Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Bluetooth HC-06 115200 baud

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    ÌçΓ*Üò
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή Bluetooth HC-06 115200 baud

    Καλησπερα, εχω ενα bluetooth module HC-06, και το σεταρα στα 115200 baud rate αλλα πλεον δεν δουλευει (αναβει το λαμπακι), αλλα δεν δεχεται δεδομενα ουτε λαμβανει τιποτα. Το ξανα εβαλα να το σεταρω παλι σε χαμηλοτερο baud αλλα δεν ανταποκρινεται στις εντολες.

    Κατα τις αναζητησεις που εκανα, διαβασα οτι τα windows δεν διαβαζουν απο 115200 baud και πανω. Τι μπορει να γινει τωρα;

    Υ.Γ. Δεν ξερω αν ποσταρα σωστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αλλά λέω εγώ μήπως χάλασε και θέλει καινούργιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    ÌçΓ*Üò
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αλλά λέω εγώ μήπως χάλασε και θέλει καινούργιο ?
    Μα το ιδιο προβλημα το εχω και στα δυο module που εχω! Και μαλιστα λεω το ιδιο ακριβως που ειπες, μια χαλασε. Βαζω το αλλο το γυρναω σε baud 115200 του δινω το ονομα που ηθελα, τον κωδικο, αλλα και παλι τα ιδια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Ο αντάπτορ που έχεις παίζει καλά σε αυτή την ταχύτητα? Δοκίμασέ τον με loopback το tx με το rx πρέπει ότι στέλνεις να σου γυρίζει πίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    ÌçΓ*Üò
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή

    Λοιπον επειδη μου εσπασε τα νευρα και δεν ειχα καθαρο μυαλο, φωναξα εναν φιλο που ασχολειται κι αυτος! Εφερε και τα δικα του "παιχνιδια". Το προβλημα ξεκινησε απο τις usb θυρες του laptop, Εδιναν πολυ ρευμα με αποτελεσμα να καψουν οτι regulator υπηρχε ειτε στα arduino ειτε στα bluetooth module!

    Οταν βαζαμε το bluetoοth πανω στο arduino τοτε αρχιζε και ζεσταινοταν εντονα και τα 2. Βαλαμε ενα καλο να δουμε, στην αρχη δουλευε μια χαρα, αλλα μετα απο ενα φορτωμα του arduino με το λογισμικό άρχιζε να κάνει κι αυτό το ίδιο!

    Δεν ξερω τι και πως εγινε αυτο...μου φαινεται καπως περιεργο! :/

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    τα bluetooth παίζουν στα 3-4 volt. Αν τους έδινες 5V τότε λογικό να τραβάνε πολύ ρεύμα και να ζεσταίνονται, και τελικά να καίγονται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    το bluetooth module HC-06 δουλεύει με 3,3 βόλτ και όχι με τα 5 της θύρας usb.Πρέπει να τοποθετήσεις ενδιάμεσα έναν Level Converter αλλιώς το έκαψες.....

    Κοίτα το βίντεο τα εξηγεί αναλυτικά..

    Arduino Tutorial: Bluetooth HC-06 module tutorial on with Arduino Uno and Android App



    https://www.youtube.com/watch?v=fJvtMszk2G4

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Φοίβος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Αυτό το ότι τα Windows ports δεν παίζουν σε 115.200 είναι μύθος.
    Τι έκδοση Windows έχεις? Τουλάχιστον σε Windows 7-64 που κάνω τις περισσότερες δοκιμές μου, δουλεύω συνέχεια με Arduino σε 115.200 χωρίς πρόβλημα.
    Το μόνο που μου έχει τύχει με HC-05 είναι να χάνει κάποιους χαρακτήρες (μία στο τόσο) στα 115.200 οπότε το κατέβασα στα 57.600 και μετά δούλευε κανονικά.
    Αυτό όμως ήταν πρόβλημα του Bluetooth module, όχι των Windows.

    Τώρα σχετικά με το HC-06 υπάρχουν κάποια modules (HC-05 / HC-06) που δέχονται τροφοδοσία 3.6V ως 6V αλλά τα σήματα επικοινωνίας τους εξακολουθούν να είναι 3.3V.
    Αν είναι από αυτά τα modules μπορείς να τo τροφοδοτήσεις με τα 5V του USB κανονικά αλλά θα πρέπει να βάλεις ένα voltage divider (με δύο αντιστάσεις) ή άλλο κύκλωμα προσαρμογής 5V => 3V ανάμεσα στο TXD του Arduino και το το RXD του HC-06 (η αντίστροφη σύνδεση, HC-06 TXD στο RXD του Arduino δεν χρειάζεται converter).

    Φυσικά όλα τα παραπάνω ισχύουν αν το Arduino που χρησιμοποιείς είναι 5V. Αν χρησιμοποιείς Arduino έκδοσης 3.3V αλλάζουν τα πράγματα.

    Με λίγα λόγια αν δεν βγάλεις άκρη, πες μας τα παρακάτω μήπως κατεβάσουμε καμιά καλύτερη ιδέα για το πρόβλημά σου:
    α) Ποιο Arduino χρησιμοποιείς κι αν είναι 3.3 ή 5V

    β) Ποιο HC-06 module έχεις πάρει (κατά προτίμηση με link στον πωλήτη ώστε να φαίνονται οι προδιαγραφές του)

    γ) Έχεις κάποιο FTDI (USB to serial TTL converter)?
    Αν έχεις και μπορεί να γυρίζει από 5V σε 3V, μπορείς να συνδέσεις απευθείας πάνω του το HC-06 και να το προγραμματίσεις (baudrate, name, password, κλπ) και να δεις αν δουλεύει πριν το συνδέσεις στο Arduino.


    ΥΓ: Διόρθωσα το "3.6V ως 5V" που είχα γράψει παραπάνω, σε "3.6V ως 6V" που είναι το σωστό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivosv : 23-06-16 στις 03:45

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    ÌçΓ*Üò
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή

    Και τα δυο εδώ και ένα χρόνο τα δούλευα με 5 volt. Και ο φίλος μου που έχει πάντα 5v δίνει. Και μάλιστα το ένα έχει δουλέψει πάρα πολύ στα 5v χωρίς προβλήμα.

    Όσο για voltage divider το δοκίμασα αλλά και πάλι.

    Θα δοκιμάσω αυτό με το ftdi πάλι στα 3.3 να δω. Και θα ενημερώσω.

    Χμμ αν και υποψιάζομαι τι παίζει να έκανε τη ζημιά... Σε ενα arduino nano έσκασε ο regulator και μάλλον πήρε μαζί του όλα τα υπόλοιπα.

    Δυστυχώς λινκ από τα Bluetooth δεν έχω από eBay τα είχα πάρει (αλλά και τα δυο θυμάμαι ότι έλεγαν εως 6 volt). Αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι αλήθεια ή όχι αυτά που αναφέρει το ebay.

    Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino Bluetooth Remote Control toy car - Τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο με Bluetooth
    By guscokes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 23:04
  2. baud rate rs232
    By pvol in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 20:33
  3. Bluetooth...
    By p_pan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-08, 21:06
  4. BLUETOOTH Sniffer...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-06, 02:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας