Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: Τροφοδοσια "κουτιου" με πολλες usb συσκευες

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Η πλακέττα που πηρα ειναι για τρεις αυτη http://www.ebay.com/itm/181874759789...%3AMEBIDX%3AIT
    Πηρα δυο γιατι θελω να χρησιμοποιησω 12 μπαταριες συνολο. Ακομη δεν ξερω πως να συνδεσω τα συστηματα.Γιαυτο εκανα την ερωτηση .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    τα βολτ στο πρώτο πλακετάκι θα τα ρυθμίσεις στο 12,6 ακριβός. εφόσον είναι για τρεις μπαταρίες. αν σου φτάνουν τα αμπερ από το ένα πλακετάκι(είναι μέχρι 4-5 Α) τότε φτιάξε 3 τετράδες. με τα δύο πλακετάκια παίζει το ενδεχόμενο αν το ένα πέσουν λίγο οι μπαταρίες του να έχει μικρότερη τάση από το άλλο με αποτέλεσμα ίσως να μπερδευτεί και να προσπαθεί να κάνει φόρτιση αντί να σου δίνει. αν δεν σου φτάνουν τότε καλό θα ήταν αν βρεις ένα για περισσότερα αμπερ. στην συνδεσμολογία από ότι είδα μια χαρά τα έχεις. όλα τα πλακετάκια έχουν είσοδο και έξοδο. στις μπαταρίας απλά συνδέσεις εκεί που γράφει P+P-. γενικά όλα τα (-) πλην είναι κοινά παντού ακόμα και σε αυτά που έχουν είσοδο και έξοδο. τον διακόπτη αν θέλεις για να απομονώσεις τις μπαταρίες απλά βάλε το να κόβει το + στο Ρ+ πλακετάκι τους. έτσι απλά δεν θα πηγαίνει ρεύμα εκεί και θα βγαίνει εκτός. το βολτόμετρο και αμπερόμετρο βάλε λινκ να δούμε ποια είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Εχω παρει και αυτο που ειναι για τεσσερεις http://www.ebay.com/itm/181878790263...%3AMEBIDX%3AIT οποτε αν βαλω τεσσερεις τριαδες η ταση στο φορτιστη πρεπει να ειναι 16,8 V ετσι δεν ειναι? Τσεκαρε το κυκλωμα που ξαναφτιαξα. Ελπιζω να φτασουν τα Α .Τα βολτομετρακια (για την 5 και την 12 )ειναι αυτα http://www.ebay.com/itm/281857475767...%3AMEBIDX%3AIT .Πως να τα βαλω?
    Διαφάνεια1.JPG Σε ευχαριστω και συγνωμη για τη ταλαιπωρια, μη ξεχνας ειμαι αρχαριος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    από το Β+ και Β- εκτός από τις μπαταρίες δεν θα πας πουθενά αλλού. τα άλλα καλά τα βλέπω. το οργανάκι δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το βάλεις να μετράει τα 12 ή τα 5 βόλτ. καλύτερα να το βάλεις αν είναι μετά τον φορτιστή των μπαταριών. έτσι θα βλέπεις την τάση που δίνουν οι μπαταρίες και θα υπολογίζεις και πόση περίπου ενέργεια έχεις ακόμα. για την συνδεσμολογία του έχει λέει το σαιτ μέσα σχέδιο αλλά δεν το είδα στο ιντερνετ να σου πω πως συνδέεται. είναι το τελευταίο και δεν σε αγχώνει. ναι η τάση για 4 θα είναι 16.8

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Οκ. Καταλαβα πλήρως. Δες το Udpated σχεδιαγραμμα που επισυναπτω.Νομιζω οτι ειναι το τελικο.Θα χρειαστω ενα γενικο power διακοπτη που λεω να βαλω εναν περιστροφικο με επιλογες μια και θελω να επιλεγω τη πηγη της τροφοδοσιας.Για κεντρικο τροφοδοτικο εχω ενα πολυ καλο απο ενα laptop που θα το βαλω μεσα στο κουτι ,Και βεβαια το θεμα του κουτιου ειναι δυσκολο αφου πρεπει να εχει συκεκριμενες διαστασεις για να χωρεσει ολα αυτα τα πραγματα και συγχρονως να μην εινα ογκωδες.Θα φτιαξω πρωτα τη κατασκευη στο χαρτι να δω ποσο χρειαζομαι θα το φτιαξω εγω.Θα ανεβασψ φωτο απο το συστημα ολο οταν το ολοκληρωσω.Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Σκεφτομαι μετα απο ολη αυτη την ιστορια να χρησιμοποιησω τετοιες μικρες κατασκευες στι σχολειο (ειμαι καθηγητης Πληροφορικης σε Γυμνασιο) σε μορφη εργασιων προαιρετικων για τα πιτσιρικια , μαλλον θα τους αρεσει.Απλα εχει κοστος απο τα υλικα αλλα θα βρω λυση. kyklvma.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μια δύο μικρές αλλαγές. κατά τα άλλα μια χαρά.
    α) αν κατάλαβα καλά και από τα σχόλια το αμπερόμετρο συνδέει για μέτρηση στο (-) όπως σωστά έχεις κάνει τις δύο γραμμές απλά δεν θα βάλεις την ένωση που σου έβαλα Χ για να περνάει το ρεύμα μέσα από το όργανο.
    β) το βολτόμετρο σωστά είναι.
    γ) ένα διακόπτη άποψή μου είναι να κόβει μόνο τις μπαταρίες. (όπως σου έβαλα στο σχέδιο). και ένα δεύτερο να κόβει προς το κύκλωμα γενικά.(απλοί διακόπτες θα χρειαστείς και έτσι θα έχεις από μια τεράστια γκάμα να επιλέξεις) έτσι όταν δεν θα χρησιμοποιείς το κουτί και θα θέλεις να κάνει μόνο φόρτιση (έτσι δεν θα έχεις κατανάλωση προς τα υπόλοιπα) και δεν θα σου αδειάζουν τις μπαταρίες όταν δεν θα τα δουλεύεις. οπότε η επιλογές θα είναι .

    αααααααααα.jpg

    Α-ΟΝ Β-ΟΝ φόρτιση και τροφοδοσία
    Α-ΟΝ Β-ΟFF μόνο τροφοδοσία όχι φόρτιση και οι μπαταρίες εκτός
    Α-ΟFF Β-ΟΝ μόνο φόρτιση και όχι τροφοδοσία προς το κύκλωμα.
    Α-OFF B-OFF ούτε τροφοδοσία ούτε φόρτιση. έτσι σε κατάσταση αναμονής δεν θα έχεις κίνδυνο να σου τραβάει τίποτα ρεύμα από τις μπαταρίες όταν δεν χρησιμοποιείς το πακέτο σου.


    και κάτι τελευταίο. να ξέρεις ότι με κόκκινο χρώμα συμβολίζουμε το (+) σε μία τροφοδοσία DC και με μαύρο (ή έστω κάποιο σκούρο) το (-).
    έτσι είναι ποιο ευανάγνωστο το σχέδιο όταν έχουμε αρκετές γραμμές. ευτυχώς εσύ έβαλες με γράμματα της πολικότητα και το ξεκαθάριζες αλλιώς θα είχαμε μπέρδεμα.
    αυτό απλά ενημερωτικά για να μην μπερδεύεσαι εσύ αλλά και οι άλλοι που θα θέλουν να διαβάσουν το όποιο σχέδιό σου.

    μπράβο σου (εφόσον είσαι δάσκαλος και θέλεις να βοηθήσεις σωστά και τα παιδιά) και καλή συνέχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Το project συνεχιζεται και βεβαια τα αρχαρια προβληματα. Αρχιζω λοιπον. Επισυναπτω ενα κυκλωμα updated .Καταρχην αλλαξα τα χρωματα για να το κανω ευαναγνωστο συμφωνα με τις οδηγιες σου.Μετα επειδη το δευτερο κυκλωματακι που προτεινες ειναι και up και down το ξεχωρισα απο το πρωτο και δινω ταση κατευθειαν απο το κεντρικο για να δωσω 12 V στο δισκο και στον ανεμιστηρα και σε μια προς τα εξω ταση που πιθανον να χρησιμοποιησω. Το προβλημα που μαλλον εχω ειναι στην γενικη τροφοδοσια του συστηματος. Θα χρησιμοποιησω εναν μετασχηματιστη που εβγαλα απο εναν ενισχυτη αναλογικο και που ειναι και δυνατος και πολυ καλης ποιοτητας και που μετα την ανορθωση (δινει εναλλασομενο ) δινει μια ταση 23,7 V .Αφου θελουμε στο φορτιστη 16,8 αναγκαστικα θα πρεπει να χρησιμοποιησω αλλο ενα step up down (το δευτερο που προετεινες και που ευτυχως πηρα δυο επειδη ειχαν εκπτωση) για να κατεβασω την ταση σε 16,8 V η κανω λαθος και δεν εχει σημασια? .Συγχρονως ομως αφου θελω να παιρνω ρευμα και απο αλλη πηγη αδιευκρινιστης τασης (πιθανον μικροτερης του 16,, πρεπει να υπαρχει εκει αφου ειναι και up .Δες το κυκλωμα που εχω κανει κουταμαρα? (Γιατι ειμαι σιγουρος οτι εχω κανει παρεπιπτοντως μία που βλεπω τωρα μολις ειναι οτι αν εχω το μετασχηματιστη στο ρευμα μου δινει ταση και στην αλλη πηγη και αν ειναι συνδεδεμενη κατι εκει καηκαμε ,πως να το φτιαξω αυτο?). Το ερωτημα ειναι αν αντεχει αυτο το κυκλωματακι την πιθανη απαιτουμενη ισχυ και αν ζεσταινεται. Εχω προχωρησει στη κατασκευη πολύ .Το μεγαλο πρβλημα ηταν το κουτι και αναγκαστηκα να φτιαξω ενα σε εναν λαμαρινά που με ταλαιπωρησε παρα πολυ , επειδη ηθελα να ειναι αναπτυγμενα ολα σε υψος και οχι σε επιφανεια.Το εφτιαξα 20 Χ 28 Χ 21 (πλατος χ βαθος χ υψος) και μεσα εχω τεσσερα "πατωματα" το ενα με τις μπαταριες το αλλο με τα κυκλωματα και τριτο με τα hub και το αλλο με το cd και τους δισκους, Στο πάτο ειναι ο μετασηματιστης κλπ και τα διαφορα στικακια .Πισω ο ανεμιστηρας και τα ηχειακια .μη ρωτας πως στεκονται.Με απειρες τυπες και θερμοκολλα Θα ανεβασω φωτο οταν ειναι λιγο πιο ομορφα ολοκληρωμενα.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.kyklvma4.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    είπαμε. εφόσον το πρώτο είναι και up και down δεν χρειάζεται να βρεις κάτι που είναι πάνω από την τάση που χρειάζονται οι μπαταρίες. και 12 να βάλεις 16 θα στο κάνει. και 20 να βάλεις 16 θα στο κάνει. ο μετασχηματιστής που λες δεν νομίζω ότι σου κάνει γιατί πρέπει να βάλεις ΚΑΙ πυκνωτές εξομάλυνσης εκτός από την ανόρθωση για να μην έχεις πρόβλημα ( που δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μπορεί να στο εξασφαλίσει αυτό).

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Εχεις δίκιο , ξεχασα το μεγαλο step up down .Απο τα πολλα εχασα το μιαλο μου .Οσον αφορα την ανορθωση οταν αγορασα τη γεφυρα ανορθωσης ο μαγαζατορας μου το ειπε αυτο και μου εδωσε εναν πυκνωτη και συνδεσα στα ακρα της. Θα δειξει.Προσθεσα δυο διοδους για να εξασφαλισω τη σωστη φορα απο ρευματος απο τις αλλες πηγες οταν λειτουργει ο μετασχηματιστης. Εντος των ημερων θα κανω το πρωτο πειραμα αλλα ειναι πολλες οι συνδεσεις και χρειαζεται μεγαλος ελεγχος πριν μη τα κανω μανταρα.kyklvma5.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tkodka : 09-09-16 στις 21:16

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Το εφτιαξα καπως προχειρα και πειραματικα και δουλευει (χωρις τις συσκευες USB) απλα τροφοδοτικα.Δυστυχως το ενα απο τα δυο step up down ηλθε απο τη ΚΙνα προβληματικο και ειναι το "δυνατο" και ετσι αναγκαστικα θα το αντικαταστησω με ενα αλλο σαν το "μικροτερο" που ειχα παρει ευχομενος οτι θα αντεξει τα amper των συσκευων.Βασικη ερωτηση ειναι η εξης. Οταν οι μπαταριες φορτιζουν το βολτομετρο κατεβαινει απο το 16,8 που ειχε πριν πατησω στο διακοπτη , στο 14,9 και σιγα σιγα ανεβαινει ,οσο περνα η ωρα και πιο σιγα μεχρι να ξαναφτασει το 16,8 οταν σταματαει αυτοματα η φορτιση. Αυτο με τον μετασχηματιστη που περιγραφω πιο πανω. Αν αλλαξω και βαλω στην εξωτερικη πηγη τασης και οχι στον μετασχηματιστη ρευμα απο ενα μεγαλο τροφοδοτικο laptop και ξαναδοκιμασω να φορτισω , το βολτομετρο απο 16,8 πηγαινει στο 16,5 και ανεβαινει μεχρι το 16,8 . Τι σημαινει αυτο?Ειναι πιο ισχυρος αυτος ο μετασχηματιστης? Θα υπάρξει διαφορα στο χρονο φορτισης? γιατι δεν μπορω να κανω ακομη συγκριση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tkodka : 11-09-16 στις 17:03

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 18:32
  3. "Eξωτερικη" κεραια σε φθηνο usb wifi(HΟW TO)
    By apple32 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-12, 14:14
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 02:40
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας