Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Μαλλιά: Για να μην τα χάνετε!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη thodoris1975
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή Μαλλιά: Για να μην τα χάνετε!

    Σήμερα που δεν είχα δουλειάενώ τις άλλες μέρες έχω έκανα μια βόλτα από το μαγαζί του περιστεριού ονόματα δεν λεμέ
    για να αγοράσω μερικά transistor να εμπλουτίσω την συλλογούλα μου και να είμαι έτυμος σε βλάβες και κατασκευές. Έσκασα 35 Εβραιοπούλα με απόδειξη. Και συγκρίνω με ebay tayda2009 From Thailand.Για να είμαι ακριβής ηξερά πως θα μου τον πιάνανε λίγο όμως (λίγο όμως...μα αυτοί βάζουν δάχτυλο) αλλά είπα θα πάρω μικρές ποσότητες και θα τους βασανίσω λίγο οπότε θα έχω και χρόνο να χαζέψω το κατάστημα με την ησυχία μου.Έκανα δηλαδή πως το λένε...βολτούλα με λίγα ψώνια όπως ακριβός κάναμε κάποτε τα Χριστούγενα, μιας και δεν είχα τι να κάνω δηλαδή... πλησιάζει και μεγάλη γιορτή της Παναγίας...σε συνδυασμό με ζεστή Αυγουστιάτικηκαταλαβαίνετε και γενικότερα νομίζω πως καταλαβαινόμαστε
    το αποτέλεσμα με άφησε με το στόμα ανοιχτό
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη TSG
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    BG
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Ποιά μαλλιά το σκάλπ σου πήρε !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η αναφορά ενός ηλιθίου για τα λόγια ενός ευφυούς ανθρώπου δεν μπορεί να είναι ακριβής,
    επειδή υποσυνείδητα μεταφράζει αυτό που ακούει σε κάτι που μπορεί να καταλάβει.
    Bertrand Russell

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη thodoris1975
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    περιτό να πω πως ήμουν 1 ώρα εκεί μέχρι να εξυπηρετηθώ και διαμαρτυρήθηκαν γιατί τους έδωσα 2 σελίδες transistor.Μου είπαν επίσης πως φίλε αν θέλεις τόσο μεγάλες ποσότητες άλλη φορά να κανείς την παραγγελιά μέσα από το ιντερνέτ εγώ τους είπα πως<< παιδιά αυτά δεν είναι μεγαλες ποσότητες , αυτά δεν είναι τίποτα>>.Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν εγώ μαζί σας είμαι και μαζί με πολιτικη του μαγαζιου μα κάτι δεν πάει καλά νομίζω εδώ. γενικά εδώ μάλλον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    και ειδικά ο tayda είναι από τους καλύτερους ότι έχω πάρει από αυτόν δουλεύει άψογα

    1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Φίλε μου επειδή τους γνωρίζω, δουλεύουν πολύ χαλαρά και είναι σαν δημόσιοι υπάλληλοι.
    Από εκεί ψώνιζα και σταμάτησα. Δείχνουν ότι τους ενοχλούμαι.
    BTW. Είδες τις τιμές των πολυμέτρων- οργάνων δίπλα στο ταμείο, δέστες και ή θα κλάψεις ή θα φωνάζεις . Είναι απλησίαστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    thodoris1975 Όπως είπες "..οπότε θα έχω και χρόνο να χαζέψω το κατάστημα με την ησυχία μου.....σε συνδυασμό με ζεστή Αυγουστιάτικη"
    φαντάζομαι θα σε φυσούσε και το A/C , το δάπεδο κάτω θα ήταν γυαλισμένο και σε μία ώρα στα χέρια σου τα υλικά!
    Όλα αυτά ποιος θα τα πληρώσει; Τον κλιματισμό, την καθαρίστρια, τον πωλητή, αυτά που θα μείνουν στόκ απούλητα,
    τον λογιστή, τον μεταφορέα, τον φόρο, την εγγύηση ποιότητας, το κέρδος......και άλλα πολλά;
    Θα μου πεις είναι μεγάλη η διαφορά, όμως άλλες φορές σας βλέπω να μιλάτε για μαϊμούδες, για ανεργία για....
    Ο Κινέζος αγόρασε με το κιλό Ω διαλογής, τα έχει αποθηκευμένα στο σπιτάκι του σκύλου, δεν πληρώνει τίποτα και σε κανέναν
    και δεν σου εγγυάται και τίποτα.
    Πρόσφατα σε μία επισκευή μηχανήματος πολλών δεκάδων χιλιάδων, κάηκε μεταξύ άλλων και αυτό :
    ebay 10-82€ και στο plccenter £141.77
    Έβαλα κάτι ανάλογο της Semikron πρόχειρα (από έξω μιας και δεν χωρούσε μέσα) στα 130€, που βρήκα εδώ.
    Ο πελάτης το έψαξε στο ebay και το βρήκε 10€ και μου είπε γιατί τόση διαφορά.
    Επειδή πρέπει να βάλω όμως το δικό του, του έστειλα τα παραπάνω link (10€ ....έως 150€), του πέταξα το μπαλάκι
    και τον άφησα να αγοράσει όποιο θέλει αυτός.
    Τι λες να αποφασίσει; Εσείς ποιο θα αγοράζατε;

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη thodoris1975
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Ο πελάτης θέλει πάντα το φτηνό και με χρυσή εγγύηση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Λίγη τροφή για σκέψη.

    Αν υποθέσουμε ότι τα υλικά που αγοράστηκαν 35Ε από Ελλάδα είχαν τιμή χονδρικής 17Ε, πόσα πρέπει να κερδίσει ο καταστηματάρχης για να ζήσει την οικογένεια του; ένα πολύ λογικό κέρδος είναι 35% μικτό δηλαδή μαζί με τα έξοδα, δηλαδή περίπου 6Ε.Όμως για να μείνουν στο ταμείο τα 6Ε θα πρέπει να πληρωθεί φόρος από τον καταστηματάρχη άλλα 6Ε. (κάποιοι κακοί υπολογισμοί ανεβάζουν την εφορία στο 70% αλλά νομίζω είναι υπερβολικό, το 50% όμως είναι γενικά αποδεκτό ότι το υπερβαίνει). Θα πείτε τώρα την εφορία του καταστηματάρχη εγώ θα την πληρώσω; Σύμφωνοι αλλά αν δεν προστεθεί η εφορία στο λογαριασμό και ο καταστηματάρχης εισπράξει 6Ε και πληρώσει εφορία 6Ε μετά την πρώτη δήλωση εισοδήματος θα πρέπει να κλείσει το μαγαζί, είπαμε ότι τα 6Ε πρέπει να μείνουν ταμείο για να πληρώσει τα έξοδα και να ζήσει την οικογένεια. Οπότε έχουμε 17Ε +12Ε =29 + 24% ΦΠΑ που θα εισπράξει ο καταστηματάρχης για λογαριασμό του κράτους έχουμε >35Ε

    Θυμιθείτε ο καταστηματάρχης εισέπραξε 6Ε μικτά το κράτος περίπου 13Ε + το ποσοστό που αναλογεί από την εφορία του χονδρέμπορου. Τελικά ποιος μας κλέβει;
    Θυμιθείτε ότι αν ανοίξετε την συσκευασία και βρείτε κάτι να λείπει (δεν μιλάω για τα υλικά αλλά για κάποια συσκευή π.χ πολύμετρο) θα τρέξετε πίσω στο κατάστημα και θα απαιτήσετε αλλαγή κάτι που δεν παίζει ή δεν συμφέρει σε τελική ανάλυση λόγω μεταφορικών, ακόμη θα τρέξετε πίσω αν πάθει κάτι σε σύντομο χρονικό διάστημα π.χ. σε 6 μήνες και θα απαιτήσετε επισκευή σε εγγύηση, ο κινέζος ή ταυλανδέζος σε 6 μήνες ούτε που θα σας θυμάται.

    Αν πάλι επιμένουμε να αγοράζουμε από κίνα κλπ φτηνά μέρη τότε το μαγαζί θα κλείσει και το κράτος δεν θα εισπράξει τα περίπου 15 από τα 35Ε οπότε θα τα ζητήσει πάλι από εμάς με ένα άλλο φόρο με διαφορετικό όνομα.

    Θυμιθείτε επίσης ότι στα καταστήματα του χονδρέμπορου και του λιανικού εμπόρου (από τα έξοδα που είπαμε παραπάνω) πληρώνεται κάποιος φίλος σας που θα χάσει την δουλειά του και με τη σειρά του δεν θα πληρώνει εφορία (λόγω ανεργίας) και το κράτος θα έρθει πάλι να επιβάλει κάποιο φόρο με ένα νέο όνομα.

    Δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν αλλά νομίζω ότι η σύγκριση είναι πολύ άδικη όπως και οι χαρακτηρισμοί του καταστηματάρχη.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Δηλαδή η λογική είναι 'πρέπει να πουλάμε ακριβότερα γιατί τα έξοδά μας είναι περισσότερα κι εσείς πρέπει να αγοράζετε για να μην μείνετε άνεργοι';

    Αν είναι έτσι τότε πρέπει να πουλάνε ακόμη ακριβότερα να μηδενιστεί η ανεργία.

    Οπότε λογικά οι αμερικάνικες εταιρείες (εφόσον στην Αμερική η ανεργία είναι πολύ χαμηλή) πρέπει να 'ναι οι ακριβότερες;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγη τροφή για σκέψη.

    Αν υποθέσουμε ότι τα υλικά που αγοράστηκαν 35Ε από Ελλάδα είχαν τιμή χονδρικής 17Ε
    Ας υποθέσουμε οτι τα πήρε 10 ή και λιγότερο..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-14, 21:55
  2. προγραμμα για να μην κολα
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 21:31
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-14, 19:12
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-09, 20:03
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 15:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας