Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Αμπεροτσιμπίδα AC/DC

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο #8, έγραψα μια μαλακία, αλλά κανείς δεν το πρόσεξε. Χεσμένο με έχετε! Ήθελα να γράψω 597Α αντί για 557Α.
    Το προσεξα αλλα τη βλακεια εγραψες?Υπεθεσα ενα τυχαιο νουμερο ειναι.Εγω παντως με benning ειμαι καμενος.ΔΥο αλλαξαμε αλλα αρνειται πεισματικα να δειξει 0.
    Για ολες τις αλλες δεν εχει νοημα να κουβεντιαζουμε ,μιας και η ακριβεια δεν παιζει και ιδιαιτερο ρολο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Βασικά ήθελα να πω ότι για έναν ηλεκτρολόγο, η αμπεροτσιμπίδα του εάν αντί για 600Α μπορεί να δείχνει 597Α, δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά. Αν μετράς 557Α αντί για 600Α, τότε σίγουρα το όργανο είναι για πέταμα.

    Για τις Benning θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη άποψη. Ιδιαίτερα για την CM 2, μια αμπεροτσιμπίδα που (σχεδόν) ανήκει στην κατηγορία των mini clamp meters. Όσες φορές μέτρησα με αυτήν και μια άλλη μεγάλη Fluke που έχουμε, το μοντέλο της οποίας μου διαφεύγει αυτή την στιγμή, πάντα έδειχνε τα ίδια ampere. Εάν υπήρχε κάποια διαφορά, αυτή θα την ήταν της τάξης των 0,2Α ή 0,3Α πάνω κάτω, τόσο σε εναλλασσόμενο όσο και σε συνεχές ρεύμα. Μάλιστα, επειδή πολλές φορές χρειάζεται να μετρήσω τάσεις από ταχογεννήτριες, μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι το όργανο δείχνει τις μεταβολές της τάσης και καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά. Βέβαια, πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις θα πάρω ένα πολύμετρο πάγκου Fluke για να μετρήσω πιο σίγουρα, να δω min και max τιμές, και να βγάλω πιο αξιόπιστο συμπέρασμα, αλλά σίγουρα για τις ανάγκες ενός ηλεκτρολόγου μετράει και τάσεις αρκετά γρήγορα.

    Όταν λες δεν μηδενίζει, εννοείς σε DC ή AC ρεύμα; Και πιο μοντέλο έχεις δοκιμάσει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Σε ολς τις μετρησεις αντι να δειχνει 0.00 εδειχνε 0,40.την ειχα παει πισω και η αλλη που πηρα τα ιδια εκανε.
    Ειναι η cm1-2. Τωρα για ακριβεια δεν εχω γνωμη επειδη σε εγκαταστασεις που παω δεν ξερω καν τι φορτια εχουν.συνηθως επιβεβαίωση με τα πολυοργανα κανω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Αμπεροτσιμπίδα πως λειτουργεί ;;;
    By plouf in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-23, 15:55
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 21:33
  3. Αμπεροτσιμπίδα για πολύμετρο Fluke 87V
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-10, 18:02
  4. Διαχωριστής γραμμής για Αμπεροτσιμπίδα
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-10, 20:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας