Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ. ΠΟΤΕ;;;;;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Question ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ. ΠΟΤΕ;;;;;

    Γεια σας. εχω μπει τελικη ευθεια στην σχολη, ειμαι στο τμημα αυτοματισμου στον πειραια. εχω 5 μαθηματα για πτυχιο κ πτυχιακη παιρνω σεπτεμβρη. το θεμα μου ειναι με την πρακτικη τι να κανω. πριν ή μετα τον στρατο; αυτην την χρονια θα εχω σιγουρα την πτυχιακη και γερμανικα Β2 επιπεδο. και σκοπευα να κανω την θητεια σεπτεμβριο του 2017. Εχω σκεπτικα για μεταπτυχιακο ή κατατακτηριες στο ΕΜΠ μετα το στρατο. Τι μου προτεινεται; να τελειωσω φετος τα μαθηματα, πτυχιακη και την πρακτικη μετα το στρατο αλλα να καθυστερησει 2 χρονια το πτυχιο ή να τα κανω τωρα ολα να κλεινω κεφαλαια στην ζωη μου; Ειναι δυσκολη αποφαση γιατι μπορει ο εργοδοτης να σε κρατησει κ ολας...αλλα μπορει και οχι...και στην περιπτωση του οχι, αξιζει να περιμενω τοσο καιρο να παρω το πτυχιο μου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    τέλειωσε το στρατιωτικό και μετά κάνε πρακτική, αλλά φρόντισε πρώτα να έχεις ασχοληθεί με κάπιο αντικείμενο για να βρεις σοβαρή πρακτική και να σε κρατήσει.
    Αν πας να κάνεις πρακτική και δεν ξέρεις τι ειναι το plc μην περιμένεις να σε πάρει καμιά σοβαρή εταιρεία που κάνει αυτοματισμούς, απο εσένα εξαρτάται πόσο θα το κυνηγήσεις .
    Οσο για το πολυτεχνείο κλάι μαιν, έχεις λεφτά να σε ζούνε μέχρι τα 30 ? με τη εμπειρία θα βρεις μετά δουλειά ? τα εχεις σκεφτει ολα αυτά ?

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Picdev plc εχω κάνει στην σχολή. Τώρα δεν εχω δουλέψει πουθενά ώστε να ξέρω την διαφορά δυσκολίας σίγουρα φαντάζομαι είναι πιο περίπλοκα στην δουλειά. Για το ΕΜΠ που σκεφτόμουν θα το πήγαινα παράλληλα με την δουλειά ή όσο ψάχνω γιατί ακούω και κάτι τρελά που δεν βρίσκει κανείς πουθενά να ασχολιομουν εκεί τουλάχιστον. Σε καλο θα εβγαινε πιστεύω. Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά παίζει ρόλο πόσο καιρό έχεις τελειώσει την Σχολή ;

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Δεν λέω ότι είναι τίποτα αχριστο αλλά μην περιμένεις ότι επειδή θα πάρεις 5 πτυχία θα βρεις τη δουλειά που τη φαντάζεσαι , αν μπορείς να τα συνδιασεις δουλειά και σπουδές το καλύτερο αλλά το πολυτεχνείο δεν είναι κάτι εύκολο .
    Απλά κυνήγησε να βρεις καλή πρακτική και φυσικά να δείξεις ενδιαφέρον να μάθεις , και από μόνος σου άρχισε να ασχωλησαι με διάφορους τομείς που σε ενδιαφέρουν .
    Πχ γίνονται σεμινάρια solid works , για PLC Siemens , cisco κτλ ίσως κάτι τέτοια να είναι καλύτερα από ένα μεταπτυχιακό του κωλλου

    Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Εχω δει μερικά ξενα πανεπιστημια. Στο ααχεν, στο Μόναχο δεν ξέρω πόσο ευκολο είναι να με πάρουν σε αυτά βέβαια. Πιστεύεις όμως ότι κάποια σεμινάρια θα είναι καλύτερα απο ότι ενα μεταπτυχιακό; που μπορώ να δω τι ζητάνε πανω στον τομέα μου; γιατί σε κάτι skywalker και τέτοια δεν βρίσκω κάτι... Επίσης Αυτά της siemens για τα plc τα θεωρω πανάκριβα 500 ευρω περίπου για 5 μέρες. Αξίζουν όμως; σόρρυ που ρωτάω τόσα πολλά δεν ξέρω αν μπορείς να μου τα απαντήσεις ολα. Απλά όσο πιο κοντά φτάνω στο τέλος της σχολης τόσο περισσότερο άγχος με πιάνει για το μετα

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    καλό ειναι που σε πιάνει άγχος, 500ε σεμινάριο δεν ειναι πολλά , αλλά με τέτοιο σεμινάριο βλέπεις εργαλεία για το πως μπορείς να στήσεις ενα εργοστάσιο με ένα project ,
    δεν ξέρω πόσο έχεις εμβαθήνεις στη σχολή με τα plc, αλλά φτιάχνεις δικτυα , server , οθόνες χειρισμού , γραφήματα , μονος απο το 0 δύσκολο να τα μάθεις , καλο ειναι να πάρεις κάποιες βάσεις. Λίγο που ασχολήθηκα έπαθα πλάκα απο αυτά που μπορείς να κάνεις με το TIA PORTAL , δεν ειναι τυχαίο που έχουν κυριαρχήσει στην αγορά, σίγουρα παίζει και η μίζα το ρόλο της αλλά οι δυνατότητες ειναι απεριόριστες
    Το ίδιο με το solid works, υπάρχει σειρά σεμιναρίων και ειδικεύσεις.Το ίδιο με τα cisco
    Οσο για το αν ειναι ισάξια με τα μεταπτυχιακά , να σου πω οτι στη σχολή μου άνοιξαν μεταπτυχιακό και σε ενα μάθημα είχαν αρντουίνο.
    Αν πας εξωτερικό αλλάζουν τα πράγματα γιατί εκει υπάρχουν ακόμα εργοστάσια και σοβαρές δουλειές και ευκαιρίες , αφού οι επιχειρήσεις ειναι καλύτερα οργανωμένες

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. IEC 2A280
    By nikosp in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-17, 19:30
  2. ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΟΣΟ ΠΟΤΕ !!!!
    By jimnaf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-15, 00:36
  3. ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΗ
    By karabill93 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-14, 22:08
  4. Τροφοδοτικό- IEC
    By kidA in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 13:50
  5. Έχετε κανει ποτε δωρο στη φιλενάδα σας..
    By CITRO in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-10, 12:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας