Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Συσκευή για αναπαραγωγή ήχου ηλεκτρομαγνητικό κυμάτων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή Συσκευή για αναπαραγωγή ήχου ηλεκτρομαγνητικό κυμάτων

    Σαν ερασιτέχνης με τα ηλεκτρονικά, είμαι χαρούμενος που κατάφερα να κατασκευάσω το πρώτο μου κύκλωμα! Φυσικά και δεν το σχεδίασα εγώ, δεν έχω τόσες πολλές γνώσεις, αλλά δεν ήταν καθόλου εύκολη η κατασκευή έστω και με έτοιμο διάγραμμά!

    Πρόκειται για ένα ενισχυμένο και ευαίσθητο μικρόφωνο ουσιαστικά, που μας επιτρέπει να ακούμε τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα, δεν ξέρω ποια είναι η ακριβείς ονομασία στα ελληνικά. Ο δημιουργός του το πουλάει 100€ το μεγάλο και 40€ το μικρό, αλλά το έχει κάνει open source το κύκλωμα και έτσι μπορεί να το κατασκευάσει οποίος θέλει και έχει όρεξη!

    https://lom.audio/product-category/elektrosluch/

    https://github.com/LOM-instruments/Elektrosluch-DIY

    Το έφτιαξα πρώτα σε breadboard και στη συνεχεία κάθισα και έκανα έναν σχεδιασμό και το έφτιαξα σε διατρητή πλακέτα 7x3 εκατοστά. Χρησιμοποιώ 2 πηνία 22mH και το έφτιαξα να δουλεύει και με μπαταριά 9V που έχω στερεώσει από κάτω με tire up και με jack βύσμα που δίνει 9V. Έχει διακόπτη on/off και LED ένδειξης λειτουργίας.

    Εδώ το βίντεο που το δοκιμάζω:



    Εξαρτήματα:

    C1, C2: 47pF
    C3, C4: 220uF (Electrolytic)
    C7, C8: 10uF (Electrolytic)
    C9, C10: 1uF
    R1, R2: 330k
    R3, R4, R11: 1k
    R5: A10K (potentiometer)
    R9, R10: 100K
    Inductor X 2: 22mH
    IC1: OPA2134UA

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  backboard_connections-1.jpg Εμφανίσεις:  305 Μέγεθος:  113,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  elektrosluch diy layout.jpg Εμφανίσεις:  314 Μέγεθος:  69,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  elektrosluch diy schematic.png Εμφανίσεις:  389 Μέγεθος:  44,3 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  es2.jpg Εμφανίσεις:  279 Μέγεθος:  126,4 KB
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  front-1.jpg Εμφανίσεις:  370 Μέγεθος:  96,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  front-3.jpg Εμφανίσεις:  377 Μέγεθος:  121,8 KB  

    9 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 25-09-16 στις 14:20
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  2. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον nanobot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hulk (23-08-16), Lord Vek (14-08-16), makisvl (13-09-16), nupogodi (11-08-16), street (11-08-16), TSAKALI (11-08-16)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Paris_Tuileries_Garden_Facepalm_statue.jpg Εμφανίσεις:  111 Μέγεθος:  105,6 KB

    Ελεος !!!
    Τι άλλο θα δούμε.....

    και 100 ΕΥΡΩ ??
    Πωωωωωωωωωωωωω.......

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Συνφορουμήτη SQ1JRT, υποθέτω ότι γράφεις «έλεος» για τον δημιουργό και όχι για την προσπάθεια μου, που σε διαβεβαιώνω ότι ήταν αρκετών ωρών...
    Πουλάει 100€ το μεγάλο, αλλά το μικρό έχει 40€ και έφαγε «τόνους» «κράξιμο» στο hackaday.com που έγινε ανάλογο δημοσίευμα για το project πριν το κάνει open source. Αν ξέρεις αγγλικά, διάβασε την απάντηση στο σχόλιο του Jonas Gruska, του κατασκευαστή για το κόστος:


    For those wondering about the price – it might seem a bit steep, but don’t forget few important details: one thing is making something on a protoboard at home and one thing actually designing a product. Take these things to consideration:
    – research and development (PCB, components, casing, painting) – gold plated, locally (slovakia) manufactured PCBs with non-green solder mask
    – laser engraved and cut casing from plexiglass (not cheap), also done locally – high quality components (Burr-Brown opamp, low impedance long lasting Panasonic electrolytic capacitors), soldering paste
    – making sure you get the right quantity on time also sometimes costs a bit extra (ordering from different distributors) – hand painting of the engraving with acrylic – hand assembling with SMD reflow and regular soldering
    – hand assembling the casing
    All these things things cost money and my time (and I’d like to pay myself for the work, sorry if that makes you angry).

    Also remember another part of the process – 45 euros includes shipping, packaging, paypal and indiegogo fees (which are not so small!). So yeah – I just wanted you all to know that.
    http://hackaday.com/2014/03/12/build...omment-1259335

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ Μ@Λ@Κ@Σ!
    Τι κάθομαι και φτιάχνω ο ανόητος στην εταιρία μου ηλεκτρονικά με τεχνολογίες - μικροκοντρόλλερ - ψηφιακά βίντεο σήματα, TFT, κλπ?
    Ο άλλος βγάζει έναν τελεστικό με δύο πηνία και... να τα 100άρια τσεπάτα!
    ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ... ήμαρτον! Τι γαρ ποιούσειν και ετιμώρησεν με ούτως?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    δεν θελω αν σε απογοητευσω αλλα πριν τα ir control στις συσκευες ηχου και εικονας υπηρχε τηλεχειρισμος παρομοιος με αυτο που εφτιαξες και οχι αφυσικα με 40 ευρω ουτε με 100...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ Μ@Λ@Κ@Σ!
    Τι κάθομαι και φτιάχνω ο ανόητος στην εταιρία μου ηλεκτρονικά με τεχνολογίες - μικροκοντρόλλερ - ψηφιακά βίντεο σήματα, TFT, κλπ?
    Ο άλλος βγάζει έναν τελεστικό με δύο πηνία και... να τα 100άρια τσεπάτα!
    ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ... ήμαρτον! Τι γαρ ποιούσειν και ετιμώρησεν με ούτως?
    Εεε μα ΟΛΑ είναι θέμα marketing και προβολής..
    Είχε στείλε και στον Dave ένα elektrosluch τέτοιο αυτός και το είχε παρουσιάσει σε mailbag, η καλύτερη διαφήμιση !!!

    Στο 26:00 το ανοίγει:



    Εγώ εκπλήσσομαι που το έβγαλε και open source για DIY, αλλά έτσι και αλλιώς κάποιος θα το έβγαζε το σχηματικό!

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nanobot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    street (11-08-16)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nanobot
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θελω αν σε απογοητευσω αλλα πριν τα ir control στις συσκευες ηχου και εικονας υπηρχε τηλεχειρισμος παρομοιος με αυτο που εφτιαξες και οχι αφυσικα με 40 ευρω ουτε με 100...
    Εμένα γιατί να με απογοητεύσεις betacord85;
    Δεν κάνω κάποιου είδους διαφήμιση εδώ, καμία σχέση δεν εγώ με αυτόν που το έφτιαξε.
    Εγώ θέλω να μοιραστώ κάτι που κατασκεύασα με συνολικό κόστος 7€ και έχει σχέση με τα ηλεκτρονικά, με ανθρώπους που ασχολούνται και τους αρέσουν τα ηλεκτρονικά...
    Οπότε καμία απογοήτευση δεν έχω.

    5 Not allowed! Not allowed!
    There are two rules for success:
    1) Never tell everything you know.

    Workstation: Xeon E5-2620V3 X2 | Asus Z10PE-D8 WS | Samsung 32GB 2133MHz X2 | Samsung 950 Pro 512GB M.2 | Asus GTX1080 8GB | EVGA Supernova P2 PSU 1600W

  10. #8
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    εμενα με αρεσε ! να μην αρχισω και λεω παλι Ε ?? οπως σας τα ειπε και ονηματοθετης .....
    Σαν ερασιτέχνης με τα ηλεκτρονικά, είμαι χαρούμενος που κατάφερα να κατασκευάσω το πρώτο μου κύκλωμα! Φυσικά και δεν το σχεδίασα εγώ, δεν έχω τόσες πολλές γνώσεις, αλλά δεν ήταν καθόλου εύκολη η κατασκευή έστω και με έτοιμο διάγραμμά!
    μπραβο χρηστο ! μονο και μονο για την τοποθετηση υλικων σε πλακετακι γενικης χρησεως .... προχωρα .... εδω θα ειμαστε να σε βοηθησουμε σε οτι και αν κανεις .... στην επομενη κατασκευη σου ..... εφοσον το γνωριζουμε βεβαιως βεβαιως


    η κατασκευη σου ειναι τελια .... και εγω περιεργοπειραχτιρι ειμαι .....

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 11-08-16 στις 16:38

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον street για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (11-08-16)

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Μπράβο Χρήστο έχει ενδιαφέρον και πλάκα αυτό που διάλεξες να φτιάξεις, βλέπεις σταθήκαμε στα ευρόπουλα που δεν τα αξίζει και δεν δώσαμε την δέουσα σημασία στην δημιουργία σου, καλές κατασκευές

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ Μ@Λ@Κ@Σ!
    Τι κάθομαι και φτιάχνω ο ανόητος στην εταιρία μου ηλεκτρονικά με τεχνολογίες - μικροκοντρόλλερ - ψηφιακά βίντεο σήματα, TFT, κλπ?
    Ο άλλος βγάζει έναν τελεστικό με δύο πηνία και... να τα 100άρια τσεπάτα!
    ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ... ήμαρτον! Τι γαρ ποιούσειν και ετιμώρησεν με ούτως?
    100 € και δεν έχει και CE (τερμάτισες ή ακόμα? )

    3 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kernel Panic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Χρήστο έχει ενδιαφέρον και πλάκα αυτό που διάλεξες να φτιάξεις, βλέπεις σταθήκαμε στα ευρόπουλα που δεν τα αξίζει και δεν δώσαμε την δέουσα σημασία στην δημιουργία σου, καλές κατασκευές



    100 οŸ‚ και δεν έχει και CE (τερμάτισες ή ακόμα? )
    Πέρασα στα κόκκινα, και έχω τινάξει καπάκια, τσιμουχοβάλβιδα, και χτυπάω στρόφαλο ωσονούπω!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 07:59
  2. Αναπαραγωγή webradio σε κινητό
    By driverbulba in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-12, 14:01
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-09, 20:01
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-07, 22:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας