Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Μία κεραία FM , θέλει ενισχυτή ???

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Η κεραία FM βρίσκεται στα 2 μ του ιστού ενώ στα 2.5 βρίσκεται η UHF.
    Μία διόρθωση: τα 2 πρώτα ραδιόφωνα βρίσκονται στα 10μ από το σημείο της FM και το τρίτο στα 15μ.
    Δοκίμασα με καλώδιο απευθειας απο την FM στο πλησιέστερο ραδιόφωνο και παίζει μέτρια,κάποιοι σταθμοί καλά,κάποιοι κρατσανίζουν.
    Οταν ανοίγω το ράδιο του αυτοκινήτου στο γκαράζ,παίζει χάλια και μόλις ανέβω το δρόμο και φτάσω στο ύψος των κεραμιδιών (ενώ η FM είναι 2μ πιο πάνω ακόμα...) του αυτοκινήτου παίζει άψογα.
    Θα δοκιμάσω και αυτό με τον ενισχυτή κοντά στο ραδιόφωνο και θα σας πω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Λοιπόν,είχα πρόβλημα γιατί έβαζα την κεραία FM στα 2 μ,είχα ανεβάσει στη σοφίτα tuner (με ένδειξη ισχύς σήματος) και δεν μου έπαιζε καθόλου.
    Το πρόβλημα ήταν οτι όταν έβαζα το καλώδιο κεραίας στο tuner έπρεπε να κάνω χειροκίνητο tuning και όχι να πατώ τις μνήμες που έκανα εγώ και μου έδειχνε "0"...

    Τώρα,σήκωσα την FM κεραία στα 2.2μ και έβαλα ένα διακλαδωτή 1/3 και έχω συνδέσει 2 κατεβασιές (10m) καλώδιο ομοαξονικό.Η κεραία παίζει ικανοποιητικά 70% απλά κάποιους γνωστούς σταθμούς τους πιάνει μέτρια.Κάποιους άλλους γνωστούς τους πιάνει με 5/5 μπάρες στην ένδειξη σήματος.

    Επίσης πρόσεξα οτι αν δεν χρησιμοποιήσω στα καλώδια το μπλεντάζ,αλλά μόνο τον κεντρικό αγωγό του καλωδίου,παίζει επίσης λίγο καλύτερα (είχα παράσιτα).
    Επίσης αν βάλω ενισχυτή δεν αλλάζει κάτι...

    Τέλος έβαλα μία κεραιούλα-καλώδιο,καθώς και το δίπολο,που είχε το στερεοφωνικό και δεν έπιασαν καλύτερα απο την κυκλική Televes.

    Αρα η μεγάλη απορία λύθηκε:

    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

    Απορίες:

    1) H FM κεραία είναι ακριβώς απο κάτω της UHF.Υπάρχει περίπτωση να ενοχλεί η μία την άλλη;
    2) Την κεραία FM πρέπει να την στρέψω προς Χορτιάτη ή δεν έχει σημασία;
    3) Η κεραία UHF,πιάνει και ράδιο FM;Μπορώ να έχω μία κεραία δηλαδή για όλα;
    Εχω την Televes DAT HD BOSS 790...
    4) Στα χαρακτηριστικά της κεραίας λέει οτι με τη λειτουργία HD BOSS "on" (αν συνδέσω ένα τροφοδοτικό 24Βολτ) η κεραία ανεβάζει την απολαβή της απο 15db σε 32db αλλά ενώ το έκανα δεν είδα κάτι.
    Περίπου όλα τα κανάλια τα πιάνω με 70db αλλά στο κανάλι 43 (των HD) βλέπω να ανεβαίνουν κατα 5 db όταν ενεργοποιείται η λειτουργία...

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ο Χορτιάτης είναι πίσω από εκείνον τον στύλο ΔΕΗ που κοιτάζει η κεραία μου...
    Η κεραία,στο ύψος,είναι ελάχιστα πιο πάνω απο το έδαφος του στύλου ΔΕΗ (περίπου 0.5μ)




    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ulysses : 14-08-16 στις 17:21
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    την καμινάδα ποιός ατζαμής μάστορας την έκτισε;
    Να ρωτήσω:
    τις σπείρες στην κεραία λήψης εσύ τις έκανες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    • Το προχειρο-στοκαρισμένο το έκανε ο πατέρας μου γιατί έβγαινε καπνός απο την κοντή και έμπαινε στην ψιλή καμινάδα.

    Δεν πιάνουν τα χέρια του,θα του το πω οτι σου κακοφάνηκε πάντως...


    • Ιστό,κεραίες,καλώδια εγώ τα έβαλα...

    Το τυλιγμένο καλώδιο,είναι της FM και το άφησα σαν περιθώριο μήπως και την ανεβάσω πάνω από την UHF κεραία και απλά είπα να το κάνω κυκλικά,τυχαία...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Oκ,αγόρασε δυο κομμάτια ιστό των 1,50cm και ανέβασε την κεράια πιο ψηλα και θα είσαι μια χαρά...
    Να πεις του πατέρα σου οτι δεν πρέπει να είναι στοκαρισμένη έτσι πρέπει να είναι ανοικτή από παντού....αλλιώς ο καπνός θα μπαίνει μέσα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ulysses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν,είχα πρόβλημα γιατί έβαζα την κεραία FM στα 2 μ,είχα ανεβάσει στη σοφίτα tuner (με ένδειξη ισχύς σήματος) και δεν μου έπαιζε καθόλου.
    Το πρόβλημα ήταν οτι όταν έβαζα το καλώδιο κεραίας στο tuner έπρεπε να κάνω χειροκίνητο tuning και όχι να πατώ τις μνήμες που έκανα εγώ και μου έδειχνε "0"...

    Τώρα,σήκωσα την FM κεραία στα 2.2μ και έβαλα ένα διακλαδωτή 1/3 και έχω συνδέσει 2 κατεβασιές (10m) καλώδιο ομοαξονικό.Η κεραία παίζει ικανοποιητικά 70% απλά κάποιους γνωστούς σταθμούς τους πιάνει μέτρια.Κάποιους άλλους γνωστούς τους πιάνει με 5/5 μπάρες στην ένδειξη σήματος.

    Επίσης πρόσεξα οτι αν δεν χρησιμοποιήσω στα καλώδια το μπλεντάζ,αλλά μόνο τον κεντρικό αγωγό του καλωδίου,παίζει επίσης λίγο καλύτερα (είχα παράσιτα).
    Επίσης αν βάλω ενισχυτή δεν αλλάζει κάτι...

    Τέλος έβαλα μία κεραιούλα-καλώδιο,καθώς και το δίπολο,που είχε το στερεοφωνικό και δεν έπιασαν καλύτερα απο την κυκλική Televes.

    Αρα η μεγάλη απορία λύθηκε:

    ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

    Απορίες:

    1) H FM κεραία είναι ακριβώς απο κάτω της UHF.Υπάρχει περίπτωση να ενοχλεί η μία την άλλη;
    2) Την κεραία FM πρέπει να την στρέψω προς Χορτιάτη ή δεν έχει σημασία;
    3) Η κεραία UHF,πιάνει και ράδιο FM;Μπορώ να έχω μία κεραία δηλαδή για όλα;
    Εχω την Televes DAT HD BOSS 790...
    4) Στα χαρακτηριστικά της κεραίας λέει οτι με τη λειτουργία HD BOSS "on" (αν συνδέσω ένα τροφοδοτικό 24Βολτ) η κεραία ανεβάζει την απολαβή της απο 15db σε 32db αλλά ενώ το έκανα δεν είδα κάτι.
    Περίπου όλα τα κανάλια τα πιάνω με 70db αλλά στο κανάλι 43 (των HD) βλέπω να ανεβαίνουν κατα 5 db όταν ενεργοποιείται η λειτουργία...

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Ο Χορτιάτης είναι πίσω από εκείνον τον στύλο ΔΕΗ που κοιτάζει η κεραία μου...
    Η κεραία,στο ύψος,είναι ελάχιστα πιο πάνω απο το έδαφος του στύλου ΔΕΗ (περίπου 0.5μ)





    Ρε Οδυσσέα απομάκρυνε λίγο την κεραία η βαλε την σε άλλο ιστό , άλλη λύση είναι να βάλεις

    την κεραία λήψης ραδιοφώνου
    πάνω από την U περίπου 1 μέτρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή ενισχυτή ακουστικών με λυχνία
    By Λαμπάτος in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 20:14
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 21:08
  3. Διαφορά προ ενισχυτή με τελικού ενισχυτή
    By capamaru88 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 10:26
  4. Dummy load (δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο)
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 19:28
  5. Δύο τηλεοράσεις σε μία κεραία
    By Panoss in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-08, 17:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας