Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Αντλία νερού

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Χαράλαμπε καλησπέρα

    Η σύνδεση αντλίας απευθείας στο δίκτυο χωρίς να υπάρχει δεξαμενή κατά 99% δεν επιτρέπεται (Τουλάχιστον όσον αφορά την ΕΥΔΑΠ), τώρα για το χωριό, κατά πάσα πιθανότητα ούτε εκεί θα επιτρέπεται και είναι ποιο εύκολο να βρεις και "καλοθελητές" γείτονες όταν με χαμηλή πίεση εσύ θα δουλεύεις αντλία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrew321 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύνδεση αντλίας απευθείας στο δίκτυο χωρίς να υπάρχει δεξαμενή κατά 99% δεν επιτρέπεται
    Δεν επιτρέπεται 100%.

    Το δίκτυο ύδρευσης πρέπει να βρίσκεται διαρκώς υπο πίεση ώστε να προστατεύεται από την περίπτωση εισχώρησης μολυσματικών μικροοργανισμών από σημεία που πιθανόν να υπάρχουν ρωγμές. Εάν το δίκτυο δεν μπορεί να παρέχει την ελάχιστη παροχή της αντλίας, θα δημιουργήσεις αρνητική πίεση στο δίκτυο ύδρευσης.

    Η μόνη σωστή λύση είναι η αντλία να τροφοδοτείται από δεξαμενή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    να σας ρωτησω ετσι κατι εντελως εγκυκλοπαιδικα ? πιο το νοημα να συνδεσεις μια αντλια ( φτερωτη ? ) κατευθειαν σε ενα δικτυο που ειναι πεσμενο πιεστικα ? πως θα δημιουργηθει προβλημα ? ασε που δεν νομιζω να δουλεψει και η ιδια η αντλια σωστα , απανω στο χωριο εχουμε τετοια , με δεξαμενη ανετα , εχω την εντυπωση οτι μονο μια αντλια σεντινας θα μπορουσε να προκαλεσει καποιο προβλημα στο δικτυο ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 22-06-16 στις 16:08

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Σεντινας;υποβρυχια γεώτρησης δεν εχει σημασια .ολες αντλιες ειναι.απαγορεύεται γιατι η αντλια απο την στιγμη που στην αναροφηση της(το ιδιο το δικτυο) δεν εχει πίεση θα τραβαει νερο αρα θα δημιουργει υποπιεση με οτι αυτο συνεπάγεται(εισροη ακαθαρσιων προφανως).επισης αν μιλαμε για μικρο δικτυο θα υπαρχει καποια ανακοινωση περι ωρων χρησης για ποτισμα κλπ.φαντασου να βαλει ο καθενας μια αντλια σπιτι του να ρουφαει το νερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Τι μου θυμίσατε τώρα. Δεκαετία του 1980, στο νησί που μεγάλωσα, είχε σχεδόν καθημερινές διακοπές υδροδοσίας και μεγάλες περιόδους χαμηλής πίεσης του δικτύου. Ο ένας μετά τον άλλο, άρχισαν να εγκαθιστούν αντλίες ώστε στις λίγες ώρες που είχε κάποια σχετική πίεση στο δίκτυο να προλαβαίνουν να γεμίζουν τις δεξαμενές. Αποτέλεσμα να πέφτει κι άλλο η πίεση για τους υπόλοιπους, μέχρι που στο τέλος είχαν βάλει σχεδόν όλοι αντλίες και ξαναμοιράζονταν το αρχικό πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  6. #16
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    εμ αυτο ρωταω για να μαθω , αντλια με φτερωτη πιο το προβλημα να συνδεθει στο δικτυο εφοσον δεν θα λειτουργει σωστα ουτε και η αντλια περαν του να εχεις δεξαμενη ?

    υσ ανντλια σεντινας ... φτιαχνουμε μια ωραιοτατη τρομπα αναροφησης κολλησης

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη s12original
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμ αυτο ρωταω για να μαθω , αντλια με φτερωτη πιο το προβλημα να συνδεθει στο δικτυο εφοσον δεν θα λειτουργει σωστα ουτε και η αντλια περαν του να εχεις δεξαμενη ?

    υσ ανντλια σεντινας ... φτιαχνουμε μια ωραιοτατη τρομπα αναροφησης κολλησης


    Φίλε μου αν και .... άσχετο με το θέμα , αν μπορείς δώσε περισότερες πληροφορίες για το πως με μια σεντίνα φτιάχνεις τρόμπα αναρρόφησης κόλλησης .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    επεσε στα χερια μου μια τετοια καποτε και καπου την εχω χαντακωμενη ? ... εχει εισοδο / εξαδο με συνδεση σωληνα , στην αναροφηση λειτουργουσε σαν τρομπα τρελη ! στην εξοδο οχι και τοσο καλα , μικρουλα ηταν 12β/4α , εχει ξανα συζητηθει εδω μεσα ενα τετοιο θεμα καποτε ....


    να ξανα πω το ερωτημα μου καλυτερα με το φτωχο μου μυαλο , πως ειναι δυνατων μια αντλια φτερωτης συνδεμενη κατευθειαν στο δικτυο υδρευσης να προκαλεσει προβλημα εφοσον δεν θα λειτουργει σωτα ουτε η αντλια ? αντε ας πουμε οτι η φτερωτη δημιουργε δινες με επτα χιλιαδες στροφες ... και το νερο βγαινει με το σταγονομετρο τ ακριβως να τραβηξει ? τον αερα ? κανει μια τετοια αντλια υποπιεση στο δικτυο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. αντλία λυμάτων
    By giannis_gr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-16, 18:03
  2. Υποβρύχια αντλία
    By ΝΙΚ7 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-16, 16:46
  3. Επιλογή UPS για αντλία νερού
    By rama in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-15, 11:28
  4. Αντλία (νερού) Αλιευτικού Σκάφους
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 23:33
  5. Κολλητήρι-αντλία αποκόλλησης !
    By gsouf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 02:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας