Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 51

Θέμα: Για πείτε μου και εσείς ακριβά δεν στοίχισε

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Για μενα αυτη η δημοσιοτητα ειναι θετικη γιατι ειναι μοχλος κινητοποιησης (δραστηριοποιησης) για την νεα γενια

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    σταματηστε ολοι σας φερνω την κοπελα και να μας απαντισει την οποια απορια εχουμε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 16-07-16 στις 16:48

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Προσωπικά και εγώ, δεν λέω κάτι για την κοπέλα. Μπορεί κανένας ξαδερφο-κουμπάρος του πατέρα της να είναι δημοσιογράφος στο ηλεκτρονικό αυτό έντυπο
    και επειδή δεν είχε να γράψει για να γεμίσει η σελίδα, είπε να βάλει ό,τι βρήκε μπροστά του. Αλλά για παιδιά του σχολείου που λέει και ο Δημήτρης παραπάνω,
    σαν την ανιψιά μου που παρουσιάζουν κάτι τέτοια, και που δεν ξέρει κανείς αν το έφτιαξε μόνη της, που θα έπρεπε να μπεί καταχώρηση; Στους New York Times;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannopoulos.stavros
    Όνομα
    Уфбэспт
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Philippines
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Παραθέτω μόνο τα links, δεν θέλω να σχολιάσω γιατί πικραίνομαι
    Reinventing the BBC Micro with the Micro Bit
    Introducing the BBC micro:bit
    https://www.youtube.com/watch?v=k6YfP7dRP5Q

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον giannopoulos.stavros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (17-07-16)

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κανενα ιδρυμα δεν ασχολειται με Arduino.
    Θα ήθελα να είναι αληθές... αυτό! Αλλά μάλλον δεν είναι...

    http://www.eln.teilam.gr/el/node/1489
    http://www.dmc.teiion.gr/?p=939



    http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse...ndreas2013.pdf
    http://digilib.teiemt.gr/jspui/bitst.../012014040.pdf
    http://okeanis.lib.teipir.gr/xmlui/h...123456789/2270
    http://okeanis.lib.teipir.gr/xmlui/h...123456789/2289
    http://ba.teiion.gr/index.php/homegr...no-android-car
    http://teicm.gr/index.php?cat_id=68&id=1639

    Μια διευκρίνηση πάντως από μέρους μου! Η εκμάθηση, χρήση του, ΔΕΝ είναι το πρόβλημα, ούτε καν είναι "πρόβλημα" μάλιστα! Το εναντίον θα έλεγα! Για αυτό άλλωστε εγώ δεν είπα - κατέκρινα ή ότι άλλο αρνητικό προς το τι η συγκεκριμένη έφτιαξε!
    Αλλά να λέμε ότι "δεν" ασχολούνται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ μάλιστα με αρντουίνο σατ εκπαιδευτικά ιδρύματα, όταν το αρντουίνο ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ, είναι μάλλον σφάλμα! Το θέμα είναι αν "ασχολούνται" υπέρ του δεόντως τελικά, ΄παραβλέπωντας τελικά ότι επίσης σκοπός του ήταν να ΕΙΣΑΓΕΙ φοιτητές στον κόσμο αυτόν, και όχι να τους εισάγει στο "νά παράς, δώς μου κρέας" του ετοιματζίδικου σχεδόν σο όλα!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ΤΕΙ και πολυτεχνεια κανουν AVR/PIC/ARM.
    Μα... τα αρντουίνο είναι με τέτοια! Οπότε?
    Ότι έχουν χιλιάδες έτοιμα κομμάτια κώδικα, για επιμέρους - βάση ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ υλικών - περιφερειακών τους, που ο "χρήστης" ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ εκείνος τίποτα εκείνος τελικά για αυτά, είναι νομίζω το θέμα τελικά!
    Αλλοιώς το σχόλιό ΣΟΥ για 100 - 150 γραμμές κώδικα, ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα στη πτυχιακη ο καθηγητης ειναι λογικο να δινει ευκολες/δυσκολες αλλα και γελοιες πτυχιακες.Αλλος την κανει να μαθει,αλλος 'απλα' την κανει και αλλος απλα την αγοραζει/αντιγραφει.
    Ναι αυτό ίσχυε πάντα! Αν και κατ' εμέ ο καθηγητής ΔΕΝ είναι για να δίνει "εύκολες" υπό αυτήν την έννοια πτυχιακές! Αλλοιώς ας δίναν πχ, "φέρτε μου ένα έτοιμο GSM/GPRS modem" ! Τέλος πάντων, εδώ εισερχόμεθα σε μεγάλη και "δύσκολη" συζήτηση πλέον!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο γελοιο εδω περα ειναι η συνεντευξη και το πως τα παρουσιαζει ο δημοσιαγραφος.Δηλαδη εγω οταν τη διαβασα και ειδα να λεει για προοπτικες και θελει να δουλεψει σε εταιριες με κινητα ... λεω εκανε κατι απιστευτο!



    Δηλαδη για ΑΥΤΟΥΣ τι θα εγραφε ο δημοσιαγραφος;
    Αυτοί προχωρήσαν... και ως είναι φυσικό ΔΕΝ τους ήξερε ο δημοσιοβλάχος, καθ' ότι έφυγαν εξωτερικόν τελικά!
    Άσε που τώρα που διάβασα τι έγιναν οι πρωτεργάτες αυτού. είδα ονόματα που γνώρισα προ 10+ ετών... και έλεγα "που χάθηκαν αυτά τα παιδιά"!

    Αλλά τελικά αυτή έφτιαξε κάτι και φαντάζομαι θα το ευχαριστήθηκε τελικά, τόσο ώστε να ασχοληθεί και μελλοντικά, οπ΄΄οτε κάτι θα κάνει στην ζωή της, αντί να βάφει τα μαλλιά της ξανθά!

    Επίσης μπορεί το άρθρο αυτό να το απαξιώνουμε (εσφαλμένα κατ' εμέ) αλλά σε αυτό μάλλον δεν θα κάνουμε το ίδιο...

    Συνημμένο Αρχείο 65808

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 17-07-16 στις 17:14
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (18-07-16)

  8. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να είναι αληθές... αυτό! Αλλά μάλλον δεν είναι...
    Το συμπερασμα το ειχα βγαλει κοιτωντας το τμημα μου (Αυτοματισμου),τους Ηλεκτρονικους και το Πολυτεχνειο.Ακομα και στο ΤΕΙ Καστοριας εκαναν 8051 και Assembly και κυκλωματα πανω σε ραστερ.Προφανως και εκανα λαθος.

    Αυτη ηταν ασκηση ενδομαδιαια πανω στον 8051 και Αssembly.
    Αυτη ειναι πτυχιακη απο παλαιοτερο.Ολες τοτε πανω-κατω τετοιου επιπεδου ηταν.

    Kαι μιλαμε για ASM...ουτε καν C.Οσο γραφουμε ο δημοσιογραφος μου φαινεται ολο και πιο βλακας.



    Το Arduino ειναι παιχνιδι που και εγω παπαριζομαι καμια φορα αλλα ως εκει.Οι σωστοι καθηγητες επιτηδες επιλεγουν Assembly.





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα... τα αρντουίνο είναι με τέτοια! Οπότε?
    Ναι φοραει AVR ο Αrduino.Το θεμα δεν ειναι αυτο ομως,το θεμα ειναι απο πισω τρεχει ενα Βοοtloader που πεταει ο φοιτητης μια εντολη...απο πισω εκτελουνται αλλες 50 και δεν γνωριζει τι ακριβως γινεται μεσα στην MCU.

    Επισης ο ορος Hardware δεν υπαρχει.Ακριβως για αυτο ειπα 100 γραμμες,ειναι ολα ετοιμα και τρεχουν απο πισω.

    Θα μπορουσε να εγραφε καθαρη δικης της C και απλα να εχει το Αrdunio σαν βαση (για να μην μπλεκει με ραστερ και διατρητες) αλλα αποκλειεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό ίσχυε πάντα! Αν και κατ' εμέ ο καθηγητής ΔΕΝ είναι για να δίνει "εύκολες" υπό αυτήν την έννοια πτυχιακές..
    Oι καθηγητες που εχουν δουλεψει και ιδιωτικο τομεα πολλα χρονια,εχουν αρρωστια με τον κλαδο.Κανενας τους δεν θα εδινε γελοια πτυχιακη...αναγκαζονται πολλοι απο αυτους και δινουν κατι ευκολο γιατι ο ιδιος φοιτητης κλαιγεται για τη κριση και για το οτι ειναι 7 χρονια στη σχολη.




    Παω τωρα να λυσω το προβλημα με το κωλο Ground Plane που με βασανιζει απο το ξημερωμα !

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SProg : 17-07-16 στις 17:33

  9. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Το άρθρο έχει ανακρίβειες.
    Ήμασταν ήδη περήφανοι για το πρώτο κινητό από το 2012.
    http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=466931

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #38
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Στη συνέντευξη λέει πως σκέφτεται να εξελίξει το τηλέφωνο ώστε να συνδέεται στο διαδίκτυο και να μπορεί να παίζει και παιχνίδια.

    Εν τω μεταξύ εκτός συνόρων... Tyler Spadgens has designed a Raspberry Pi 3D printed "do-it-yourself" smartphone that can make calls, send SMS messages, and tell the time using the built in RTC.


    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. #39
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη συνέντευξη λέει πως σκέφτεται να εξελίξει το τηλέφωνο ώστε να συνδέεται στο διαδίκτυο και να μπορεί να παίζει και παιχνίδια.

    Εν τω μεταξύ εκτός συνόρων... Tyler Spadgens has designed a Raspberry Pi 3D printed ......]

    ναι ρε συ,, δικιο εχεις,,, παρε τηλεφωνο αυτον τον τυχάρπαστο δημοσιογραφο που εβγαλε αυτο το χαλια αρθρο με την κοπελα
    να
    κανει ενα ρεπορταζ με αυτον τον τυπο... ετσι, για να μην λενε οι ελληνες οτι ειναι
    καλυτεροι απο τους ξενους, και να
    κανει
    και ο δημοσιογραφος οτι κανουν μερικοι μαλάκες εδω περα,, να πει της κοπέλας= ΑΝΤΕ ΜΩΡΗ ,, ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ?

    μπας και παρει και αυτη τα μούτρα της και την κοπανήσει απο την Ελλαδα,, να δει προκοπή.



    το κακό είναι οτι όσο περισσότεροι καλοι φεύγουν -τόσο περισσότεροι μινάρες μένουν πισω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    νταξει τωρα τι ψαχνετε κ σεις..εγω οποτε ακουω τετοιες ειδησεις εδω κ χρονια πλεον κραταω μικρο καλαθι,η απλα προσπερναω.Στο 99% των περιπτωσεων ειναι ετοιμα κιτ,ετοιμες λυσεις απτο ιντερνετ κλπ.Κυριως γινεται για μαζεμα κλικ κ γεμισμα τηλεοπτικου χρονου.Μπραβο για το χρονο της οπως κ ναχει,η πλειοψηφια των συμφοιτητων της κοιταει λυσεις κοπι πειστ εργασιων,ενω αυτη πες εστω κ ετσι ασχοληθηκε λιγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για ακριβό πολύμετρο
    By toni31 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 00:13
  2. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 22:36
  3. Ακριβό μου βινύλιο...
    By chris73 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 18:16
  4. Πείτε μου τη γνώμη σας....
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-09, 08:21
  5. Για πείτε την γνώμη σας!!!
    By kostas317 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-08, 18:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας