Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Τροφοδοσια "κουτιου" με πολλες usb συσκευες

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή Τροφοδοσια "κουτιου" με πολλες usb συσκευες

    Καλημερα

    Αυτο ειναι το πρωτη δημοσιευση που γραφω εδω και πραγματικα ειμαι πολυ χαρουμενος που υπαρχει ενα τετοιο forum για αυτα τα θεματα.
    Κατ'αρχην δεν εχω μεγαλες γνωσεις απο ηλεκτρονικά παρα μονο οσα χρειαζομαι για να καλυπτω τις αναγκες μου.
    Εχω φτιαξει μια "κατασκευη" (μαλον συναρμολογηση ειναι) που αποτελειται απο ενα τετραγωνο κουτι που περιεχει παρα πολλες συσκευες usb. Η ιδεα ηταν να εχω μαζι μου ατο το κουτι ετσι ωστε οπου και να πηγαινα (σε οποιονδηποτε ΗΥ) ασχετως απο τι ειχε αυτος , να μπορω να εχω ολα τις συσκευες μαζεμενες.Για να τα καταφερω συνδεσα 2 usb hub απο 7 θυρες μεταξυ τους και ενα με 4 θυρες (με τροφοδοσια το καθενα εξωτερικη) και πανω στις 16 ( 7, 6, 3) θυρες που ειχα διαθεσιμες (συνδεσα το ενα hub με το αλλο σε μια θυρα τoυ) συνεδεσα 2 δισκους (με τη καταλληλη usb σε SATA) 1 CD (slim line απο laptop με καταλληλο καλωδιο usb σε υποδοχη cd) ,1 usb sound stick, ηχεια απο λαπτοπ συνδεδεμενα στο usb hub (η εισοδος απο το προηγουμενο στικακι) , 1 GPS στικακι , 1 TV-radio στικακι , 1 καμερα USB , 1 στικακι wifi , 1 αναγνωστη SD , 1 usb σε Blutooth , 1 ασυρματο mouse - πληκτρολογιο , 1 στικακι για wifi απο κινητο (με καρτα ),1 φλασακι , και δυο κενες για τροφοδοσια καποιας συσκευης. Ολα αυτα τα εκανα χρησιμοποιωντας το εσωτερικο απο τα hub (για να μειωσω το μεγεθος ) και πολυ μικρα usb καλωδια. Τελικα το κουτι εχει μια εισοδο USB , ολα αυτα τα "καλουδια" και εισοδο antennas για το TV stick , εξοδους 2 usb για φορτιση. Προσεθεσα ενα ανεμιστηρακι για να βγαζει τυχον θερμοτητα εξω και το μικροφωνο για εισοδο. Τα τρια hub ,και το ανεμιστηρακι τροφοδοτουνται απο τους δικους τους μετασχηματιστες (που ειναι μεσα στο κουτι) και που η εισοδος τους ειναι κοινη μια 220 V . To συστημα δουλευει αψογα με οποιονδηποτε ΗΥ επιτραπεζιο , οταν συνδεεται αναγνωριζει ολες τις συσκευες , (εχω και τους drivers απο το καθενα στον ενα δισκο) .ΟΜΩΣ τελικα ειναι αχρηστο απο τη στιγμη που δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σε φορητη κατασταση (οταν δηλαδη δεν εχω 220 ρευμα) .(ΔΕΝ παιρνει ρευμα απο την USB του ΗΥ με τιποτε βεβαια ). ΘΕλω λοιπον να κατασκευασω ενα power bank Που να φορτιζει απο εξω ειτε απο 220 ειτε απο αυτοκινητο , ειτε απο οτιδηποτε αλλο , και να εχει αρκετη ισχυ να διατηρησει ολο αυτο το συστημα για μια ωρα τουλαχιστον.Σεκφτομαι να χρησιμοποισω μπαταριες απο laptop (1850) αλλα εξαιτιας των πολλων συσκευω θα χρειαστει ισως μεγαλη ποσοτητα? Εδω οι γνωσεις μου τελειωνουν και ζητω μα βοηθεια για την κατασκευαη ενος τετοιου κυκλωματος,

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Καλως ηρθες στο φορουμ Τασο.
    Τοσες πολλες συσκευες μεταξυ μας τωρα, κατασκοπος εισαι;
    Αρχικα πρεπει να δεις τα χαρακτηριστικα των συσκευων που χρησιμοποιεις, να μετρησεις καταναλωσεις ωστε να ξερεις ποσα αμπερ χρειαζεσαι για μια ωρα. Η ποιο ευκολη λυση ειναι ενα power bank, 10000ma πχ.
    Παραδειγμα εχεις καμια 15αρια συσκευες στα hubs, αν η καθε μια εχει καταναλωση 0,5A τοτε εχεις 7,5Α συνολικα. Ενα bank 10αρι θα σε καλυψει θεωρητικα για μια ωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilisd για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tkodka (07-08-16)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πρότεινα αντί να τροφοδοτείς άσκοπα τόσες πολλές συσκευές και μάλιστα από μπαταρία να σκεφτείς κάποιο σύστημα (π.χ. διακοπτών) που να βγάζει εκτός τις συσκευές που δεν χρειάζονται κατά περίπτωση. Έτσι θα χρειάζεσαι πολύ λιγότερη ενέργεια που σημαίνει μικρότερο power bank ή μεγαλύτερη αυτοδυναμία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tkodka (07-08-16)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις γινομαι πιο συγκεκριμενος.Οι μετασχηματιστες των τριων Hub ειναι τα δυο 6V 2 Α και το ενα 5 V 1 Α του ανεμιστηρα ειναι 5 V 0,5 Α .Πιθανον αυτες οι τιμες να μην ειναι αρκετες για ολο το συστημα.Πχ οταν δυλευουν και οι δυο δισκοι και καποια αλλη.Εγω θα πρεπει να ειμαι σιγουρος οτι θα καλυψει τα παντα και για ολες τις συσκευες μαζι.Αρα χειαζομαι τουλαχιστον 20 Α για μια ωρα σημαινει 20 Αhr . To power bank ειναι μονμο και εξωτερικο και ανεξαρτητο. εγω θελω αυτο το συστημα ου να το ενσωματωσω μεσα στο κουτι μου.Αρα πρεπει να ξεφορτωθω τους 4 μικρους μετασχηματιστες , και να τροφοδοτειται ολο το συστημα απο τις μπαταριες , που συγχρονως θα πρεπει να φορτιζονται.Κατι σαν το συστημα σε ενα λαπτοπ.Και η φορτιση θα θελα να γινεται απο πολλες πηγες.Ακομη και απο πολυ χαμηλα ενεργειακες οπως ειναι ηλιακα ή ακομη και φορτιστες χεριου.Ας πουμε οτι το ολο συστημα ειναι ενα safety box. Αρα χρειαζομαι να φτιαξω ενα κυκλωμα που να αποτελειται απο παραλληλα συνδεδεμενα ζευγαρια απο 1850 (3,6 Χ2 = 7,2) τουλαχιστον 5 που να φορτιζεται απο εξωτερικη πηγη πολλων ειδων. Και ακομη ενα προβλημα ειναι οτι η ταση που δινουν ειναι 7,2 V ενω οι συσκευες θελουν το πολυ 6 .Οσον αφορα τους διακοπτες που αναφερει ο φιλος ήδη εχω φροντισει και το ενα hub εχει , οποτε μπορω τμηματικα να βγαζω off συσκευες αλλα δεν ειναι αυτο που θελω.Ειμαι προθυμος να ακουσω ιδεες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    εναλλακτικά αν θέλεις να μπορείς να το κουμπώνεις σε ένα ευρύ φάσμα τάσεων που μπορείς να βρεις σε μπαταρίες (μπαταρία συναγερμού, αμάξι, φορτηγά, ηλιακά πάνελ κλπ) μπορείς να βάλεις και τέτοια.
    http://www.ebay.com/itm/200W-15A-12V...-/322035966994
    http://www.ebay.com/itm/DC-DC-CC-CV-...-/331395517418

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εναλλακτικά αν θέλεις να μπορείς να το κουμπώνεις σε ένα ευρύ φάσμα τάσεων που μπορείς να βρεις σε μπαταρίες (μπαταρία συναγερμού, αμάξι, φορτηγά, ηλιακά πάνελ κλπ) μπορείς να βάλεις και τέτοια.
    http://www.ebay.com/itm/200W-15A-12V...-/322035966994
    http://www.ebay.com/itm/DC-DC-CC-CV-...-/331395517418
    Αυτα φαινονται εξαιρετικα χρησιμα αλλα πρεπει να μαθω να τα χρησιμοποιώ .Μην ξενχνατε οτι ειμαι ερασιτεχνης.Απο οτι καταλαβαινω συνδεεται οποιαδηποτε πηγη (χωρις να επεμβαινω? )και προσφερει μια συγκεκριμενη ταση .Αυτη η ταση που θα πηγαίνει ?Σε κυκλωμα φορτισης των συστοιχιων των μπαταριων ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    παράλληλα με το παραπάνω που σου είπα και πριν τον κονβερτερ. μπορείς να φτιάξεις και ένα power bank ενσωματωμένο μέσα με μία πχ τέτοια
    http://www.batterysupports.com/144v-...smt-p-255.html
    ή πχ τέτοια πλακέτα
    http://www.ebay.com/itm/4A-5A-PCB-BM...8AAOSwezVWyzNe
    οπότε να έχεις ένα σταθερό τροφοδοτικό που θα φορτίζεις της μπαταρίες σου σου και όταν βρίσκεσαι εκτός και βρίσκεις άλλες πηγές να χρησιμοποιείς μόνο το κονβερτερ χωρίς τις μπαταρίες. αν θέλεις να έχεις και τις μπαταρίες να φορτίζουν με τις εξωτερικές πηγές τότε θα χρειαστείς και ένα πχ τέτοιο
    http://www.ebay.com/itm/LTC3780-DC-5...MAAOSwys5WWQQ5
    ρυθμισμένο στην τάση φορτίσεις που χρειάζεται το power bank σου και έχεις καλύψει όλες τις περιπτώσεις.


    φυσικά όλα αυτά είναι άποψή μου και τα παιδιά θα σου επιβεβαιώσουν αν στέκουν αρχικά σαν σκέψη και δεύτερον σαν υλικά που δείχνω( τα οποία τα έβαλα απλά ενδεικτικά για να τα δεις).

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    παράλληλα με το παραπάνω που σου είπα και πριν τον κονβερτερ. μπορείς να φτιάξεις και ένα power bank ενσωματωμένο μέσα με μία πχ τέτοια
    http://www.batterysupports.com/144v-...smt-p-255.html
    ή πχ τέτοια πλακέτα
    http://www.ebay.com/itm/4A-5A-PCB-BM...8AAOSwezVWyzNe
    οπότε να έχεις ένα σταθερό τροφοδοτικό που θα φορτίζεις της μπαταρίες σου σου και όταν βρίσκεσαι εκτός και βρίσκεις άλλες πηγές να χρησιμοποιείς μόνο το κονβερτερ χωρίς τις μπαταρίες. αν θέλεις να έχεις και τις μπαταρίες να φορτίζουν με τις εξωτερικές πηγές τότε θα χρειαστείς και ένα πχ τέτοιο
    http://www.ebay.com/itm/LTC3780-DC-5...MAAOSwys5WWQQ5
    ρυθμισμένο στην τάση φορτίσεις που χρειάζεται το power bank σου και έχεις καλύψει όλες τις περιπτώσεις.


    φυσικά όλα αυτά είναι άποψή μου και τα παιδιά θα σου επιβεβαιώσουν αν στέκουν αρχικά σαν σκέψη και δεύτερον σαν υλικά που δείχνω( τα οποία τα έβαλα απλά ενδεικτικά για να τα δεις).
    Σε ευχαριστωπολυ , θα μελετησω και θα επανελθω με ερωτησεις "ερασιτεχνικες" συγχωρεσε με γι αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tkodka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα φαινονται εξαιρετικα χρησιμα αλλα πρεπει να μαθω να τα χρησιμοποιώ .Μην ξενχνατε οτι ειμαι ερασιτεχνης.Απο οτι καταλαβαινω συνδεεται οποιαδηποτε πηγη (χωρις να επεμβαινω? )και προσφερει μια συγκεκριμενη ταση .Αυτη η ταση που θα πηγαίνει ?Σε κυκλωμα φορτισης των συστοιχιων των μπαταριων ?
    αυτή η πλακέτα θα πάει να τροφοδοτήσει τα χαμπ σου όλα μαζί και με ένα πολύμετρο γυρνώντας την βιδούλα θα του ρυθμίσεις την τάση στην έξοδο να είναι στα 5 βολτ (εργοστασιακά έρχονται στα 12) η είσοδος πρέπει να είναι πάντα μεγαλύτερή από ότι έχεις ρυθμίσει στην έξοδο.
    οι μπαταρίες και όλα τα υπόλοιπα θα είναι πριν από αυτή την πλακέτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Να σε καλοσωρίσω και εγώ Τάσσο,
    έχω την περιέργεια να δω πως είναι η κατασκευή σου.Μπορείς να ανεβάσεις φώτο;Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  3. "Eξωτερικη" κεραια σε φθηνο usb wifi(HΟW TO)
    By apple32 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-12, 13:14
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 01:40
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας