Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Αερομοντελιστής με ηλεκτρονικές ανησυχίες!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Αερομοντελιστής με ηλεκτρονικές ανησυχίες!

    Γεια χαρά,

    Όπως λέει και ο τίτλος είμαι αερομοντελιστής με μαύρα μεσάνυχτα στην ηλεκτρονική.
    Παρόλα αυτά έχω καταφέρει να ενσωματώσω κι ένα δεύτερο module RF εκπομπής δηλαδή στην τηλεκατεύθυνσή μου (Spektrum DX7 gen. 1st), ακολουθώντας τυφλοσούρτια.

    Τώρα θέλω να βάλω οπίσθιο φωτισμό στην οθόνη της, αλλά για να μην καταναλώνει ενέργεια συνέχεια θέλω να τον κάνω να σβήνει μόνος της.
    Αμέσως το μυαλό μου πάει σε απλή χρονοκαθυστέρηση και άρα χρήση ενός 555 timer αν το λέω καλά.
    Input θα πάρω από το buzzer της τηλεκατεύθυνσης και κάθε φορά που θα ακούγεται ήχος από εκεί θέλω να προγραμματίζεται ένα ρολόι 20 δευτερολέπτων μετά την παρέλευση των οποίων ο φωτισμός στην οθόνη να σβήνει γλυκά μέσα σε 2 δευτερόλεπτα. Αυτό είναι το βασικό μου σενάριο λειτουργίας.
    Δεν ξέρω αν ένα απλό 555 timer μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά ή πρέπει να πάω σε προγραμματισμό μέσω Arduino ενός ATtiny85.
    Παπαγαλίζω όπως καταλάβατε και δεν έχω ιδέα πως θα μπορούσα να τα συνδέσω ή και προγραμματίσω.

    Αρχικά λοιπόν θέλω την βοήθειά σας ως προς το τι πρέπει να εφαρμόσω: την λύση του 555 timer ή την λύση του ATtiny85;

    Στην συνέχεια θα ήθελα την βοήθειά σας ως προς την συνδεσμολογία: τι άλλο θα χρειαστώ (hardware) για να υλοποιήσω το σενάριο που σας περιέγραψα παραπάνω.

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σε περίπτωση που μου στείλετε κανένα σχεδιάγραμμα παρακαλώ όσο πιο απλό γίνεται γιατί τις συντομογραφίες και τα εικονίδια που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρονικοί δεν τα καταλαβαίνω.

    Τo backlight kit το έχω αγοράσει / φτιάξει ήδη κι αν δεν βρω άκρη θα το συνδέσω κατευθείαν στον διακόπτη της τηλεκατεύθυνση για να φωτίζεται η οθόνη συνεχώς.

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την όποια απάντηση και βοήθεια!

    kit5.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Το να βάλεις το 555 οκ αλλά πως θα το κάνεις να σβήνει αργά? Θέλεις και άλλο κύκλωμα εκεί. Ίσως κανένα από αυτά που βάζουν σε πλαφονιέρες αυτοκινήτων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    δηλαδή αν δεν ήθελα το soft shut down γινότανε και με 555 timer;

    να ρωτήσω όμως κάτι βασικό: και το 555 timer πάλι μέσω Arduino προγραμματίζεται;

    και κάτι ακόμα: αληθεύει πως υπάρχουν μικρά πραγματάκια σαν κι αυτό πάνω στα οποία κουμπώνεις το τσιπάκια και το βάζεις κατευθείαν πάνω στον Η/Υ, αποφεύγοντας την αγορά και χρήση της κάρτας Arduino Uno R3;

    ας πούμε σε αυτό που έβαλα λέει μπαίνει το ATtiny85
    υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το 555timer

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    To 555 δεν ειναι προγραμματιζομενο, απλα οριζεις τον χρονο που θες με αντισταση-πυκνωτη.
    Προφανως σε βολευει καλυτερα κατι τετοιο... θελει μονο ενα μικρο κυκλωματακι σε διατρητη και δουλευει απευθειας.

    Ο μικροελεγκτης ειτε προκειται για tiny85 ειτε οτιδηποτε αλλο θα χρειαστει και ενα προγραμμα που θα πρεπει να το γραψεις εσυ. Θα παρεχει βεβαια σαφως μεγαλυτερη ευελιξια αλλα θα ειναι πιο συνθετο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasosmos : 13-06-16 στις 17:53

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tasosmos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    0 teo (13-06-16)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικα το να σβήνει η οθονη δεν θα σου προσφέρει τιποτα. Με επαναφορτιζομενα στοιχεια 1500 πετας πανω απο δυο ωρες χωρις προβλημα , με αναμενη συνέχεια την οθονη.
    τωρα αν θες να σβήνει η οθονη προτεινω να φτιαξεις το κυκλωμα με το κυκλωμα με το 555
    ΑΛΛΑ αν θες να κανεις ρυθμίσεις πρέπει να αναψει ,διαφορετικα γιατι να εχει φωτισμο. ΑΡΑ
    Πρέπει να ενεργοποιείται το κυκλωμα απο το ρολερ διακοπτη που μπαίνεις στον προγραματισμο του πομπου σου. Αρχίζει να γινεται ποιο συνθετο το πραμα......
    για το σταδιακο σβησιμο της οθονης. Ο Φωτισμός που θα βάλεις ειναι Led και ο Χειρισμός τους για να ρυθμιστεί ο φωτισμος τους θελει ειδικο τσιπ, η επεξεργαστη.

    για περισσότερες λεπτομέριες
    Καλαρακης Μηνάς
    γραμματέας ΕνωσηΑερομοντελιστωνΗρακλειουΚρητης. ΕΑΗΚ.gr
    6932435031

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    0 teo (13-06-16)

  8. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalarakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικα το να σβήνει η οθονη δεν θα σου προσφέρει τιποτα. Με επαναφορτιζομενα στοιχεια 1500 πετας πανω απο δυο ωρες χωρις προβλημα , με αναμενη συνέχεια την οθονη.
    τωρα αν θες να σβήνει η οθονη προτεινω να φτιαξεις το κυκλωμα με το κυκλωμα με το 555
    ΑΛΛΑ αν θες να κανεις ρυθμίσεις πρέπει να αναψει ,διαφορετικα γιατι να εχει φωτισμο. ΑΡΑ
    Συνάδελφε την φωτιζόμενη οθόνη την θέλω κυρίως για το πεδίο
    Αλλά και στην ρύθμιση καμιά φορά

    Αν έχω input από το buzzer, ουσιαστικά ανάβω την οθόνη όποτε θέλω είτε μα τα κουμπιά του menu είτε με τα κοκκοράκια των trim

    Έχω 2100mAh LiFePO4 και δεν έχω συνηθίσει να φορτίζω μπαταρία τηλεκατεύθυνσης
    Οπότε όσο ενέργεια σώνω τόσο πιο αμετάβλητη θα είναι η συνήθειά μου να μην φορτίζω μπαταρία τ/κ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    οκ με τις αντιστάσεις ρυθμίζω τον χρόνο σβησίματος στην χρήση του 555 timer
    με έναν ή περισσότερους πυκνωτές δεν μπορώ να ρυθμίσω το χαμηλό σβήσιμο;

    με το ATtiny85 θα χρειαστώ κι εκεί πυκνωτές και αντιστάσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Επίσης μην ξεχνάς το θέμα βάρους κλπ, αν μπλέξεις με αρντουίνια και λοιπά θα έχεις μεγαλύτερο βάρος.

    Με όλα θα χρειαστείς αντιστάσεις και πυκνωτές, ο μικροελεγκτής δεν δουλεύει σκέτος συνήθως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    τι το θες να σβήνει γλυκά σε 2" ? μπλέκεις τα πράγματα χωρίς να χρειάζεται. (όχι ότι δεν γίνεται όμως.)

    Βάζεις ένα 555 σε συνδεσμολογία μονοσταθούς πολυδονητή με τρίγκερ απ όπου επιλέξεις, και οδηγείς ενα μικρό τρανζίστορ ή μόσφετ για το φωτισμό (ή και κατευθείαν αν ο φωτισμός τραβάει κάτω απο 100mA αν θυμάμαι καλα)

    Εγώ υποψιάζομαι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το έχεις στο απο πού θα πάρεις το τριγκερ..... γιατί το μπαζεράκι που λες αν δεν ειναι 5V και έχει εναλασσόμενη συχνότητα θα χρειαστείς κι εκει κυκλωματάκι προσαρμογής.


    https://www.google.gr/search?q=555+%...w=1680&bih=910

    1 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι το θες να σβήνει γλυκά σε 2" ? μπλέκεις τα πράγματα χωρίς να χρειάζεται. (όχι ότι δεν γίνεται όμως.)

    Βάζεις ένα 555 σε συνδεσμολογία μονοσταθούς πολυδονητή με τρίγκερ απ όπου επιλέξεις, και οδηγείς ενα μικρό τρανζίστορ ή μόσφετ για το φωτισμό (ή και κατευθείαν αν ο φωτισμός τραβάει κάτω απο 100mA αν θυμάμαι καλα)

    Εγώ υποψιάζομαι ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα θα το έχεις στο απο πού θα πάρεις το τριγκερ..... γιατί το μπαζεράκι που λες αν δεν ειναι 5V και έχει εναλασσόμενη συχνότητα θα χρειαστείς κι εκει κυκλωματάκι προσαρμογής.


    https://www.google.gr/search?q=555+%...w=1680&bih=910

    άγνωστες λέξεις, πολλές άγνωστες λέξεις!

    για πες τα μου πιο απλά
    τι είναι όλα αυτά που περιγράφεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρονικός Μηχανικός Τ.Ε.
    By ssstauros in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 18:14
  2. Αντιστοιχίες τρανζίστορ
    By john_b in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-13, 18:12
  3. μήνυμα απο antivirus...(να ανησυχώ;;;)
    By yianni99 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-12, 14:50
  4. Κοφταδομαχίες !!
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-10, 00:43
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-06, 23:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας