Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Αμπεροτσιμπίδα AC/DC

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Αμπεροτσιμπίδα AC/DC

    Γεια σας, θέλω να αγοράσω μια αμπεροτσιμπίδα AC/DC 400-600A, καλής ποιότητας γιατί έχω καεί από τις φθηνές.
    Είδα λίγο για EXTECH, είναι αξιόπιστες?
    Προτείνεται κάποια εταιρία για αξιόπιστες μετρήσεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Benning

    Eχω μικροτερο μοντελο που δεν μετραει DC αλλα ειναι σκυλι..7 χρονια την εχω λιωσει και δεν επαθε τιποτα..Ουτε να καψει ασφαλεια (αν εχει) ουτε να κοπει ακροδεκτης,ουτε καν μπαταρια δεν εχω αλλαξει..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Προσωπικά θεωρώ ότι το να πει κάποιος ότι είναι ηλεκτρολόγος, είναι το ίδιο άκυρο με το πει κάποιος ότι είναι γιατρός. Γιατρός είναι και ο καρδιολόγος, γιατρός είναι και ο οδοντίατρος. Για αυτό θα ήθελα να μας πεις εάν είσαι ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης, ηλεκτρολόγος συντηρητής, ηλεκτρολόγος σε συνεργείο που ρίχνει παροχικά καλώδια σε εργοστάσια, ηλεκτρολόγος που ασχολείσαι κυρίως σε μέση και σε πίνακες χαμηλής τάσης και τα λοιπά.

    Εγώ ως ηλεκτρολόγος συντηρητής έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις από την αμπεροτσιμπίδα που χρησιμοποιώ. Για παράδειγμα δεν με ενδιαφέρει μόνο η αξιοπιστία στις μετρήσεις, αλλά μεγάλο ρόλο παίζει και η ταχύτητα των μετρήσεων. Σημαντικό ρόλο παίζει και το μέγεθος, γιατί με το που φύγω από το ηλεκτρολογείο πάντα την κουβαλάω μαζί μου. Στο χέρι μου θα είναι, στην τσέπη της φόρμας εργασίας θα είναι, πάντα κοντά μου ή πάνω μου θα είναι. Επίσης, πολλές φορές χρειάζεται να αμπερομετρήσω σε πολύ μικρά μέρη, όπου ακόμη και τα δάχτυλά μου με δυσκολία χωράνε. Τι να το κάνω το όργανο με την τσιμπίδα που μπορεί να μετρήσει 40.000Α;

    ***Βλέπω και από κάτω στα παρόμοια θέματα: Στενή αμπεροτσιμπίδα για χρήση σε ηλεκτρολογικό πίνακα? By dog80 in forum Όργανα & Εξοπλισμός ***

    Οι σοβαρές εταιρείες σήμερα δεν βγάζουν απλώς αμπεροτσιμπίδες, όπως εκείνες του παλιού καιρού, αλλά αμπεροτσιμπίδες που απευθύνονται σε συγκεκριμένες κατηγορίες επαγγελματιών. Με πολλά επιπρόσθετα χαρακτηριστικά για την κάθε κατηγορία, που σε κάποια άλλη τα περισσότερα εξ αυτών είναι άχρηστα. Καλό θα ήταν να μας πεις σε τι "εξειδικεύεσαι", τι συγκεκριμένα χαρακτηριστικά θέλεις να έχει η αμπεροτσιμπίδα σου και το ποσό που σκοπεύεις να διαθέσεις. Διαφορετικά ο καθένας θα σου λέει από μια εταιρεία που θεωρεί αξιόπιστη, θα γεμίσουμε καμιά 40αρια σελίδες με άσχετα και πάλι μαλακία επιλογή θα κάνεις στο τέλος.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Θέλω αξιόπιστη μέτρηση AC/DC 400Α με την καλύτερη δυνατή ακρίβεια εώς 250€. Δεν με ενδιαφέρουν άλλα χαρακτηριστικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefterpitsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω αξιόπιστη μέτρηση
    Αξιόπιστη μέτρηση δεν υπάρχει. Πάντα θα υπάρχει ένα +-/%. Δες αυτά
    1) VOLTCRAFT VC-595OLED
    2) Phoenix Contact TESTFOX CC-1 Αυτό είναι Max 300A στο DC.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Θέλω αξιόπιστη μέτρηση AC/DC
    το αξιοπιστη δεν λεει κατι , και του 15-20 ευρω αξιοπιστες ειναι . μια χαρα , να ελεγες πιστοποιημενη ? οκ συν χιλιαρικο - α για την πιστοποιηση του οργανου κλπ κλπ ....

    παρε καμια unit με 60 και εισαι κομπλε , h kamia metrel με 150 που ειναι ποιο καλη αντοχης στην χασαπης - μπετατζης σταηλ δουλειας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 28-07-16 στις 20:08

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Φίλε, κάνεις μεγάλο λάθος με το να σκέφτεσαι με αυτόν τον απλοϊκό τρόπο. Στα 600Α και να διαβάζει το όργανο 557Α, κανείς δεν νοιάζεται! Τα 250 ευρώ είναι πολλά λεφτά και θα είναι κρίμα να τα διαθέσεις για μια απλή μέτρηση AC/DC ρεύματος. Με 250 (πάνω - κάτω) παίρνεις αυτό το εργαλείο: http://gr.rsdelivers.com/product/iso...v/8412439.aspx. Μέτρηση αρμονικών, μέτρηση ισχύος, συντελεστής ισχύος, χωρητικότητα, δίοδος και χίλια δυο άλλα. Νομίζω βγαίνει και στα 600Α με κάτι ευρώ λιγότερα.

    Δυστυχώς η κριτική-αξιολόγηση αμπεροτσιμπίδων δεν είναι και πολύ της μόδας, όπως η αξιολόγηση των πολυμέτρων πάγκου. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν μερικά κανάλια στο youtube που κάνουν πολύ καλή δουλειά. Ένα από αυτά είναι και του mjlorton, ο οποίος έχει αξιολογήσει πολλές αμπεροτσιμπίδες, ανάμεσα στις οποίες και αυτή που προανέφερα, μία μεγάλη της Uni-T, κάποιες της Fluke, και πολλές άλλες.

    Άποψή μου είναι να κατανοήσεις τις ανάγκες-απαιτήσεις του επαγγέλματός σου, και να πάρεις μια αμπεροτσιμπίδα με χαρακτηριστικά πολυμέτρου πάγκου και όχι ένα όργανο που να μετράει απλώς ρεύμα ac/dc. Εάν θέλεις να διαθέσεις αυτό το ποσό για μέτρηση ρεύματος, καλύτερα να πας σε κάποια αμπεροτσιμπίδα της Fluke. Εάν είσαι διατεθειμένος να πας σε λύσεις τύπου Metrel και Uni-T, θα σου έλεγα να ρίξεις και μια ματιά στις Brymen. Ο Κυριάκος Τριανταφύλου έχει αξιολογήσει δύο από αυτές στο site του και εγώ έχω στην κατοχή μου την ΒΜ-189, οπότε μπορώ να εκφέρω μια άποψη. Τέλος, να πω ότι στο εργοστάσιο έχουμε την Benning CM-2. Δύο-τρεις απλές μετρήσεις, αξιόπιστη, αλλά για τα λεφτά της αυτά που προσφέρει τα θεωρώ λίγα.

    Και πάλι θα επιμείνω να μας πεις την ειδικότητά σου!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 29-07-16 στις 16:09
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Μακρυά από πολύμετρα ex tech πανάκριβα για αυτό που προσφέρουν , στα 10 τα 8 χαλάνε εντως εγγύησης

    Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Στο #8, έγραψα μια μαλακία, αλλά κανείς δεν το πρόσεξε. Χεσμένο με έχετε! Ήθελα να γράψω 597Α αντί για 557Α.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αμπεροτσιμπίδα πως λειτουργεί ;;;
    By plouf in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-23, 16:55
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 22:33
  3. Αμπεροτσιμπίδα για πολύμετρο Fluke 87V
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-10, 19:02
  4. Διαχωριστής γραμμής για Αμπεροτσιμπίδα
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-10, 21:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας