Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: οπτιοακουστικος ειδοποιητης ψαρεματος

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή οπτιοακουστικος ειδοποιητης ψαρεματος

    Επειδη ειμαι εντελως ασχετος με τα ηλεκτρονικα δεν θα ηθελα να παρεξηγηθω απο κανεναν Εφτιαξα μονος μου εναν οπτιοακουστικο ειδοποιητη για το ψαρεμα ,θαμπορουσανα πω για εναν αρχαριο σε αρκετα ικανοποιητικο βαθμο Θα θελα αν καποιος μπορει και εχει την ευχαριστηση να με βοηθησει να τον καλυτερευσω , να τον κανω ποιο σωστο Χρησιμοποιω εναν διακοπτη υδραργυρου αν και εχουν καταργηθει βρηκα, 2 led 3 volt το ενα στιγμιαιο και ενα μετα για αναμονη Χρησιμοποιω ενα muzzer 12 volt μια διοδο για να μην εχω επιστρεφομενο ρευμα και εναν πυκνωτη 1000 mf συν τις αντιστασεις για τα led και ενα διακοπτακι κουνιας μινι Αυτο ειναι το αρχικο σχεδιο που βρηκα στο yootube χωρις αναμονη για το 2 led που τοποθετησα και χωρις διοδο για τα επιστρεφομενα

    Μπορει καποιος απο εσας να μου δειξει την συνδεσμολογια με ενα απλο σχεδιο που πρεπει να τοποθετησω τον πυκνωτη τι αντιστασεις πρεπει να βαλω εφ οσον χρησιμοποιω 3 volt led και 12 volt μπαταρια?
    Σας ευχαριστω εκ των προταιρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Ok πες μας λίγα λόγια πως ακριβώς λειτουργεί? πως συνδέεται με το καλάμι ή την πετονιά. Κάποιο σχηματικό?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    απτη στιγμη που λεει διακοπτης υδραργυρου..προφανως ειναι stand by κ με την κινηση αναβει..με δυο λογια ενα απλο κυριολεκτικα κυκλωμα με τον διακοπτη υδραργυρου να το κλεινει.ο πυκνωτης παραλληλα φανταζομαι για να προλαβαινεις να δεις κ κατι αν η κινηση ειναι εξαιρετικα συντομη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    απτη στιγμη που λεει διακοπτης υδραργυρου..προφανως ειναι stand by κ με την κινηση αναβει..με δυο λογια ενα απλο κυριολεκτικα κυκλωμα με τον διακοπτη υδραργυρου να το κλεινει.ο πυκνωτης παραλληλα φανταζομαι για να προλαβαινεις να δεις κ κατι αν η κινηση ειναι εξαιρετικα συντομη

    Ακριβως οπως τα λες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    στο καλαμι μπαινει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok πες μας λίγα λόγια πως ακριβώς λειτουργεί? πως συνδέεται με το καλάμι ή την πετονιά. Κάποιο σχηματικό?
    Δεν συνδεεται με μπετονια Απλα με μανταλακι στηριζεταιστον κορμο του καλαμιου και με μια ελαχιστη κινηση μια δονηση που μπ[ορει να μετατοπισει την μπ[ιλια υδρασργυρου και κανει επαφη αναβουν τα led και κτυπα το buzzer και στην συνεχεια το ενα led συνεχιζει να αναβει και να σβηνει σταδιακα για να μνας διξει οτι κατι συναιβει την στιγμη που ακουσαμε το buzzer αλλα δεν ειδαμε διοτι ειμασταν γυρισμενοι αλλου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanos54 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συνδεεται με μπετονια Απλα με μανταλακι στηριζεταιστον κορμο του καλαμιου και με μια ελαχιστη κινηση μια δονηση που μπ[ορει να μετατοπισει την μπ[ιλια υδρασργυρου και κανει επαφη αναβουν τα led και κτυπα το buzzer και στην συνεχεια το ενα led συνεχιζει να αναβει και να σβηνει σταδιακα για να μνας διξει οτι κατι συναιβει την στιγμη που ακουσαμε το buzzer αλλα δεν ειδαμε διοτι ειμασταν γυρισμενοι αλλου
    https://youtu.be/yXpYe7dr8gI Ετσι δουλευει με αυτο τον τροπο οταν κανει επαφη η μπιλια υδραργυρου εχουμε αυτο το αποτελεσμα του βιντεο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Αυτόν τον ειδοποιητη τον είχα πρωτοφτιαξει εγώ πριν περίπου 15 χρονιά
    για την ακριβεια η διοδος και ο πυκνωτης ηταν δικη μου προσθηκη γιατι δεν προλαβαιναμε να δουμε ποιος βομβητης
    ειχε ακουστει οταν ψαρευαμε......ότι βοήθεια θες πες μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον badsak για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanos54 (20-07-16)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badsak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτόν τον ειδοποιητη τον είχα πρωτοφτιαξει εγώ πριν περίπου 15 χρονιά
    για την ακριβεια η διοδος και ο πυκνωτης ηταν δικη μου προσθηκη γιατι δεν προλαβαιναμε να δουμε ποιος βομβητης
    ειχε ακουστει οταν ψαρευαμε......ότι βοήθεια θες πες μου.

    Βοηθεια θελω και πολυ μαλιστα αλλα εγω ημουν πρωην μηχανουργος και νυν σνταξιουχος και δεν κατεχω πολλα πραγματα απο ηλεκτρονικα Θελω οπως ανεφερα παραπανω Αποτην στιγμη που χρησιμοποιω
    3volt led και 12 volt μπαταρια στοιχεια αντιστασεων ποσο πρεπειναναι για να μην καουν τα λεδ στοιχεια διοδου ποσο πρεπει ναναι και ενα σχεδιακι προχειρο πανω στο αρχικο που εχω βαλει που πρεπει να μπει ο πεικνωτης Δηλαδη με λιγα λογια την συνδεσμολογια Και συμπαθαμαι δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το ιντερνετ Αλωστε στην ηλικιατων62 ετων ειναι αρκετα αυτα που ξερω

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    αν είναι κοινά LED 5mm μια αντίσταση 1Κ είναι καλά. Αν βάλεις λίγο μεγαλύτερη π.χ. 1,2Κ ή 1,5Κ θα φέγγει λιγότερο (λόγω του ότι φαντάζομαι ότι το θες για νύχτα θα είναι καλά)

    Ο υδραργυρικός διακόπτης δεν μου φαίνεται καλός λόγω του ότι θα θέλει προσοχή στο στήσιμο.
    Πιστεύω ένας ανιχνευτής δόνησης με ένα μονοσταθή πολυδονητή για να κρατάει λίγο η ειδοποίηση θα είναι πιο καλό.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanos54 (07-08-16)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-11, 23:17
  2. ΑΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ( ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ)
    By stathiss in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-11, 06:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας