να ειναι δοκιμασμενο το οποιο θα ειναι καλο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    112


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την προταση Βασιλη.Ειναι καλη αυτη η εταιρια?Θα κανω την αγορα απο το Eshop.gr ομως γιατι εχω ενα πιστωτικο εκει και θελω να κλεισω τα χρηματα.
    Επειδη ειχα λιγο χρονο εκατσα να το ψαξω κι εγω λιγο το θεμα ειδα να λενε πολλα θετικα για τα lnb της inverto της mti της smart και αλλων αλλα δεν θυμαμαι ολα τα ονοματα.Επισης διαβασα οτι μερικοι βαζουν καανονικο lnb μαζι με slim οταν ειναι πολυ κοντα ο δευτερος δορυφορος.Μιλησα με τον ξαδερφο μου και ειπε οτι μπορω κι εγω να το κανω ετσι και θα ειναι καλυτερα.Κοιταξαμε μαζι στο Eshop.gr γιατι εγω δεν εχω ασχοληθει με τα δορυφορικα για να μου πει και αυτος την γνωμη του για το τι να πάρω.Ειδα οτι εχει slim lnb οπως μου ειπατε.Αυτος μου ειπε να παρω ενα inverto ultra η premium και για δευτερο ενα inverto slim.Μου ειπε ακομα οτι μπορω να βαλω και δυο inverto premium γιατι ειναι ετσι σχεδιασμενα για να μην ακουμπανε το ενα στο αλλο.
    Επειδη δεν ξερω τι λεει κι αν τα λεει καλα ο ξαδερφακος μου μπορειτε να μου δωσετε μια λυση για να κανω την επιλογη μου?Μακαρι να μου κανουν τα premium γιατι ειναι τα φθηνοτερα και δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avolar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την προταση Βασιλη.Ειναι καλη αυτη η εταιρια?Θα κανω την αγορα απο το Eshop.gr ομως γιατι εχω ενα πιστωτικο εκει και θελω να κλεισω τα χρηματα.
    Επειδη ειχα λιγο χρονο εκατσα να το ψαξω κι εγω λιγο το θεμα ειδα να λενε πολλα θετικα για τα lnb της inverto της mti της smart και αλλων αλλα δεν θυμαμαι ολα τα ονοματα.Επισης διαβασα οτι μερικοι βαζουν καανονικο lnb μαζι με slim οταν ειναι πολυ κοντα ο δευτερος δορυφορος.Μιλησα με τον ξαδερφο μου και ειπε οτι μπορω κι εγω να το κανω ετσι και θα ειναι καλυτερα.Κοιταξαμε μαζι στο Eshop.gr γιατι εγω δεν εχω ασχοληθει με τα δορυφορικα για να μου πει και αυτος την γνωμη του για το τι να πάρω.Ειδα οτι εχει slim lnb οπως μου ειπατε.Αυτος μου ειπε να παρω ενα inverto ultra η premium και για δευτερο ενα inverto slim.Μου ειπε ακομα οτι μπορω να βαλω και δυο inverto premium γιατι ειναι ετσι σχεδιασμενα για να μην ακουμπανε το ενα στο αλλο.
    Επειδη δεν ξερω τι λεει κι αν τα λεει καλα ο ξαδερφακος μου μπορειτε να μου δωσετε μια λυση για να κανω την επιλογη μου?Μακαρι να μου κανουν τα premium γιατι ειναι τα φθηνοτερα και δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα.
    -

    -Σακη δεν θα βρείς ιδιαίτερη διαφορά στα συγκεκριμένα υλικά πάρε ότι νομίζεις οικονομικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    σωστα ειπε ο Θυμιος.παρε οτι επιτρεπουν τα οικονομικα σου.
    οτι και να διαλεξεις κανει δουλεια.
    το θεμα ειναι πως θα τα κεντραρεις.
    υπαρχει πεδιομετρο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΤΡΙΚΑΛΑ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ναι υπαρχει πεδιομετρο εχει ενα φιλος του ξαδερφου μου.Η πιο φθηνη λυση ειναι να παρω δυο lnb premium της inverto.Αυτα θα ειναι ενταξει στο δικο μου πιατο?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Nova και σε άλλη τηλεόραση..
    By haf in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-15, 20:34
  2. Οτε Tv και nova με ένα καλώδιο
    By bgin in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-13, 19:01
  3. Nova Cinema & Nova Sports sτον ψηφιακο δεκτη τηλεορασης!
    By Mixalis xania in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-12, 19:31
  4. Πολλες συχνωτητες μεσα σε ενα αγωγο.
    By -nikos- in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-12, 19:41
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 02:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας