Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: Ηλεκτροκόλληση 180A inverter. Προσπάθεια ανακατασκευής. Μέρος 1ο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή Ηλεκτροκόλληση 180A inverter. Προσπάθεια ανακατασκευής. Μέρος 1ο

    Σχετικά πρόσφατα, ένας φίλος μου έδωσε μια ηλεκτροκόλληση inverter 180A ELTO για ανταλλακτικά.
    Σκέφτηκα ότι ίσως να μπορεί να γίνει ανακατασκευή και να αποκτήσω μια ηλεκτροκόλληση σχετικά με λίγα έξοδα.
    Από την ηλεκτροκόλληση αυτή δεν υπάρχει η κύρια πλακέτα, το ένα ψυγείο για τα FET, το ψυγείο για την ψύξη της γέφυρας ανόρθωσης
    ισχύος και ο Μ/Σ οδήγησης των FET.
    Με την βοήθεια και την καθοδήγηση ανθρώπων με μεγαλύτερες γνώσεις επί του θέματος, ελπίζω να καταφέρω να την αναστήσω.
    Θα πρέπει να γίνουν πλακέτες, να μπουν νέα ψυγεία και να φτιαχτεί Μ/Σ οδήγησης.
    Οι εργασίες αυτές θα γίνουν βήμα βήμα και θα παραθέτω την πρόοδο μου στο παρόν νήμα.
    Στο 1ο αυτό μέρος, παραθέτω τις φωτογραφίες με τα υπάρχοντα υλικά και το σχέδιο της κύριας πλακέτας.

    IMAG0094.jpgIMAG0095.jpg
    Τι λέτε, αρχίζουμε;
    Υ.Σ. Αν θέλει ο αρμόδιος συντονιστής μπορεί να μεταφέρει το θέμα και ως παρουσίαση κατασκευής.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misterno : 24-06-16 στις 00:41

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    δεν θελω να σε απογοητευσω προωρα .... αλλα πραγματικα δεν θα καταφερεις τιποτα ! η πλακετα που ειναι ? και τα χυμα υλικα να δω τι ? να σε πω την γνωμη μου ? αστο καλυτερα και πανε παρε μια με 150 ευροπουλα εφοσον δεν θα την χρησιμοποιησεις και τοσο συχνα , αυτο που δειχνεις παρουσιαζεις τωρα ουτε ατομα με γνωσεις δεν το κανουν ....βεβαια δεν ξερω και τ γνωσεις εχεις εσυ ...? υπαρχει εδω στο φορα κατασκευη μινι ηλεκτροσυγκοληση νβερτερ απ την αρχη .... αν θελεις ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θελω να σε απογοητευσω προωρα .... αλλα πραγματικα δεν θα καταφερεις τιποτα ! η πλακετα που ειναι ? και τα χυμα υλικα να δω τι ? να σε πω την γνωμη μου ? αστο καλυτερα και πανε παρε μια με 150 ευροπουλα εφοσον δεν θα την χρησιμοποιησεις και τοσο συχνα , αυτο που δειχνεις παρουσιαζεις τωρα ουτε ατομα με γνωσεις δεν το κανουν ....βεβαια δεν ξερω και τ γνωσεις εχεις εσυ ...? υπαρχει εδω στο φορα κατασκευη μινι ηλεκτροσυγκοληση νβερτερ απ την αρχη .... αν θελεις ....
    Δημήτρη, δεν με απογοητεύεις διότι απλά η εργασία αυτή θα γίνει σιγά σιγά και μεθοδικά. Οι γνώσεις μου στο θέμα δεν είναι συγκρίσιμες με αυτές ενός "γκουρού" του είδους αλλά δεν είναι και ευκαταφρόνητες.
    Αρχικά θα φτιάξω την κύρια πλακέτα στο eagle 6.3 με βάση το σχέδιο και τις σημειώσεις που βρήκα. Δεν βιάζομαι άλλωστε και αυτό θα φανεί στην πορεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Και εγώ θα σου πρότεινα να το αφήσεις γιατί είναι σχεδόν αδύνατον να κατασκευάσεις αυτά που ζητάς χωρίς να έχεις την εμπειρία και τις γνώσεις της κατασκευάστριας εταιρίας
    Σου λείπουν τα βασικά κομμάτια και δεν νομίζω να είναι εύκολο να τα κατασκευάσεις ξεκινώντας από το μηδέν
    Εάν νομίζεις ότι μπορείς συνέχισε

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Σ. Αν θέλει ο αρμόδιος συντονιστής μπορεί να μεταφέρει το θέμα και ως παρουσίαση κατασκευής.

    Ο αρμόδιος συντονιστής δεν θέλει να μεταφέρει το θέμα, μιας και δεν είναι παρουσίαση
    ολοκληρωμένης κατασκευής, αλλά προσπάθεια (υλοποίησης). Ας το αφήσουμε εδώ.

    Όταν ολοκληρωθεί και δουλέψει, τότε θα την βάλεις στην "Παρουσίαση Κατασκευών".


    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Μια και εχεις ηδη ενα σχετικα δυσευρετο υλικο (τον μ/τ) ειμαι της γνωμης να προχωρησεις.
    Σε αυτο το ρευμα, η διαταξη ειναι συνηθως half bridge αλλα καλυτερα να βαλεις igbt , τα φετ ειναι καλα για χαμηλες τασεις.
    Σε ετοιμη ηλεκτροκολληση τα βασικα υλικα ειναι, τα 40n60, για ανορθωση 2 διπλο-διοδους FFA60UP30DN και pwm controller το UC1846.
    Κανε το θεωρητικο σχεδιο, δημοσιευσε το και βλεπουμε.
    Για μ/τ οδηγησης δοκιμασε αυτο http://uk.rs-online.com/web/p/products/2120875/
    Εννοειται οτι ο παλμογραφος ειναι απαραιτητος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και εχεις ηδη ενα σχετικα δυσευρετο υλικο (τον μ/τ) ειμαι της γνωμης να προχωρησεις.
    Σε αυτο το ρευμα, η διαταξη ειναι συνηθως half bridge αλλα καλυτερα να βαλεις igbt , τα φετ ειναι καλα για χαμηλες τασεις.
    Σε ετοιμη ηλεκτροκολληση τα βασικα υλικα ειναι, τα 40n60, για ανορθωση 2 διπλο-διοδους FFA60UP30DN και pwm controller το UC1846.
    Κανε το θεωρητικο σχεδιο, δημοσιευσε το και βλεπουμε.
    Για μ/τ οδηγησης δοκιμασε αυτο http://uk.rs-online.com/web/p/products/2120875/
    Εννοειται οτι ο παλμογραφος ειναι απαραιτητος
    Παραθέτω το θεωρητικό σχέδιο σε μορφή PDF και ελπίζω αύριο να βάλω και το κύκλωμα του PWM με το TDA1060.
    Ως FET ισχύος θα χρησιμοποιήσω τα IRFP450 τα οποία τα έχω διαθέσιμα.
    Παραθέτω και μια πιθανή διάταξη των υλικών με βάση την μελέτη που έκανα και δείχνει χονδρικά και τον όγκο που καταλαμβάνουν τα υλικά στην πλακέτα.
    Screenshot-2016-06-24-00.50.jpg
    Αυτά προς το παρόν. Συνέχεια αύριο.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Με μια προχειρη ματια το κυκλωμα φαινεται ενταξει, λειπει βεβαια το κυκλωμα active pfc αλλα δουλευει και χωρις αυτο.
    Ενα αλλο σημειο που δεν μου αρεσει ειναι οτι η εξοδος (h-bridge) υλοποιειται με 2 mosfet και 2 διοδους, αντι για 4 mosfet.


    Το παρακατω σχηματικό ειναι το στανταρντ h-bridge το οποιο χρησιμοποιω. Εχω βαλει mosfet επειδη δουλευει στα 300 με 400 khz αλλα καλυτερα να βαλεις igbt
    hbridge picture.png

    https://flic.kr/p/fAsmT3
    Το controller ποιο ειναι ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valis : 24-06-16 στις 11:43

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια προχειρη ματια το κυκλωμα φαινεται ενταξει, λειπει βεβαια το κυκλωμα active pfc αλλα δουλευει και χωρις αυτο.
    Ενα αλλο σημειο που δεν μου αρεσει ειναι οτι η εξοδος (h-bridge) υλοποιειται με 2 mosfet και 2 διοδους, αντι για 4 mosfet.


    Το παρακατω σχηματικό ειναι το στανταρντ h-bridge το οποιο χρησιμοποιω. Εχω βαλει mosfet επειδη δουλευει στα 300 με 400 khz αλλα καλυτερα να βαλεις igbt
    hbridge picture.png

    https://flic.kr/p/fAsmT3
    Το controller ποιο ειναι ?
    Η διάταξη που χρησιμοποείται ως παλμοδότης αποτελείται από ένα κύκλωμα LM324 - 555 για να παράγει τους παλμούς. Χρησιμοποιεί FET και Fast διόδους STTA12 οδηγούμενα από έναν διαφορικό ( Μ/Σ οδήγησης των πυλών. Το κύκλωμα PWM αποτελείται από optocoupler και το γνωστό TDA1060. Το πόσο σταθερό είναι θα φανεί στην πράξη.
    Πιο αργά θα δημοσιεύσω και το κύκλωμα με το πλακετάκι PWM σε μορφή Eagle 6.3.
    Με προβληματίζει που θα μπορέσω να βρω ψήκτρα αλουμινίου διαστάσεων 170Χ48Χ40 με βάση το υπάρχον.
    Ο Μ/Σ οδήγησης πυλών θα φτιαχτεί από έναν εξόδου που βρήκα σε παλιό τροφοδοτικό PSU ΑΤΧ.
    Ευτυχώς που υπάρχουν και οι χάλκινες επαφές και αποστάτες γιατί θα ήταν σχετικά δύσκολο να βρεθούν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    οκ μια χαρα , αδερφε να ξερεις παντος οτι τα ηλεκτρονικα ισχυος ειναι ακριβο σπορ ! τι να πω ... προχωρα .... διαβασε το παρακατω ....
    Mini ηλεκτροσυγκολληση inverter


    υσ αυτο ειναι το σχηματικο απ την ελτο ? ???? γιατι αν ειναι και δεν το πηρες χαμπαρι εχει μεσα μοντουλ ! που ουτε καν γραφει τι κανει πιο ειναι , και ας πουμε οτι δουλευει .... θα πρεπει να αναγνωρισεις τι κανει που πως τι .... και οπως λεν αγγλοι γαλλοι και το κακο συναπαντημα ...reverse engineering ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 24-06-16 στις 18:41

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Hλεκτροσυγκολληση inverter 100A-180A
    By Thanos10 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-20, 20:48
  2. Καλώδια για ηλεκτροκόλληση inverter
    By NIkos t in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-15, 17:06
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 23:29
  4. Προβλημα με ηλεκτροκόλληση Inverter
    By 1mpampakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 15:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας