Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Κίνηση με κινητήρα τρυπανιού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Κίνηση με κινητήρα τρυπανιού

    Καλησπερα σε ολους.
    Παρακολουθωντας το παρακατω βιντεο, μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση που η κινηση της εν λογω κατασκευης πραγματοποιειται με την χρηση ουσιαστικα του ηλεκτρικου κινητηρα του τρυπανιου.. Μου δημιουργηθηκε λοιπον η απορια, αν κατι τετοιο ειναι εφικτό και ασφαλες, δλδ αν οντως μπορει ενα τρυπανι να δωσει κινηση σε κατι τετοιο ΧΩΡΙΣ να καει. Kαι αν ναι, τοτε τι χαρακτηριστικα θα πρεπει να εχει το τρυπανι για να αποδωσει κατα τον βελτιστο τροπο? Ποια ειναι η δικια σας αποψη, ως ειδικοι σε θεματα ηλεκτρονικων? Διοτι εχω στο μυαλο μου ενα αντιστοιχο project.




    Ευχαριστω πολυ!

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αν εισαι πανω απο 35-40 κιλα αστο!Ο πιτσιιρικος ειναι παναλαφρος!
    Αυτα τα τρυπανια ειναι πολυ δυνατα!Ψαξε για Milwaukee fuel brushless και θα καταλαβεις γιατι προκειται!Αν κοντραρει σε βιδα στριβει το χερι σου απο τη ροπη!

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    και όχι μόνο αλλά αν δεις και τα δύο βιντεο που έχει ανεβάσει ο πιτσιρικάς το παράτησε το σπορ γιατί πήγε να σκοτωθεί...είχε προβλήματα οπως να στρίψει τη σανίδα και κυρίως η ροπή που του έδινε το μοτερ δεν μπορούσε να ελεγχθει...με την έννοια να το τιθασαύσει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    plouf (14-07-16)

  5. #4
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    πιος ρε συ πηγε να σκοτωθει ? αν ειναι να σκοτωθουμε και απ τα μοτερ απο επαναφορτιζομενο βιδολγο ασε κλαφτα


    υσ και δεν βαζω μεσα αυτα τα μοτερακια του σατανα απ τα φορητα μιξερακια του φραπε ..... εκει να δεις θανατους

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Brushless μοτερ χρησιμοποιουν αυτα τα τρυπανια? Δεν το ηξερα.. Ασχολουμαι χρονια με τον μοντελισμο, οπου χρησιμοποιουμε πλεον burshless μοτερ και ξερω καλα για τι δυναμη μιλαμε! Αλλα το ερωτημα μου ειναι, θα αντεξει στο ζορι που θα τρωει ή θα το παρω στο χερι αν επιχειρησω κατι τετοιο? Οσο για τον ελεγχο κλπ, θα βρεθει λυση για ολα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Ο πιτσιρικας μεσα στη βλακεια του ξεχασε το πιο απλο σε ενα οχημα.....Το φρενο!!!!Το τρυπανι οταν αφηνεις τη σκανδαλη ξεκομπλαρει το μοτερ, αλλα λογω της ορμης κινειται ακομη...εδω ηθελε κατι να επιβραδυνει τον τροχο....ακομα και ενα φρενο ποδηλατου τυπου δαγκανας θα τον εσωζε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πιτσιρικας μεσα στη βλακεια του ξεχασε το πιο απλο σε ενα οχημα.....Το φρενο!!!!Το τρυπανι οταν αφηνεις τη σκανδαλη ξεκομπλαρει το μοτερ, αλλα λογω της ορμης κινειται ακομη...εδω ηθελε κατι να επιβραδυνει τον τροχο....ακομα και ενα φρενο ποδηλατου τυπου δαγκανας θα τον εσωζε...
    Ολα αυτα τα εχω προσεξει, οπως επισης και την απουσια ρουλεμαν απ τη βαση που εχει φτιαξει για τον πισω πισω τροχο πραγμα που σημαινει σημαντικη απωλεια ενεργειας (και περισσοτερο ζορι για το τρυπανι)..
    Το ερωτημα μου ειναι αν ΟΝΤΩΣ μπορει ενα τετοιο τρυπανι να κινησει μια αντιστοιχη κατασκευη χωρις να γινει καρβουνο..
    Ναι μεν το τρυπανι μπορει οντως να δωσει κινηση, ομως σε βαθος χρονου τι θα απογινει με τοση συνεχη πιεση κ ζορι? Γνωριζει κανεις να μου πει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη modelist98 : 14-07-16 στις 00:17

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από modelist98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερωτημα μου ειναι αν ΟΝΤΩΣ μπορει ενα τετοιο τρυπανι να κινησει μια αντιστοιχη κατασκευη χωρις να γινει καρβουνο..
    Ναι μεν το τρυπανι μπορει οντως να δωσει κινηση, ομως σε βαθος χρονου τι θα απογινει με τοση συνεχη πιεση κ ζορι? Γνωριζει κανεις να μου πει?
    Επειδή φαγώθηκες με το αν αντέξει η καεί το τρυπάνι , ας το πάρουμε αλλιώς . Τα συνηθέστερα τέτοιου είδους τρυπάνια όπως και θα το γνωρίζεις έχουν κάποιες υποδιαιρέσεις ροπής σε βαθμίδες , αν υπερβεί αυτήν την ροπή ξέρεις ότι "κλατάρει" το τρυπάνι , του δίνει μια ελευθερία κίνησης .
    Από αυτήν την άποψη όχι δεν θα πάθει κάτι γιατί λογικά αυτός ο ευφυής μηχανισμός που διαθέτουν του ελέγχου ροπής σε καμιά περίπτωση δεν θα αφήσει ανεβασμένα αμπέρ για να καεί , το θέμα είναι κατά πόσο με κάποιο αντίστοιχο βάρος ή κάποιες ανηφοριές θα έχει απόδοση καλή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραια, αυτο ηθελα να μαθω!
    Δεν περιμενω να εχει και τρελες αποδοσεις σε ανηφορες ειδικα αλλα η κινηση με.. τρυπανι, ειναι κατι που ειδα πρωτη φορα και μου τραβηξε παρα πολυ το ενδιαφερον για πολλες πατεντουλες. Στην τελικη, η χαρα της δημιουργιας ειναι αυτη που μενει και ας μην παρω και την τελεια αποδοση.. Περαν τουτου, εχω αρκετες σκεψεις για να επιτευχθει καλυτερη και πιο ''ανετη'' κινηση.
    Ευχαριστω πολυ!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή τρυπανιού για πλακέτες
    By kobi in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-12, 19:56
  2. φορτιση μπαταρίας τρυπανιού
    By mitsnas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-11, 17:17
  3. Μετατροπή τρυπανιού μπαταρίας σε 220Volt
    By glompos21 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 21:23
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-10, 17:19
  5. Βάση τρυπανιού?
    By Stergios_[.gr] in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-10, 01:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας