Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: Ερώτηση Αρχαρίου για έλεγχο καλωδίωσης

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Fotis
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Xalkida
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    δυστυχώς δεν υπάρχει πια και δεν αναφέρομαι σε επίπεδο συνεργασίας αλλά και σαν άτομο εν ζωή

    Έχω λάβει δύο λύσεις (ανιχνευτής καλωδίων και 9v μπαταρία με led).
    Να υποθέσω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τις δύο λύσεις (όποια μας βολεύει) και για καλώδια ρεύματος αλλά και για τα ασθενή σήματα π.χ. συναγερμός/κεραία, κτλ?

    ... να προσθέσω είμαστε στην κατηγορία τσούρμο όπως προήπατε και παραπάνω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    εγω περιμενω απαντηση για αυτα τα ειδικα μηχανηματα και κοστολογιο , και γενιικα την ιστορια , και εχω λογο που το ρωταω ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Τότε φίλε μου δύσκολη περίπτωση η αναγνώριση καλωδίων.
    Με την μπαταρία 9V και με το λαμπάκι 9V είναι η καλύτερη λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Fotis
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Xalkida
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω περιμενω απαντηση για αυτα τα ειδικα μηχανηματα και κοστολογιο , και γενιικα την ιστορια , και εχω λογο που το ρωταω ....
    φίλε η ιστορία είναι ότι χάσαμε ένα δικό μας αγαπημένο πρόσωπο που τυγχάνει να μας έχει κάνει και ηλεκτρολογική δουλειά στην ανακαίνιση.δεν το έχουμε πολυψάξει το θέμα στα σοβαρά ακόμα... σε συζητήσεις που έχουμε βρεθεί, κάποιοι μας έχουν πει αυτό απαιτεί ειδικά εργαλεία επαγγελματικά που κοστίζουν και κάποιοι άλλοι να ρωτήσουμε άτομα του επαγγέλματος γιατί υπάρχει πατέντα χωρίς υψηλό κόστος... και μάλιστα μας ανέφεραν το κύκλωμα αυτό με μπαταρία και λαμπάκι.να πω ότι κανείς από τους ερωτηθέντες δεν έχει ιδέα από ηλεκτρολογικά και εγακταστάσεις... ότι έχουν ακούσει και αυτοί.... να ρωτήσω - ποιος είναι ο λόγος που το ρωτάς? ελπίζω να βοήθησε η απάντησή μου στο λόγο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Πάντως αν γνώριζες ηλεκτρολογία και συγκεκριμένα από εγκαταστάσεις θα ήταν πολύ απλό.
    Νομίζω πως χρειάζεσαι κάποιον που να γνωρίζει από αυτά.
    Με την μπαταρία 9V και το λαμπάκι 9V θα σε πάρει αρκετό χρόνο για το ψάξιμο..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον apilot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (14-07-16)

  7. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Fotis
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Xalkida
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Σίγουρα χρειαζόμαστε ειδικό όχι για την αναγνώριση αλλά και την ολοκληρωση της εγκατάστασης.
    Λόγω αδειών και διακοπών δεν το βλέπουμε να το συζητάμε πριν τον Σεπτέμβριο.
    Μέχρι τότε όμως θα θέλαμε να ξέρουμε τι ξεκινάει και που καταλήγει.
    Μπαταρία-ledaki 9V είναι κατάλληλο για όλους τους τύπους καλωδίων... ακόμα και τηλεφωνικών και εκτός ρεύματος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Η όλη εργασία για έναν που γνωρίζει τα ηλεκτρολογικά είναι πολύ απλή,
    για κάποιον άσχετο βουνό. Δεν θα σε σώσουν ούτε τα led ούτε άλλα διαστημικά εργαλεία.
    Καταρχήν δεν γνωρίζεις αν έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση μέσα στα κουτιά, οπότε και να βρεις
    που καταλήγουν κάποια καλώδια, ποτέ δεν θα ξέρεις με σιγουριά, ώστε να δώσεις ρεύμα σε όλη την εγκατάσταση.
    Η ερώτηση σου θα είχε έννοια αν επρόκειτο για ένα-δύο καλώδια, όχι για όλο το σπίτι.
    Ένας ηλεκτρολόγος θα σου κάνει την δουλειά. Όλα τα άλλα που ζητάς και σου προτείνουν είναι απλά για να γίνεται κουβέντα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Fotis
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Xalkida
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    και η δεύτερη ερωτησούλα η οποία έμεινε στη μέση... ΟΚ για τις απολείξεις - το τι θα καταφέρουμε στο τέλος άλλη ιστορία...για τις οδεύσεις των καλωδίων...υποπτευόμαστε ποιοι είναι οι δρόμοι και από ποια δοκάρια περνάνε αλλά και πάλι δεν είμαστε σίγουροι.υπάρχει κάτι προσιτό (πάντα στην τιμή αναφέρομαι)... για την περίπτωσή μας ?!?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    καταρχας δεν χρειαζεται να λες τετοια σε ενα φορουμ , εγω το ρωτησα διοτι υπαρχουν κατι τετοιοι ηλεκτρολογοι απατεωνες και μετα στα πουλαν σε δεσμευουν μετα κλπ ... την προηγουμενη βδομαδα ειδα κατι τετοιο μπροστα στα ματια μου !

    παρε ενα οσραμ προβολακι 12 βολτ στα 20 βατ , παρε και μια μπεταρια επαναφορτιζομενη 12 στα 1,3 , οπως λεει και ο πανος παραπανω τ τροπο απλα μην βαλεις λεντακια , η βαλε μπαζερ μηχανικο , να περασει και ενα φορτιο απ την γραμη , τα λεντ εχουν ενα θεμα στο να λαμπυριζουν απ το τιποτα ......

    για γεννητρια δεν το συζηταμε ναι μεν η καλυτερη αλλα θα πρεπει να εχεις και την ανλογη εμπειρια χρησης της στο ( τσουρμο ) οπως κατι αναλογο με τα λεντ ....
    το ιδιο και με τον ανιχνευτη καλωδιων .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Fotis
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Xalkida
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ street... τι να πω... σορυ για το στορυ.... δεν κατάλαβα το λόγο που το ρώταγες και απάντησα στην ερώτηση με όλα τα δεδομένα.

    τώρα για τον ανιχνευτή καλωδίων, όπως είπα και πριν υποψιαζόμαστε πως πάνε... εξάλλου κατά τη διάρκεια και πριν τα σουβατίσματα είμασταν στο χώρο και έχουμε εικόνες (στο μυαλό μας βέβαια).
    δεν είμαστε του επαγγέλματος αλλά μια βασική ιδέα την έχουμε με τις οδεύσεις των καλωδίων.
    και η δικιά μας κατασκευή ακολουθεί λίγο-πολύ τους κανόνες όπως: 10-15cm κάτω από το ταβάνι τρέχουν οριζόντια τα καλώδια και κάθετα από τα κουτιά στις πρίζες/διακόπτες προς τα κάτω.
    αλλά σε κάποια σημεία π.χ. προς τα δωμάτια μέσα δεν είμαι σίγουρος σε πιο δοκάρι "ταξιδεύει" μέσα στο χωλ, γι'αυτό αναρωτιόμουνα αν υπάρχει κάποιο μηχανάκι - ανιχνευτής καλωδίων για την περίπτωση μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα Καλωδίωσης
    By Nikro in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-17, 11:21
  2. Πρόβλημα καλωδίωσης
    By asxetakis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-15, 16:41
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 19:33
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-10, 02:23
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 19:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας