Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 51

Θέμα: Για πείτε μου και εσείς ακριβά δεν στοίχισε

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Το μενος δεν ειναι προς την κοπελα αλλα προς την κατασταση που επικρατει στην ελλαδα.

    ΤΟ πιο πιθανο ειναι να εκανε μια αντιγραφη απο τα χιλιαδες που κυκλωφορουν στο διαδικτυο για πειραματικους σκοπους.

    Η πικρα ειναι οτι με αυτα παιζουν τα παιδακια στην taiwan και στην κινα και εδ εμεις τα μαθαινουμε στα 25....
    Η πικρα ειναι οτι φαινονται προτοποριακα στον απλο κοσμο.
    Σαν το αλλο το παιδι που ειναι 17 χρονων και εβγαλε "προτοποριακο" μετεωρολογικο σταθμο για τα χωραφια.....

    4 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θεμα ειναι να μαθεις στην πτυχιακη να σκεφτεσαι και να αντιμετωπιζεις πραγματα που δεν τα ειδες στη σχολη (ή δεν τα ειδες σε βαθος).Δεν μπορω να συγκρινω την πτυχιακη της με το 90% των πτυχιακων που εχω δει.

    Μηπως μας ενθουσιαζει το οτι ειναι κοπελα;Το αρθρο μου φαινεται αστειο,οχι η δουλεια και η πτυχιακη της κοπελας.
    Το εύγε είναι ως προς το ότι όπως και να έχει, υποτιμωντας την "ενασχόλησή" της ή μη, τελικά έκανε πάντως "ντόρο" με αυτήν! Το ότι είναι γυναίκα, απλά ήταν - υπήρξε - ίσως και μιά πλεονάζουσα αφορμή της προκλήσεως του "ντόρου¨ αυτού!

    Τώρα αυτό το 90% το βρίσκω υπερβολικά διογκωμένο από μέρους σου... Να πούμε ένα 50% ή 40% έστω! Γιατί ΑΝ είμαστε ακριβείς στις "συγκρίσεις" μας κατατάξεων τέτοιων, τότε θα πρέπει να εξισώνουμε ΟΛΕΣ όσες γίνονται με ΑΡΝΤΟΥΪΝΟ ως βάση τους, αφού και αυτές ΕΠΙΣΗΣ βασίζονται ΑΚΡΙΒΩΣ στις ίδιες "μεθόδους" ολοκληρώσεώς τους, βλ, έτοιμες "βιβλιοθήκες", έτοιμα πλακετάκια περιφερειακών, κλπ!

    Το άρθρο σαφέστατα είναι γελοίο, αν και λόγο σαφέστατης άγνοιας του συντάκτη του, αυτό όμως τελικά βοηθάει στην θετική ψυχολογία του ότι μπορούμε να φτιάξουμε κάτι!
    Έστω και αν το υπερθαυμασμένο από αδαείς "δείγμα αναφοράς" είναι αρντουϊνο made!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνησω σε ολα εκτος απο το κομματι του Arduino.

    Προφανως η κοπελα πηρε ενα Arduino και ενα Shield.Δεν καταλαβαινω (στην συνεντευξη της) τι εννοει Hardware και Software την στιγμη που δεν ασχοληθηκε με Hardware 'ουσιαστικα'.Ο κωδικας και χωρις βιβλιοθηκες παλι ειναι αστειος αφου ουσιαστικα χρησιμοποιεις 5-6 Commands του SIM900 και μια σειριακη.


    Διαφωνω στο Αrduino made,γιατι εχω δει αρκετες με Arduino σαν πυρηνα αλλα απο πισω εχει τρομερη δουλεια σε software+hardware.


    Παραδειγμα (εδω δει παρομοια απο ελληνικες πτυχιακες αλλα δεν βρισκω τωρα link). Εαν τωρα οδηγεις με Arduino ή PIC ή ARM .. δεν εχει διαφορα γιατι το Hardware του και η υλοποιηση ειναι ιση με 40 "τηλεφωνα".

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνησω σε ολα εκτος απο το κομματι του Arduino.

    Προφανως η κοπελα πηρε ενα Arduino και ενα Shield.Δεν καταλαβαινω (στην συνεντευξη της) τι εννοει Hardware και Software την στιγμη που δεν ασχοληθηκε με Hardware 'ουσιαστικα'.Ο κωδικας και χωρις βιβλιοθηκες παλι ειναι αστειος αφου ουσιαστικα χρησιμοποιεις 5-6 Commands του SIM900 και μια σειριακη.


    Διαφωνω στο Αrduino made,γιατι εχω δει αρκετες με Arduino σαν πυρηνα αλλα απο πισω εχει τρομερη δουλεια σε software+hardware.


    Παραδειγμα (εδω δει παρομοια απο ελληνικες πτυχιακες αλλα δεν βρισκω τωρα link). Εαν τωρα οδηγεις με Arduino ή PIC ή ARM .. δεν εχει διαφορα γιατι το Hardware του και η υλοποιηση ειναι ιση με 40 "τηλεφωνα".
    Δεν "κατηγορώ" κανέναν φοιτητή που παίζει με αρντουϊνο για μιά πτυχιακή, αυτό εννοούσα! Στην τελική, εδώ οι καθηγητές τους παίζουν οι ίδιοι και διδάσκουν με - μέχρι - αρντουίνο, οι φοιτητές τους θα μου φταίνε?

    Έγραψες προγενεστέρως
    Μιλαμε για κωδικα της ταξεως <100-150 γραμμες..
    που στην ουσία ίσως ισχύει με το να έχεις έτοιμα τα μέρη της βιβλιοθήκης του GSM...
    Αν βέβαια έστηνες κάτι σαν αυτό
    Συνημμένο Αρχείο 65788
    οι 150 γραμμές δεν θα έφταναν ούτε για την αρχικοποίηση!
    Οπότε ΔΕΝ έχει σημασία αν είναι τηλέφωνο GSM, ή σύστημα GSM/GPRS, ή αυτό που έδειξες, αλλά το τι δουλειά έχεις ρίξει σε ότι φτιάχνεις, αλλά και πόσο μεράκι έβαλες σε αυτό!
    Κατά τα άλλα, σαφώς έχουν εκπονηθεί πτυχιακές μεγαλεία, αλλα, ο μέσος όρος γενικά δεν μπορείς να παραβλέψεις ότι δεν είναι τέτοιες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #25
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    κανεις δεν νομιζω να κατηγορησε ποτε κανεναν για μια κατασκευη οποια και αν ειναι ... ειτε ηλεκτρονικη ειτε υδραυλικη ειτε μπετου ειτε οτιδηποτε αλλο ... τετοιες κατασκευες δεν κανουν πλεον στο μαθημα τεχνολογιας στο γυμνασιο ??? οχι ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 16-07-16 στις 15:14

  6. #26
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    υσ εχω να μια αμυδρη να τοσο δα υποψια οτι αλαξε και το φειςμπουκ της απο εχθες ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις δεν νομιζω να κατηγορησε ποτε κανεναν για μια κατασκευη οποια και αν ειναι ... ειτε ηλεκτρονικη ειτε υδραυλικη ειτε μπετου ειτε οτιδηποτε αλλο ... τετοιες κατασκευες δεν κανουν πλεον στο μαθημα τεχνολογιας στο γυμνασιο ??? οχι ?
    οχι στην α'γημνασιου κανουμε μια κατασκευη απο χαρτονι κια μια εργαγια γυρο απο αυτη την κατασκευη ,εγω εκανα ενα η/υ ,
    στην β' κανουμε μια ομαδηκη κατασκευη ,ομιομα ενος εργοστασιου,κι ο καθενας αναλαμβανει να κανει κι απο κατι ,πχ εγω υμουν γενικος διευθηντης ,
    και στην κανουμε μια ερευνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα λογια ειναι εύκολα και ΤΣΑΜΠΑ
    Εχεις δικιο. για να μην περναω για τσαμπατζης
    https://www.flickr.com/photos/32466639@N06/9504667598/in/dateposted-public/
    https://www.flickr.com/photos/324666...posted-public/

    Οσο για το κόστος το laser στην πρωτη φωτο μου κοστισε <5€ εκτος απο το τροφοδοτικο
    που το είχα ηδη για άλλη χρήση

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Κανενα ιδρυμα δεν ασχολειται με Arduino.Και ΤΕΙ και πολυτεχνεια κανουν AVR/PIC/ARM.

    Τωρα στη πτυχιακη ο καθηγητης ειναι λογικο να δινει ευκολες/δυσκολες αλλα και γελοιες πτυχιακες.Αλλος την κανει να μαθει,αλλος 'απλα' την κανει και αλλος απλα την αγοραζει/αντιγραφει.


    Το μονο γελοιο εδω περα ειναι η συνεντευξη και το πως τα παρουσιαζει ο δημοσιαγραφος.Δηλαδη εγω οταν τη διαβασα και ειδα να λεει για προοπτικες και θελει να δουλεψει σε εταιριες με κινητα ... λεω εκανε κατι απιστευτο!



    Δηλαδη για ΑΥΤΟΥΣ τι θα εγραφε ο δημοσιαγραφος;

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    559

    Προεπιλογή

    Μπράβο στην κοπέλα για την κατασκευή αυτή. Είναι και όμορφη και έξυπνη (η κοπέλα).
    Η κατασκευή δεν είναι όμως ούτε πρωτοποριακή ούτε αυτό δείχνει ότι οι "Έλληνες μπορούν" όπως λέει ο συντάκτης του άρθρου.
    Μου θυμίζει κάτι δημοσιογράφους οι οποίοι εξυμνούν κάτι επαναστατικές κατασκευές-εφευρέσεις, και ισχυρίζονται ότι αυτές οι συσκευές θα σώσουν τον κόσμο (μαζί κι ο εφευρέτης).
    Μόνο και μόνο για να θεωρηθεί δική τους δημοσιογραφική επιτυχία. Κι ο κόσμος χειροκροτεί....

    2 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Thansavv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolena (16-07-16)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για ακριβό πολύμετρο
    By toni31 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 00:13
  2. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 22:36
  3. Ακριβό μου βινύλιο...
    By chris73 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 18:16
  4. Πείτε μου τη γνώμη σας....
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-09, 08:21
  5. Για πείτε την γνώμη σας!!!
    By kostas317 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 18:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας