Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Mετάδοση gps-data από vhf radio σε vhf radio και απεικόνηση σε υπολογιστή!!!!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή Mετάδοση gps-data από vhf radio σε vhf radio και απεικόνηση σε υπολογιστή!!!!

    καλησπέρα,θέλω την βοήθεια σας,συμβουλές λινκ,ιδέες.

    Θέλω να συνδέσω αυτόνομο φορητό gps με vhf ασύρματο και διαμέσου αυτού να στέλνει τις πληροφορίες data του gps,σε άλλον vhf ασύρματο,όπου μέσω του τελευταίου να τα απεικονίζει σε οθόνη υπολογιστή.

    Αυτό που θέλω να μάθω,πρώτα από όλα είναι,αν μπορεί να συνδεθεί μονάδα gps με vhf ασύρματο;Αν ναι μέσα από πιο πρωτόκολλο ή ποια λειτουργία του ασυρμάτου;Μπορούν όλοι οι ασύρματοι τελευταίας γενιάς να συνδεθούν με gps;
    Οποιαδήποτε πληροφορία ,λινκ θα μου ήταν εκπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Υπαρχει πρωτοκολο επικοινωνιας μεταξυ GPS και VHF μεσω RS485 αλλα θα πρεπει να το υποστηριζουν και τα δυο μηχανηματα.
    Αν θεςλεις να το βλεπεις και στο pc σου, μπορεις μεσω hyper terminal.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Γίνεται με 2 τρόπους , ή παίρνεις πχ ένα μοτορολα με ένα ψηφιακό module που συνδέεται ψηφιακά με το USB του μοτορολα και σου δίνει rs232 και rs485(χρισημοποιεις ψηφιακή διαμόρφωση και επικοινωνία ) , ή παίρνεις πλακέτες που είναι modem και μπαίνουν σε αναλογικούς ασυρμάτους , έχουμε στη δουλειά τέτοιες είναι σχέδιο της εταιρείας, απλά έχεις περιορισμούς στη ταχύτητα.

    Πρέπει να δεις αν είναι one way ή επικοινωνία ή χρειάζεται καπια απάντηση γρήγορα κτλ γιατί θα έχεις μεγάλες καθυστερήσεις.

    Πάντως κάτι τέτοιο έχει γίνει και με τους ψηφιακούς ασυρμάτους της ιντρακομ , για να υπάρχει τακτική εικόνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ και τους δυο σας για τις πληροφορίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα μοτορολα με ένα ψηφιακό module που συνδέεται ψηφιακά με το USB του μοτορολα και σου δίνει rs232 και rs485(χρισημοποιεις ψηφιακή διαμόρφωση και επικοινωνία ) ,
    δεν κατάλαβα τι εννοείς;π.χ ο δικός μου έχει διπλό μικροφωνικό βύσμα σαν έξοδο.Εννοείς να πάρω τα σήματα tx rx και gnd,από την έξοδο του ασυρμάτου και με έναν serial to ttl converter να το συνδέσω στις αντίστοιχες εξόδους του gps,με αναστραμμένα τα tx,rx;


    usb to ttl.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι ειδικός , απλα στη δουλειά έχω δει ότι οι μοτορολα έχουν ψηφιακό πρωτόκολο και μεταφέρουν τα δεδομένα ψηφιακά ,
    Δεν ξέρω τι ασυρμάτο έχεις και αν αυτά τα Rx TX είναι για να μεταφέρεις ντατα on air ή για προγραμματισμό

    Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Ψάξε λίγο το θέμα "APRS". https://en.wikipedia.org/wiki/Automa...porting_System
    Εφόσον είσαι αδειούχος ραδιοερασιτέχνης μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλη την υποδομή του δικτύου, αλλιώς μπορείς να πάρεις ιδέες για την υλοποίηση κάτι αντίστοιχου.
    Τα δεδομένα του GPS (NMEA) τα μορφοποιείς σε κατάλληλες "προτάσεις" κειμένου και τα στέλνεις/λαμβάνεις με Audio FSK μέσω του MIC/SPKR του ασυρμάτου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gxry για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    andreasmon (07-07-16)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gxry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε λίγο το θέμα "APRS". https://en.wikipedia.org/wiki/Automa...porting_System
    Εφόσον είσαι αδειούχος ραδιοερασιτέχνης μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλη την υποδομή του δικτύου, αλλιώς μπορείς να πάρεις ιδέες για την υλοποίηση κάτι αντίστοιχου.
    Τα δεδομένα του GPS (NMEA) τα μορφοποιείς σε κατάλληλες "προτάσεις" κειμένου και τα στέλνεις/λαμβάνεις με Audio FSK μέσω του MIC/SPKR του ασυρμάτου.
    ευχαριστώ πολύ.Για αρχή αυτό ήθελα σαν βάση για να ξεκινήσω το ψάξιμο-διάβασμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Πρίν από σχεδόν 20 χρόνια είχαμε υλοποιήσει ενα D-GPS με ακριβώς αυτόν τον τρόπο. Στη σταθερή μας βάση (που ξέραμε με ακρίβεια σχεδόν cm το στίγμα) είχαμε ενα GPS, απλό χωρίς σχεδόν οθόνη. Αυτό έστελνε το κλασικό ΝΜΕΑ στην έξοδο, χωρίς να απαιτεί κάποια απάντηση. Στην συνέχεια δυο VHF data modems (χορηγεία τότε του λιμένικού) στα 2400 bps -ένα στην βάση ένα στο πλωτό- φέρναν το ΝΜΕΑ σε μια σειριακή σε ένα PC. Ταυτόχρονα ένα όμοιο GPS στη δεύτερη σειριακή. Ένα πρόγραμμα σε C Έβρισκε τις πιο κοντινές χρονικά "προτάσεις" και διόρθωνε τα δεδομένα του κινούμενου GPS. To πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις σήμερα ειναι αυτό της "κατάληψης" ενως VHF καναλιού, δεν ξέρω ποιος φορέας θα σου εκχωρήσει άδεια για έστω και προσωρινή χρήση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις σήμερα ειναι αυτό της "κατάληψης" ενως VHF καναλιού, δεν ξέρω ποιος φορέας θα σου εκχωρήσει άδεια για έστω και προσωρινή χρήση.
    δεν τίθεται θέμα "κατάληψης" ενός VHF καναλιού.Προορίζεται για εθελοντική ομάδα,με αγορασμένη-νόμιμη συχνότητα και σε χρήση με άδεια από πολιτική προστασία,σε περιπτώσεις εκτάκτων αναγκών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Ανδρέα εφόσον σας έχει εκχωρηθεί συχνότητα τότε το APRS είναι το καλύτερο για εσάς. σχεδόν όλα τα σύγχρονα μηχανήματα έχουν την δυνατότητα να συνδέονται με gps. έχω την εντύπωση όμως ότι πρέπει να έχετε καναλάτα μηχανήματα (με περασμένες συχνότητες μέσο υπολογιστή και ο χρήστης μπορεί να επιλέξει μόνο από αυτά) και όχι ανοιχτά που βάζεις όποια συχνότητα θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος μέσω Radio (UHF/VHF?)
    By Sted in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-15, 23:42
  2. VHF και UHF CB
    By GR_VHF&UHF_CB in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-11, 17:23
  3. radio cd αυτοκινητου και μνημες
    By dbmv in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-10, 02:59
  4. Ηχογράφηση από E-radio...
    By manos_3 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-08, 16:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας