Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Φιλε μου chip προς στο παρων ο θερμού αέρα δεν μου χιάζεται αλλα θελω να μου προτινεις ένα σταθμο κολλήσεις απο το http://www.mikra.gr/ που να είναι καλο εγω λεω αυτό CT-936C ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΟΛΛΗΣΗΣ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    να ρωτησω και εγω κατι ? για ποιο λογο σου καηκαν τα κολητηρια που ηταν χειρος να υποθεσω ? και ποιας μαρκας ηταν ? μας λες οτι τα αλλαζεις καθε δυο μηνες ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω και εγω κατι ? για ποιο λογο σου καηκαν τα κολητηρια που ηταν χειρος να υποθεσω ? και ποιας μαρκας ηταν ? μας λες οτι τα αλλαζεις καθε δυο μηνες ....
    Δεν ξερω για πιο λογο καήκανε ναι χειρος ητανε όλα εχω παρει ένα κεραμικο και ένα απο κατάστημα ηλεκτρονικων που ητανε το τελευτερο που εχουμε στην πολύ το πολύ 3 μηνες το τελευτεω που πηρα όλα ητανε κατο απο 30watt εχω και βαση για το κολλητήρι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    ναι αλλο σε ρωτησα και δεν απαντας ..... πες ποια μαρκα ειναι ? φουτσιμοτο ?
    εχω χειρος που μπαινει στην πριζα 9 πρωι και βγαινει 10 το βραδυ καθε μερα εδω και 3 χρονια , και η μυτη του κοστιζει 13 ευροπουλα , το κολλητηρι κοστιζει 55 + μυτη ....

    το δικο μου ειναι ersa .... το δικο σου ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Τι κολλησεις κανεις ? τα εχεις πολλες ωρες στο ρευμα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    δεν ητανε και καλης ποιοτητας τα κολλητιρια κανανε απο 5 εως και 10€!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σου προτείνω αυτό που θα έπαιρνα εγώ... απλό Antex θα έπαιρνα 25W και αν μπορούσα να διαθέσω περισσότερα χρήματα θα έπαιρνα σταθμό ERSA ή WELLER.
    Προσωπικά δεν έχω δει τη χρησιμότητα για μια απλή χρήση ενός σταθμού (που δίνει τη δυνατότητα ρύθμισης θερμοκρασίας) αλλά έχω δει πόσο σημαντική είναι να είναι καλή η ποιότητα από τις μύτες και να υπάρχει και ποικιλία.
    Προσωπικά δεν έκανα ποτέ τη σκέψη να μειώσω τη θερμοκρασία του κολλητηριού αφού η κόλληση έχει συγκεκριμένη θερμοκρασία που λοιώνει και το κολλητήρι είναι φτιαγμένο γι αυτό το σκοπό... Αν τώρα θέλεις να κολλήσεις πολύ μικρά SMD και φοβάσαι μήπως τα ταλαιπωρήσεις τότε η γνώμη μου είναι ότι είναι καλύτερο για τις κολλήσεις τους να βάλεις μια πολύ λεπτή μύτη... (μιλάμε για κόλληση από αντιστάσεις, πυκνωτές κλπ smd γιατί τα ολοκληρωμένα τα κολλάς με μύτη που δεν είναι λεπτή και είναι πλακέ και ακόμα καλύτερα να έχει και μία γούβα)
    Αν σκέφτεσαι για χαμηλότερη θερμοκρασία για να λιώνεις και κανένα πλαστικό τότε απλά σου λέω να πάρεις ένα δεύτερο φθηνό κολλητήρι με ρύθμιση θερμοκρασίας (όπως το CT-95A που σου πρότεινα) γιατί το κολλητήρι που έχεις για να κολλάς δεν είναι για να λιώνει πλαστικά (καταστρέφεται η μύτη)

    Επίσης καλές μάρκες θεωρούνται (αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) η JBC και η HAKKO.
    Υπάρχουν και πολλοί κινέζικοι κλώνοι των HAKKO αλλά δεν ξέρω πόσο καλοί ή κακοί είναι... ίσως να υπάρχουν και καλοί αλλά μόνο κάποιος που έχει δοκιμάσει μπορεί να σου προτείνει κάποιον συγκεκριμένο...

    καλό θα ήταν να μας έλεγες τι χρήση θα έχει το κολλητήρι...
    Προσωπικά θεωρώ πολύ χρήσιμο (βοηθητικά) τον θερμό αέρα. Πριν λίγε μέρες ήθελα να επισκευάσω ένα USB το RS232 Που κόπηκε το καλώδιο... αφού έβγαλα το εξωτερικό περίβλημα βρήκα την πλακέτα εσωτερικά να περιβάλλεται από θερμοκόλλα σηλικόνης σε πάχος περίπου 5mm. Με τον θερμό αέρα στου 120C μαλάκωσα την σιλικόνη και την αφαίρεσα. Αν δεν είχα τον θερμό αέρα θα έπρεπε να παιδευτώ πολύ περισσότερο με το κοφτάκι και να διακινδυνεύσω να κάνω ζημιά στο κύκλωμα χτυπώντας κατά λάθος κάποιο smd εξάρτημα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρκος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    δωδεκανησα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apostolh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου chip προς στο παρων ο θερμού αέρα δεν μου χιάζεται αλλα θελω να μου προτινεις ένα σταθμο κολλήσεις απο το http://www.mikra.gr/ που να είναι καλο εγω λεω αυτό CT-936C ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΟΛΛΗΣΗΣ!
    Αυτο το κολλητηρι ειναι πολυ καλο ,εγω το εχω εδω και δυο χρονια,το πηρα περιπου 40€ και μονο μια φορα αλλαξα μυτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα πήρα από την περιοχή μου από ένα μαγαζί το κολλητιρη το weller 25w 30€ και το πρόβλημα μου είναι ότι λιονουνε οι μύτες του πολύ εύκολα δηλαδή το έχω 3 μήνες περίπου και έχω αλλάξει 2 μύτες δεν του κάνω πολύ χρήσει το πολυ μια φορά την εβδομάδα και μια ωρα με δυο το χρησιμοποιώ ή κάνω κάτι λάθος με της μυτες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apostolh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα πήρα από την περιοχή μου από ένα μαγαζί το κολλητιρη το weller 25w 30οŸ‚ και το πρόβλημα μου είναι ότι λιονουνε οι μύτες του πολύ εύκολα δηλαδή το έχω 3 μήνες περίπου και έχω αλλάξει 2 μύτες δεν του κάνω πολύ χρήσει το πολυ μια φορά την εβδομάδα και μια ωρα με δυο το χρησιμοποιώ ή κάνω κάτι λάθος με της μυτες?
    Α δεν κάνουν για υδραυλικούς αυτά τα κολλητήρια θέλει άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κολλητηρι με μυτες
    By SY8INL in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-15, 10:17
  2. Κολλητηρι
    By SY8INL in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-15, 22:49
  3. Κολλητηρι μπαταριας
    By duende in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 14:23
  4. κολλητηρι βοηθεια
    By kypreos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 02:41
  5. Ισχυς Κολλητηρι Weller
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-12, 19:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας