Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Εξωτερική Κλιματιστική Μονάδα σε Αυτόνομη Λειτουργία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    andreas
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Εξωτερική Κλιματιστική Μονάδα σε Αυτόνομη Λειτουργία

    Καλημέρα,

    Αποξήλωσα ένα κλιματιστικό από το δωμάτιο και θέλω να χρησιμοποιήσω την εξωτερική κλιματιστική μονάδα αυτόνομα για μια εφαρμογή ψύξης χωρίς την χρήση της εσωτερικής μονάδας. Το κλιματιστικό είναι τύπου on-off και όχι inverter.

    Nα εξηγήσω λίγο περισσότερο τι θέλω να κάνω. Θα χρησιμοποιήσω την εξωτερική μονάδα στην οποία θα συνδέσω έναν σπειροειδή σωλήνα μέσα στον οποίον θα ρέει το ψυκτικό υγρό. Τον σπειροειδή σωλήνα να τον εμβαπτίσω μέσα σε ένα δοχείο με νερο (περίπου 25λιτρα). Μέσω ενός θερμοστάτη θα δίνω εντολή στην εξωτερική κλιματιστική μονάδα να ανοίγει ή να κλείνει ούτως ώστε να διατηρω το νερό σε σταθερά χαμηλή θερμοκρασία.

    Από τα διαγράμματα που βρήκα στο εγχειρίδιο χρήσης μου προκύπτει ότι:

    Κλέμα 1: Τροφοδοσία κομπρέσορα
    Κλεμα 2: Ουδέτερος
    Κλέμα 3: Εντολή για αναστροφή λειτουργίας από ψύξη σε θέρμανση
    Κλέμα 4: Λειτουργία ανεμιστήρα.

    Σκέφτομαι να τροφοδοτήσω την εξωτρική μονάδα μέσω μιας ελεγχόμενης επαφής από έναν θερμοστάστη και να γεφυρώσω το 1 και το 4 έτσι ώστε ο ανεμιστηρας να λειτουργεί μαζί με τον κομπρέσορα.

    Το καταλαβαίνω σωστά ή χάνω κάτι;

    Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες αλλα το σύστημα μου επιστρέφει error.
    Ο σύνδεσμος για το εγχειρίδιο χρήσης του κλιματιστικού είναι αυτός
    Το Block diagram βρίσκεται στη σελίδα 17
    Το Wiring diagram βρίσκεται στη σελίδα 18
    Το Electronic Circuit Diagram στις σελίδες 61-62

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas_360 : 14-07-16 στις 11:02 Αιτία: Διευκρινίσεις

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas_360 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    θέλω να χρησιμοποιήσω την εξωτερική κλιματιστική μονάδα αυτόνομα για μια εφαρμογή ψύξης χωρίς την χρήση της εσωτερικής μονάδας.

    Ευχαριστώ.

    αυτο που ζητας ειναι αδυνατο,, ειναι σαν να θες να πληνεις τα χερια σου στον νεροχυτη αλλα το νερο να μην πεσει κατω.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Λογικα μπορεις.κανε μια δοκιμη να δεις πως δουλευει.
    Εξαερωτη (ετσι νομιζω λέγεται) θα χρησιμοποιησεις αυτον της εσωτερικης μοναδας;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    andreas
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Συγνώμη, να εξηγήσω λίγο περισσότερο τι θέλω να κάνω. Θα χρησιμοποιήσω την εξωτερική μονάδα στην οποία θα συνδέσω έναν σπειροειδή σωλήνα μέσα στον οποίον θα ρέει το ψυκτικό υγρό. Τον σπειροειδή σωλήνα να τον εμβαπτίσω μέσα σε ένα δοχείο με νερο (περίπου 25λιτρα). Μέσω ενός θερμοστάτη θα δίνω εντολή στην εξωτερική κλιματιστική μονάδα να ανοίγει ή να κλείνει ούτως ώστε να διατηρω το νερό σε σταθερά χαμηλή θερμοκρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Ασπρόπυργος
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Αυτό που θέλεις γίνεται, το έχω κάνει εγώ πρίν από 8-9 χρόνια.
    - Να προσέξεις το μήκος και τη διάμετρο του χάλκινου σωλήνα. Να υπολογίσεις το μήκος του σωλήνα που υπάρχει στην εσωτερική μονάδα και συνήθως η διάμετρος είναι 1/4 σωλήνος.
    - Το νερό πρέπει να κυκλοφορεί αλλιως θα έχεις κρύα και ζεστά σημεία. Αν κινείς το νερό με αντλία να προτιμήσεις στενόμακρο δοχείο, να ρουφάς από το κάτω μέρος του δοχείου και να επιστρέφεις το νερό στό επάνω μέρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    andreas
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    jvrmouds ευχαριστώ. Το Υδραυλικό και Ψυκτικό μέρος της εγκατάστασης το έχω λυμένο. Οι συμβουλές που μου δίνει είναι σωστές και θα τις ακολουθήσω. Αυτό που με προβληματιζει σε αυτή τη φάση είναι η Ηλεκτρολογική συνδεσμολογία και ο αυτοματισμός της μονάδας.

    Είναι σωστό να καλωδιώσω όπως ανέφερα στην αρχή;
    Μήπως πρέπει να υπάρχει και κάποιος επιπλέον αυτοματισμός ή/και προστασία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Αυτό που φτιάχνεις λέγεται water chiller. π΄ροσεξε μια μόνο λεπτομέρεια: η θερμοκρασία του νερού που ψύχεις δεν είναι η θερμοκρασία του αέρα ΠΟΥ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΕΙΧΕ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΝΑ ΨΥΞΕΙ. Άρα η χαμηλή σου πίεση θα είναι "αλλού" και ο συμπιεστής θα λειτουργεί εκτός φακέλου. Θα πρέπει να προστατέψεις τον συμπιεστή από υπερένταση (βρες το datasheet του συμπιεστού) βάλε πρεσοστάτη χαμηλής (τα οικιακά δεν έχουν από τη μάνα τους) και αν σε παίρνει οικονομικά μια KVL ώστε να προστάτέψεις το συμπιεστή όταν το νερό είναι αρχικά πολύ ζεστό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    andreas
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Ο συμπιεστής έχει ηλεκρτική προστασία από υπερένταση (Over Load Protector).

    Αν καταλαβάινω σωστά ο πρεσοστάτης χαμηλής θα κόβει τον κομπρέσορα όταν η πίεση στον εξατμιστή πέσει κάτω από ένα όριο και το θέλουμε αυτό όταν δεν θέλουμε να ξεφύγει η ψύξη πολύ χαμηλά. Για την εφαρμογή που το θέλω δεν μου φαίνεται να μου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αν μπορώ πάντως θα το βάλω. Πιο σημαντικός μου φαίνεται ένας πρεσοστάτης υψηλής (εκτός αν το ρόλο του τον παίζει έμεσα η ηλεκτρική προστασία από υπερένταση)

    Αυτο το KLV δεν ξέρω τι είναι. Το γουγλάρω και μου βγάζει τον νόμο του kirchhoff (?).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Θες ο συμπιεστής να λειτουργεί εντώς τον ορίων υψηλής και χαμηλής πίεσης που προδιαγράφεται. αυτά τα ορια χονδρικά ορίζονται από τις θερμοκρασίες εξάτμισης και συμπύκνωσης. KVL είναι ένα είδος βαλβίδας (της danfoss) που μπαίνει στην αναρόφηση του συμπιεστή, και τον προστατεύει από υψηλή πίεση αναρόφησης (hi pressure on the low -suction- side). Είναι σαν να προσπαθείς να κατέβεις με το αυτοκίνητο μια πολύ μεγάλη κατηφόρα, χωρίς φρένα και με πχ 2α στο κιβώτιο να χτυπάει κόφτες ο κινητήρας. Κάτι τέτοιο θα πάθει ο συμπιεστής αν τον δουλέψεις σε υψηλή εξάτμιση. Ακόμα πρόσεξε τον θερμοστάτη που θα βάλεις. Πάρε εναν ηλεκτρονικό για ψύξη, ώστε να έχει τις βασικές λειτουργείες προστασίας (min off / on time, compressor rest, κλπ,κλπ). Ότι θες ρώτα, τα chillers έχουν αρκετές μπανανόφλουδες......

    Ερώτηση για τους παλίούς: Πως καταλαβαίναν στην προ ηλεκτρονικών εποχή οτι το chiller εχει παγώσει ολόκληρο ή σχεδόν ολόκληρο???

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    andreas
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Όσον αφορά το ηλεκρτολογικό μέρος της εγκατάστασης είναι σωστο να κάνω το εξής;

    Κλέμα 1: Φάση
    Κλεμα 2: Ουδέτερος
    Κλέμα 3: Ασύνδετο
    Κλέμα 4: Φάση.

    Το manual της μονάδας βρίσκεται εδώ (Προσπαθώ αλλα το σύστημα δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφίες και συνημμένα αρχεία)


    http://www.kaelte-bast.de/dateien_ne...0.90.120ke.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξωτερική μονάδα air condition
    By sirserafina in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 06:56
  2. Εξωτερική μονάδα AIRCONDITION
    By kyriakos_electron in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 23:39
  3. Αυτόνομη σειρήνα και εγκατάσταση
    By paulk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-16, 23:01
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-15, 16:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας