Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αλλη μια πατεντα για WELLER MAGNASTAT

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή Αλλη μια πατεντα για WELLER MAGNASTAT

    Ειχα καιρο να γραψω εδω, με αφορμη το αλλο δημοσιευμα με θεμα την πατεντα Weller , ειπα να κλεψω λιγη απο την ...δοξα του.
    Για πανω απο 35 χρονια τα κολλητηρια που χρησιμοποιω ειναι Weller, τα τελευταια 25+ ειναι τυπου Magnastat 24V 50W.
    Ποτε δεν ειχα μανισια βαση Weller, στην αρχη τα δουλευα με μετασχηματιστη 24V AC και μετα με φορτιστες (τροφοδοτικα) απο φορητους υπολογιστες.(δουλευουν αψογα ετσι, παρα τις αντιρρησεις πολλων και ειναι και λιγο φορητα)

    01.JPG

    Πριν την κριση ουτε θυμαμαι ποσο κοστιζανε οι μυτες , τις επαιρνα 5-5 , 8αρες η 9αρες.

    02.JPG

    Τωρα τελευταια παιρνω ΜΙΑ και την προσεχω σαν τα ματια μου, και λογω κοστους (γυρω στα 10 εβρω) και γιατι διαλεγω Νο 8 η Νο9 με την πιο ψιλη μυτη , και συνηθως δεν εχουν τα μαγαζια και πρεπει να παραγγειλουν και να περιμενω.
    Αφου αγανακτισα και ακυρωσα την τελευταια παραγγελια, απο γνωστο καταστημα της πολης,(μετα απο ενα μηνα ακομη να την φερει) ειπα να δοκιμασω κινεζικο κολλητηρι, τυπου HAKKO, γιατι εχει τον σταθμο κολλησης ενας φιλος και μου αρεσε, κολλουσε καλα και δεν καιγοσουν.

    03.JPG

    Παρηγγειλα 2 στην εξωφρενικη τιμη των 5 εβρω (τα 2 μαζι) και 20 μυτες (αλλα 5 εβρω).

    05.JPG

    Σκοπο ειχα να το κανω σαν το Weller ψιλο..φορητο χωρις βαση,με χαμηλοτερη ταση απο την κανονικη,και για να μην χρησιμοποιησω κυκλωμα ελεγχου θερμοκρασιας.
    Με το πρωτο ζορι το κολλητηρι ελιωσε, λυγισε...μπορει να φταιω εγω , δεν ξερω , μαλλον το ζορισα παραπανω , παντως για μενα ,χωρις σταθμο "δεν κανει", ειναι κινεζια.
    Ελα ομως που μου αρεσαν οι μυτες του, ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ , και παντα με την απορια πως βγαινει το κοστολογιο της λιανικης,να παιρνεις 10 μυτες με 2.5 εβρω???
    Ειπα λοιπον να προσαρμοσω τις κινεζικες μυτες στο Weller.

    06.JPG

    Με το Dremel εκοψα μια κατεστραμενη μυτη Weller και μια κινεζικια , την Weller ακριβως κατω απο το "καρουμπαλακι" και την κινεζικια 5 χιλιοστα μετα την μυτη.... ετσι.

    08.JPG

    συνεχιζεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    09.JPG

    οι εικονες μιλανε απο μονες τους

    10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG

    συνεχιζεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    16.JPG

    Αργοτερα ανακαλυψα οτι και η Weller κανει το ιδιο, πουλαει ανταπτορα Magnastat για μυτη LT (γυρω στα 12 εβρω)

    WEL01.jpg WEL02.jpg

    Οποτε βλεποντας εκανα και εγω το ιδιο.... τις εκοψα λιγο διαφορετικα,λιγο στον τροχο ,λιγο γυαλοχαρτακι και
    ....προεκυψε ενας τελειος ανταπτορας και καλυτερος απο τον μανισιο γιατι ο δικος μου εχει και ....συναισθηματικη αξια.... και μυτη σπεσιαλ κινεζικια "καρφιτσα",και θερμοκρασιες τρελες , και αμα χαλασει την πετας με ευχαριστηση και χωρις "πονο" ,μιας και εχω αγορασει αλλες 40 μυτες με 10 εβρω, που θα με "βγαλουν" αλλα 50 χρονια.

    17.JPG 18.JPG 19.JPG

    συνεχιζεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    20.JPG 21.JPG 22.JPG 23.JPG

    Ευχαριστω για την υπομονη σας.

    Υ.Γ. ειμαι στη δευτερη βδομαδα τωρα, που δουλευω ετσι και δεν "μασαει" τιποτα...χαιρεσαι να κολλας.

    Υ.Γ Νο 2. το ΕΒΡΩ δεν γραφεται ΕΥΡΩ, και δεν εχει σχεση με την λεξη Ευρωπη αλλα εχει σχεση με την
    λεξη ΕΒΡΑΙΚΟ γιαυτο γραφεται οπως το εγραψα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSAKALI : 05-07-16 στις 16:05 Αιτία: καμια

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Υ.Γ Νο 2. το ΕΒΡΩ δεν γραφεται ΕΥΡΩ, και δεν εχει σχεση με την λεξη Ευρωπη αλλα εχει σχεση με την
    λεξη ΕΒΡΑΙΚΟ γιαυτο γραφεται οπως το εγραψα
    Σαββα ευχαριστω για την αχρηστη πληροφορια της ημερας!!!!!!!!!!!!!

    Εγω παλι, με δυο μυτες Weller (μια οκταρα και μια πλατια για γανωματα) δουλευω απ' τη μερα που πηρα το σταθμο μου.Και πανε αρκετα χρονια τωρα!
    Τις καθαριζω μονο με χρυσο συρματακι και καμμια φορα οπως ειναι ζεστες με ενα πανακι για να φευγει η μαυριλα απ' το πισω μερος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΑΤΕΝΤΑ Weller 24 Volt
    By dim tzanis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-16, 20:33
  2. Ηλεκτρονικες λυχνιες για μια....αλλη δουλεια!
    By Phatt in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 00:00
  3. Μια αλλη εμπειρια
    By Samios60 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-12, 21:37
  4. αλλη μια κλωσσομηχανη...
    By mikrh in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-12, 09:22
  5. ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥ
    By sakis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 17:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας