Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 42 από 42

Θέμα: Αναζήτηση σχηματικού inverter τροποποιημενου ημιτονου 24V/220V

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια..αφου επανηλθε..ξεκινα να βρεις το κυκλωμα επιτηρησης. απο την εξοδο
    Οπως εχω κατανοησει την κατάσταση με το χαλασμένο ολοκληρωμένο, δεν έχουμε ταλάντωση, και δεν ενεργοποιείται το overload.
    Με το καινουργιο ολοκληρωμένο παει να γινει ταλάντωση αλλα μας κλείνει ολο το ινβερτερ για overload.
    Δημήτρη θα το παλέψω με το κύκλωμα επιτηρησης
    Τωρα τύπωσα σε χαρτι και μελετάω το κύκλωμα ινβερτερ που μου εδωσε σε αυτο το thread o συμφορουμιτης sotron1 και εχει ενα περιεργο στην κατανοηση κύκλωμα επιτηρησης-ανάδρασης οπως μου περιεγραψες αλλα βέβαια εδω το λαμπακι ειναι μαλλον και για overload εξοδου και για low battery εισοδου
    http://www.hlektronika.gr/forum/atta...5&d=1467487821


    Moυ εχει μπει στο μυαλο και κατι τραβηγμένο, ψαχνω γενικότερα κυκλώματα ταλάντωσης γιατι βλεπω και την πιθανοτητα να κατασκευάσω....δικια μου πλακετα ταλάντωσης των πυλών των μοσφετ εφόσον πέρνουν στο drain υψηλή τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 20-07-16 στις 15:02

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Επαναφέρω το θέμα για να σας πω ότι μολις σημερα το ινβερτερ επισκευαστηκε.
    Το ειχα παρατησει εδω και καιρό αλλα μόλις χθες κατάφερα εντελως τυχαια να βρω το σχηματικο του. Ουσιαστικα βρηκα ενα σχηματικο αλλου ινβερτερ που κατι μου θυμιζε. και τελικα ηταν κατα 95% το σχηματικο του ινβερτερ μου ενω κατα το υπολοιπο 5% διέφεραν στον τροπο που παιρνει τροφοδοσια χαμηλης τάσης 12V η εξοδος για να δουλεψουν τα ολοκληρωμενα. Στο δικο μου υπαρχει μικρο παλμοτροφοδοτικο με μετασχηματιστη που φερνει με απομονονωση 12V απο την εισοδο στην εξοδο.
    Στο σχηματικο που βρηκα η εξοδος τροφοδοτειται απο τα 300V DC που ανεβαζουν οι πυκνωτες που οδηγουνται σε ενα τρανζιστορ NPN υψηλης τασης και μια ζενερ 13V στη βαση του και ετσι παιρνει 12V η εξοδος.

    Τα προβληματα ηταν τα εξης
    -Ενας LM393 που ειχε μερικως βραχυκυκλωσει και ζοριζε με το ρευμα που τραβουσε την τροφοδοσια της εξοδου με αποτελεσμα να μη μπορει να παλμοτροδοτηθει σωστα και επαιρναν παλμους πολυ μικρου πλατους τα μοσφετ.
    -Ενα τρανζιστορ που οδηγουσε τα μοσφετ της εξοδου ειχε βραχυκλωσει
    -Το ενα απο τα 2 nand gate CD4011 ειχε μια χαλασμενη πύλη και αντικατασταθηκε.
    -Μια καμμενη και βραχυκυκλωμενη 1N4148 στην εξοδο

    Ανετρεξα στις εδω απαντησεις ξανα και ξανα και με βοηθησαν πολυ και σας ευχαριστω ξανα! να πω οτι με βοηθησε πολυ ο μινι ταπεινος παλμογραφος DSO138 της jyetech τον οποιο δεν ειχα περσι που ξεκινησα αυτο το θεμα. καθως εκει ειδα οτι παλμοι που ερχονταν στα μοσφετ ηταν εξαιρετικα μικρου πλατους μολις 2-3 V ενω μολις αντικατασταθηκε ο lm393 επιασαν πλατος 9-10V.

    Αν καποιος θελει το σχηματικο για εγκυκλοπαιδικους ή μη λογους μπορει να μου στειλει μηνυμα και θα του το στειλω. Ειναι ολοκληρωμενο κατι σπανιο για το τι κυκλοφορει στο ιντερνετ.
    οποτε...[SOLVED]

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 13:51
  2. Inverter τροποποιημενου ημιτονου
    By Samios60 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-14, 14:21
  3. inverter τροποποιημενου ημιτονου
    By stdio in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-10, 12:45
  4. Μετατροπή από 220V σε 24V και πάλι σε 220V
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 16:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας