Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 92

Θέμα: Ιδρυση εταιρειας ισον ρίσκο;

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Ακριβως κολοκυθια. Οτιδηποτε θα μπορει να επιχειρηθει μετα το 2020, να εχει παρει δρομο ο συριζα και αν αλλαξει κατι.

    Μεχρι τοτε εδρα στην κυπρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Φίλε Kώστα (FreeEnergy)...

    Η παραγωγή ξέρεις τι συνεπάγεται?
    Έχεις ακούσει για έγκριση παραβαλοντκών μελετών,
    απόριψη χορήγησης πιστοποιητικού πυρασφάλειας λόγω πολεοδομικών παραβάσεων στο κτίριο (9 στα 10 κτίρια έχουν -ισως είπα και λίγα- από τον ίδιο τον σχεδιασμό τους...),
    ... να σου ζητούν αλλαγή χρήσης του κτιρίου....
    έχεις ακούσει για προσφυγές στα συμβούλια της επικρατίας που κρατούν 10 χρόνια και στο τέλος καταπύπτουν και έγιναν μόνο για να παγώσουν την επένδυση;
    Ξέρεις που θα διαθέσεις τα απόβλυτα της επιχείρησης (πχ την σκόνη του fiber glass από τα τυπωμένα και τα χημικά; γιατί όλα αυτά πρέπει να τα αναφέρεις στην περιβαλλοντική μελέτη...).
    Ξέρεις οτι εδώ και 30+ χρόνια δεν μπορείς να έχεις παραγωγή στην πόλη που ζει ο μισός πλυθισμός της Ελλάδας αλλα πρέπει να πας έξω από αυτήν?
    Το crowdunding έχεις ρωτήσει λογιστή να σου πει αν ειναι εύκολο να το εκμεταλευτείς και να είσαι φορολογικά σωστός?
    Για κόστος και γραφειοκρατία για εγγραφή σε μητρώα, παραγωγών κλπ....?
    Για την γραφειοκρατία αν πας να εξάγεις αυτά που παράγεις ή εμπορεύεσαι (εξαγωγή είναι και η πώληση μέσω ebay σε άλλες χώρες)?
    το ίδιο είναι να παράγεις ηλεκτρονικά στην κίνα χωρίς πιστοποιήσεις και το ίδιο στην Ευρώπη?
    το ίδιο είναι να κανεις εμπόριο ηλεκτρονικών εξαρτημάτων στην κίνα και το ίδιο στην Ευρώπη που μία μέρα σου λέει οτι βγάζω ένα κανονισμό ROHS (ή μια επέκταση) και σου αχριστεύω όλο το στοκ στην αποθήκη σου από αύριο? Πως νομίζεις οτι πουλάνε οι Κινέζοι εξαρτήματα σε πολύ χαμηλές τιμές από εποχές (δεκαετία 70... 80...) που δεν παρήγαγαν ηλεκτρονικά; είναι εξαρτήματα που αγόρασαν από αποθήκες που τα πούλησαν με το "κιλό" όταν βγήκε το ROHS και πρακτικά τους τα κατέστησε άχρηστα....

    Δεν μπορείς να σκέφτεσαι πως μπορείς να κάνεις επιχείρηση με Κινέζικο μοντέλο στην Ευρώπη και πολύ περισσότερο στην Ελλαδα!

    9 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 07-08-16 στις 15:55

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    ** Δεν άνοιξα το θέμα για να μιλήσω επι προσωπικού παρ όλα αυτά για να μην υπάρχουν σύννεφα... στα 22 άνοιξα την πρώτη εταιρεία μου στα 27 την έκλεισα για εγωιστικούς λόγους.. αρα δεν είμαι και ο καλύτερος που υπάρχει για επιχειρηματίας. Εν πάση περίπτωση στην πορεία μου ανέλαβα δύο επιχειρήσεις.. μία το 2009 και μία το 2013 και τώρα έχω μία δική μου. Τον εαυτό μου θα τον χαρακτήριζα σαν άνθρωπο με ταβάνι. Όμως αυτό δεν έχει να κάνει με το θέμα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xlife : 07-08-16 στις 14:31
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    ** Δεν άνοιξα το θέμα για να μιλήσω επι προσωπικού παρ όλα αυτά για να μην υπάρχουν σύννεφα... στα 22 μου άνοιξα την πρώτη εταιρεία μου στα 27 την έκλεισα για εγωιστικούς λόγους.. αρα δεν είμαι και ο καλύτερος που υπάρχει για επιχειρηματίας. Εν πάση περίπτωση στην πορεία μου ανέλαβα δύο επιχειρήσεις.. μία το 2009 και μία το 2013 και τώρα έχω μία δική μου. Τον εαυτό μου θα τον χαρακτήριζα σαν άνθρωπο με ταβάνι. Όμως αυτό δεν έχει να κάνει με το θέμα!!
    Καλησπέρα.
    Αγαπητέ μου αυτές οι επιχειρήσεις ήταν το όραμα για μια Ελλάδα ενιαία και ανεξάρτητη με δικό της νόμισμα και πρωτογενή παραγωγή. Όσο παραμένει αυτό το κράτος στη σημερινή μορφή του
    θα είναι διελκυστίνδα για την οποιαδήποτε επιχειρηματική προσπάθεια. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε καθημερινά. Έχουμε γίνει το κράτος των νταβαντζήδων σε κανάλια, δημόσια έργα, εξοπλιστικά κλπ κλπ.
    Σε μας απέμεινε ο ρόλος της κακοπληρωμένης (ενίοτε και δωρεάν) γριάς πόρνης που προσπαθεί να φτιασιδοθεί για να γίνει λίγο αρεστή.
    Η λύση:
    Γκρεμίζουμε "το κράτος" και πάμε από την αρχή. Το reset είναι δίπλα μας αρκεί να βρούμε την δύναμη να το πατήσουμε...

    5 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Μπερδεμένα τα πράγματα.. για αρχή η εταιρία είναι κατι εντελώς διαφορετικό (με διαφορετικά προβλήματα και φορολογία) απο την ατομική επιχείρηση....
    Ναι, αν κάποιος έχει μια ιδέα που πιστεύει σε αυτή, αξίζει να προσπαθήσει να την εφαρμόσει ακόμα και αν αυτή η προσπάθεια έχει κάποιο ρίσκο.
    Γνωρίζοντας όμως τις ενδεχόμενες συνέπιες. Κάποιο χρέος πχ, ή ακόμα και κάποια δικαστήρια.

    Είναι διαφορετικό να επιχειρείς λόγο εσωτερικής (προσωπικής) ανάγκης να κάνεις αυτη τη κίνηση, απο το να κάνεις μια επιχειρηματική κίνηση λόγο ανεργίας.

    Και δεν αναφέρομαι σε κάποια καινοτόμο ιδέα. Μπορεί κάποιος να ανοίξει ένα σουβλατζίδικο πχ και να πιάσει (ή να πατώσει).
    Όπως μπορεί το ίδιο "πετυχημένο" σουβλατζίδικο μετά απο 3 χρόνια (για χ λόγους) να πατώσει. Και δεν έχει να κάνει μόνο με τη κρίση αυτό.
    Εχει να κάνει με φορολογία, με τις τάσεις των καταναλωτών, την τεχνολογική εξέλιξη τον ανταγωνισμό..και πολλούς άλλους αστάθμητους παράγοντες.
    Δεν μπορείς να προβλέψεις την "επιτυχία".. και σίγουρα δεν θα κρατήσει για πάντα. Αξίζει όμως να προσπαθήσεις!

    4 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kougianos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (08-08-16)

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fubar.gr
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Δεν εχω κατι ουσιαστικο να συμπληρωσω, απλα να πω οτι στο αρχικο ποστ το σημειο με τα ονειρα και τα ταβανια μου θυμισε sales pitch εταιριας MLM (πυραμιδας)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fubar.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω κατι ουσιαστικο να συμπληρωσω, απλα να πω οτι στο αρχικο ποστ το σημειο με τα ονειρα και τα ταβανια μου θυμισε sales pitch εταιριας MLM (πυραμιδας)
    Στο θύμισε γτ κάποτε πάρα πολλοί στηριζόντουσαν στις πυραμίδες και θεωρούσαν οτι ανοίγουν επιχείρηση με ξένες ιδέες. Αλλα και σήμερα αν κοιτάξεις γύρω σου υπάρχουν πολλά franchise. Ενας λόγος που οι επιχειρηματικές ιδέες σταματούν είναι και αυτός. Μέχρι και τα ψιλικατζίδικα απέκτησαν franchise και τελικά δεν ξέρουμε ποιος δουλεύει για ποιόν...

    Ολα τα προβλήματα που προέρχονται απο το κράτος θα συμφωνήσω οτι υπάρχουν, όμως και όταν ο φπα ήταν 18% πάλι το κράτος βρίζαμε και φυσικά κόβαμε μια απόδειξη στις πέντε... Το κράτος είμαστε όλοι. εφόσον όλοι βγάζουμε τα μάτια μόνοι μας δεν μας φταίει που ο φπα είναι 24...

    Στην Ελλάδα του σήμερα πιστεύω οτι είναι σχετικά εύκολο να κάνεις κάτι μιας και οι πολυεθνικές που μας είχαν περικυκλώσει έχουν αρχίσει σιγά σιγά να φεύγουν η να δυσκολευονται λόγο του οτι δεν είναι ευέλικτες...

    πχ εχω δει να ξεφυτρώνουν βιοτεχνίες ρούχων σαν τα μανιτάρια. Υποστηρίζω τεχνικά κάποιους απ αυτούς και βλέπω οτι κάνουν εξαγωγές στην ΕΕ, οκ μπορεί να πουλάνε 2 ευρώ το μακό μπλουζάκι και να έχουν καθαρό κέρδος 30 λεπτά όμως όταν συντηρούν 8-10 εργαζομένους και τεχνική υποστήριξη και λογαριασμούς κτλ τότε μάλλον είναι σε καλό δρόμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Ολα τα προβλήματα που προέρχονται απο το κράτος θα συμφωνήσω οτι υπάρχουν, όμως και όταν ο φπα ήταν 18% πάλι το κράτος βρίζαμε και φυσικά κόβαμε μια απόδειξη στις πέντε... Το κράτος είμαστε όλοι. εφόσον όλοι βγάζουμε τα μάτια μόνοι μας δεν μας φταίει που ο φπα είναι 24...
    +1000. Η υπογράμμιση δική μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. #19
    Banned
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πυργος
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    η' μας δουλευεις η εισαι συριζαιος,δεν υπαρχει ανα τον κοσμο επιχειρηματιας που να μην υπολογιζει τον φαπα.δλδ για σενα ειτε εχουμε φπα ειτε δεν εχουμε ειναι το ιδιο?και ναι στις μικρες επιχειρησεις δεν επρεπε να υπαρχει φπα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θύμισε γτ κάποτε πάρα πολλοί στηριζόντουσαν στις πυραμίδες και θεωρούσαν οτι ανοίγουν επιχείρηση με ξένες ιδέες. Αλλα και σήμερα αν κοιτάξεις γύρω σου υπάρχουν πολλά franchise. Ενας λόγος που οι επιχειρηματικές ιδέες σταματούν είναι και αυτός. Μέχρι και τα ψιλικατζίδικα απέκτησαν franchise και τελικά δεν ξέρουμε ποιος δουλεύει για ποιόν...

    Ολα τα προβλήματα που προέρχονται απο το κράτος θα συμφωνήσω οτι υπάρχουν, όμως και όταν ο φπα ήταν 18% πάλι το κράτος βρίζαμε και φυσικά κόβαμε μια απόδειξη στις πέντε... Το κράτος είμαστε όλοι. εφόσον όλοι βγάζουμε τα μάτια μόνοι μας δεν μας φταίει που ο φπα είναι 24...

    Στην Ελλάδα του σήμερα πιστεύω οτι είναι σχετικά εύκολο να κάνεις κάτι μιας και οι πολυεθνικές που μας είχαν περικυκλώσει έχουν αρχίσει σιγά σιγά να φεύγουν η να δυσκολευονται λόγο του οτι δεν είναι ευέλικτες...

    πχ εχω δει να ξεφυτρώνουν βιοτεχνίες ρούχων σαν τα μανιτάρια. Υποστηρίζω τεχνικά κάποιους απ αυτούς και βλέπω οτι κάνουν εξαγωγές στην ΕΕ, οκ μπορεί να πουλάνε 2 ευρώ το μακό μπλουζάκι και να έχουν καθαρό κέρδος 30 λεπτά όμως όταν συντηρούν 8-10 εργαζομένους και τεχνική υποστήριξη και λογαριασμούς κτλ τότε μάλλον είναι σε καλό δρόμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το κράτος είμαστε όλοι.

    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000. Η υπογράμμιση δική μου.

    τότε γιατί βρίζουμε την εκάστοτε κυβέρνηση και όχι ο ένας τον άλλον? βουρ για ένα εμφύλιο να ησυχάσουμε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας