Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 42

Θέμα: Έλεγχος ροπής μοτέρ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsos___ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως οι δοκιμές μου δείχνουν πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
    Αν περιστρέψω το μοτέρ αντίστροφα απο την φορά που το τροφοδοτώ λειτουργεί σαν γεννήτρια και δημιουργούνται ρεύματα άλλα.
    Σκέψου πως το μοτέρ δεν λειτουργεί σε φυσιολογικές συνθήκες. Ο ρότορας είναι επηρρεασμένος περισσότερο απο εξωτερικές δυνάμεις παρά απο τον στάτορα και το κύκλωμα μου.

    Για να καταλάβετε καλύτερα θέλω να παράξω μια σταθερή δύναμη στο νήμα, ανεξάρτητα με την ταχύτητα του νήματος, ωστε να μετατρέψω σε ηλεκτρική την μηχανική διάταξη της εικόνας:Συνημμένο Αρχείο 65982
    σημαίνει πως δεν θες να λειτουργήσεις την μηχανή σαν κινητήρα αλλά σαν γεννήτρια. Η λογική είναι η ίδια με αυτή που σου επισήμανα παραπάνω με την διαφορά ότι τώρα δεν θα δίνεις σταθερό ρεύμα στην μηχανή αλλά θα απορροφάς σταθερό ρεύμα. Αν το φορτίο σου (εχει σταθερό βάρος) και δεν χρειάζεται να το ανεβοκατεβάζεις αλλά κατεβαίνει μονο, τότε δεν χρειάζεσαι ούτε κάποιον μετατροπέα. Θα μπορούσες να υπολογίσεις το ρεύμα από την ταχχύτητα που θες το φορτίο να κατεβαίνει. Ακολούθως θα έπρεπε να έχεις μια σταθερή αντίσταση (οποιασδήποτε μορφής) εξόδου.
    αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsos___ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως θα μετρήσω τις απώλειες του μοτέρ, και κατα πόσο αυτές είναι σταθερές και ανεξάρτητες απο τις μεταβλητές μου?
    Η επαγωγική ισχύς με επηρρεάζει?

    Βοήθεια
    Τι εννοείς επαγωγική ισχύς σε μια dc μηχανή?

    Απώλειες δεν γίνετια να μετρήσεις εξαρτώνται από την ταχύτητα, την φόρτιση της μηχανής κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανονικα αρκει !!

    μετρας ρευμα χωρις φορτιο
    και ταση χωρις φορτιο, για τον υπολογισμό της ροπης του μοτερ πρεπει να το υποβαλεις σε ροπομετρο ή να το φτάσεις στα στιγμιαία ορια του,,

    μετρώντας το ρευμα χωρις φορτίο και με το ανώτερο φορτίο θα κατασκευασεις το κύκλωμα σου να οδηγει
    το μοτέρ μεχρι το 70% των δυνατοτήτων του,

    οι απώλειες του μοτερ θα πρέπει να υπολογιστούν μετα βάσει της θερμοκρασίας του οποτε και ενα αισθητήριο θερμοκρασίας δεν
    θα ηταν κακο,, ομως διοτι οσο θερμαίνεται τοσο αυξάνεται το ρευμα
    και μονο η ρύθμιση του ρεύματος θα το προστατεύσει ικανοποιητικα.




    υγ. αν το μοτέρ είναι DC μπορείς να το επιτηρήσεις και μέσω της τάσης.

    //************************************************** ********
    Εφόσον το μοτέρ είναι dc τότε θα πάρεις δείγμα τάσης ανάμεσα στο πλην του μοτέρ και σε μια dummy load αντίσταση

    και θα ορίσεις στον μικροελενκτη υψος τάσης με φορτίο και ύψος τάσης χωρίς φορτίο.

    έτσι το μοτέρ θα δουλεύει με σταθερή ροπή μιας και ο μικροελενκτης θα οριζει το pwm σύμφωνα με
    το δείγμα τάσης.




    μονο την ταση χρειαζεσαι.
    Αυτά μας τα εξηγείς λίγο καλύτερα, δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν διευκολύνει δώσε μας feedback κανά άρθρο, βιβλίο, document.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arkoudiaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά μας τα εξηγείς λίγο καλύτερα, δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν διευκολύνει δώσε μας feedback κανά άρθρο, βιβλίο, document.

    Αρχικά δεν ξέραμε αν το μοτερ ειναι dc ή ac ετσι το πρώτο ποστ αναφέρεται σε κύκλωμα ντιμερ ac ελενχομενο απο μικροελενκτη
    οπως πχ τα ινβερτερ οδηγησης μοτερ που εχουν λειτουργεια σταθερής ροπής.

    μετά που κατάληξε οτι ειναι μοτέρ συνεχούς αναφέρομαι σε κύκλωμα ντιμερ pwm με ανάδραση.



    εφόσον εξελίχθηκε σε μοτερογεννητρια με απετησεις φρένου η....επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

    αν μάθουμε τι ακριβώς φτιαχνει ή θέλει να φτιάξει ο Κωστας τότε κάτι μπορεί να γίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Όλα μου τα ποστ αναφέρονται σε σταθερή ροπή-δύναμη ανεξαρτήτα απο το τι γίνεται στον ρότορα
    Μπορεί να είναι γεννήτρια μπορεί να δουλέυει κανονικά, μπορεί να είναι δεμένο στον τοίχο.
    Θα πρέπει ο μικροελεγκτής να ξέρει ότι χρειάζεται ωστε να δημιουργεί μια σταθερή δύναμη φορά και μέτρο.


    Επίσης είπα οτι αυτή την στιγμή παίζω με dc μοτέρ, αλλά μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο καταλληλότερο.

    Επίσης όταν έδωσα στο μοτέρ μου 1Α με οδήγηση ρεύματος η δύναμη δεν ήταν σταθερή.

    Η εφαρμογή μου είναι να φτιάξω μια σταθερή δύναμη.
    Δεν ελέγχω την ταχύτητα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη arkoudiaris
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    467

    Προεπιλογή

    πως καταλαβες οτι η ροπη σου δεν ειναι σταθερη και τι σημαίνει οτι εδωσες 1Α.

    πως το εδωσες?

    τι φορτίο είχες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Το φορτίο μου είναι ενα καρούλι με σκοινί, ένα δυναμόμετρο και εγώ. Όπως στο σχήμα με το βάρος.
    Η δύναμη του μοτέρ είναι πολύ μικρή μπροστά μου, άρα εγώ κάνω ότι θέλω στον ρότορα.
    Έδωσα 1Α με τροφοδοτικό ρεύματος.
    Όταν το σκοινί ήταν ακίνητο είχα 1,5kg στο δυναμόμετρο, έπεσε μεχρι 1 όταν πήγαινα με την φορά περιστροφής, ενώ ξεπέρασε τα 3 κατα την ανάποδη φορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsos___ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ελέγχω την ταχύτητα!


    νομίζω οτι κατάλαβα...

    χρειάζεται να τοποθετήσεις εναν σενσορα πάνω στον ροτορα του μοτερ και να βάλεις τον
    μικροελενκτη να μετράει τις στροφές..

    έτσι αυτός [ο μικροελενκτης] θα δίνει το ανάλογο pwm ώστε να κρατάει τις στροφές σταθερές ητε με φορτίο ητε χωρίς,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αλλά ακόμα και τότε δεν θα μπορείς να υπερβείς την μέγιστη δύναμη του μοτέρ. άρα πρώτα πρέπει σκεφτείς το μέγιστο φορτίο που καλείτε να διαχειριστεί το μοτερ και να επιλεχτεί το σωστό. αν θέλεις να κάνεις δοκιμές και δεν ξέρεις τα χαρακτηριστικά του μοτερ που έχεις, πρέπει να κάνεις μια μέτρηση (εφόσον έχεις δυναμόμετρο) στην μέγιστη λειτουργία του μοτερ πόσο θα σου δείξει. μετά θα πρέπει να παίζεις αρκετά παρακάτω ώστε να μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    ΔΕΝ θελω να κρατήσω τις στροφές σταθερές.

    Ο μόνος λόγος που θα χρειάζεται να μετράω τις στροφές είναι για να τις χρησιμοποιήσω στον υπολογισμό της δύναμης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsos___ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω τα μεγέθη που πρέπει να επιτηρώ και την μαθηματική σχέση που τα συνδέει με την τρέχουσα ροπή.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος μοτέρ τέντας με διακόπτες sonoff
    By ydrohoos1980 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:08
  2. Έλεγχος πίνακα
    By kostas stathopoulos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-15, 22:16
  3. Έλεγχος ταχύτητας μικρού μοτέρ.
    By sifis83 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-14, 17:33
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-11, 19:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας