Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 44

Θέμα: Δεν ξεκινάει το laptop με τον SSD

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μαλλον η MS θελει παση θυσια να κερδισει μεριδιο απτα φορητα μηχανηματα,ισως βλεπει κ λιγο μπροστα οτι πανε προς καταργηση τα σταθερα,η οτι το computing φορητοποιειται κ θελει να γατζωθει στο αρμα της εξελιξης.
    Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει, αντιγράφει την apple που δίνει δωρεάν αναβαθμίσεις λογισμικού σε κινητά τάμπλετ κλπ (για υπολογιστές δεν ξέρω αν δίνει δωρεάν αναβάθμιση) και κερδίζει πολλά από το app store, οπότε και για αυτό το λόγο έχει προσθέσει το store στα win10.

    Απ' ότι είδα τα 10 δεν είναι δύσκολα σε χειρισμό με ποντίκι. Τα 8 δεν τα έβαλα ποτέ για αυτό το λόγο. Ακόμα και το κομπιούτερ της κόρης μου με οθόνη αφής όταν μου ζήτησε να την βάλω κάποια προγράμματα κόντεψα να το σπάσω από τα νεύρα μου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    μια χαρα ειναι και με ποντικι με το deskop την εναρξη ειναι και για ποντικι κι για αφη

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannopoulos.stavros
    Όνομα
    Уфбэспт
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Philippines
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα των 10 (οπως κ των 8 που ειχαν την τυχη των vista) ειναι οτι σχεδιαστηκαν για οθονες αφης που ερχομενοι απο win 7 δεν διαθετουμε οποτε ειναι μια αβολη αναβαθμιση.
    Λιγο πολυ σα να βαλουμε android στο πισι.ναι στο κινητο ειναι φοβερο,αλλα εδω δε γινεται να το δουλεψεις με ποντικι.
    Αυτο κ η παραπλανητικη αναβαθμιση εφερε τη δυσαρεσκεια του κοσμου.

    Μαλλον η MS θελει παση θυσια να κερδισει μεριδιο απτα φορητα μηχανηματα,ισως βλεπει κ λιγο μπροστα οτι πανε προς καταργηση τα σταθερα,η οτι το computing φορητοποιειται κ θελει να γατζωθει στο αρμα της εξελιξης.
    όντως στην αρχή των 8 υπήρξε ένα θεματάκι, αλλά μπορείς να το ρύθμισης για είσοδο στο desktop χωρίς να μπαίνεις από τα πλακίδια, στα 10 δεν υπάρχει τέτοιο θέμα αν δεν έχεις οθόνη αφής

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Στα Apple (κινητά, ταμπλέτες ή επιτραπέζια και φορητά) τίποτα δεν είναι δωρεάν. Απλά έχεις μια - δυό αναβαθμίσεις και μετά το hardware σου είναι "παλιό" για τα νέα λειτουργικά. Έτσι αναγκάζεσαι να αγοράσεις το νέο μοντέλο γιατί έχεις κάνει ήδη και μια επένδυση πάνω στο software και τις εφαρμογές και το σκέφτεσαι να αλλάξεις. Αλλά από την άλλη, και στο περιβάλλον Windows αυτό δεν γίνεται? Ειδικά τώρα με τα "δωρεάν" Win10, θα φανεί αργότερα. Τώρα είναι το δόλωμα με το τζάμπα λειτουργικό και στη συνέχεια η μεγάλη επίθεση στο πορτοφόλι... Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα εξαναγκαστούν οι χρήστες να πληρώνουν εφαρμογές και συνδρομές αφού δεν θα μπορούν να κάνουν αλλιώς... Σατανικό....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα Apple (κινητά, ταμπλέτες ή επιτραπέζια και φορητά) τίποτα δεν είναι δωρεάν. Απλά έχεις μια - δυό αναβαθμίσεις και μετά το hardware σου είναι "παλιό" για τα νέα λειτουργικά. Έτσι αναγκάζεσαι να αγοράσεις το νέο μοντέλο γιατί έχεις κάνει ήδη και μια επένδυση πάνω στο software και τις εφαρμογές και το σκέφτεσαι να αλλάξεις. Αλλά από την άλλη, και στο περιβάλλον Windows αυτό δεν γίνεται? Ειδικά τώρα με τα "δωρεάν" Win10, θα φανεί αργότερα. Τώρα είναι το δόλωμα με το τζάμπα λειτουργικό και στη συνέχεια η μεγάλη επίθεση στο πορτοφόλι... Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα εξαναγκαστούν οι χρήστες να πληρώνουν εφαρμογές και συνδρομές αφού δεν θα μπορούν να κάνουν αλλιώς... Σατανικό....
    Δεν ξέρω αν έχεις κάποια εμπειρία σε αυτά που λες ή είσαι αντι-apple fun, εγώ πάντως μπορώ να επιβεβαιώσω ότι σε iPhone 5 και ipad 3 από την μέρα που τα αγόρασα μέχρι σήμερα όταν υπάρχει αναβάθμιση λογισμικού έρχεται δωρεάν. Επιπλέον η ποιότητα τους είναι τόσο καλή που αν μια παλιά βάζουν κάτω πολλά νεότερα ανταγωνιστικά μοντέλα. Αυτό φαίνεται και από την ψηλή τιμή που πιάνουν σαν μεταχειρισμένα.
    Τίποτε δεν με υποχρεώνει να αλλάξω μοντέλο εκτός από την γυναίκα μου που περιμένει να πάρω το καινούριο μοντέλο για να πάρει το δικό μου αν και είναι (πρώην) φαν της νόκια.

    Το σενάριο που περιγράφεις ως σατανικό προς το παρόν είναι μόνο φανταστικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Όλο και κάποια εμπειρία θα έχω. Δε λέω λόγια του αέρα. Αλλά αφού ρωτάς:

    Mac LC, Quadra 800, PowerPC δυο τρία και τέλευταίο MacPro του 2008.

    Στα τηλέφωνα, iPhone 3GS και 4. Το οποίο και σταμάτησε να αναβαθμίζεται πολύ καιρό τώρα...

    Όπου νάναι θα σταματήσει και ο MacPro.

    Όσο για την Micro$oft, ήδη δεν τα κάνει όλα συνδρομητικά (δεν σημαίνει απαραίτητα επι πληρωμή,άμεσα, αλλά στη συνέχεια) με τα store της και το συνδρομητικό office? έρχονται και τα Windows σε λίγο...

    Προς το παρόν λέω να μείνω με τα 7 όσο αντέχουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Δεν τιθεται θεμα ιδιωτικοτητας απο εμενα. Ξερω πως με παρακολουθουσαν απο τα windows millenium που μπηκα ιντερνετ πρωτη φορα.
    Αλλωστε οπως ειχα ξαναπει δεν κρυβω κατι για να ανησυχω.
    Το θεμα των 8 ηταν νεο και ωραιο. Αν ηθελες interface οπως των 7 εβαζες το classic start shell και ειχες μενου και περιβαλλον windows 7 σε windows 8, 8.1 και το ιδιο και στα windows 10.

    Το κακο της υποθεσης ειναι πως μολις βγαλανε τα 8, πλακωθηκαν να βγαλουν τα 8.1 και στο καπακι πλακωθηκαν να βγαλουν τα 10.
    Τα δεκαρια τα λανσαρουν ως δωρεαν ενω ειναι ακομα "δοκιμαστικη πλατφορμα" και απο τις πληροφοριες που στελνει ο καθε υπολογιστης ανα τον κοσμο, βγαινουν τα updates με αποτελεσμα να σερνονται τα windows γιατι πολυ απλα κατεβαινουν ενημερωσεις ωστε να διορθωνονται τα bugs, drivers και διαφορες τρυπες ασφαλειας που υπαρχουν σε real time..
    Ωστε να μην αναγκαζεσαι να βαζεις μετα service pack κλπ. Το service pack στελνεται αυτοματα τμηματικα σε καθε υπολογιστη. Αυτο ειναι ολο το παιχνιδι.

    Μολις λοιπον διορθωθουν ολα αυτα θα πωλειται κανονικα στο εμποριο μιας και τα windows θα λειτουργουν κανονικοτατα χωρις προβληματα. Ομως ποιος θα δωσει 300 ευρω?
    Τοτε ομως θα υπαρχει το αναλογο βοηθημα του κυριου "νταζ λοαντερ" και απο δω πανε κι αλλοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    to 3gs βλεπω ειναι του 09.το macpro του 08.8 χρονων τεχνολογια.
    Εγω εχω ενα acer aspire 1650.Απο οτι ειδα ξεκινησε παραγωγη το 2010,εμενα ειναι λιγο αργοτερα αγορασμενο.Ακριβοπληρωμενο με καρτα γραφικων ΑΤΙ τοτε.Τωρα με xp δεν ετρεχε ουτε δυο παραθυρα για surfing.Για εγγραφα pdf κλπ πανω απο 2-3mb δεν τα ανοιγε και κολλαγε.
    Εχεις συναντησει κατι διαφορετικο εσυ σε windows? γιατι εμενα καθε 3 χρονια η παλαιοτητα στον μηχανημα φαινεται απο μακρια κανοντας το να σερνεται.


    Σε ποια εκδοση των windows εγινε αυτο και δεν το πηρα χαμπαρι?Ποτε δεν βγηκε εκδοση των windows σταθερη και ποτε δεν προκειται να βγει.Παντα θα ανακαλυπτεται και ενα νεο bug.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 18-07-16 στις 09:50
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    to 3gs βλεπω ειναι του 09.το macpro του 08.8 χρονων τεχνολογια.
    Εγω εχω ενα acer aspire 1650.Απο οτι ειδα ξεκινησε παραγωγη το 2010,εμενα ειναι λιγο αργοτερα αγορασμενο.Ακριβοπληρωμενο με καρτα γραφικων ΑΤΙ τοτε.Τωρα με xp δεν ετρεχε ουτε δυο παραθυρα για surfing.Για εγγραφα pdf κλπ πανω απο 2-3mb δεν τα ανοιγε και κολλαγε.
    Εχεις συναντησει κατι διαφορετικο εσυ σε windows? γιατι εμενα καθε 3 χρονια η παλαιοτητα στον μηχανημα φαινεται απο μακρια κανοντας το να σερνεται.
    Ως dj που εργαζομαι παραλληλα πηγαινω με dell latitude D620 οπου τρεχει το traktor που ειναι και φαγανο (450MB στη διαχειριση εργασιων) 2 τετρακαναλες καρτες ηχου η μια για timecodes και η αλλη για εξοδο σε μικτη και ο μοζιλα στο youtube να κατεβαζει τραγουδια που τυχον δεν θα τα εχω.
    Τρεχω win7, 64Bit και ειμαι με 3GB ραμ μονο.
    Δεν μου κολλησε ποτε και σε 30 δευτερολεπτα με το ρολοι ειμαι στα windows αφου πατησω το power.
    Το ιδιο δουλεμα το εκανα και με ΗΡ amd μονοπυρηνο V160.
    Σκληρο δισκο; wd caviar blue 500gb 7200rpm.

    Ανακαλυψα τον τροχο; μαλλον οχι.
    Κατι αλλο παει στραβα στο λαπτοπ σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω ενα acer aspire 1650.Απο οτι ειδα ξεκινησε παραγωγη το 2010,εμενα ειναι λιγο αργοτερα αγορασμενο.
    Βασίλη κάτι κάνεις λάθος. Ή την χρονολογία, ή το μοντέλο.

    Το συγκεκριμένο που αναφέρεις είναι του 2005, και είναι "σειρά".
    ftp://ftp.acer.ch/notebook/aspire_16.../as1650_en.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 07:48
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 21:38
  3. Mls Destinator 4800A δεν ξεκινάει
    By tzo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 12:49
  4. δεν ξερω τι δεν παει καλα με τον Atmega32
    By tommas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 21:39
  5. Μικροελεγκτής pic δεν ξεκινάει
    By georgz in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 20:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας