Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Αναζήτηση σχηματικού inverter τροποποιημενου ημιτονου 24V/220V

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή Αναζήτηση σχηματικού inverter τροποποιημενου ημιτονου 24V/220V

    Παιδιά ψαχνω ενα λιγο πιο αναλυτικό σχηματικό, γενικό, homemade ή αν ειναι δυνατόν κάποιο σχηματικο καποιο επώνυμου ινβερτερ που να βασιζεται στο παρακατω blog diagram. Δηλαδη να εχει τα μοσφετ υψηλης τασης στην εξοδο για τον ελεγχο και οχι μονο τα τρανζιστορ στην εισοδο. Ουσιαστικα ψαχνω το σχηματικο καποιου ινβερτερ τροποποιημενου ημιτονου εμποριου...Σε αναζήτηση στο ιντερνετ 2 μέρες τωρα καταλαβα οτι δεν υπαρχουν καθολου σχηματικα επωνύμων, ουτε service manuals υποθετω δεν τα αφηνουν καθολου να διαρρευσουν ουτε κανεις μπηκε στη διαδικασια να κανει reverse engineering καποιο.
    block_diagram_of_Inverter_Power_Supply(1).jpg

    Ο λόγος που ψάχνω ενα πιο αναλυτικο σχηματικό είναι για να καταφέρω να επισκευάσω ενα ινβερτερ τροποποιημενου ημιτόνου που επεσε στα χέρια μου (χωρις διακριτικά μαλλον κινεζικο αλλα καλη κατασκευη προσεγμενη θερμιστορ προστασιες κτλ...) ινβερτερ που δεν υπαρχει περιπτωση να βρουμε ποτε σχηματικο...Αλλα και καποιο αλλου που να γινεται κατανοητος ο τροπος λειτουργιας θα με βοηθουσε.
    Σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Μα πώς θα σε βοηθήσει το να βρεις ένα σχέδιο διαφορετικό από αυτό που έχει το μηχάνημά σου; Τί πρόβλημα έχει τώρα το μηχάνημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    FILMAN επειδη δεν θα ηθελα να μεταφερθει στο howtofixit δεν θα ηθελα να αναλύσω πολύ το πρόβλημα για αυτο και μονο. Ψαχνω ενα γενικο σχηματικο πρωτον για δικη μου γνωση να το μελετησω, εχω κατεβασει και καποια εγχειριδα για τους μετατροπεις DC AC ξερω και λιγα ηλεκτρονικα ισχυος και πανω σε αυτη τη βαση θα καταπιαστω μετα με το ινβερτερ γιατι ειναι καλου μου φιλου, μου το εδωσε πολυ φιλικα να ''παιξω'' και αν φτιαξει εφτιαξε αν δε φτιαξει του το επιστρεφω για να ανακυκλωθει.

    Εν παει περιπτωσει το ινβερτερ φαινεται να ξεκινα, αναβουν οι ειδοποιησεις, μετρα κανονικα στην πλατη σε ενα μετρητη την DC ταση εισοδο, λειτουργουν τα αλαρμ οταν πεσει η ταση κατω απο τα 19.7V, ακουγεται ενα υψισυχνο σαν να λειτουργει ο ελεγκτης και δινει pwm στους διακοπτες τρανζιστορ (δεν το επιβεβαιωσα με πολυμετρο) , ολοι οι πυκνωτες ειναι σωστοι, τα τρανζιστορ δεν βγαζουν βραχυκυκλωμα αλλα η εξοδος 220V ειναι μηδενικη και δεν αναβει ανεμιστηρας ακομα και αν θερμανω το θερμιστορ με πιστολακι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    FILMAN επειδη δεν θα ηθελα να μεταφερθει στο howtofixit δεν θα ηθελα να αναλύσω πολύ το πρόβλημα για αυτο και μονο. Ψαχνω ενα γενικο σχηματικο πρωτον για δικη μου γνωση να το μελετησω, εχω κατεβασει και καποια εγχειριδα για τους μετατροπεις DC AC ξερω και λιγα ηλεκτρονικα ισχυος και πανω σε αυτη τη βαση θα καταπιαστω μετα με το ινβερτερ γιατι ειναι καλου μου φιλου, μου το εδωσε πολυ φιλικα να ''παιξω'' και αν φτιαξει εφτιαξε αν δε φτιαξει του το επιστρεφω για να ανακυκλωθει.

    Εν παει περιπτωσει το ινβερτερ φαινεται να ξεκινα, αναβουν οι ειδοποιησεις, μετρα κανονικα στην πλατη σε ενα μετρητη την DC ταση εισοδο, λειτουργουν τα αλαρμ οταν πεσει η ταση κατω απο τα 19.7V, ακουγεται ενα υψισυχνο σαν να λειτουργει ο ελεγκτης και δινει pwm στους διακοπτες τρανζιστορ (δεν το επιβεβαιωσα με πολυμετρο) , ολοι οι πυκνωτες ειναι σωστοι, τα τρανζιστορ δεν βγαζουν βραχυκυκλωμα αλλα η εξοδος 220V ειναι μηδενικη και δεν αναβει ανεμιστηρας ακομα και αν θερμανω το θερμιστορ με πιστολακι...
    εχει tl 494?αν δε το εχουν γυαλοχαρταρει για να μη φαινεται...σε 2 που επισκευασα ειχαν fet εξοδου καμμενα το ενα και το αλλο μολις αλλαξα το tl494 επαιξε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    δυστυχως δεν χρησιμοποιει TL494 που εχω ανταλλακτικα αλλα τον TL598. Δεν ειναι τιποτα γυαλοχαρτισμενο ευτυχως. Δεν εχει βραχυκυκλωμα σε κανενα τρανζιστορ αλλα αλλα εχω χαθει οταν δεν εχεις ιδεα καν που βρισκεσαι πανω σε μια πλακετα φοβασαι ακομα και μια συχνοτητα να μετρησεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως δεν χρησιμοποιει TL494 που εχω ανταλλακτικα αλλα τον TL598. Δεν ειναι τιποτα γυαλοχαρτισμενο ευτυχως. Δεν εχει βραχυκυκλωμα σε κανενα τρανζιστορ αλλα αλλα εχω χαθει οταν δεν εχεις ιδεα καν που βρισκεσαι πανω σε μια πλακετα φοβασαι ακομα και μια συχνοτητα να μετρησεις...
    δες τις διοδους προστασιας των fet στην πλευρα των 220.οι δικες μ ηταν βραχυκυκλωμενες.και μετρα τον πυκνωτη τον μεγαλο στα 400ν αν εχει ταση μολις το ξεκινας,να δουμε αν το προβλημα εν τελει ειναι στην πλευρα των 220 με σιγουρια.η φιλοσοφια του 494 με το 598 ειναι ιδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Θα με ενδιεφερε και εμενα ενα σχηματικο ετσι για να δω στο περιπου πως λειτουργουν γιατι εχω ενα στο ραφι οπου αλλαξα ολα τα fet και τωρα αντι για 220v στην εξοδο μου βγαζει 110v........

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα με ενδιεφερε και εμενα ενα σχηματικο ετσι για να δω στο περιπου πως λειτουργουν γιατι εχω ενα στο ραφι οπου αλλαξα ολα τα fet και τωρα αντι για 220v στην εξοδο μου βγαζει 110v........
    αυτο γινεται επειδη παιρνεις μονο μια ημιπεριοδο,δλδ δουλευουν 2 απο τα 4 fet,ειτε λογω εσφαλμενης οδηγησης,
    καμενων διοδων προστασιας κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    FILMAN επειδη δεν θα ηθελα να μεταφερθει στο howtofixit δεν θα ηθελα να αναλύσω πολύ το πρόβλημα για αυτο και μονο.
    www.howtofixit.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες τις διοδους προστασιας των fet στην πλευρα των 220.οι δικες μ ηταν βραχυκυκλωμενες.και μετρα τον πυκνωτη τον μεγαλο στα 400ν αν εχει ταση μολις το ξεκινας,να δουμε αν το προβλημα εν τελει ειναι στην πλευρα των 220 με σιγουρια.η φιλοσοφια του 494 με το 598 ειναι ιδια.
    Λοιπον μέτρησα στις πύλες των τρανζίστορ εισοδου και βλεπω μια συχνότητα 7khz (υποθετω ειναι το pwm χωρις φορτιο)
    Μετρησα και τους πυκνωτες τους 2 παραλληλους 400V στην εξοδο και ηταν τουμπανο φορτισμένοι στα 345V (φονιάδες....μετά φόβου καρδίας εβαλα τα probes να τους μετρησω..). Τους μέτρησα και με τρανζιστορτεστερ αφου τους αφησα 2 ωρες να εκφορτισουν και ειναι καλοι και σε ESR 0.3ωμ.
    Διόδους στην έξοδο δεν είδα εκτος κατι σκορπιες αλλα δεν ειναι βραχυκυκλωμενες...Επειδη η εξοδος ειναι πολύ απλουστερη σκεφτομαι μηπως τα τρανζιστορ ναι μεν δεν ειναι βραχυκυκλωμενα αλλα μηπως εχουν αποδημύσει εις κύριον και με ξεγελουν?
    Θα ενημερώσω αύριο. Τελικά σχηματικό δεν εχει κανεις ε?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 14:51
  2. Inverter τροποποιημενου ημιτονου
    By Samios60 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-14, 15:21
  3. inverter τροποποιημενου ημιτονου
    By stdio in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-10, 13:45
  4. Μετατροπή από 220V σε 24V και πάλι σε 220V
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 17:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας