Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: Έλεγχος ροπής μοτέρ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    για μηχανές σταθερού ρεύματος dc,με μαγνήτες για διέγερση, αυτό είναι σχετικά εύκολο, εφόσον η ροπή εξαρτάται από τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά, την μαγνητικη ροή και το ρεύμα τυμπάνου Τ=Κ*Φ*Ια.

    Οπότε αυτό που πρέπει να επιτηρείς είναι το ρεύμα που δίνεις στην μηχανή. Άρα χρείάζεσαι μια διάταξη ηλεκτρονικών ισχύος full bridge (για παράδειγμα), μέτρηση ρεύματος μόνο, ενα κλειστό βρόγχο με pi ελεγκτή καθώς τα μεγέθη σου είναι dc, και pwm.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Αυτά που έχω βρεί εγώ λένε
    Ισχυς που δίνω στο μοτέρ=V*I
    Ισχύς που παίρνω απο το μοτέρ=Τ*ω
    Ισχυς που δίνω στο μοτέρ=Ισχύς που παίρνω απο το μοτέρ+απώλειες
    οπου Τ ροπή, ω ταχύτητα περιστροφής, V τάση και Ι ρεύμα.
    Απο τα παραπάνω αν ισχύουν προκύπτει μια σχέση που συνδεει την ροπή με ταση ρευμα και ταχύτητα, αλλα προκύπτουν και τα ερωτήματα που έθεσα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsos___ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκεί το ρέυμα, η τάση και η στιγμιαία ταχύτητά του?
    Πως θα μετρήσω τις απώλειες του μοτέρ, και κατα πόσο αυτές είναι σταθερές και ανεξάρτητες απο τις μεταβλητές μου?
    Η επαγωγική ισχύς με επηρρεάζει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Εφόσον το μοτέρ είναι dc τότε θα πάρεις δείγμα τάσης ανάμεσα στο πλην του μοτέρ και σε μια dummy load αντίσταση

    και θα ορίσεις στον μικροελενκτη υψος τάσης με φορτίο και ύψος τάσης χωρίς φορτίο.

    έτσι το μοτέρ θα δουλεύει με σταθερή ροπή μιας και ο μικροελενκτης θα οριζει το pwm σύμφωνα με
    το δείγμα τάσης.




    μονο την ταση χρειαζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Κι όμως οι δοκιμές μου δείχνουν πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
    Αν περιστρέψω το μοτέρ αντίστροφα απο την φορά που το τροφοδοτώ λειτουργεί σαν γεννήτρια και δημιουργούνται ρεύματα άλλα.
    Σκέψου πως το μοτέρ δεν λειτουργεί σε φυσιολογικές συνθήκες. Ο ρότορας είναι επηρρεασμένος περισσότερο απο εξωτερικές δυνάμεις παρά απο τον στάτορα και το κύκλωμα μου.

    Για να καταλάβετε καλύτερα θέλω να παράξω μια σταθερή δύναμη στο νήμα, ανεξάρτητα με την ταχύτητα του νήματος, ωστε να μετατρέψω σε ηλεκτρική την μηχανική διάταξη της εικόνας:weight.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Aν κατάλαβα καλά θες ενα μοτερ και να αποδηδει εργο με σταθερή ροπή [ταχυτητα υποθετω ?]

    και να λειτουργεί και σαν φρένο πάλι με σταθερή ταχύτητα,,


    αυτο μπορεί να συμβει κάνοντας το κύκλωμα ετσι ώστε οταν το φορτιο υπερβαίνει την ταχύτητα του μοτερ να εκτρέπεται
    η σύνδεση σε ενα φορτίο ουτοσωστε το
    μοτέρ από γεννήτρια να γίνεται φρένο.




    όμως με υποθέσεις του τι θες να φτιάξεις ειναι δύσκολο να πούμε κατι πιο συγκεκριμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Θελω να φτιάξω την συμπεριφορά αυτού που φαίνεται στην εικόνα με κύκλωμα.
    Το θέμα είναι οτι το φορτίο είναι ας πούμε ενεργό, με αποτέλεσμα η κίνηση του μοτερ να είναι άσχετη με την οδήγηση μου.
    Με το βαρος στον γκρεμό το σκοινί τραβάει με 10κιλά άσχετα τι κάνω εγώ στην άκρη του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο μπορεί να συμβει κάνοντας το κύκλωμα ετσι ώστε οταν το φορτιο υπερβαίνει την ταχύτητα του μοτερ να εκτρέπεται
    η σύνδεση σε ενα φορτίο ουτοσωστε το
    μοτέρ από γεννήτρια να γίνεται φρένο.
    Αυτό που λες με το φορτίο το σκέφτικα κι εγώ μετα το ποστ του φίλου Πέτρου πιο πάνω, αλλά και πάλι δεν γίνεται με σταθερό φορτίο
    Η δύναμη του φρεναρίσματος θα εξαρτάται απο τις στροφές, άρα θα πρέπει να έχω μεταβλητό φορτίο με βάση τις στροφές του μοτέρ.
    ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    για τι τυπου μοτερ μιλαμε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα αυτά που σου έδειξα πιο παραπάνω δεν είναι φρένα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 25-07-16 στις 16:42

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα αυτά που σου έδειξα πιο παραπάνω δεν είναι φρένα (έτσι μοιάζουν αλλά δεν είναι , μπορούν όμως να χρησιμοποιηθούν και ως φρένα μια που το θέτεις έτσι) . Ότι δεν μπορούν να κάνουν τα ηλεκτρονικά μπορούν μόνο οι 2 δίσκοι με μαγνήτες (συμπεριλαμβανομένου και της αντιστροφής με φορτίο) που είναι σε μια συγκεκριμένη απόσταση .
    Για να καταλάβεις είναι ένα είδος μετάδοσης κίνησης , όπως το αμπραγιάζ αυτοκινήτου με την διαφορά ότι δεν έχεις 2 δίσκους που ξεσκίζονται στις τριβές για να ελέγξουν μια όποια επιθυμητή ροπή. (φυσικά ανεξαιρέτως ταχύτητας / φορτίου ) .
    Αλλά αυτοί οι 2 δίσκοι εξαιτίας τους μαγνήτες λειτουργούν χωρίς τριβές όπως και του συμπλέκτη αυτοκινήτου . Ελπίζω να έγινα σαφής . Παρόμοιο σύστημα έχει κατασκευαστεί υδραυλικό .
    Κι όμως οι δοκιμές μου δείχνουν πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
    Αν περιστρέψω το μοτέρ αντίστροφα απο την φορά που το τροφοδοτώ λειτουργεί σαν γεννήτρια και δημιουργούνται ρεύματα άλλα.
    Σκέψου πως το μοτέρ δεν λειτουργεί σε φυσιολογικές συνθήκες. Ο ρότορας είναι επηρρεασμένος περισσότερο απο εξωτερικές δυνάμεις παρά απο τον στάτορα και το κύκλωμα μου.
    Τέτοιο θέμα είχα θέσει παλιότερα για παρόμοιο πρόβλημα και μετά την ανόρθωση (που ως γνωστό έχει 4 διόδους ) μπαίνει και μια 5η δίοδος στην έξοδο συνεχούς .
    Μου απάντησαν ότι "δεν τίθεται τέτοιο θέμα διότι ήδη οι 4 δίοδοι της ανόρθωσης κάνουν την ίδια δουλειά " . Όμως η Philips / philco ως φαίνεται είχε αντίθετη άποψη . (βλέπε σχηματικό στην μέση του παρακάτω link)
    http://washingmachinesmuseum.blogspo...pm-system.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsos___ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που έχω βρεί εγώ λένε
    Ισχυς που δίνω στο μοτέρ=V*I
    Ισχύς που παίρνω απο το μοτέρ=Τ*ω
    Ισχυς που δίνω στο μοτέρ=Ισχύς που παίρνω απο το μοτέρ+απώλειες
    οπου Τ ροπή, ω ταχύτητα περιστροφής, V τάση και Ι ρεύμα.
    Απο τα παραπάνω αν ισχύουν προκύπτει μια σχέση που συνδεει την ροπή με ταση ρευμα και ταχύτητα, αλλα προκύπτουν και τα ερωτήματα που έθεσα

    λαθος τα λες, διότι πιστεύεις ότι αν τροφοδοτήσεις μια dc μηχανή θα αποροφήσει το ίδιο ρεύμα σε όλες τις στροφές.
    Πάμε να ξεδιαλύνουμε λίγο την θεωρία και ύστερα το ξαναβλέπουμε.
    1) Όλες οι μηχανές χρειάζονται δύο υποσυστήματα εκείνο της διέγερσης και αυτό του τυμπάνου.
    2) Ενας dc κινητήρας με μαγνήτες έχει σταθερή διέγερση δλδ Φ=σταθ., η οποία σε αυτού του τύπου τις μηχανές είναι στον στάτη και το τύμπανο στο δρομέα.
    2) Μια dc μηχανή μοντελοποιείται με μια αντίσταση σε σειρά με μια επαγωγή και μία αντι-ηλεκτρεγερτική δύναμη.
    3) H επαγωγή αυτή προβληματίζει μόνο στα μεταβατικά φαινόμενα.
    4) Η αντι-ΗΕΔ εξαρτάται από τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά της μηχανής, από την διέγερση και από την ταχύτητα. οπότε μπορούμε να πούμε Ea=Ke * Φ * Ιa
    5) Για την ηλεκτρομαγνητική ροπή (χωρίς να εξαιρέσουμε δλδ απώλειες) ισχύει T = K * Φ * Ιa
    6) Το ρεύμα Iα = V - Ea /R, όπου V η μέση τιμή της τάσης τροφοδοσίας και R η αντίσταση του τυλίγματος τυμπάνου.
    7) Ακόμη η ισχύς που μετατρέπεται σε μηχανική είναι η P = Ia * Ea, χωρίς να έχω αφαιρέσει τις απώλειες
    Τέλος από τον τύπο που δίνεις μπορείς να πάρεις επίσης την ηλεκτρομαγνητική ροπή, Τ = P/ω

    όλα τα παραπάνω ισχύουν για μόνιμη σταθερή κατάσταση.

    Συμπεραίνουμε ότι δεν χρειάζεται να μετράς τπτ άλλο εκτός απο ρεύμα αν θες σταθερή ροπή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arkoudiaris για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (25-07-16)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος μοτέρ τέντας με διακόπτες sonoff
    By ydrohoos1980 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:08
  2. Έλεγχος πίνακα
    By kostas stathopoulos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 22:16
  3. Έλεγχος ταχύτητας μικρού μοτέρ.
    By sifis83 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 17:33
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-11, 19:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας