Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: Φορολογική Ενημερότητα (Για χρέη προς το δημόσιο)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Κατα το διάστημα 1996-2001 (25-30 χρονών), ήμουν λίγο αγριεμένο παλικάρι
    καλά όποια βεβαιωμένη οφειλή κι αν έχει ένας πολίτης δεν παραγράφεται μετά την δεκαετία που κατέστει ληξιπρόθεσμη ;

    1 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Χε Χε Καλώς τον!!!
    4 χρόνια πρίν έρχετε κλήσει απο δήμο δυτικών προαστίων στην εφορία...
    Παίρνω τηλ στο δήμο το σηκώνει μιά κυριούλα...
    ορίστε...
    τι ορίστε κυρία μου πώς τις ορίζετε τις κλήσεις με κλειστά τα μάτια!!!
    Σιωπή και διακοπή για διαφημήσεις... δεν κατάλαβα λέει...
    ούτε και εγώ κυρία μου αλλά εχω λέει μιά κλήση αριθ τάδε με το υπ' αριθ τάδε δεν μου λέτε και μένα πότε πώς και πού ακριβώς παρακαλώ...
    δεν μπορώ τώρα κύριε...
    πώς δεν μπορείτε ?
    Ούτε και εγώ δεν θα μπορέσω να πληρώσω και θα έρθω εκεί κάτω να τα πούμε με τον καθυστερημένο που εξέδωσε κλήση σε περιοχή που δεν έχω πάει ποτέ!!!
    Μιά στιγμή και τα δέοντα...αναμονή αααα την βρήκα είναι η υπ αριθ για το υπ αριθ TOYOTA κόκκινο...
    Ναί έεεε εγώ όμως εχω τον αριθ κυκλοφορίας αλλά δεν είναι ούτε TOYOTA ούτε κόκκινο!!!
    Α τότε περάστε να κάνετε ένσταση να περάσει ΔΣ και να απαλλαγείτε...
    Τι λέτε κυρία μου να έρθω 400 χλμ μακρυά να κάνω ένσταση και να τρέχει το χρέος στην εφορία?
    Λοιπόν δώστε μου το όνομα του καθυστερημένου και πείτε του οτι τον αποκάλεσα έτσι να μου κάνει μύνηση αν θέλει, το όνομα του αντιδιμάρχου υπ για τους δημοτικούς αστυνομικούς και τα λέμε...
    Καλά κύριε θα σας καλέσω σε λίγο...
    Καλεί...
    Γειά σας η κλήση διεγράφη οπότε δεν χρειάζετε να ασχολειθείτε άλλο, θα το στείλουμε υπηρεσιακά στη ΔΟΥ!!!
    Ναί καλά χαίρετε κλπ κλπ κλπ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    - Τα δύσκολα στον Γρηγόρη θα έρθουν αν η γυναίκα ανακαλύψει στις κλήσεις καμία διεύθυνση η γειτονιά που εντελώς τυχαία έμενε και κάποια κολλητή της.
    - Μετά από όλα αυτά τα Kilo-€, φαντάζομαι ... κότα στην οδήγηση. Να ανοίξεις σχολή οδηγών!

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φιλοι μου , και καλο δεκαπενταυγουστο. Λοιπων οτι κινησεις κανει κανεις ΜΟΝΟ με ΔΗΚΙΓΟΡΟ ΜΟΝΟ Η ΜΕ ΔΙΕΚΠΕΡΕΩΤΗ ,και το λεω αυτο ,φιλε Γρηγορη γιατι οι ΑΠΑΤεΩΝΕΣ του κρατους ειναι παρα πολοι .πχ περσυ αποδεχθηκα κατι παλια αυτοκινητα (κληρονομια)που δεν αξιζουν αντε το ενα κανα100ε και το αλλο κανα 400ε και οταν πηγα στην εφορια παρολο οτι τους εδειξα τα σηματα πληρωμενα ΟΛΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΩΝ με εβαλαν να πληρωσω 600ε τελη κυκλοφοριας παρελθοντων ετων . Οταν το ειπα αυτο στην δικια μας διεκπερεωτρια εδω στην Αιγινα εσκασε στα γελια ......μια χαρα στη φερανε μου ειπε ο χρηστος (ο αντρας της ) θα γελαει δεκα χρονια .Και την ρωτησα για πιο λογο κανεται εσεις τις δουλιες σας πιο ευκολα απο εμας ? ε δεν καταλαβαινεις μου λεει εμεις τοσα χρονια τους ξερουμε τους λαδονουμε κλπ κλπ .

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (17-08-16)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    μαζέυουν λεφτά οι μάγκες,δεν έχω λόγια να πω αλλά θα το ψάξω και εγώ...να δω τι παίζει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Λοιπόν να σας πω και κάτι να γελάσουμε.....το 1997 έφερα από ΗΠΑ ένα wrangler jeep το cj7 της φωτό (3700 cc θηρίο) Αφού το έφερα μέσω bremmenhaven γερμανίας και μου κόστισε μεταφορικά κάπου 2000 από ΗΠΑ έδωσα άλλα τόσα να γυρίσω τη μισή ευρώπη και να έρθει Ελλάδα. Με πινακίδες meryland USA και καταχωρημένο σε όνομα ενός αμερικανού φίλου ουσιαστικά πάνω σε αυτό το θηρίο ήμουν αόρατος με εξαίρεση την ασφάλεια που έβγαλα στο όνομα μου ώς αμερικανός πολίτης όμως.....
    cj7_2.jpg

    Στο ντουλαπάκι έβαζα όλες τις κλήσεις του δήμου που μάζευε το θηρίο.....πριν από μερικά χ΄ρονια τις βρήκα πάνω από 25!!!! και από δήμο Αθηνών-Βουλιαγμένης και περιχώρων.....όμως όλες ήταν γραμένες σε ένα αυτοκίνητο που είχε αμερικάνικες πινακίδες και δεν πληρώθηκαν ποτέ και από το 2001 που έχω να κυκλοφορήσω το θηρίο ουδεποτε ενοχλήθηκα.....και φυσικά πέρνω φορολογική ενημερώτητα.


    Μια φορά στο αυτοκίνητο μου ο δήμος Αθηναίων μου έβαλε καμιά 20αριά κλήσεις σε δρόμο που δεν πήγα και εποχή που δεν είχα καν αμαξι....περισυ μου έστειλαν χριστουγεννιάτικα να σκάσω καπου 1200 ευρώ αλλά τους έβαλα στον τοίχο με την απόδειξη αγοράς του οχήματος εναμιση χρόνο μετά τις κλήσεις (ναι μεταχειρισμένο)...και το θέμα έκλεισε για μένα αλλά ίσως όχι για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.....

    Δεν έπρεπε (γνώμη μου) να βιαστείς να μπεις σε ρύθμιση Γρηγόρη αλλά μήπως τα γλίτωνες....πάει η αγορά παλμογράφου....lol

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  8. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Ρε τι μου θυμίζει... πέρασα κάτι παρόμοιο πέρυσι, αλλά για ασφαλιστική ικανότητα.

    Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ. Από την πρώτη μέρα που γράφτηκα είχα ενταχθεί και στην ειδική προσαύξηση (μικρός και ανόητος τότε, δεν ήξερα ότι μπορούσα να το γλιτώσω, δεν μου το είπε και κανένας). Όταν έπιασα την πρώτη μου δουλειά, ο εργοδότης μου παρακρατούσε και πλήρωνε κανονικά στο ταμείο όλες τις εισφορές μου. Ο δεύτερος εργοδότης μου, από καθαρή βλακεία, πλήρωνε τα πάντα εκτός από την ειδική προσαύξηση. Ο τρίτος (και τρέχων εργοδότης εδώ και 5 χρόνια) συνέχισε να την πληρώνει κανονικά.

    Αποτέλεσμα: όταν εκτάκτως πέρυσι χρειάστηκε για πρώτη φορά να κάνω χρήση της ασφάλειάς μου, διαπίστωσα πως δεν είχα ασφαλιστική ικανότητα. Τελικώς ενημερώθηκα από το ΤΣΜΕΔΕ πως τους χρωστάω περίπου 2500€
    Επί 6+ χρόνια το ΤΣΜΕΔΕ ουδέποτε με ενημέρωσε για αυτήν την οφειλή, ούτε καν όταν πήγα να βγάλω το νέο βιβλιάριο υγείας προς αντικατάσταση του παλιού

    Διακανονισμός δεν μπορούσε να γίνει, εξαίρεση του χρέους δεν μπορούσε να γίνει (μιας και κατά τα πρώτα χρόνια ως ασφαλισμένος πλήρωνα την ειδική προσαύξηση), οπότε μέσα στην υπέροχη χρονική περίοδο των πρώτων ημερών των capital controls, αναγκάστηκα να πληρώσω από την τσέπη μου όλα τα ιατρικά έξοδα και εξετάσεις, καθώς και το σύνολο του χρέους στο ΤΣΜΕΔΕ ώστε τουλάχιστον από εκεί και έπειτα να μπορέσουν να μου γράψουν τα υπόλοιπα ιατρικά έξοδα στο βιβλιάριο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Το σύστημα ευνοει πάντως τους κακοπληρωτές ... Γνωστος μου με χρέη πανω απο 5 εκκ ευρω σε ΙΚΑ , τραπεζες και ιδιώτες , έκανε συγχώνευση ποινών και έχω την εντύπωση οτι θα βγει απο τη φυλακη σε 1,5 χρονο
    Oi ποινές ( πάνω απο 30 χρόνια συνολικα ) γίνονται 3 4 με συγχώνευση και με 1 και κατι σε αγροτικές φυλακές εισαι μετά καθαρός ...
    Για πιο μικρές ποινές μπορεις να κανεις και κοινωνικη υπηρεσια σε δήμους ( σκουπιδιαρης ) και καθαρίζεις πάλι ...
    ( Οι φυλακές δεν χωράνε άλλους , ειναι υπερπλήρεις ! )

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    αρα το θεμα ειναι οτι τα χρεη σου αργα η γρηγορα θα τα βρεις μπροστα σου , σωστα ? στην προκειμενη περιπτωση ... αργα .... ποιο στε ? και ποια διαγραφη ? καποια στιγμη θα στα ζητανε και ας εχεις αποδημησει εις κυριον ε?

    θυμαται η γνωριζει καποιος το ΤΑΕΥΕΚ ?


    και στην τελικη γιατι παρακαρες παρανομα ρε αγριο αγορι ???



    το οτι με εγραψε γιατι ηθελε να μου κανει πουστια αυτα και αλλα τετοια ωραια τα διαβαζω βερεσε , ασε που εκεινη την εποχη δεν υπηρχε δημοτικη αστυνομια


    ειναι περιεργο που δεν μπορεσες να βγαλεις φορολογικη ενημεροτητα εξ αιτιας απληρωτων κλησεων ....


    αρχισε να επεμβαινει η δημοκρατια στο 40 τα εκατο τουλαχιστον ? μπααααα σκατα .....


    περιμενω την ημερα που η δημοκρατια θα-να εφαρμοστε σε ολο της το μεγαλειο , οταν και αν γινει αυτο .... ? μαντεψτε ......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 18-08-16 στις 16:09

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street
    ... το οτι με εγραψε γιατι ηθελε να μου κανει πουστια αυτα και αλλα τετοια ωραια τα διαβαζω βερεσε , ασε που εκεινη την εποχη δεν υπηρχε δημοτικη αστυνομια
    Για να μην τα ακούς βερεσέ, και επειδή υπήρχε δημοτική αστυνομία το 2001, διάβασε το συνημμένο
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-16, 18:43
  2. Υπολογιστής εκτελών χρέη συναγερμού
    By podilaths in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 10:42
  3. Μεταφορά π.μ. στο δημόσιο forum
    By theotyflos in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 00:48
  4. ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣ ΑΠΟΣΥΡΣΗ
    By GSR600 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-10, 22:15
  5. Απαγορεύεται το δημόσιο ξύσιμο!!
    By aeonios in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-08, 16:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας