Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: Αναζήτηση σχηματικού inverter τροποποιημενου ημιτονου 24V/220V

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον μέτρησα στις πύλες των τρανζίστορ εισοδου και βλεπω μια συχνότητα 7khz (υποθετω ειναι το pwm χωρις φορτιο)
    Μετρησα και τους πυκνωτες τους 2 παραλληλους 400V στην εξοδο και ηταν τουμπανο φορτισμένοι στα 345V (φονιάδες....μετά φόβου καρδίας εβαλα τα probes να τους μετρησω..). Τους μέτρησα και με τρανζιστορτεστερ αφου τους αφησα 2 ωρες να εκφορτισουν και ειναι καλοι και σε ESR 0.3ωμ.
    Διόδους στην έξοδο δεν είδα εκτος κατι σκορπιες αλλα δεν ειναι βραχυκυκλωμενες...Επειδη η εξοδος ειναι πολύ απλουστερη σκεφτομαι μηπως τα τρανζιστορ ναι μεν δεν ειναι βραχυκυκλωμενα αλλα μηπως εχουν αποδημύσει εις κύριον και με ξεγελουν?
    Θα ενημερώσω αύριο. Τελικά σχηματικό δεν εχει κανεις ε?
    αρα με σιγουρια το προβλημα ειναι στη βαθμιδα εξοδου 220.λογικα εχει αναποδα διοδο για προστασια της βασης.βγαλε κανα 2 τρανζιστορ και τεσταρε τα στο ραστερ δειγματοληπτικα να δεις,και τελος μενουν οι αντιστασεις βασεις και ο pwm controller.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα με σιγουρια το προβλημα ειναι στη βαθμιδα εξοδου 220.λογικα εχει αναποδα διοδο για προστασια της βασης.βγαλε κανα 2 τρανζιστορ και τεσταρε τα στο ραστερ δειγματοληπτικα να δεις,και τελος μενουν οι αντιστασεις βασεις και ο pwm controller.
    εχει και η εξοδος pwm controller? Συγγνωμη αλλα είπαμε δεν εχω και πολυ γνωση της λειτουργιας του
    Ο pwm controller της εισοδου νομιζω δια των πυκνωτων επιβεβαιωσαμε οτι λειτουργει. Οταν λες αντιστασεις ποιες εννοεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει και η εξοδος pwm controller? Συγγνωμη αλλα είπαμε δεν εχω και πολυ γνωση της λειτουργιας του
    Ο pwm controller της εισοδου νομιζω δια των πυκνωτων επιβεβαιωσαμε οτι λειτουργει. Οταν λες αντιστασεις ποιες εννοεις
    ε ναι,καποιος πρεπει τα 340dc που μετρησες στους πυκνωτες να στα κανει 220ac.αντιστασεις λεω τις αντιστασεις που οδηγουν τις βασεις των fet εξοδου,μηπως εχει ανοιξει καμια.η εισοδος δεν εχει προβλημα,εστιασε στην εξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Δεν μπορεις να παρεις παλμογραφημα απο τους παλμους που πηγαινουν στα FET;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεις να παρεις παλμογραφημα απο τους παλμους που πηγαινουν στα FET;
    Δυστυχως δεν υπαρχει παλμογράφος για τον έλεγχο των παλμων στα φετ. Oυτε logic analyzer για να ελεγξω 2 ολοκληρωμενα TC4011 nand gates που ειναι στην εξοδο. Το μονο που ελεγξα ειναι οτι παιρνουν 12V VCC.
    Αν θελω να μετρησω συχνοτητα με το πολύμετρο στα gate των fets πως τη μετραω σωστα. Με το μαυρο καλώδιο του πολυμετρου στο source ή σε μια γειωση πχ στο VSS των ολοκληρωμενων που ανεφερα παραπανω?

    Οι αντιστασεις στης πυλες των φετ ειναι ολες μετρησιμες δεν ειδα καποια ανοιχτη. Ολες οι διοδοι και οι 1n4148 ειναι σωστες. Εβγαλα και ενα φετ ( IRFP460) και ηταν σωστό με τρανζιστορτεστερ. Δυστυχως με ταλαιπωρησε τοσο πολύ να το βγαλω (πολύ μικρες οι τρυπες που ηταν τα ποδαρακια οποτε πολύ δυσκολα κανεις desoldering...). Μου ειναι πολύ δυσκολα να τα βγαλω ολα

    To inverter ειναι αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 02-07-16 στις 13:21

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παρε με τη σειρα το διαγραμμα ροης "Nooutput volts when you turn on the inverter" και "FAN doesn’t work".Και πες μας τι μετρας διαφορετικο απ οτι λεει.Για τις μετρησεις αυτες ζηταει μονο πολυμετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε με τη σειρα το διαγραμμα ροης "Nooutput volts when you turn on the inverter" και "FAN doesn’t work".Και πες μας τι μετρας διαφορετικο απ οτι λεει.Για τις μετρησεις αυτες ζηταει μονο πολυμετρο.
    Σε ευχαριστώ, μεχρι το βραδυ θα κανω τους σχετικους ελεγχους που αναφέρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    δες και αυτα για να σε βοηθησουν να κατανοησης πως περιπου λειτουργουν αυτες οι συσκευες ( δεν ξερω τι γνωσεις εχεις )


    01.jpg

    4307430.gif
    τα σχεδια που επισυναπτω σαφως και δεν εχουν σχεση με την συσκευη σου ειναι ομως μια απο τις πολλες διαφορετικες σχεδιαστικες λυσεις ...


    αλλα να συμβουλευτης και τα database των υλικων που εχει η συσκευη σου και ετσι πιστευω πως θα βγαλης ακρη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sot1 : 02-07-16 στις 17:17

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sot1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες και αυτα


    01.jpg

    4307430.gif

    αλλα να συμβουλευτης και τα database των υλικων που εχει η συσκευη σου και ετσι πιστευω πως θα βγαλης ακρη
    δυστυχώς αυτα τα σχηματικά δεν έχουν σχέση με το ινβερτερ μου, γιατι εχει ελεγχόμενη εξοδο με τρανζιστορ υψηλής τασης, ενω στα σχηματικα σου δε συμβαινει αυτο. Εκανα τους ελεγχους που λέει το manual, τελειωσα στον 1ο ελεγχο απευθειας που λεει να μετρησω ταση μεταξυ TP1 TP2, τα εχω τα 300+ V που προβλεπεται οποτε παλι ειμαστε στα ιδια...Δεν εχω εξοδο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς αυτα τα σχηματικά δεν έχουν σχέση με το ινβερτερ μου, γιατι εχει ελεγχόμενη εξοδο με τρανζιστορ υψηλής τασης, ενω στα σχηματικα σου δε συμβαινει αυτο. Εκανα τους ελεγχους που λέει το manual, τελειωσα στον 1ο ελεγχο απευθειας που λεει να μετρησω ταση μεταξυ TP1 TP2, τα εχω τα 300+ V που προβλεπεται οποτε παλι ειμαστε στα ιδια...Δεν εχω εξοδο
    το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις ταλαντωση στην εξοδο,ιδιας φιλοσοφιας ακριβως ειναι με το δικο μου.εγω θα αλλαζα το ολοκληρωμενο,υπο την προυποθεση οτι οι τασεις τροφοδοσιας του ειναι σωστες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 14:51
  2. Inverter τροποποιημενου ημιτονου
    By Samios60 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-14, 15:21
  3. inverter τροποποιημενου ημιτονου
    By stdio in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-10, 13:45
  4. Μετατροπή από 220V σε 24V και πάλι σε 220V
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 17:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας