Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 76

Θέμα: Εγκατασταση συναγερμου.Συμβουλες ερωτησεις

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή Εγκατασταση συναγερμου.Συμβουλες ερωτησεις

    Καλησπερα σε ολους.
    Κάνω αναβάθμιση στο σύστημα ασφάλειας του σπιτιού και απο ROiskok παω σε Paradox EVO 192 Πληκτρολόγιο TM50 Και ενα ΙΡ 150 να ξέρω τι μου γίνεται απο μακριά.Την εγκατάσταση την κάνω εγώ,έχω γνώσεις αλλα οχι εμπειρία ,εχω ξανακανει εγκατάσταση με επιτυχία,ολα οκ αλλα ειναι ορισμένα εμπειρικά που θέλω να ρωτήσω
    1ον ,το σπιτι ειναι στο 1ο όροφο και ειναι ετσι οι φωταγωγοί (2)που μπορει καποιος να μπει απο εκει στο σπιτι μου,να βαλω ρανταρ στους φωταγωγούς?ειναι σκεπασμενοι και δεν μπαίνουν νερα ,αλλα αερίζονται επαρκως.
    2ον τα περιφερειακα που θελουν 12 βολτ να παρω ταση απο την πλακέτα η πανω απο την μπαταρια?καποιος μου πε μια φορα καλύτερα απο την μπαταρια να μην ζοριζεις την πλακετα.
    3ον υπαρχει καποιο θεμα αν καπου αντι για com απο τις εξοδους στις ζωνες θα πρεπει να χρησιμοποιησω το - απο καποιο περιφερειακο?
    4ον αν κάποιος ανιχνευτής κινησς μπει αντι στα 2περιπου μετρα στα 2,60 αλλά πιάνει όλο το δωμάτιο είναι θέμα? έβαλα μπαταριά πάνω και το δοκίμασα και με ανιχνεύει παντού.
    αυτά,στην πορεία αν προκύψει κατι θα επανέλθω.
    και τέλος κάποιο ΤΙΡ για να μην εχω ψευδοσυναγερμους.
    Ολες οι ματίσεις εχουν γινει με καλα'ι'.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Μηπως μπορει καποιος να μου στειλει το babyware μεσο dropbox η με οποιοδηποτε τροπο?
    ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως μπορει καποιος να μου στειλει το babyware μεσο dropbox η με οποιοδηποτε τροπο?
    ευχαριστω.
    Πάρε αυτό και άλλα πολλά απο ΕΔΩ

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους.
    Κάνω αναβάθμιση στο σύστημα ασφάλειας ....... σε Paradox EVO 192 .... ειναι ορισμένα εμπειρικά που θέλω να ρωτήσω.
    Υπάρχει ήδη ένα νήμα για τον προγραμματισμό των EVO/EVOHD εδώ.Αν θέλεις μετέφερε τις απορίες σου σχετικά με την σειρά EVO, σε αυτό το νήμα για να είναι συγκεντρωμένες και για την διευκόλυνση μελλοντικών αναζητήσεων πάνω στο θέμα.
    Επίσης θα λυθούν πολλές απορίες σου σχετικά με τα PARADOX από το το νήμα αυτό (σχετικό με τον προγραμματισμό των σειρών MG/SP της PARADOX).
    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν πρέπει να το μεταφέρω εκεί το θέμα μου ή όχι...γιατί έχω και απορίες γενικής φύσεως και κάποιες ειδικές,μόνο και μόνο μην τα μπερδέψω όλα μαζί,άλλα καλή θέληση υπάρχει αν πρέπει να μεταφερθεί,ίσως οι Mod να κρίνουν καλύτερα, άλλα μέχρι να γίνει αυτό θα θελα τώρα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την συνδεσμολογια.
    υπάρχει το εξής θέμα,δεν μου φτάνουν οι ζώνες...θέλω 16 με 2 ταμπερ ,σύνολο με 18 ζώνες ,με 18 ζώνες λύνω όλα μου τα προβλήματα ,στο παρακάτω σχέδιο δείχνει την συνδεσμολογια των επαφών στον EVO ,
    θα θελα να μου πει κάποιας τι είναι αυτό το EOL ???εγώ στις επαφές η τους ανιχνευτές "πάνω" βάζω αντίσταση(οτι και οπως λεει ο κατασκευαστης)
    ,θα μπορουσαμε να πουμε οτι ο κατασκευαστης δινει 16 ζωνες +8 ταμπερ βαση του 2ου σχεδιου?αν ναι τοτε να βαλω τα ταμπερ σε σειρα με μια ζωνη ωστε να εξηκονομισω ζωνες?
    sundesmologia.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Τα ταμπερ θα τα βαλεις σε ζωνες,Κανε το σχεδιο 2 δηλαδη.Δεν το βλεπω και καλα αλλα το δευτερο σχεδιο ειναι με διπλασιασμο.Οποτε εχεις Ζ1 ταμπερ 1 Ζ9 ταμπερ 9.Οσες οι ζωνεςτοσα τα ταμπερ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    για να μην νομίζετε οτι στο τέλος ψάχνω και άτομο να μου τον συνδέσει ρωτάω κάποια πράγματα εμπειρικά απο κάποιους γνώστες και κάποια που δεν ξέρω αλλά θα θελα πολύ να μάθω. ευχαριστώ για τις ανταπαντήσεις πιο πάνω,για τους φωταγωγούς ρώτησα για να βάλω ανιχνευτές για το μόνο λογο να μην εχω ψευδοσυναγερμους,απο την αλλη σκέφτηκα να βάλω 2 ανιχνευτές κίνησης ώστε να δίνουν συναγερμό οταν ΚΑΙ τα 2 βλέπουν κατι...μια ιδέα είναι και αυτή,σε συναγερμό της Σιγμα που εχω βάλει όπως και στον ροισκοκ που έχω(δικιά μου εγκατασταση) η εξωτερική αυτοτροφοδοτουμενη σειρήνα έχει δικό της σχεδιάγραμμα το πως θα συνδεθεί με τον πινάκα,στον paradox πινάκα δεν βλέπω κάπου να λέει για τροφοδοσία για εξωτερική σειρήνα,μόνο το aux,αλλά δίνει μέχρι 700mA ...η σειρήνα σε ηρεμία θέλει 12 mA και σε συναγερμό 1,2Α...τι κανω εκει?απο που παίρνω τροφοδοσία σειρήνας?επίσης οι pgm έξοδοι μπορούν να δώσουν 12V αν χρειαστεί, αν κατάλαβα καλά ρωτάω για επιβεβαίωση το ενα σημείο ειναι to PGM και θα κλείνει κύκλωμα με το com,
    sundesmologia paradox2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Θα παρεις τροφοδοσια απο το aux και το triger με ενα ρελε απο και μια ασφαλεια απο την μπαταρία απευθειας.
    Ανιχνευτη στον φωταγωγο δεν θα εβαζα εγω.δεν εχει παραθυρα;τι διαστάσεις εχει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    το triger?ενοεις οτι οταν βαρεξει η σειρηνα θα οπλιζει το ρελε να τροφοδοτείτε απο την μπαταρια οση ωρα βαραει?σε συνδιασμο με μια εξοδο pgm?σορυ αλλα δεν καταλαβα καλα....ο φωταγωγος ειναι μεγαλος,3μετρα Χ 1,5μετρα σίγουρα!κανει παταρι και απο το παραθυρο του απο κατω μπορείς να ανέβεις στο παταρι και να μπεις σπιτι μου,οπου ειναι τρια παραθυρα δικα μου στον συγκεκριμένο φωταγωγό,

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Ναι η εξοδος pgm θα οπλιζει το ρελε και αυτο θα παιρνει ταση απο την μπαταρια (με ασφαλεια) και θα δινει στην σειρηνα.
    Αυτο δεν ειναι φωταγωγος,ακαλυπτος ειναι με 5τμ .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By INTEGRALE in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 11:54
  2. Εγκατασταση συναγερμου
    By orck in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-15, 16:28
  3. εγκατασταση συναγερμου
    By pt86 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 08:42
  4. Εγκατασταση συναγερμου
    By gvarel in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-11, 09:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας