Σελίδα 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 166

Θέμα: Μπαταρία απορίες

  1. #81
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Τι εννοείς κάνει διακοπές? Μέτρησε την τάση στα άκρα του adaptor εκείνη τη στιγμή. Αν μπαταρία 12.6V και τραβάς 1Α από λεπτό καλώδιο μήπως στον αντάπτορα δεν φθάνουν ουτε 12, οπότε αυτός κλείνει για να προστατευσει την μπαταρία? Τι εύρος τάσης έχει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (04-09-16)

  3. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Η πρίζα ειναι αυτη http://m.ebay.com/itm/Nouveau-Auto-M...516?nav=SEARCH

    Ο ανταπτορας ειναι αυτος http://m.gearbest.com/car-gadgets/pp_217556.html

    Το πρόβλημα εχει παρουσιαστεί μόνο με χαμηλή ταση 12.6 volt παραπάνω δεν εχει θέμα..Εχω παραγγείλει αλλον εναν λιγο πιο ακριβό περιμενω να μου έρθει μπας και φταει αυτο...

    Σήμερα ειδα 14.5 volt στη μπαταρία άλλαξα το floating charge απο το pwm και εδωσα + 0.6 volt εντολή.Να το ανεβάσω και αλλο μέχρι να παει 15volt η μπαταρία; Το cycle charge δεν το άλλαξα.Καλα ειμαι;

    Καλο βράδυ σε όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #83
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Songoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πληροφοριακά μιας και τώρα μπήκα να ποσταρω και αναφερθηκες για τα βολτ.Σημερα καθως ειχα τη μπριζα 12volt απο το βράδυ πηγα να δω πριν βγει ο ήλιος τη ταση της μπαταρίας ήταν στα 12.8v μετα απο κανενα 2ωρο περίπου μετρησα αφου ειχε βγεί ο ήλιος 14.2volt το pwm έδειχνε οτι ακομα φορτίζει η μπαταρία μετά απο κανενα μισαωρο αφου έδειξε το pwm οτι φορτισε πλήρως η μπαταρία πηγα και την μετρησα και ειδα 13.8 volt ή κάτι τέτοιο.Μηπως εχει θεμα ο φορτιστής ή οντως
    Δεν μπορεί το ενα πανελ να φορτισει μια 120AH μπαταρία;
    Τα 13,8 float και 14,4 cyclic είναι μια χαρά και κακώς τα ανεβάζεις

    στάλθηκε με Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #84
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 13,8 float και 14,4 cyclic είναι μια χαρά και κακώς τα ανεβάζεις

    στάλθηκε με Tapatalk
    Καλημέρα το cyclic δεν θα έπρεπε να έμπαινε μονο του αφου δουλεύω την μπαταρία καθημερινα;
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #85
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Διαβάζοντας στο ιντερνετ περι cyclic μπερδεύτηκα ακομα περισσότερο.
    Αλλοι λένε οτι μπαίνει σε float πρεπει να μπαίνει οταν πχ την δουλεύουμε σπάνια και σε cyclic mode οταν την δουλεύουμε καθημερινά...
    Σήμερα την ξανα εβαλα οπως ηταν.
    Μου δίνει την εντύπωση ότι εχει φορτίσει καπως καλύτερα και κρατάει παραπάνω ωρα τα volt.

    Ρωταω τα ιδια και τα ιδια και σίγουρα κουράζω αλλα θα ήθελα μια παραπάνω γνώμη η μια πιο πλήρης απάντηση.
    Θεωρητικά αν φτάσει η μπαταρία κατω απο τα 12volt δεν ειναι άχρηστη για χρήση οταν δουλευω 12 volt συσκευες; με τα 3A στα 12volt ποση ωρα πρεπει να δίνει ρευμα μεχρι να αδειάσει;
    Δεν πρεπει λογικα να δωσει 40 ωρες 12volt στα 3A?


    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #86
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.336

    Προεπιλογή

    Άμα τραβάς 3α για 40 ώρες, η μπαταρία θα έχει φτάσει ίσως και 11βολτ. Μετά θέλει φόρτιση ξανά... Αν το κάνεις αυτό καμιά 100 φορές, αντε Γειά η μπαταρία

    στάλθηκε με Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (06-09-16)

  9. #87
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Καλημερα. Αρα σωστα το υπολογίζω;
    Θα δείξει θελω να την φτασω στα 12volt να δω συμπεριφορά λογικα στα 12volt θα ειναι καπου στη μεση η μπαταρία σωστα;

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #88
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι. Ή μπαταρία δείχνει να είναι ελαττωματική ή κατι δεν κάνω εγώ σωστά.
    Συγκεκριμένα τον φορτιστη τον έχω στα default για μπαταρία gel.
    Ενώ την φορτίζει στα 13.8 ανεβάζει πριν την σταθεροποιήσει στα 14.4 volt. Και μετά την πάει στα 13.8v (float mode?). Διαβάζοντας και στο web έτσι είναι το σωστό. Βλέπω όμως μιας και έχω βάλει ένα ψηφιακό βολτόμετρο πάνω στους πόλους πως έχει μεγάλη πτώση.
    Πιο συγκεκριμένα πχ βάζω στη πρίζα να φορτισει το tablet με φόρτιση αυτοκινήτου στα 1 αμπέρ και από ,13.8 πάει αμέσως 13.6v υπό φορτίο . πτώση που πιστεύω είναι αδικαιολόγητη.
    Σαν να μη φτάνει μόνο αυτό σήμερα γύρισα σπίτι πριν καμία ώρα (23:00) την είχα να φορτίζει από το πρωί (χθες το βράδυ έδειχνε 12.6volt) και βλέπω τάση 13.2v με πλήρης ηλιοφάνεια και δίχως τίποτα επάνω που να ζητάει ρεύμα. Κατα τις 13:00 αν θυμάμαι καλά που ανέβηκαν λίγο επάνω έδειχνε 13.8v και έπαιζε 13.8 - 14.2v η τάση στο βολτόμετρο..
    Την βοήθεια σας παρακαλώ.Απο την αρχή κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την μπαταρία.Με την ίδια χρήση που έκανα και πριν βλέπω πολύ χαμηλότερη τάση στην μπαταρία.πχ χθες αδικαιολόγητα (λογικά) ειδα 12.5v τάση.

    Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματική;
    Να χάλασε;
    Η μπαταρία δεν έχει φτάσει στα χέρια μου ποτέ κάτω από 12.5v και ούτε ο pwm μου έδειξε ποτέ ένδειξη ότι έχει φτάσει στη μέση η μπαταρία.

    Πείτε μου κάνα τέστ αν υπάρχει για να τσεκαρω αν είναι όντως οκ.
    Αυτές τις ημέρες θέλω να πάρω άλλη μία ίδια για επέκταση αλλά δεν ξέρω με φοβίζει ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από τέτοιες μπαταρίες ώστε να συγκρινω αν αξίζει η επένδυση.Σαν τιμή είναι σούπερ.

    Πήγα σήμερα να πάρω αμπερόμετρο από το praktiker αλλά δεν βρήκα.Θα κοιτάξω από σκρουτζ Δευτέρα να πάω να πάρω ένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Songoku : 02-10-16 στις 00:10

  11. #89
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Η τάση της μπαταρίας είναι μόνο μία έμμεση ένδειξη της κατάστασης φόρτισης και εξαρτάται από πολλούς άλλους παράγοντες με την θερμοκρασία να είναι ο σημαντικότερος.
    Οι τάσεις που "διαβάζεις" είναι μάλλον φυσιολογικές.

    Ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να αξιολογήσεις την κατάσταση μία μπαταρίας είναι να την φορτίσεις πλήρως (ελεγχόμενα) και να την εκφορτίσεις τουλάχιστον κατά 50% μετρώντας την ενέργεια που θα σου αποδώσει (σε Wh ή Ah) σε συγκεκριμένο φορτίο και για συγκεκριμένο χρόνο.
    Στη συνέχεια συγκρίνεις το αποτέλεσμα με το θεωρητικό (βάσει των διαγραμμάτων του κατασκευαστή) και βλέπεις αν είναι κοντά για να αξιολογήσεις την μπαταρία.
    Όπως καταλαβαίνεις, οι μπαταρίες δεν είναι καθόλου απλές διατάξεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Songoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές τις ημέρες θέλω να πάρω άλλη μία ίδια για επέκταση αλλά δεν ξέρω με φοβίζει ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από τέτοιες μπαταρίες ώστε να συγκρινω αν αξίζει η επένδυση.Σαν τιμή είναι σούπερ.
    Η μπαταρία που έχεις πάρει ταιριάζει περισσότερο σε εφαρμογές stand-by / UPS. Η αντοχή σε κύκλους φόρτισης - εκφόρτισης είναι σίγουρα καλύτερη από μπαταρίες εκκίνησης αλλά δεν είναι όσο καλή χρειάζεται για εφαρμογές σε off-grid φωτοβολταϊκά συστήματα.
    Η τιμή είναι ανάλογη της ποιότητας. Δεν υπάρχει φθηνή μπαταρία με μεγάλη αντοχή σε κύκλους.
    Αν θέλεις να "χτίσεις" σταδιακά ένα σύστημα που θα λειτουργεί απροβλημάτιστα και αποδοτικά για πολύ καιρό, θα πρέπει να πάρεις κάτι καλύτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (02-10-16)

  13. #90
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Δηλαδή να μήν επενδυσω σε τύπου gel?Ποιο είναι το καλύτερο είδος για φωτοβολταϊκα σε συνδυασμό τιμή/αποδοση; Αν ο κύκλος φόρτισης τους είναι να τις αδειαζω μόνο 30% δεν θα αντέξουν;
    Δεν με νοιάζει να δίνω 500-600 ευρω κάθε 5 χρόνια για τις μπαταρίες.Δεν ψάχνω δηλαδή κάτι που να μου βγάλει 10ετια++ όπως διαβάζω σε διάφορα άρθρα.

    Πίστευα πως αν δώσω ένα ακόμα 300αρι θα ήμουν καλυμμένος με αυτή την gel γιατί θα είχα 120A * 3 δηλαδή 360A που θα ήταν παραπάνω από τη κατανάλωση που κάνω ανά ημέρα αλλά μελόντικα ισως χρειαστω και 120Α ανά ημέρα οπότε εκεί λογικά θα αδειαζουν στο 1/3 τις τιμής τους.Δεν θα μπορούν να βγάλουν μία 5 ετια;



    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 9 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 03:11
  2. Μπαταρία.
    By gregpro in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-14, 13:28
  3. 9v μπαταρία
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-11, 12:51
  4. Μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης vs απλή μπαταρία
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-10, 19:58
  5. Μπαταρία μολύβδου (sealed lead acid) απορίες
    By mits in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 09:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας