Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 44

Θέμα: Δεν ξεκινάει το laptop με τον SSD

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.951

    Προεπιλογή

    Καλημέρα στην παρέα,
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας

    επειδή το laptop ήταν απασχολημένο με νέα αντιγραφή δίσκου (κατέβασα το acronis και έκανα νέο clone με αυτό) δεν μπορούσα να σας απαντήσω. Το clone τελείωσε επιτυχώς όπως με ενημέρωσε ο υπολογιστής αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα να δοκιμάσω αν παίζει ο δίσκος μέσα στο laptop (το απόγευμα που θα γυρίσω από την δουλειά).

    Δημήτρη (street), Παναγιώτη, Εγκατάσταση από το μηδέν και πέρασμα όλων των προγραμμάτων δεν παίζει σε καμία περίπτωση. Προτιμώ να το πάω έξω να μου το κάνει ειδικός (ή να πάρω άλλο laptop ) από το να κάνω αυτή τη διαδικασία.

    Δημήτρη (Dbnn) Και τα δικά μου φιλιά... Υποθέτω αναφέρεσαι για καθαρή εγκατάσταση από το μηδέν. Όπως ανέφερα κάτι τέτοιο δεν παίζει.

    Κώστα, το λειτουργικό είναι win7. Ο οδηγός δεν έχει πλέον σημασία αφού ξαναέκανα το cloning με άλλο πρόγραμμα (acronis).

    Το απόγευμα θα έχω νεότερα αν δουλεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Το ακρονις ειναι νο.1 για τετοια θεματα. Λογικα θα τα εχει καταφερει. Κατι που ξεχασα να αναφερω, υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει 2ο κρυφο partition περα των windows, οπως στα ΗΡ που το ονομαζει hp tools, και στα sony εαν θυμαμαι καλα ειναι κατι παρομοιο. Το ακρονις εχει live boot cd δωρεαν οπου κανεις boot απο εκει μεσα και εχεις προσβαση σε ολα τα partitions που θες να κανεις clone. Μεσα απο περιβαλλον windows μπορει να μην σου περασει ποτε τα "κρυφα" partitions και να παιδευεσαι χωρις λογο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.951

    Προεπιλογή

    Τελικά η εγκατάσταση του SSD έληξε επιτυχώς , ευτυχώς γιατί βαριέμαι τις περιπέτειες και τα τρεχάματα.

    Η επίδοσή του απλά SUPEΕΕΕΕΕΕΕR.

    Ευχαριστώ και δημοσίως τον φίλο Κώστα (Free Energy) για την προσφορά του για αφιλοκερδή βοήθεια.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    street (15-07-16)

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Μπράβο Μάρκο που το κατάφερες !
    η αλήθεια ειναι οτι το Acronis ειναι αξιος και καλύτερος αντικαταστάτης σε αυτό που οι παλιοί θυμάμασται , το Ghost της νόρτον , μου ήταν τόσο συνηφασμένο με την κλωνοποίηση που ακόμα λέω οταν θέλω να κάνω μια κλωνοποίηση "θα κανω ενα Ghost"

    και ενα μικρό tip και απο μένα , αν θελετε να κανετε κλωνοποίηση τον δίσκο σας σε άλλο Hardware , και σας πετάει μπλέ οθόνες , τότε με έναν ενδιάμεσο δίσκο , κάνουμε backup to file όλο τον δίσκο , και μετά κάνουμε restore from file στον καινούργιο , απλά επιλέγουμε το κουτάκι "universal restore" και το Acronis αναλαμβάνει να ξηλώσει όλους τους drivers για να κάτσει ο δίσκος στο καινούργιο hardware !

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.951

    Προεπιλογή

    Τωρα το έβαλα να κάνει αναβάθμιση σε win 10 , αν δεν πάει καλά ή δεν μου αρέσουν εχω τον παλιό δίσκο για άμεση επιστροφή στα win7. Στις 29/7 λήγει η δωρεάν αναβάθμιση οπότε ειπα να μην την χάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    ειναι πολυ καλα αλλα η μεταφραση ειναι για το penis

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Τελικα πως το εφτιαξες;; μη βαλεις τα 10 θα το μετανιωσεις....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannopoulos.stavros
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    σχετικά με τα win10, μιας και το θέμα με τον ssd έληξε αισίως.
    έχω ακούσει πολύ γκρίνια τόσο για τα 8 και η γκρίνια συνεχίζετε και για τα 10
    Νομίζω, ότι περισσότερο είναι θέμα προσαρμογής/συνήθειας στις αλλαγές του περιβάλλοντος εργασίας, μιας και τα win8 kai win10 είναι ποιο γρήγορα και ασφαλή απο τις παλιότερες εκδόσεις
    Επειδή εγώ είχα θέμα απο τα win3,11 ακόμη, για το πως οργανώνεις, βρίσκεις, ανοίγεις τις εφαρμογές σου, έπεσα πάνω στο PStart (100% free)και το χρησιμοποιώ ακόμη και τώρα στα win10x64 σε 2 desktop & 1 laptop
    Μάλλον γι αυτό δεν καταλάβαινα και την γκρίνια για την έλλειψη του start και του διαφορετικού περιβάλλοντος
    Συνημμένο Αρχείο 65798
    Ο Δημήτρης γράφει "μη βαλεις τα 10 θα το μετανιωσεις...." μάλλον στα θέματα ιδιωτικότητας αναφέρεται, αυτό είναι ένα κομμάτι παραμετροποιήσημο, μέχρι ένα σημείο, απο τα 10ρια.
    Αλλά αν έχετε FB & gmail έχετε ήδη δώσει πολλά, πάρα πολλά προσωπικά σας στοιχεία.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.951

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τον SSD όχι απλά αισίως καλύτερα δεν γινότανε. Είχα θέμα με τον παλιό δίσκο (όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων) έκανε 5 λεπτά και βάλε να ανοίξει ο υπολογιστής και γενικά ήταν αργός. Αφού τον έλεγξα πολλάκις για υιούς χωρίς αποτέλεσμα υπέθεσα ότι φταίνε τα προγράμματα που έχω φορτωμένα. Σκέφτηκα να κάνω καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού αλλά δεν ήθελα να ξαναπεράσω τα προγράμματα με τίποτε γιατί είναι τεράστια ταλαιπωρία. Οπότε είπα ας δοκιμάσω με τον SSD κλώνο και βλέπουμε. Τελικά το αποτέλεσμα ήταν να ανοίγει σε 37 δευτερόλεπτα και γενικά να λειτουργεί super.

    Σχετικά με τα win 10, τα έχω βάλει ήδη και πλην ελαχίστων (1-2) προβλημάτων με το παλιό λογισμικό δεν είχα κανένα θέμα. Αφού όλα τρέχουν καλά μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Πριν είχα τα 7 που ήρθαν με το μηχάνημα.

    Έχω μια θεωρεία που λέει ότι δεν μπορείς να πας κόντρα στην τεχνολογία. Η τεχνολογία εξελίσσεται συνεχώς και ευτυχώς ή δυστυχώς πρέπει να ακολουθείς, το μόνο που σηκώνει είναι μια μικρή καθυστέρηση για να βεβαιώνεσαι ότι οι νέες version είναι stable. Αν δεν ακολουθείς μετά από καιρό ή δεν βρίσκεις προγράμματα (για το αρχαίο λειτουργικό σου ή υπολογιστή σου) ή δεν έχεις πλέον συμβατότητα με τον υπόλοιπο κόσμο.

    Για τα προσωπικά μου δεδομένα δεν ανησυχώ και πολύ (τιμή μου και καμάρι μου) και αν αποτελέσω μέρος στατιστικών κάποιου/ων χαλάλι του.
    Όταν παλιότερα γινότανε πανηγύρι με τα προσωπικά δεδομένα χωρίς να ανοίξει ρουθούνι, θεωρώ ότι η ξαφνική πρεμούρα είναι υπερβολική.

    Υ.Γ. Dbnn με το acronis κλώνο και δούλεψε κανονικά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Το προβλημα των 10 (οπως κ των 8 που ειχαν την τυχη των vista) ειναι οτι σχεδιαστηκαν για οθονες αφης που ερχομενοι απο win 7 δεν διαθετουμε οποτε ειναι μια αβολη αναβαθμιση.
    Λιγο πολυ σα να βαλουμε android στο πισι.ναι στο κινητο ειναι φοβερο,αλλα εδω δε γινεται να το δουλεψεις με ποντικι.
    Αυτο κ η παραπλανητικη αναβαθμιση εφερε τη δυσαρεσκεια του κοσμου.

    Μαλλον η MS θελει παση θυσια να κερδισει μεριδιο απτα φορητα μηχανηματα,ισως βλεπει κ λιγο μπροστα οτι πανε προς καταργηση τα σταθερα,η οτι το computing φορητοποιειται κ θελει να γατζωθει στο αρμα της εξελιξης.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 07:48
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 21:38
  3. Mls Destinator 4800A δεν ξεκινάει
    By tzo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 12:49
  4. δεν ξερω τι δεν παει καλα με τον Atmega32
    By tommas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 21:39
  5. Μικροελεγκτής pic δεν ξεκινάει
    By georgz in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 20:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας