Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ερωτήσεις ενός νέοπα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jimmy
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Ερωτήσεις ενός νέοπα

    Χαιρετώ όλα τα μέλη της κοινότητας! Σας έμαθα πρόσφατα και μιας και το ενδιαφέρον μου για ηλεκτρολογικά ζητήματα διογκώθηκε τον τελευταίο μήνα, είπα να γραφτώ και να ρωτήσω κάποια πράγματα.

    Λοιπόν, αρχίζω!

    Πρόσφατα αγόρασα τούτο δω :

    http://www.skroutz.gr/s/4774907/Ener...rase=energenie

    γιατί ήθελα να ικανοποιήσω την περιέργεια μου για το πόσα watt καταναλώνει κάθε ηλεκτρική συσκευή.
    Που λέτε κατέγραψα κάποιες τιμές (με πολλές εκπλήξεις!) , αλλά εμφανίστηκαν και κάποιες απορίες μου.

    Έβαλα τον μετρητή αυτόν σε ένα κλιματιστικό σε κρύα λειτουργία. Όμως ενώ το κλιματιστικό στο αυτοκόλλητο που αναγράφει την κατανάλωση δείχνει ότι έχει Input Cooling 0.62kW, ο μετρητής έγραφε ~720Watts.

    1) Πως εξηγούνται αυτά τα παραπάνω watts?

    Ο μετρητήτς λέει μετράει από 5VA-3680VA.

    2) Επομένως αν μια συσκευή είναι κάτω από 5VA δεν θα δείχνει κάτι η συσκευή, σωστά;
    (Γιατί έβαλα κάτι ανεμιστηράκια και κάτι φορτιστές και εμφάνιζε 0 Watts στην οθόνη.)

    Επίσης θέλω να αγοράσω μια καλή μπαλαντέζα. Θα μου πείτε τώρα "τι εννοείς καλή;". Κοιτάξτε, έχω μια μπαλαντέζα όπου βάζω ένα 18.000 BTU κλιματιστικό και το βύσμα υποδοχής που ενώνει θυληκό μπαλαντέζας και κλιματιστικό είναι ΠΑΝΤΑ θερμό.

    3)Παίζει ρόλο το πόσα watt μπορεί να σηκώσει κάθε μπαλαντέζα; Ποια έχετε να μου προτείνετε;


    πάμε τώρα σε ένα πιο πολύπλοκα θέμα.

    Είχα διαβάσει ότι κάθε συσκευή έχει ανάλογα watt εκκίνησης. Δηλαδή υπάρχει μια μεγάλη αιχμή όταν ξεκινάει μια συσκευή, και κάποιες φορές μπορεί να είναι και 10πλάσια της κανονικής κατανάλωσης.

    4)Επειδή λοιπόν δεν θέλω να μου καεί ο ψηφιακός μετρητής watt, υπάρχει κάποιος πίνακας που να δείχνει τα watts εκκίνησης κάθε συσκευής; Επίσης ανάλογα αυξάνονται και τα Ambere ή δεν επηρεάζονται;


    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epitaph Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτοκόλλητο που αναγράφει την κατανάλωση δείχνει ότι έχει Input Cooling 0.62kW, ο μετρητής έγραφε ~720VA.

    1) Πως εξηγούνται αυτά τα παραπάνω watts?
    Με το κόκκινο βλέπεις τη διόρθωση.
    Μετράς VA.
    Ενώ στο αυτοκόλλητο γράφει για kW.
    http://electronicdesign.com/energy/w...d-volt-amperes
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43438



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epitaph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μετρητήτς λέει μετράει από 5VA-3680VA.

    2) Επομένως αν μια συσκευή είναι κάτω από 5VA δεν θα δείχνει κάτι η συσκευή, σωστά;
    (Γιατί έβαλα κάτι ανεμιστηράκια και κάτι φορτιστές και εμφάνιζε 0 Watts στην οθόνη.)
    Σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 28-06-16 στις 13:57
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jimmy
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το κόκκινο βλέπεις τη διόρθωση.
    Μετράς kVA.
    Ενώ στο αυτοκόλλητο γράφει για kW.
    http://electronicdesign.com/energy/w...d-volt-amperes
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43438
    Μα ο μετρητής στην τιμή που εμφανίζει 720 δίπλα αναγράφει W και όχι VA. Επίσης απ όσο ξέρω στην ελλάδα ο Power Factor είναι 0.6. Επομένως :

    Watts = VA * PF

    δηλαδή αν ήταν 720 VA * 0.6 = 432 Watts.

    Ο μετρητής Watt αναγράφει. Απλά οποιαδήποτε συσκευή είναι έξω απ το όριο των 5VA - 3680VA δεν την λαμβάνει υπόψη. Π.χ. σε ένα φορτιστή που δουλεύει με 0.36VA και καίει 2 Watts , δεν λέει ότι καίει 2Watts καν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epitaph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα ο μετρητής στην τιμή που εμφανίζει 720 δίπλα αναγράφει W και όχι VA. Επίσης απ όσο ξέρω στην ελλάδα ο Power Factor είναι 0.6. Επομένως :

    Watts = VA * PF

    δηλαδή αν ήταν 720 VA * 0.6 = 432 Watts.

    Ο μετρητής Watt αναγράφει. Απλά οποιαδήποτε συσκευή είναι έξω απ το όριο των 5VA - 3680VA δεν την λαμβάνει υπόψη. Π.χ. σε ένα φορτιστή που δουλεύει με 0.36VA και καίει 2 Watts , δεν λέει ότι καίει 2Watts καν.
    Ο Συντελεστης ισχυος (Power Factor) εξαρτατε παντα απ' την φυση του φορτιου και οχι απ' την περιοχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mixalis1988 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (30-06-16)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    3.
    το καλώδιο έχει ωμική αντίσταση ανά μήκος καλωδίου, σε μικρά μήκη η αντίσταση είναι αμελητέα, σε μεγαλύτερα μήκη όμως η αντίσταση κάνει πτώση τάσης οπότε η συσκευή κυρίως τα μοτέρ έχουν πρόβλημα.΄Σου συστήνω να κάνεις μπαλαντέζα σε μήκος μόνο όσο χρειάζεται και με όσο δυνατόν χονδρύτερο καλώδιο σε διατομή γιατί όσο πιο χονδρό τόσο λιγότερη αντίσταση παρουσιάζει. Νομίζω για την περίπτωση σου 3χ2,5 καλώδιο και καλές σφιχτές συνδέσεις στα βύσματα και πρίζες.

    4.
    το ρεύμα κατά την εκκίνηση των κινητήρων είναι το ονομαστικό χ6 αλλά αυτό είναι πολύ στιγμιαίο, μέχρι ένα ίππο δεν πιστεύω να έχει θέμα.

    Στις μετρήσεις οι κατασκευαστές κλέβουν και λίγο (για την ακρίβεια είναι μετρημένες με τις καλύτερες συνθήκες) οπότε διαφορές με την μέτρηση πάντα υπάρχουν. Και ο μετρητής σου δεν είναι και καμιάς εξαιρετικής ακρίβειας, οι κατασκευαστές διαθέτουν πιο ακριβή όργανα μέτρησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epitaph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα τον μετρητή αυτόν σε ένα κλιματιστικό σε κρύα λειτουργία. Όμως ενώ το κλιματιστικό στο αυτοκόλλητο που αναγράφει την κατανάλωση δείχνει ότι έχει Input Cooling 0.62kW, ο μετρητής έγραφε ~720Watts.

    1) Πως εξηγούνται αυτά τα παραπάνω watts?
    Χωρίς να είμαι σίγουρος, να υποθέσω ότι στο input cooling δεν συμπεριλαμβάνεται η κατανάλωση των 2 ανεμιστήρων η και άλλων φορτίων;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Jimmy
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Συντελεστης ισχυος (Power Factor) εξαρτατε παντα απ' την φυση του φορτιου και οχι απ' την περιοχη.
    μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με το "Φύση του φορτίου";

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    3.
    το καλώδιο έχει ωμική αντίσταση ανά μήκος καλωδίου, σε μικρά μήκη η αντίσταση είναι αμελητέα, σε μεγαλύτερα μήκη όμως η αντίσταση κάνει πτώση τάσης οπότε η συσκευή κυρίως τα μοτέρ έχουν πρόβλημα.΄Σου συστήνω να κάνεις μπαλαντέζα σε μήκος μόνο όσο χρειάζεται και με όσο δυνατόν χονδρύτερο καλώδιο σε διατομή γιατί όσο πιο χονδρό τόσο λιγότερη αντίσταση παρουσιάζει. Νομίζω για την περίπτωση σου 3χ2,5 καλώδιο και καλές σφιχτές συνδέσεις στα βύσματα και πρίζες.

    4.
    το ρεύμα κατά την εκκίνηση των κινητήρων είναι το ονομαστικό χ6 αλλά αυτό είναι πολύ στιγμιαίο, μέχρι ένα ίππο δεν πιστεύω να έχει θέμα.

    Στις μετρήσεις οι κατασκευαστές κλέβουν και λίγο (για την ακρίβεια είναι μετρημένες με τις καλύτερες συνθήκες) οπότε διαφορές με την μέτρηση πάντα υπάρχουν. Και ο μετρητής σου δεν είναι και καμιάς εξαιρετικής ακρίβειας, οι κατασκευαστές διαθέτουν πιο ακριβή όργανα μέτρησης.
    Ευχαριστώ! Αυτό ήταν κάτι που υποπτευόμουν, αλλά δεν ήξερα γιατί συνέβαινε! Άρα συνήθως χοντρό καλώδιο = χοντρή διατομή = λιγότερη αντίσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι σίγουρος, να υποθέσω ότι στο input cooling δεν συμπεριλαμβάνεται η κατανάλωση των 2 ανεμιστήρων η και άλλων φορτίων;
    χμμμ ίσως...Δυστυχώς ο ανεμιστήρας δεν αναγράφει TDP , ενώ το PC που επίσης μέτρησα έχει ταβάνι στην κατανάλωση και δεν θέλω να βάλω stress test σε τροφοδοτικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Η εξωτερικη μοναδα εχει δικο της ταμπελακι?
    Μηπως το εσωτερικο ταμπελακι αναγραφει την καταναλωση σε πληρη φορτιο της εσωτερικης μοναδας ΜΟΝΟ?
    Ριξε μια ματια και εξω καθως πιστευω οτι μετρας την καταναλωση και στις δυο μοναδες και ειναι και inverter?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη draco1
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Πρέπει να διαβάσεις κάποια στοιχειώδη σχετικά με τον ηλεκτρισμό για να σου λυθούν οι απορίες που έχεις αλλά και άλλες που ίσως δημιουργηθουν, κατέβασε τα βιβλία από το ευγενιδειο ίδρυμα, ηλεκτροτεχνίας που βρίσκονται εδω

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Φύση του φορτίου μπορεί να είναι καθαρά ωμική αντίσταση(λάμπα αντίσταση θερμοσυσσωρευτή) είτε πηνίο π.χ. από κινητήρα(επαγωγική) είτε πυκνωτής(χωρητική). Σε αυτές τις περιπτώσεις διαφοροποιείται ο συντελεστής ισχύος P.F.Γιατί αυτό; με πολύ απλά λόγια π.χ.εσύ στέλνεις στο πηνίο 10 W αυτό χρησιμοποιεί μόνο τα 9 και το 1 το επιστρέφει ως ρεύμα αντίθετης κατεύθυνσης.PF 0.9 δες στο
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86...87%CF%8D%CF%82

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Roff ενός Mosfet
    By cris_thess in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-13, 21:30
  2. Αντικατάσταση ενός transistor...
    By musiccankill in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 21:41
  3. κατασκευή ενός φωτορυθμικου
    By nop in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-09, 14:34
  4. Το μέλλον ενός Ηλεκτρονικού.
    By siolosni in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-09, 21:13
  5. Κάψιμο ενός Τρατζίστορ
    By djdanny2788 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-06, 19:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας