Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: ΤΑΣΗ ΕΞΟΔΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή ΤΑΣΗ ΕΞΟΔΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην εξής απορία:
    Έχω το παρακάτω τροφοδοτικό:
    Untitled.jpg
    Τροφοδοτεί 4 ecc82 στα 12,6 volt όπου η κάθε μία τραβάει νομίζω 150ma
    Μετά την ανόρθωση έχω 16,5 volt περίπου.. Η αντίσταση 1Ω ρυθμίζει τελικά την έξοδο στα 12,6 περίπου.. Δηλαδή έχω μια πτώση τάσης περίπου 4volt..
    Αυτό η πτώση τάσης λόγω της 1Ω σύμφωνα με ποιον τύπο προκύπτει?

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Προσοχή δεν τροφοδοτούμε μικρές λυχνίες απευθείας η ωμική αντίσταση τους είναι πολύ μικρή όταν ψυχρές ενώ όταν ανάβουν μεγαλώνει.Θα δεις μόλις τροφοδοτείς να φωτίζει πολύ έντονα το νήμα και μετά από 1-2 δευτ. να έρχεται στο κανονικό. Αυτό είναι καταστροφικό για το νήμα.Πρέπει να βάλεις καταλληλη αντίσταση ισχύος που περιορίζει το αρχικά μεγάλο ρεύμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην εξής απορία:
    Έχω το παρακάτω τροφοδοτικό:
    Untitled.jpg
    Τροφοδοτεί 4 ecc82 στα 12,6 volt όπου η κάθε μία τραβάει νομίζω 150ma
    Μετά την ανόρθωση έχω 16,5 volt περίπου.. Η αντίσταση 1Ω ρυθμίζει τελικά την έξοδο στα 12,6 περίπου.. Δηλαδή έχω μια πτώση τάσης περίπου 4volt..
    Αυτό η πτώση τάσης λόγω της 1Ω σύμφωνα με ποιον τύπο προκύπτει?

    Ευχαριστώ
    Η πτώση τάσης δεν είναι σταθερή στην 1Ω εξαρτάται από την αντίσταση-καταναλωτή που θα συνδέσεις στην έξοδο τροφοδοτικού σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πτώση τάσης δεν είναι σταθερή στην 1Ω εξαρτάται από την αντίσταση-καταναλωτή που θα συνδέσεις στην έξοδο τροφοδοτικού σου
    Ναι οκ..... Αλλα οι λυχνίες τραβάνε 600 ma όλες μαζί.. Πως προκύπτει η πτώση τάσης των τεσσάρων περίπου βολτ? Αυτό δεν καταλαβαίνω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    τα 4V πως τα μέτρησες? τελική τάση με φορτίο και τάση στην γέφυρα χωρίς φορτίο? αν ναι δεν υπολόγισες οτι στις διόδους αυξάνεται η πτώση τάσης όταν έχουν φορτίο (έχουν και ωμική αντίσταση)
    Αν έκανες σωστά τη μέτρηση (με φορτίο όλες οι μετρήσει) πιθανόν δεν πήρες σωστές μετρήσεις γιατί το πολύμετρό σου δεν εχει true rms και ξέρει να μετράει μόνο AC και σταθερή ταση και μετά την γεφυρα δεν είναι ούτε AC ούτε σταθερή τάση... αφού είναι ανορθωμένη μεν (άρα όχι AC) αλλά δεν είναι απόλυτα σταθερή αφού λόγω της αντίστασης που μεσολαβεί μεταξύ γέφυρας και πυκνωτή υπάρχει κυμματισμός στην τάση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Μηπως τα 16.5 τα μετρησες χωρις φορτιο? ΜΕΤΡΑ την πτωση τασης ΠΑΝΩ στην αντισταση.
    4βολτ σε 1Ω αντιστοιχουν σε 4Α...δεν ειναι σωστο και ο Κυριος Ωμ δεν πεφτει ποτε εξω οποτε εσυ κατι μετρας λαθος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή δεν τροφοδοτούμε μικρές λυχνίες απευθείας η ωμική αντίσταση τους είναι πολύ μικρή όταν ψυχρές ενώ όταν ανάβουν μεγαλώνει.Θα δεις μόλις τροφοδοτείς να φωτίζει πολύ έντονα το νήμα και μετά από 1-2 δευτ. να έρχεται στο κανονικό. Αυτό είναι καταστροφικό για το νήμα.Πρέπει να βάλεις καταλληλη αντίσταση ισχύος που περιορίζει το αρχικά μεγάλο ρεύμα
    Αυτό που γράφεις εγώ δεν το έχω δει πουθενά. Βεβαίως στην αρχή συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, αλλά είναι απολύτως φυσιολογικό μέσα στα χαρακτηριστικά των λυχνιών
    Τώρα εάν κάποιες συσκευές όπως τηλεοράσεις είχαν ένα θερμιστορ στην είσοδο, δεν ήταν για την προστασία των νημάτων, αλλά για την προστασία των υλικών κυρίως των πυκνωτών απο την υψηλη ταση, μέχρι να αποκατασταθει η κανονική λειτουργία( λόγω του ότι η υψηλή τάση με την χρήση των διοδίων ανόρθωσης εμφανιζόταν αμέσως σε όλο τα δίκτυο υψηλης ,στην ανώτερη τιμή. ). Η τάση των νημάτων έχει ορισμένα όρια από την ονομαστική τιμή αυτό πρέπει να προσέχουμε και ειδικά στις μεγάλες λυχνίες που τραβάνε πολύ ρεύμα.

    Επί του θέματος τώρα, φίλε ο νόμος του ωμ δεν λέει ψέματα, υπάρχει λάθος στον τρόπο που μετράς ]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 18-06-16 στις 08:52

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει δηλαδή το πώς με φορτίο 4 ecc82 έχω 12.6 volt από το παραπάνω κύκλωμα; Γιατί όντως έτσι είναι, το έχω φτιάξει και παίζει μια χαρά!
    Δηλαδή, αν δεν υπηρχε η 1Ω ξ τάση εξόδου θα ήταν πάνω από 16volt.. Σύμφωνα με ποιους υπολογισμούς βρίσκω την τιμή 1Ω της αντίστασης ώστε τελικά με φορτιο 4 ecc82 να έχω 12.6 στην έξοδο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθανο ειναι να γονατιζει η ταση του μετ/στη λογω μη επαρκους ισχυος ειτε ο πυκνωτης να ειναι μικρος σε χωρητικοτητα και το πολυμετρο να μετρα λαθος τη dc συνιστωσα λογω κυματωσης
    Γιατι απλα δε μετρας αυτα που εγραψα; Ποσοι ακομα πρεπει να σου γραψουν πως ο νομος του Ωμ δεν κανει λαθος; Δεν θα ηταν καλυτερα να διασταυρωνες πρωτα τις μετρησεις σωστα πριν επαναλαβεις ξανα την ιδια ερωτηση;
    https://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_του_Ωμ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Το νόμο του ohm τον γνωρίζω πολύ καλά.. Επαναλαμβάνω λοιπόν για του λόγου το αληθές ότι χωρίς φορτίο έχω 16.2volt έξοδο και φυσικά 0 volt πτώση τάσης στην 1Ω, ενώ με το φορτίο των 600ma από τις λάμπες έχω 12.6volt τάση εξόδου και 0.6 volt πτώση τάσης στην αντίσταση, όπως πολύ σωστά λέει ο ohm..

    Λοιπόν?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. περιοριστης ρευματος - προστασια εξοδου τροφοδοτικου
    By jimacid in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 13:46
  2. Εξοδος ηχείων & εξοδος ακουστικών
    By Diaman in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 10:42
  3. Δημιουργια τροφοδοτικου 12v ρυθμιζομενη ταση. -lm317
    By Mixalis xania in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-11, 14:44
  4. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 19:21
  5. Μη σταθερη ταση εξοδου του atmega8515L
    By lucky13 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 14:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας