Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Στήσιμο κυκλώματος παρακολουθησης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Στήσιμο κυκλώματος παρακολουθησης

    Καλησπερα στην ομαδα,

    θα ηθελα να στησω ενα κυκλωμα παρακολουθησης σε ενα mini market που εχω. Το budget μου ειναι max 350-400 ευρω.

    θα χρειαστω 5 καμερες(αρα αυτο με παει αυτοματα σε 8καναλο καταγραφικο). Ελεγα για AHD.απο αυτες τις 4 καμερες να ειναι σταθερου φακου κ μια μεταβλητου φακου που θα ειναι στο ταμειο.

    1)εχετε να μου προτεινετε καποιο μοντελο καταγραφικου?
    2)η καποιο μονελο καμερας?πρεπει να παω στα 2 Mpixels για να ειμαι πιο ανετος?

    Υ.Γ. 1 οι καμερες θα τοποθετηουν πανω σε τοιχους στα 2,5 μετρα max υψους κ θα καλυπτουν διαδρομους.....δεν με ενδιαφερει να ειναι κ παρα πολυ ευρυγωνιοι
    Υ.Γ. 2 δεν ψαχνω την τελεια αναλυση αλλα να ειναι απλα καλη

    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Φίλε μου με 400€ δεν κάνεις δουλειά, Για δες αυτό το πακέτο, ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ.
    Οι κάμερες είναι στo 1MP. Στο youtube έχει αυτό το βίντεο με την κάμερα που έχει αυτό το πακετάκι.
    Hikvision Turbo HD 720p DS-2CE16C0T-IRP
    Και για 5 βάζεις μια IP κάμερα τον άλλον μήνα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 05-07-16 στις 19:01

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    το μπατζετ που εβαλες ισχυει μονο για τον τιτλο που εβαλες ( κυκλωμα παρακολουθησης ) και αυτο μετα απο συνθηκες , και εξηγουμαι ... πχ μια οθονη - τβ 32αρα ? μπριστα στα ταμεια και κατα την εισοδο να την βλεπει και ο κοσμος που μπαινει και φυσικα εσυ ... βαζοντας εναν διανεμητη και τεσερις καμερες και απλωσε τ καμερες στα σημεια που σεν ενδιαφερουν και τελος εννοειτε οτι πρεπει να περαστουν καλωδια για ολα αυτα , νομιζω ειναι καλυτερο και ψαρωτικο κσι θεωρητικα μες το μπατζετ σου , για καταγραφη σκεψου λιγο οτι θα δωσεις ενα 70νταρι στην καλυτερη περιπτωση μονο στον δισκο ......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 05-07-16 στις 19:12

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή Στήσιμο κυκλώματος παρακολουθησης

    Μιας και το έφερε η κουβέντα,θα έλεγα πως και με τα χρήματα αυτα πλέον κατι βάζεις . Τα αναλογικά DVR περνάνε στην ιστορία και οι τιμές ειναι πολυ κάτω . Τωρα βεβαια δεν έχουμε την απαίτηση σε εικόνα 1/2/3MPixel(5 κάμερες + DVR+ HDD+ τροφοδοτικά τύπου UPS καλώδια κλπ παμε στα 800+ ευρώ )αλλα τουλάχιστον δεν έχουμε το χώρο μας τελειος στο έλεος. Πιστεύω πως οι κάμερες και μονο ειναι αποτρεπτικές για τα γνωστά θέματα , αλλα με όριο την τιμή απλα πας σε πιο απλές λύσεις παλιότερης πλέον τεχνολογίας . Κοινός μην εχεις απαίτηση με τα χρήματα που διαθέτεις να ξεχωρίσεις αν ο πελάτης στο ταμείο έδωσε νόμισμα των 5€ ή των 20€ πχ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Τελικα ενω ξεκίνησα να παρω ενα απλο συστημα παρακολουθησης νε καμια 300αρια ευρω....ειπα να δωσω λιγο παραπανω (570)....δεν εχω ιδεα απο καμερες αλλα γενικα πιανουν τα χερια μου,
    διαβαζοντας στα forum ακοθσα καλα λογια για τη hikvision κ ειπα να δοκιμασω τα HD-TVI
    παρηγγειλα αυτά:


    καταγραφικο http://www.emimikos.gr/HIKVISION-DS-...VI-Analog-DVR/ κ 2Τbyte SATA3

    1 καμερα για πανω απο το ταμειο με μεταβλητο φακο
    http://www.emimikos.gr/HIKVISION/DS-2CE56C2T-VFIR3/
    3καμερες για μεσα κ εξω απο το μαγαζι http://www.emimikos.gr/HIKVISION/DS-2CE16D1T-IR-3.6mm/
    τροφοτικο για 8 καμερες http://www.emimikos.gr/KASMAN/KAS-DC120810/

    δεν ξερω ομως αν πηρα σωστα ανταπτορες κ καλωδια:

    8 ανταπτορες http://www.emimikos.gr/BNC-001/
    καλωδιο http://www.emimikos.gr/CC-102/

    πως σας φαινεται το σετ ?γνωριζετε αν θα χρειαστω κατι αλλο σε ανταπτορα?
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Ωραίος, Μάλλον ξέχασες να πάρεις βισματάκια ρεύματος για την σύνδεση στην κάμερα, αλλά για το τροφοδοτικό σου δεν θέλεις είναι με κλέμες.
    Όσο για τα βύσματα που αγόρασες επειδή είναι με βίδες, κάνε καλή δουλειά στην σύνδεση και μετά πλάκοστο με ταινία για να μην κουνιέται το καλώδιο και κοπεί.

    Όσο για τις κάμερες καλές είναι αυτές που αγόρασες, τις έχω και εγώ στο μαγαζί μου και στο δίπλα.
    Αν όμως μου έλεγες να αγοράσω και καινούργιες θα δεν θα έπαιρνα Hikvision κάμερες γιατί με τα ίδια λεφτά έχει πιο καλές.

    Το πρόβλημα μου με τις Hikvision είναι ο αισθητήρας φωτός για τις IR σε αυτό το μοντέλο (DS-2CE16D1T-IR) και το βλακόδες μενού του στο OSD. (Δεν θα σε απασχολίσει εσένα αυτό γιατί εγώ ήθελα το βράδυ να μου έχει με λίγο φωτισμό έγχρωμη απεικόνιση και όχι να μου το γυρνάει σε ασπρόμαυρο).
    Ένα - ακόμα είναι κάτι μαύρες γραμμές που μου εμφάνιζε κατά καιρούς μια κάμερα και αναγκάστηκα να αλλάξω το τροφοδοτικό και να μην έχω την κάμερα μαζί με κάποιο balun στο ίδιο τροφοδοτικό.
    Αν και μάλλον το τροφοδοτικό έφταιγε και όχι το balun, αλλά δεν το έψαξα και πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 09-07-16 στις 09:47

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος, Μάλλον ξέχασες να πάρεις βισματάκια ρεύματος για την σύνδεση στην κάμερα, αλλά για το τροφοδοτικό σου δεν θέλεις είναι με κλέμες.
    Όσο για τα βύσματα που αγόρασες επειδή είναι με βίδες, κάνε καλή δουλειά στην σύνδεση και μετά πλάκοστο με ταινία για να μην κουνιέται το καλώδιο και κοπεί.

    Όσο για τις κάμερες καλές είναι αυτές που αγόρασες, τις έχω και εγώ στο μαγαζί μου και στο δίπλα.
    Αν όμως μου έλεγες να αγοράσω και καινούργιες θα δεν θα έπαιρνα Hikvision κάμερες γιατί με τα ίδια λεφτά έχει πιο καλές.

    Το πρόβλημα μου με τις Hikvision είναι ο αισθητήρας φωτός για τις IR σε αυτό το μοντέλο (DS-2CE16D1T-IR) και το βλακόδες μενού του στο OSD. (Δεν θα σε απασχολίσει εσένα αυτό γιατί εγώ ήθελα το βράδυ να μου έχει με λίγο φωτισμό έγχρωμη απεικόνιση και όχι να μου το γυρνάει σε ασπρόμαυρο).
    Ένα - ακόμα είναι κάτι μαύρες γραμμές που μου εμφάνιζε κατά καιρούς μια κάμερα και αναγκάστηκα να αλλάξω το τροφοδοτικό και να μην έχω την κάμερα μαζί με κάποιο balun στο ίδιο τροφοδοτικό.
    Αν και μάλλον το τροφοδοτικό έφταιγε και όχι το balun, αλλά δεν το έψαξα και πολύ.
    φιλε μου σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση,εχεις να μου δωσεις καποιο link για τα βυσματακια ρευματος που ταιριάζουν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    αυτα παρε http://www.emimikos.gr/DC-001/.
    Θα χρειαστεις επισης και κουτια εξωτερικα 7.5*7.5 απο ηλεκτρολογικο υλικο.Το βαζεις διπλα στην καμερα και βαζεις μεσα τις συνδεσεις (βυσματα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    παιδια στην εγκατασταση σκληρου δισκου εχω ενα καλωδιο για data το κοκκινο κ ενα τροφοδοσιας....ειμαι σωστος?11.jpg22.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Ναι σωστός είσαι. Εχεις πρόβλημα πουθενά?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κρυφή Camera Παρακολουθησης
    By antykaps in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-17, 15:09
  2. Στήσιμο PC
    By toni31 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-15, 21:38
  3. Βοηθεια με καμερα παρακολουθησης
    By Xarry in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-13, 08:26
  4. Συσκευη GPS παρακολουθησης
    By Phatt in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-12, 15:42
  5. ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ
    By Nασος in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-10, 22:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας