Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Θυροτηλεόραση 2 καλωδίων και παλια θυροτηλέφωνα 4+1

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Τί σημασία έχει τί κάνει το καλώδιο; Αν ήταν γείωση δηλαδή δεν θα διαρρέεται από ρεύμα; Πιστεύω ότι έχει αρκετές πιθανότητες να δουλέψει αν και ίσως με πρόβλημα (π.χ. να χαλάει η εικόνα αν κάποιος πατάει στο θυροτηλέφωνο το κουμπί για να ανοίξει η πόρτα)

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλησπέρα
    Θα σου πώ ότι εγώ το χω κάνει με το common και την επιστροφή και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Το σύστημα θυροτηλεόρασης που έβαλα και βάζω στοιχίζει πιο πολύ απο ότι αυτό που βρήκες αλλά μου δίνει ( υποθέτω) και παραπάνω λειτουργίες Αυτό που θα προσέξεις ιδιαίτερα είναι το άνοιγμα της πόρτας , κυπρί.Εκεί θα χρειαστείς ή μια ξερή επαφή στην οθόνη σου , ή ένα ρελέ στην καινούργια σου μπουτονιέρα ή μια επαφή ρελέ ενσωματωμένη στην καινούργια σου μπουτονιέρα.Μην επιχειρήσεις να συνδέσεις παράλληλα γιατί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να κάψεις ή να σου κάψουν κάτι.Το σύστημα της BPT το υποστηρίζουμε στο 100% για οποιοδήποτε service χρειαστεί.
    Ελπίζω να βοήθησα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Σε μια παλιά πολυκατοικία 5 διαμερισμάτων ειναι εγκατεστημένο θυροτηλέφωνο BPT με τροφοδοτικο TRA/100 και ενισχυτή AMP/100.

    Γενικά ειναι ρημάδι και πρότεινα να αναβαθμίσουμε το σύστημα σε Θυροτηλεοραση και μόνο που δεν με βρίσανε. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη καλωδίωση απο το διαμέρισμα μου εκτός απο το κλασικό 4+1.

    Βρήκα Θυροτηλεοραση ατομική κάτω απο 200€ με δυο (2) μόνο καλώδια και θέλω να σας ρωτήσω να αν δουλέψει χρησιμοποιώντας απο το διαμέρισμα μου το COMMON (γείωση ; ) και το άλλο καλώδιο απο την μπουτονιέρα για το BUZZER, που ειναι το μόνο (σε κάθε διαμέρισμα) που δεν ειναι παράλληλο με τα αλλα, δηλαδή ειναι αποκλειστικά δικό μου.

    Όπως σας είπα κανεις δεν θελει να αλλάξει τιποτα, οποτε η άλλη λύση ειναι να περάσω εξωτερικό καλώδιο απο το διαμέρισμα μου στην είσοδο, αλλα και σ΄αυτό γκρινιάζουν οτι θα χαλάσει την "εικόνα" της πολυκατοικίας και μιας και ειμαι στον τελευταίο όροφο ειναι πολυ βαβούρα να το κάνω ετσι κι αλλιώς.

    Αν δεν γίνεται ετσι όπως σας είπα, μηπως ξέρει κάποιος κάποια ασύρματη λύση που να πιάνει σίγουρα 5 ορόφους πάνω ; (Έστω μόνο εικόνα και για ήχο αφήνω τα παλιά).

    Ευχαριστω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    δηλαδη δεν δουλευουν αυτα τον δυο καλωδιων σε ραζιμ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Το καλώδιο ραζίμ ( μπλέ κόκκινο τηλεφωνικό) ίσως να είναι και το πλέον ιδανικό κοινό καλώδιο για θυροτηλεοράσεις 2 καλωδίων καθώς η διατομή του και η συστροφή του επιτρέπει την καλύτερη μεταφορά εικόνας και ήχου στα ψηφιακά συστήματα.Το παραπάνω φυσικά δεν ισχύει για όλα τα ψηφιακά συστήματα 2 καλωδίων καθώς στο παρελθόν έχω δοκιμάσει 2 συγκεκριμένες μάρκες οι οποίες όμως δεν είχαν σωστή ανταπόκριση των λειτουργιών τους με ραζίμ. Ήθελαν διατομή 1 καρέ ακόμη και για απόσταση 10 μέτρων που θεωρείται πολύ μικρή.Πολλές φορές δεν παίρνεις ότι πληρώνεις!!!
    Καλό θα ήταν πρίν την αγορά να συμβουλευόμαστε το manual με τις αποστάσεις και τις διατομές του κατασκευαστή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη δεν δουλευουν αυτα τον δυο καλωδιων σε ραζιμ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    ε ωραια , και γιατι δεν λες τις μαρκες που δεν λειτουργησαν εφοσον τις δοκιμασες ? μην την πατησουμε και μεις ......


    Ήθελαν διατομή 1 καρέ ακόμη και για απόσταση 10 μέτρων
    ελα μου ?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Επίτρεψέ μου να μην αναφερθώ στις μάρκες για να μην τις κακοδιαφημίσω.
    Η μία εξ αυτών είναι και αρκετά γνωστή μάλιστα.
    Απλά για να μην την ξαναπατήσουμε ,τουλάχιστον για όσους απο εμάς αποτελεί βασικό κομμάτι εργασίας , καλό θα ήταν να ανατρέξουμε πρίν την αγορά στις προδιαγραφές του κατασκευαστή.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε ωραια , και γιατι δεν λες τις μαρκες που δεν λειτουργησαν εφοσον τις δοκιμασες ? μην την πατησουμε και μεις ......



    ελα μου ?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε ωραια , και γιατι δεν λες τις μαρκες που δεν λειτουργησαν εφοσον τις δοκιμασες ? μην την πατησουμε και μεις ......



    ελα μου ?????
    Θελει διατομη τουλαχιστον 1 τ.χ για συνδεση καμερας εισοδου με οροφο και τουλαχιστον 1.5 τ.χ για συνδεση τροφοδοτικου με καμερα ακομη και για αποσταση 10 μετρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-14, 23:05
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-11, 16:51
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 11:31
  4. Οργανο ελέγχου καλωδίων UTP με RJ 45 και RJ 11
    By stelios2000 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-08, 16:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας