Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 92

Θέμα: Ιδρυση εταιρειας ισον ρίσκο;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή Ιδρυση εταιρειας ισον ρίσκο;

    Ειπα να γραψω αυτο το κειμενακι μετα απο μια σχετική συζήτηση που ειχα με καποιον γνωστό. Όσα γραφω ειναι η άποψη μου. Η ιδρυση εταιρειας στην Ελλάδα δεν εμπεριέχει κανενα ρίσκο. Οι εταιρειες στην ελλαδα δεν εχουν λογο να μην πανε καλα. Η ευθύνη οταν μια εταιρεια δεν παει καλα ειναι εξ ολοκληρου του ιδιοκτήτη κ των διευθυντικών στελεχών. Δυστηχως ενα πολυ μεγάλο κομμάτι εταιρειών ειναι στην κατοχή ανθρώπων που δεν εχουν σχέση με το επιχειρην. Ενα αλλο μεγαλο παλι κομμάτι το εχουν άνθρωποι με ταβάνι στα όνειρα τους. Αυτο τους κανει να φτάνουν την επιχειρηση σε σημειο που να βγάζουν ενα μισθό και παραμένουν εκει για παντα. Τέλος οι υγιείς επιχειρησεις ειναι ευελικτες με χαμηλα κόστη λειτουργίας χρησιμοποιώντας την τεχνολογια στο έπακρο και δημιουργώντας πελατολόγιο με καινούριους αποδοτικούς τρόπους και φυσικα με έξυπνο (οχι πληρωμενο παντα) μαρκετινκ. Θα ήθελα με αυτο το μικρο μήνυμα να δώσω στους νέους ανθρωπους που ειναι γεννημένοι για επιχειρηματίες το εναυσμα να ανοίξουν μια επιχειρηση, οχι γτ ειναι στη μόδα, ουτε για να μην ειναι υπάλληλοι, αλλα για να γίνουν αποδοτικοί σε μια χώρα που το μονο που θα εχει σε λίγα χρονια θα ειναι μικελ γρηγορη και εβερεστ...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (06-08-16)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    σαν τι εταιρεία δλδ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Δεν εχει σημασία το αντικείμενο. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να σχεδιάζονται ολα σωστά απο την αρχή. Πχ αν ανοίξεις εταιρεια που πουλάς κινητα στο σκρουτζ, πιθανό ειναι να πεινασεις μαζι με τους δεκάδες που ανοιγοκλείνουν καθημερινά. Το θεμα ειναι να υπαρχουν φρεσκες ιδέες σωστά στημένες, και φυσικα οχι φόβος. Όσοι το εχουν καταλαβαίνουν τι εννοω. Οκ εχουμε απέναντι μας το κράτος αλλα δεν γινεται να ανοιγουν δεκα ασχετοι επιχειρηση τη σήμερον ημέρα και αυτοί που εχουν το άστρο να δουλεύουν για 3 και 60. Καθε μερα τα βλεπω γτ η δουλεια μου ειναι υποστηριξη επιχειρήσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μια χώρα που το μονο που θα εχει σε λίγα χρονια θα ειναι μικελ γρηγορη και εβερεστ...
    και ριχαρδος

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnnyb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xlife (06-08-16)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει σημασία το αντικείμενο. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να σχεδιάζονται ολα σωστά απο την αρχή. Πχ αν ανοίξεις εταιρεια που πουλάς κινητα στο σκρουτζ, πιθανό ειναι να πεινασεις μαζι με τους δεκάδες που ανοιγοκλείνουν καθημερινά. Το θεμα ειναι να υπαρχουν φρεσκες ιδέες σωστά στημένες, και φυσικα οχι φόβος. Όσοι το εχουν καταλαβαίνουν τι εννοω. Οκ εχουμε απέναντι μας το κράτος αλλα δεν γινεται να ανοιγουν δεκα ασχετοι επιχειρηση τη σήμερον ημέρα και αυτοί που εχουν το άστρο να δουλεύουν για 3 και 60. Καθε μερα τα βλεπω γτ η δουλεια μου ειναι υποστηριξη επιχειρήσεων.
    για ανοιξε μια να μας πεις κ εμας αν τελικα εχει κανενα λογο να μη παει καλα...

    5 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ioannis_83 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (07-08-16)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα να γραψω αυτο το κειμενακι μετα απο μια σχετική συζήτηση που ειχα με καποιον γνωστό. Όσα γραφω ειναι η άποψη μου.
    Εύγε1 Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές... και χρήσιμες!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιδρυση εταιρειας στην Ελλάδα δεν εμπεριέχει κανενα ρίσκο.
    Ρίσκο? Τι είναι αυτό? Η Ελλάδα είναι ο παράδεισος του επιχειρείν! Το Silicon Valley είναι παραμύθι, πες το ντε... όλες οι επιχειρήσεις αιχμής είναι γνωστό της πάσης ότι μεταφέρονται όπως όπως και σωρηδών στην ΗΛΙΘΙΩΝ ΒΑΛΕ ΤΙ της Ελληνικής πραγματικοτητος!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εταιρειες στην ελλαδα δεν εχουν λογο να μην πανε καλα. Η ευθύνη οταν μια εταιρεια δεν παει καλα ειναι εξ ολοκληρου του ιδιοκτήτη κ των διευθυντικών στελεχών.
    Ναι, αυτοί φταίνει! Απορώ δε πως ακόμα τολμούν να επιχειρούν δίνωντας μόνον το 78% των καθαρών κερδών σε φόρους, αντί να προσφέρουν το 100 ή και γιατί όχι ακόμα και ένα 110% αυτών!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστηχως ενα πολυ μεγάλο κομμάτι εταιρειών ειναι στην κατοχή ανθρώπων που δεν εχουν σχέση με το επιχειρην.

    Ενα αλλο μεγαλο παλι κομμάτι το εχουν άνθρωποι με ταβάνι στα όνειρα τους.
    Όνειρα... πουλιά μου ταξιδιάρικα... έλεγε το άσμα! Και στην Ελλάδα ότι όνειρο επιχειρείν και να κάνεις έρχεται το ξυπνητήρι του ασύστολου κράτους και σε ξυπνάει βάναυσα... θέτωντας κάθε δυνατό εμπόδιο και οικονομική αφαίμαξη μέχρι ρανίδος αίματός σου, σε οτιδήποτε θέλεις να δημιουργήσεις! Και τότε το τραγούδι γίνεται βίωμα εν Ε-λάδι!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο τους κανει να φτάνουν την επιχειρηση σε σημειο που να βγάζουν ενα μισθό και παραμένουν εκει για παντα.
    Όχι... ασφαλώς και τα παραλές. Ε, όχι και έναν μισθό! Μην λέμε τόσο απαξιωτικά πράγματα! Βγάζουν κανά δυό τρεις μισθούς που καρπώνεται συνολικά όμως πάντα το κράτος και πληρώνει αδρά με αυτούς κανέναν "ΔΥ"...οπότε οι ίδιοι οι επιχειρούντες τελικά μένουν με το ραβασάκι χρεώσεων από φόρους, ανά χείρας!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος οι υγιείς επιχειρησεις ειναι ευελικτες με χαμηλα κόστη λειτουργίας χρησιμοποιώντας την τεχνολογια στο έπακρο και δημιουργώντας πελατολόγιο με καινούριους αποδοτικούς τρόπους και φυσικα με έξυπνο (οχι πληρωμενο παντα) μαρκετινκ.
    Υγιείς... επιχειρήσεις... υπάρχουν... και είναι ΟΛΕΣ στο εξωτερικό πλέον! Και όσες ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, είναι βεβαιον ότι ΑΝ δεν φύγουν λίαν συντόμως, πολύ σύντομα θα επισκεφτούν "γιατρό" με την ίωση που επικρατεί & εξελίσσεται εδώ!

    Στα δε κόστη, πελατολόγια, και έξυπνα μάρκετινγκ κλπ, μου έμαιασε σαν να αναμεταδίδεις τους ευσεβείς πόθους των δήθεν & θα, στοχεύσεων επιτυχούς αναπτύξεως, από κάτι Ζάππεια, και/ή πανχρωματισμένα (και σε βάθος χρόνου) εκθέτικά προγράμματα Θεσ/νίκης! Ξέρεις εκεί που κάθε Σεπτέμβρη ανακοινώνονται τόσα παραμυθάκια που ο Μιτ Χάουζεν μοιάζει ως προνήπιο εμπρός τους!
    Αλλά επειδή ίσως είμαι κακεντρεχής σε προδιάθεση, πες ένα παράδειγμα τύπου αναφοράς "οδηγού προς επιτυχίαν" !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα με αυτο το μικρο μήνυμα να δώσω στους νέους ανθρωπους που ειναι γεννημένοι για επιχειρηματίες το εναυσμα να ανοίξουν μια επιχειρηση, οχι γτ ειναι στη μόδα, ουτε για να μην ειναι υπάλληλοι, αλλα για να γίνουν αποδοτικοί σε μια χώ ρα που το μονο που θα εχει σε λίγα χρονια θα ειναι μικελ γρηγορη και εβερεστ...
    Και εγώ είμαι υπέρ του επιχειρείν, και υπέρ του προσπαθήστε ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΑΣ να φτιάξουμε τελικά κάτι!
    Αλλά ΔΕΝ εθελοτυφλώ σε σημείο τέτοιο!
    Αλήθεια, έχεις επιχειρήσει να επιχειρήσεις επαγγελματικά, και έχεις τόσο τεκμηριωμένες απόψεις περί "Επιχείρων Ελληνικστή" ?
    Απλά ρωτάω... γιατί τελικά με όσα γράφεις οι Έλληνες που επιχειρήσαν / επιχειρούν ακόμα, να δημιουργήσουν κάτι επιχειρηματικό εδώ, είναι και ηλίθιοι και άχρηστοι εκ γεννετής!

    ΥΓ Συγγνώμη που γράφω τέτοια ώρα ξημερώματα... αλλά προ μισής ώρας επέστρεψα από την επιχείρησή μου, όπου εργαζόμουν σε έναν σχεδιασμό μιά καινοτόμου ηλεκτρονικής συσκευής για το εξωτερικό! Και επειδή θα συνεχίσω και αύριο... θα χαιρόμουν να μάθω "νέες" ιδέες βελτιώσεως του επιχειρείν μου!

    13 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 07-08-16 στις 04:18
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Miα βασική ερώτηση στον συντάξαντα το άρθρο του νήματος....είχε ποτέ σχέση με κάποια δικιά του εταιρεία? Εν ολίγοις έχει ή είχε ποτέ ανοίξει εταιρικό ΑΦΜ οιασδήποτε μορφής? Γιατι αυτά που λέει εγω τα ακούω βερεσέ...είναι κοινώς μπούρδες...εγω είχα εταιρεία ΟΕ για 13 χρόνια και την έκλεισα λόγω κρίσης
    ¨ολα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.

    4 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (07-08-16)

  12. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν τι εταιρεία δλδ;

    Κουλούρια! Έίναι της "μοδός" άλλωστε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν τι εταιρεία δλδ;
    Γιατί ωρέ παλλικάρια ( και τσούπρες αν υπάρχει καμιά για να είμαστε και πολιτικώς ορθοί! ) δεν κάνετε αυτό που κάνουν τόσοι Κινέζοι και γκρινιάζετε για αυτούς; Εισαγωγή - διανομή και πώληση ηλεκτρονικών εξαρτημάτων. Αν θέλετε να το πάτε πιο μακριά αγοράστε μηχανήματα για μαζική κατασκευή ( και ποιοτική ) PCB. Αγοράστε 3D εκτυπωτές και κάντε και τα κουτιά για τις κατασκευές που θα πουλάτε ( και σε κιτ! ). Καταλαβαίνω ότι είναι ( και λόγω κρίσης ) πολύ δύσκολο να γίνει από έναν μόνο του. Είστε όμως μια ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ εδώ. Βρείτε τα μεταξύ σας. Κάντε μια ομάδα και μοιράστε τα έξοδα ( και τα πιθανά έσοδα ). Πάτε το σε crowdfunding ( Indiegogo π.χ. ). Δεν θα συμφωνήσω με τα περισσότερα από την πρώτη καταχώρηση... Απλά να μοιραστώ θέλω μια ιδέα μαζί σας. Φυσικά και θα έχει ρίσκο. Φυσικά και μπορεί να πέσετε έξω. Έτσι όμως θα μοιραστεί η ζημιά. Από ότι διαβάζω εδώ έχω δει ότι είστε πραγματικά γνώστες του θέματος και όχι αεριτζήδες! Άντε τολμήστε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    https://www.youtube.com/watch?v=bDGjDiD9Eps
    Μία ομιλία - παρουσίαση που βρήκα τυχαία και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα.
    Από αυτά που περιγράφει αναγνώρισα αρκετά σε εμένα και σε κοντινούς μου ανθρώπους.
    Δεν λέει κάτι καινούριο ή πρωτοποριακό....απλά πράγματα λέει που όμως τα ξεχνάμε στην καθημερινότητά μας.
    Μου φάνηκε κορυφαίο το "...ΤΥΧΗ είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία...".

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kougianos (07-08-16)

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας