Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Ιδέες για Πτυχιακή εργασία

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή Ιδέες για Πτυχιακή εργασία

    Kαλησπέρα σας,
    μιας και ήρθε η ώρα να κάνω την διπλωματική μου στο μεταπτυχιακό μου, θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις-ιδέες σας.
    Θέλω κάτι να συνδίαζει πληροφορική και ρομποτική, μιας και η πληροφορική είναι η βάση του μεταπτυχιακού μου.
    Απλά ιδέες θα ήθελα.
    Η διπλωματική μου στο προπτυχιακό ήταν η παρακάτω:
    https://www.youtube.com/watch?v=1r9ff7XKlG8

    Πλέον θα ήθελα κάτι πιο χρήσιμο και πιο δύσκολο.
    Σας ευχαριστώ.

    11 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thabibikas : 20-06-16 στις 18:10

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    http://inmoov.fr/hand-and-forarm/

    Kαλή αρχή σε ότι και αν κάνεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    πολλά μπράβο για την εργασία σου στο προπτυχιακό!
    καλή συνέχεια σε ότι κάνεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Κάτι πιο χρήσιμο (κατά τη γνώμη μου) που ξεκίνησα, αλλά δεν το ολοκλήρωσα ακόμη λόγω χρόνου:
    Ένα κιτ (εγώ το ξεκίνησα σε raspberry) το οποίο να αυτοματοποιεί όλες τις χρήσιμες εργασίες (κατεργασίες) συμβατικών εργαλειομηχανών χωρίς όμως να χρειάζεται ο χειριστής της να γνωρίζει απο cad/cam,
    ή να μην θέλει να δαπανήσει χρόνο σχεδίασης για ένα μόνο τεμάχιο σε CNC. Πολύ χρήσιμο για τις καθημερινές πραγματικές ανάγκες ενός Έλληνα μηχανουργού και όχι μόνο.

    Δηλαδή:
    - Εξοπλίζουμε για παράδειγμα έναν συμβατικό τόρνο με βηματικούς κινητήρες.
    - Τοποθετούμε magnetic linear encoders, ώστε να το κάνουμε και κλειστού βρόγχου, καθώς και rotary encoder στην άτρακτο.
    - Το περιβάλλον εργασίας του λογισμικού, θα είναι προσανατολισμένο στη απλότητα και στην αμεσότητα, χωρίς να κουράζει το χειριστή με πολύπλοκα και άσκοπα γραφικά.

    Λειτουργίες με απλά λόγια:
    - Θέλω να δουλέψω το κομμάτι μου χειροκίνητα με χρήση του εξοπλισμού μόνο σαν digital readout.
    - Θέλω να μετρήσω τη διάμετρο του κομματιού μου, να την εισάγω στην εφαρμογή μου και να του ζητήσω να κάνει (με δεδομένο βάθος κοπής και δεδομένο σημείο "μηδέν" οριζόμενο από το χρήστη), όσες επαναλήψεις
    χρειάζονται, ώστε να το κατεβάσει στην "τάδε" διάμετρο.
    - Θέλω από αυτό το σημείο να μου κάνει σπείρωμα βήματος 1,25mm σε μήκος 30mm.
    - Θέλω από αυτό το σημείο να μου κάνει κωνικότητα 30 μοιρών σε μήκος "τάδε".

    Το μεταφέρω σαν γενικότερη ιδέα. Μπορεί να εμπλουτιστεί με ότι μπορεί να φανταστεί ο καθένας. Να κάνει έναν κύκλο μια φρέζα, μία σφαίρα ένας τόρνους........κλπ.
    Και όλα αυτά άμεσα, με ακρίβεια, χωρίς χειρωνακτικές μετρήσεις, χωρίς γνώσεις και χωρίς να θυσιάζεται η χειρωνακτική χρήση της εργαλειομηχανής.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefterpitsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρίς όμως να χρειάζεται ο χειριστής της να γνωρίζει απο cad/cam
    Ξεχνα το αυτο.Ο χειριστης ειναι που πρεπει να ξερει τουλαχιστον τοσο καλα οσο και ο σχεδιαστης.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνα το αυτο.Ο χειριστης ειναι που πρεπει να ξερει τουλαχιστον τοσο καλα οσο και ο σχεδιαστης.
    Δεν κατάλαβες την όλη λογική. Μίλησα για απουσία cad/cam.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Το είχα δει το χέρι στο Arduino day του 2015...
    Καταπληκτική δουλειά.

    Τι μεταπτυχιακό έκανες? για να ξέρουμε τι θα μπορούσαμε να προτείνουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας,
    σας ευχαριστώ όλους για τις ιδδες και κυρίως για το ενδιαφέρον.
    Αρχικά σκεφτόμουν μια ιδεέα με drone και spy wifi, αλλα σκέφτομαι και εργασία πάνω στην τεχνιτή όραση.
    @nkarama, το μεταπτυχιακό που κάνω είναι γενικό πληροφορικής και περιελαμβάνει γλώσσες προγραμματισμου, δίκτυα, αλγοριθμους κλπ, δεν είναι κάτι με συγκεκριμένο περιεχόμενο, απλά θα ήθελα να κάνω κυρίως κάτι κατασκευαστικό σε συνδιασμό με την ηλεκτρονική και όχι θεωρητική εργασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefterpitsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όλα αυτά άμεσα, με ακρίβεια, χωρίς χειρωνακτικές μετρήσεις, χωρίς γνώσεις και χωρίς να θυσιάζεται η χειρωνακτική χρήση της εργαλειομηχανής.
    Για το Thumbs Down ουσιαστικα κλαιν-μαιν.

    Φαινεται απο αυτα που λες οτι δεν εχεις ιδεα.Μιλας για ακριβεια την στιγμη που ΟΛΑ τα μηχανουργεια στην Θεσσαλονικη εδω και χρονια κοβουν/διαμορφωνουν σε LASER/PUNCHING/CNC στρατζες γιατι δεν μπορουν πλεον να πετυχουν αυτη την ακριβεια.

    O Eλληνας μηχανουργος ΠΛΕΟΝ κανει πολλες φορες τον μεσαζωντα και δινει παραγγελιες του σε μεγαλες CNC εταιριες,προσθετει ενα καπελο και το πουλαει στο πελατη.

    Εαν θες να 'παιξεις' παω πασο.Αλλη μην μιλας για ακριβεια και τα συναφι εδω δεν εχεις ιδεα και πατας και Thumbs Dowb οταν καποιος προσπαθει να σου πει τι πραγματικα γινεται εξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το Thumbs Down ουσιαστικα κλαιν-μαιν.

    Φαινεται απο αυτα που λες οτι δεν εχεις ιδεα.Μιλας για ακριβεια την στιγμη που ΟΛΑ τα μηχανουργεια στην Θεσσαλονικη εδω και χρονια κοβουν/διαμορφωνουν σε LASER/PUNCHING/CNC στρατζες γιατι δεν μπορουν πλεον να πετυχουν αυτη την ακριβεια.

    O Eλληνας μηχανουργος ΠΛΕΟΝ κανει πολλες φορες τον μεσαζωντα και δινει παραγγελιες του σε μεγαλες CNC εταιριες,προσθετει ενα καπελο και το πουλαει στο πελατη.

    Εαν θες να 'παιξεις' παω πασο.Αλλη μην μιλας για ακριβεια και τα συναφι εδω δεν εχεις ιδεα και πατας και Thumbs Dowb οταν καποιος προσπαθει να σου πει τι πραγματικα γινεται εξω.
    Δεν κατάλαβες το project και δεν θα σου πω ποια είναι η σχέση μου με τα μηχανουργεία και το χώρο αυτό.
    Για το "thumbs down" σου ζητάω χίλια συγγνώμη. Δεν γνώριζα πως λειτουργεί, είδα οτι είχε στο μήνυμά σου δίπλα απο το κόκκινο κουτάκι το "1" και κατάλαβα οτι κάποιος σου έγραψε κάτι αρνητικό (ενώ το "1" ήταν για το πράσινο κουτάκι).
    Μη βλέποντας κάτι αρνητικό στο κείμενό σου, πάτησα εκεί να δω αν γράφει κάποια αιτιολογία και μετά κατάλαβα τι μ@@@κια έκανα και δεν βρήκα και τρόπο να το αναιρέσω. Λάθος μου που δεν σου έστειλα ΠΜ.
    Και πάλι σου ζητώ συγγνώμη αν έχει μεγάλη σημασία για σένα. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να εκφράσω κάτι αρνητικό για το μήνυμά σου. Πες μου αν υπάρχει τρόπος να το αναιρέσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πτυχιακή Εργασία
    By windstav in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 23:43
  2. Πτυχιακή εργασία
    By GIGER in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-14, 22:49
  3. Πτυχιακή Εργασία
    By cris_thess in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 22:03
  4. PLC για πτυχιακή εργασία!
    By Παναγιώτης_autom in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-12, 00:53
  5. Πτυχιακή εργασία
    By mpiretti in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 13:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας