Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: ΚΛΟΠΕΣ ΜΕΛΙΣΙΩΝ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    4

    Lightbulb ΚΛΟΠΕΣ ΜΕΛΙΣΙΩΝ

    Καλησπερα κυριοι.. Νικος ονομαζομαι. ασχολουμε με την μελισοκομια. Εχω τελειωσει ηλεκτρολογια και βιομηχανικη πληροφορικη.. οποτε γνωριζω πραγματα απο ηλεκτρονικα ηλεκτρολογικα και αυτοματισμο..
    Θελω ενα τροπο να προστατευσω τα μελισια μου απο κλοπη.. το gps το εχω υποψη αλλα κοστιζει ακριβα.. παρακαλω οποιος εχει καποια ιδεα ας στειλει..

    Συνηθως κλεβουν μελια ανοιγοντας το καπακι.. η φορτωνουν ολοκληρες τις κυψελες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    αγαπητε φιλε νικο καλωςηρθες στην ομορφη παρεα μας!θεσσαλονικη δεν ξερω τι παιζει με τα μελισια παντως εδω κατω ειναι εκτεθιμενα σε οποιονδιποτε...μπαινει τα παιρνει φορτωνει και γεια σας...απο το κοροπι μεχρι καματερο και αχαρνοι υπαρχουν χυμα...μονο καμερες η κανας γειτονας να τα προσεχει

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή


    6 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Νίκο το αντικλεπτικό GPS μελισσοκομικών κυψελών είναι μονόδρομος
    Άλλωστε πως αλλιώς θα δεις που πήγαν τα μελίσσια σου, γιατί και άμεση ενημέρωση της κλοπής να έχεις με κάποιο ποιο οικονομικό τρόπο, ώσπου να πας θα τα έχουν φορτώσει .....

    Όντος είναι ακριβά αυτά τα συστήματα που βλέπω να κυκλοφορούν, αλλά το σκεπτικό τους είναι ένα σε κάθε κυψέλη.

    Το θέμα είναι ότι ίσως δεν χρειάζεται σε όλα τα κουτιά, ίσως το gps σε ένα κεντρικό , και όλα τα υπόλοιπα με κάποιο ποιο απλό σύστημα τηλεχειρισμού διεγείρουν το κεντρικό.

    Βέβαια έχει κενά αυτό το σύστημα , εάν σου πάρουν μια περιφερική κυψέλη θα ειδοποιηθείς μεν αλλά δεν θα ξέρεις που την πήγαν.
    Θα εύχεσαι να τις έχουν πάρει όλες set

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GR_KYROS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    georgeb1957 (09-08-16)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    για ποσες κυψελες σηζηταμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kopritis_666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα κυριοι.. Νικος ονομαζομαι. ασχολουμε με την μελισοκομια. Εχω τελειωσει ηλεκτρολογια και βιομηχανικη πληροφορικη.. οποτε γνωριζω πραγματα απο ηλεκτρονικα ηλεκτρολογικα και αυτοματισμο..
    Θελω ενα τροπο να προστατευσω τα μελισια μου απο κλοπη.. το gps το εχω υποψη αλλα κοστιζει ακριβα.. παρακαλω οποιος εχει καποια ιδεα ας στειλει..

    Συνηθως κλεβουν μελια ανοιγοντας το καπακι.. η φορτωνουν ολοκληρες τις κυψελες.
    http://www.save-bees.com/en/home-2/

    Φτιαγμένο απο Έλληνα, φθηνό και αξιόπιστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169


    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #8
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    ποσα μελισσια εχεις και που τα εχεις να ερθω να στα κλεψω
    ασχολουμε με την μελισοκομια
    και εγω ειμαι μελισοκομος ( περαν τον ηλεκτρονικων ) μικροπαραγωγος 8-9 χρονια με βιβλιαριο για να πουλαω νομιμα , εχεις σφραγισει τα πανωκρινια σου για αρχη ?
    Συνηθως κλεβουν μελια ανοιγοντας το καπακι.. η φορτωνουν ολοκληρες τις κυψελες.
    και οχι δεν κλεβουν τα μελια ανοιγοντας το καπακι ..... και ουτε τασ φορτωνουν ......

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    βρε έλεγα. δεν το έχει δει ακόμα το θέμα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #10
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    βρε έλεγα. δεν το έχει δει ακόμα το θέμα?

    χαχαχαχα ..... μαυρα χαλια τα μελισια και περσι και φετος και ειδικα φετος δεν θα βγαλουν ουτε τα εξοδα τους για το ξεχειμωνιασμα , αν συνεχισουν ετσι με βλεπω του χρονου να τα δινω και να κραταω καμια 5 κυψελες ισαι ισα να τρωμε εμεις το σοι και κανας φιλος ..... αστα να πανε ....


    φθηνη πατεντα για προστασια ειχε κανει ενας φιλος μου πολυ παλια με μαγνητικες η τερματικα και ενα παλιο κινητο , και απλως τον καλουσε , η παγιδα μαγνητικη η τερματικη μπαινει στο μεσοκαπακο το καλωδιακι περναει εντος της κυψελης και φτανει στην βαση της με ενα βυσμα - φις , πρεπει να βαλεις φις στην βαση .... μειονεκτημα σε αυτο ? αν το κανεις απλα με ενα καλωδιο που περναει σε μια διπατη αν χρειαστει να προσθεσεις πανωκρινι θα πρεπει να ανεβει παραπανω το τερματικο οπως αντιστοιχα του να αφεραισεις ενα να κατεβει κατω , φυσικα μπορεις το καθε πανωκρινι να το κανεις με βυσμα και βαζεις στο μεσοκαπακο στο τελος , οσο για το παλιο κινητο που σε καλει ..... καπου εδω μεσα .... εχουμε την κατασκευη μετατροπη ... ενα κλειστο κυκλωμα ειναι στην ουσια ... , ειναι το καλιτερο απο αποψη αυτονομιας , ενα απλο κινιτο σε αναμονη κραταει 5 μερες , αν του βαλεις και ενα μικρο ηλικακο φορτιστη .... τελος .... μπαινει και σε δεντρο με ταιραπ στο κλαδι .... χεχεχε

    ολα αυτα φυσικα μεχρι να τα βαρεθεις ..... περισοτερα χανεις απο αρρωστιες η απ την φυση πχ αρκουδα , η απο ανεξηγητο λογο παρα απο .... κλεψιμο , εμπειρος μελισσοκομος αποκλειετε να κανει κατι τετοιο , το ποιο πιθανο ειναι να σε βοηθησει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 09-08-16 στις 16:01

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας