Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: 2 ερωτήσεις για φωτισμο led

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ανώνυμος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή 2 ερωτήσεις για φωτισμο led

    1) Στην βεράντα μας υπάρχει ένα φωτιστικό τύπου φαναράκι και δεν μας καλύπτει ο φωτισμός του. Η βεράντα κατά το ήμισυ (και κάτι παραπάνω) είναι σκεπαστή με οροφή. Τι μου προτείνετε να βάλω προβολέα led με λευκό ψυχρό φωτισμό στην θέση που είναι το φανάρι τώρα ή καλύτερα ένα πάνελ με τον ίδιο φωτισμό στην οροφή ή κάτι άλλο;

    2) Οι γονείς μου στο καθιστικό τους έχουν ένα πολύφωτο με 5 λαμπτήρες, το οποίο τώρα λόγω ηλικίας δεν τους εξυπηρετεί ούτε για να διαβάσουν, ούτε να ράψει ένα παραμικρό η μητέρα μου, αλλά το σημαντικότερο, δεν τους βοηθάει στην μπιρίμπα που παίζουν για να περάσει η ώρα. Ποιος είναι ο κατάλληλος φωτισμός για έναν εσωτερικό χώρο;
    Περιμένω τις απαντήσεις - προτάσεις σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι ο φωτισμός LED έχει παρεξηγηθεί λίγο... Έτσι η απάντησή μου, πιστεύω, πως καλύπτει και τις δύο ερωτήσεις σου!

    Ας υποθέσουμε, λοιπόν, ότι δεν υπάρχουν λάμπες LED!
    Είτε στη βεράντα, είτε στο καθιστικό των γονιών σου θα έβαζες κάτι, το οποίο (έστω κατά την άποψή σου) θα ικανοποιύσε όλους.

    1) Αν λοιπόν, αυτό που θέλεις να βάλεις, σε κάθε περίπτωση, με κοινές λάμπες, ικανοποιεί πλήρως εσένα, τους γονείς σου, κλπ ........και
    2) Αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε LED φωτιστικό στοιχείο.......... Τότε

    Αν βάλεις φωτιστικά στοιχεία LED, θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση!!!! ......Απλώς και μόνον αυτό!!!
    Δηλαδή, το φως, που θα χρειαστεί να παραχθεί από 5 κοινές λάμπες των 100W, θα παραχθεί από 5 λάμπες LED των 12W.
    Το πόσο φως χρειάζεται, και με τι είδους σύστημα (πολύφωτο, προβολέα, κλπ είναι κάτι, που θα το κρίνεις εσύ...Νομίζω!

    Αν -για παράδειγμα- φωτισμός 1000 καντέλες είναι αρκετός τόσο για τη βεράντα, όσο και για τους γονείς σου, και μπορεί αυτός ο φωτισμός να παραχθεί από ένα σύστημα 2kW στη βεράντα και στο καθιστικό.... Αν υπάρει ανάλογο σύστημα σε LED τεχνολογία, τότε -απλώς- θα παραχθεί (ο φωτισμός) από 20W, οπότε η διαφορά θα φανεί στο ρολόϊ της ΔΕΗ, και συνεπώς στο πορτοφόλι σου.

    Είναι το ίδιο/ανάλογο, αν για παράδειγμα, μας έβαζες τα ίδια ερωτήματα, αλλά αντί για λάμπες LED έβαζες 'οικονομικές' λάμπες!

    Στο σπίτι μου, έχω αλλάξει (τώρα που φτήνηναν πάρα πολύ) όλες τις λάμπες μου (στα δωμάτια) με LED.
    Έχει γεμίσει το σπίτι από φως, ενώ το ρολόϊ δεν καταλαβαίνει αν λειτουργούν οι λάμπες, ή όχι.
    Φυσικά, όπου δεν μπορούσα να βάλω LED, έχω αφήσει τις 'οικονομικές'.

    Αυτά τα ολίγα..... Ελπίζω να σε κάλυψα!

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 01-08-16 στις 20:50 Αιτία: Προσθήκες

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον DGeorge για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    finos (01-08-16)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα προηγούμενα και συμπληρώνοντας θα έλεγα ότι το ψυχρό φαντάζομαι
    ότι θα είναι ενοχλητικό για τους μεγάλους. Σκέψου, θα είναι σαν να είναι μέσα σε ένα πολυκατάστημα!
    Tώρα όσο αφορά τα lumen, δεν ισχύει πάντα ότι αναγράφουν ειδικά οι φτηνές τύπου τουρκίας, κίνας κλπ., οπότε
    η αντικατάσταση με led ίσου (αναγραφόμενου) φωτισμού δεν εξασφαλίζει πάντα το ίδιο αποτέλεσμα όσο αφορά την ένταση.

    Δεδομένου όμως ότι πλέον η κατανάλωση είναι πολύ μικρότερη δίνεται η δυνατότητα να μπουν επιπλέον λάμπες και έτσι
    να υπάρχει δυνατό φως, πράγμα που χρειάζονται όσοι έχουν προβλήματα όρασης.
    Εφόσον υπάρχει πολύφωτο αναγκαστικά θα βάλεις κάποιες επώνυμες, τόσες όσες οι υποδοχές.
    Αν παρ' όλα αυτά δεν φτάνει ο φωτισμός και έχει πχ τρεις λάμπες, βάζεις ένα με πέντε και λύνεται το πρόβλημα.
    Το καλό (δυνατό) φως λύνει αρκετά προβλήματα όρασης επειδή στο δυνατό φως κλείνει η ίριδα με αποτέλεσμα να αυξάνεται το βάθος πεδίου.
    Όσοι ασχολούνται με τη φωτογραφία το γνωρίζουν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα προηγούμενα και συμπληρώνοντας θα έλεγα ότι το ψυχρό φαντάζομαι
    ότι θα είναι ενοχλητικό για τους μεγάλους.
    Παραδόξως δεν είναι ενοχλητικό μόνο για τους ηλικιωμένους αλλά και για τις γυναίκες ασχέτου ηλικίας! Σε όσες έχω δείξει λάμπες LED 5500-6500K, δεν τους άρεσε καθόλου ο φωτισμός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ανώνυμος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου λέτε με λίγα λόγια να μην προτιμήσω φωτισμό led, ιδιαίτερα στην δεύτερη περίπτωση, δεν μου αντιπροτείνετε όμως κάτι άλλο. Και πάλι σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    λαθος καταλαβες.
    Υπαρχουν led σε 3 διαφορετικες αποχρωσεις,οποτε καλυπτουν ολο το φασμα αποχρωσεων λευκου.
    Επισης .
    -Δεν μας δινεις πληροφοροριες για τον χωρο.ΕΙναι 3τετρ.,ειναι 60τετρ. ειναι 120 τετρ.?
    Επισης βγαλε και καμια φωτογραφια το φωτιστικο.ΑΝ εχει χοντρα γυαλινα μπωλ αμμοβολαρισμενα λιγοτερα απο 100w(τις παλιες πυρακτωσεως λεω) θα ειναι κερακι.Επισης αν οι γονεις καθονται με πλατη στο φως να διαβασουν-ραψουν τοτε δεν κανει οτι λαμπες και να βαλεις.θελεις ενα απλο φωτιστικο γραφειο,η εδαφους.

    Για το εξωτερικο φως,θα απεκλεια τελειως τον προβολεα λογω κακου φωτισμου,ασχημης κατασκευης κλπ.Αν θες πολυ φως να βαλεις φθοριου,αν ειναι τα στεγανα τα φωτιστικα επειδη εχουν καπακι,μειωνεται λιγο η αποδοση αλλα σαν φωτισμος θα ειναι μια χαρα.Ασχημο βεβαια.Ριξε μια ματια,ανεβασε μας και καμια φωτο.
    https://www.google.gr/search?q=%CF%8...w=1173&bih=590

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    συνήθως η απόχρωση που προτιμάνε είναι περίπου στο 3000. είναι αυτό το κιτρινωπό που βγάζανε η παλιές πυράκτωσης και οι λινεστρες. από συνήθεια στον χρωματισμό αυτό το ζητάνε πολλοί γιατί όταν πρώτο βγήκανε τα λεντ δεν υπήρχαν πολλές επιλογές και πέφτανε στο ψυχρό λευκό του πάγου (είχε αρκετή δόση μπλε) με αποτέλεσμα να είναι άσχημο.
    το κανονικό φως ημέρας που πλέων υπάρχει και σε λεντ είναι κοντά στο 4000- 4500.
    από εκεί και επάνω όσο ανεβαίνουμε αρχίζει και γίνετε πολύ ψυχρός ο φωτισμός. 5000-6000.
    οπότε για να καταλήγουμε. πέρα από το να βάλεις όσο περισσότερα βατ μπορείς σε λεντ και με την προϋπόθεση ότι χωράνε στο εκάστοτε φωτιστικό, θα επιλέξεις χρωματισμούς, αλλά παντού τους ίδιους, από 3000 εώς 4500.
    και όταν λέω παντού τους ίδιους εννοώ μην βάλεις αλλού 3000 και αλλού 4000 γιατί τότε ή το ένα θα φαίνεται πολύ κίτρινο ή το άλλο πολύ λευκό. ή παντού θα είναι 3000 ή παντού θα είναι 4000 κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Ειδικός δεν είμαι, αλλά καμμιά φορά κάνουμε και το εξής λάθος. Με την λογική ότι οι λάμπες LED καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια, αντικαθιστούμε για παράδειγμα μια λάμπα 500-600 lumens φωτιστικού οροφής με μία άλλη πχ 1000-1500 lumens ή και μεγαλύτερη πχ 2000lumens.
    Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε ένα πολύ δυνατό φως απο ένα μόνο σημείο, άρα εντονότερες σκιές, μεγαλύτερες αντιθέσεις, και στο τέλος κουραστικό.

    Εγω θα προσπαθούσα να "απλώσω" τις πηγές φωτισμού όσο περισσότερο θα μπορούσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Ο "ψυχρός" φωτισμός είναι για επαγγελματικές περιπτώσεις. Για οικιακές περιπτώσεις ... μόνο "Θερμό" φωτισμό 3000-4000K
    (όπως είπε και ο Γιάννης).



    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Γενικα κοιτας για 4500Κ

    Μετα 500-1000 lux για σαλωνι και 300 υπνοδωματια
    Για λεπτες διυλειες με κανα σποτακι δωσε 2000-3000 lux για κεντιμα.
    lux =lumens / τμ



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο "ψυχρός" φωτισμός είναι για επαγγελματικές περιπτώσεις. Για οικιακές περιπτώσεις ... μόνο "Θερμό" φωτισμό 3000-4000K
    (όπως είπε και ο Γιάννης).



    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 13:53
  2. ΤΡΟΦΟΔΟΤΚΟ 1,5V-18V ΓΙΑ ΤΡΑΙΝΑΚΙ ΚΑΙ 5V ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΙΟΡΑΜΑΤΟΣ
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 09:37
  3. Solar Κυκλωμα για φωτισμο κηπου
    By Scotty in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-13, 20:14
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-11, 05:36
  5. Ερωτήσεις για ένα κύκλωμα με LED
    By djastral232 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 12:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας