Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Κάμερες σε κατάστημα - αποθήκη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Κάμερες σε κατάστημα - αποθήκη

    Καλησπέρα καλός σας βρήκα είναι το πρώτο μου post! Βουρ στο ψητό..Είμαι ανάμεσα σε αυτές της δύο κάμερες http://www.dlink.com/gr/el/home-solu...t-cloud-camera και http://www.tp-link.com/lb/products/d...-19_NC220.html μέχρι που είδα τα καλούδια της Hikvision... απλά θέλω να ρωτήσω όλα τα καταγραφικά έχουν Motion detection η αυτά που ξεκινάνε από 300 γιούρια και απάνω και πρέπει να πάρω και κάμερα με Motion detection η όχι. Το budget μου είναι 500 με 600 ευρώ θα χρησιμοποιηθούν 4 με 5 κάμερες να σημειωθεί ότι τουλάχιστον σε 2 κάμερες θα τρέξει γύρω στα 60 μετρά καλώδιο.. οι κάμερες θέλουν τροφοδοτικό? η θα συνδέονται μόνο στο καταγραφικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Τα καταγραφικά δεν έχουν motion detector, οι κάμερες έχουν.
    Οι κάμερες θέλουν τροφοδοσία.
    Με το καταγραφικό συνδέονται ασύρματα, μέσω wifi.

    Τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιάννη , εφόσον πρόκειται για το μαγαζί σου ζήτα μια προσφορά απο επαγγελματία εγκαταστάτη . Οι τιμές που πουλάνε τα μαγαζιά ειναι λιανικής ενώ οι εγκαταστάτες αγοράζουν χονδρική .
    Επομένως η προσφορά του εγκαταστάτη μπορεί να είναι και ιδια τιμη με αυτη που βλέπεις εσυ λιανικής + κάποια εργατικά , αλλά θα σου εχει κάνει πρόταση με βάση την πείρα του και τον χώρο σου .

    Τι θέλεις το motion detection στο καταγραφικό ; για να σε ειδοποιει για κλέφτες στο μαγαζι σου ; Αυτο ειναι δουλειά του συναγερμου και οι κάμερες κάνουν την επαλήθευση του συναγερμού ( alarm verification )
    Για την ερώτηση σου πάντως , Ναι , υπάρχει motion detection και σε κάμερες και σε καταγραφικά ... εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις ...
    Οι κάμερες που έδειξες ειναι για να βλέπεις την babysitter στο σαλόνι , ειναι για οικιακή χρήση .
    Τι να το κάνεις το 300 Mbps wifi δίκτυο όταν θα ξυπνήσεις τη νύχτα και με GPRS σήμα θα πρέπει να δεις στο κινητο σου αν χτύπησε ο συναγερμός κατα λάθος ή όχι ...
    Α , και η ποιότητα της κάμερας φαίνεται απο το εύρος που μπορει να δει , απο μαύρο μεχρι άσπρο και σημασία εχει ο καλός φακός και ο καλός σένσορας και όχι αν εχει wifi η όχι , αυτο ( το wifi ) ανεβάζει το κόστος το πολύ 25-50 ευρω
    Δες πως παίζει με λίγο η καθόλου φως και εκει θα δεις τεράστιες διαφορές ...

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 10-08-16 στις 10:18

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Χρήστο σίγουρα η I cloud camera ειναι κατι ποιο πρόχειρο κατά την γνώμη μου αλλά σίγουρα πολύ πιο εύκολο στην λειτουργία της μιας που δεν χρειάζεται να ανοίξεις πόρτες στο ρουτερ..είμαι τελείως άσχετος. Το να πάω σε επαγγελματία εγκαταταστάτη είναι μονόδρομος για εμένα απλά θέλω να σχηματίσω μια άποψη για να μην με (δαγκώσει) ο εγκαταστάτης-μαγαζάτορας. Το motion detection το θέλω γιατί έχω πολύ ακάλυπτο χώρο (αυλή) και εκεί δεν έχει συναγερμό και σκέφτηκα καλή ιδέα είναι το motion detection. Θα χρειαστώ καλώδιο.. πολύ καλώδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Το motion θα σε τρελανει χωρις να υπαρχει πραγματικος λογος. με το παραμικρο (αερα, δεντρα...) θα χτυπα.
    γενικα ποιο σωστο ειναι να βαλεις καταγραφικο και καμερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιάννη , τα καινουρια καταγραφικα δεν θελουν να ανοιξεις πορτες στο ρουτερ ... κάνουν οτι και οι απλές IP κάμερες που λές , αλλά πολυ καλύτερα ...
    Μια IP κάμερα έχει τον αισθητηρα της εικόνας και κάποιο επεξεργαστη που τρέχει ενα μικρο linux , επεξεργάζεται τα δεδομένα της εικόνας και κανει κάποιες ενέργειες .
    Ενα καταγραφικο έχει και αυτό έναν επεξεργαστη αλλά σαφως πιο δυνατό γι αυτο και μπορει να εξυπηρετησει 4 κάμερες πχ αντι για μια και πολλους χρηστες για να βλέπουν ταυτόχρονα
    και παράλληλα αυτο να κανει άλλες ενέργειες ( backup , εγγραφή στο δίσκο , playback παλαιότερης εγγραφής , κλπ )
    Η τάση ειναι προς την IP τεχνολογία , αλλά ( οι απλές IP κάμερες , 50 ευρω λιανικη ) ειναι σαν να συγκρίνουμε ενα παλιο android τηλέφωνο με τα καινουρια οκταπύρηνα ( μεγάλες IP κάμερες η καταγραφικά )

    Το πόσο καλά θα λειτουργεί το ασύρματο κομματι τώρα , εξαρτάται απο πόσους γείτονες έχεις που χρησιμοποιούν τα ίδια κανάλια , πόσο οπλισμό εχει η οικοδομη κλπ και σε τελευταια ανάλυση με το ασύρματο δεν κερδίζεις και πολλά πράγματα αφού πάλι θα χρειαστεις καλωδιο για τροφοδοσία . Ετσι , οι "μεγάλες" ip κάμερες συνηθως στέλνουν τα δεδομένα στο ίδιο καλώδιο που τους δίνει τροφοδοσία ( power over ethernet )


    υ/γ
    HER , καταλάθος μπηκε πριν , στο #3, thumb down ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 16-08-16 στις 11:11

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (17-08-16), vasilllis (16-08-16)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Ναι χρηστο, λαθος.
    Νομιζω οτι στα περισσοετερα καταγραφικα πρεπει να ανοιξεις πορτες, λιγα ειναι αυτα που δεν χρειαζετε. Τουλαχιστον σε hikvision που δουλευω.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Αξιόπιστο κατάστημα
    By paulk in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-16, 18:25
  2. Μεταφορά ρεύματος σε αποθήκη
    By kakomiris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 11:03
  3. Γνώμη για κατάστημα
    By ΜΙΧΑΣ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-14, 10:25
  4. Κατάστημα ηυλεκτρονικών
    By burgmanAN650 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-09, 21:22
  5. Κάμερες
    By Mr.Linatsa69 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-07, 01:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας