Σελίδα 1 από 17 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 166

Θέμα: Μπαταρία απορίες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή Μπαταρία απορίες

    Καλησπέρα. Έχω στην διάθεση μου μιας 12volt μπαταρία λογικά τύπου gel 120ah.

    Έχω κάποιες απορίες ίσως φανούν αστείες σε κάποιους αλλά είναι αρκετά σημαντικές σε μένα.

    Η πρώτη και κύρια απορία μου είναι η εξής. Όπως είπα είναι 12 βολτ και στα χαρτιά δείχνει πως πρέπει να φορτίζει παραπάνω νομίζω 14 βολτ. Ωραια μέχρι εδώ όταν πάω να βάλω 2-3 συσκευές ή τάση αυτή θα πέσει.Αν πάει κάτω από τα 12βολτ δεν μπορεί να φορτισει το ταμπλετ πχ κάνει διακοπές... Τα συνδεω όλα πάνω σε αναπτήρα αυτοκινήτου και από κει σε USB ανταπτορα για αναπτήρα αυτοκινήτου...

    Η δεύτερη απορία μου είναι αν η μπαταρία πέσει κάτω από τα 12 βολτ υπάρχει θέμα; Πως μπορώ να καταλάβω αν έχει φτάσει στη μέση; Η λογική λέει να είναι στα 6 βολτ όμως τι συσκευές θα μπορώ να λειτουργησω σε αυτά τα βολτ; Και το ινβετερ νομίζω θέλει 12 βολτ για να λειτουργήσει...σωστά;
    Είχα θέμα σήμερα έβαλα το ινβετερ να φορτισει το λάπτοπ και από τον αναπτήρα αυτοκινήτου 12 βολτ να φορτισει κινητό και ταμπλετ...μετά από μία ώρα που ανεβηκα ξανά πάνω είδα ότι το κινητό και το ταμπλετ κάνανε διακοπές..και δεν μπορούσε να πάρει ρεύμα..Μόλις εκλεισα το ινβετερ όλα οκ...μόλις το ξανά ανοιξα ξανά διακοπές το ταμπλετ και το κινητό..
    Η τάση που μέτρησης στην μπαταρία με το πολύμετρο έδειξε αν θυμάμαι καλά 12 βολτ και κάτι...

    Η 3η απορία μου είναι αν χρειάζεται να βάλω κάποιου τύπου ασφάλεια αν και ίσως είναι θέμα ολόκληρης τις εγκατάστασης και ίσως χρειαστεί νέο τοπίο γιαυτό.. αν χρειαστείτε φωτό από την μπαταρία μου λέτε...
    Έχω και αλλες απορίες αλλά είπα να μη τις γράψω όλες μαζί και σας κουρασω..

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Την καλησπέρα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία σου κατά την φόρτιση θέλει 13,8V ~14.4V.
    Η μπαταρία σου θεωρητικά μπορεί να σου δώσει 120 αμπέρ για μια ώρα στα 12volt, ή 12 αμπέρ στα 12volt για 10 ώρες κτλ. Όταν είναι πλήρως φορτισμένη δε μπορεί να την γονατίζουν 2-3 συσκευές που τραβάνε 3-4 αμπέρ.. Πως ακριβώς τις συνδέεις; Χρησιμοποιείς ινβέρτερ ή απευθείας με κάποιο step down (5volt);

    Η μπαταρία σου όταν είναι 100% φορτισμένη έχει τάση 13,2volt και άδεια τελείως 10,2. Σε γενικές γραμμές δε πρέπει να τραβάς περισσότερο απο το 40-50% της χωρητικότητας της. Για αυτό φροντίζει ο ρυθμιστής φόρτισης.
    Αυτό με το ινβέρτερ δε το κατάλαβα.. Καταρχήν τι ινβέρτερ έχεις; Πως φορτίζεις την μπαταρία;

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Λοιπόν το φ/β το πάει στο ρυθμιστή φόρτισης, ο ρυθμιστής φόρτισης πάει στη μπαταρία.
    Από την μπαταρία έχω συνδέσει έναν ανταπτορα αυτοκινήτου 12βολτο (σαν αυτό που ανάβεις με τον αναπτήρα αυτοκινήτου) και εκεί συνδεσω όσες συσκευές χρειάζομαι με ένα usb ανταπτορα.
    Πάνω στο + και το - της μπαταρίας έχω βάλει με δυο κροκοδυλακια το ινβετερ και όποτε το χρειάζομαι το ανοίγω.. Σπάνια μιας και φορτιζω το λάπτοπ μία στο τόσο..
    Το ινβετερ είναι 300αρι κινέζικο και είχα βαλει να φορτίζει το λάπτοπ..
    Αύριο θα τράβηξε φωτογραφία την μπαταρία αν χρειαστεί γιατί τώρα δεν έχω φωτισμό...

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Λογικά η μπαταρία δεν έχει πρόβλημα.

    Μάλλον οι συσκευές που συνδέεις και ειδικά το ινβέρτερ δημιουργούν το πρόβλημα.
    Πρέπει να προσέξεις τα καλώδια να μην είναι πολύ λεπτά ώστε να μπορούν να περάσουν αρκετά αμπέρ.
    Αν το ινβέρτερ αν είναι 12 -> 220V τότε για 300W στα 12 βολτ θα πρέπει να τραβήξει 6Α περίπου.
    Οι συσκευές κινητό και τάμπλετ λειτουργούν από τον αντάπτορα στα 5V αλλά μαζί μπορεί να θέλουν αρκετό ρεύμα που πιθανόν μα μην μπορεί να δώσει ο αντάπτορας.
    Για το λάπτοπ στα πόσα volt λειτουργεί η φόρτιση;

    Όταν τα βάζεις όλα μαζί το ρεύμα που τραβάνε είναι πολύ, ειδικά μαζί με το ινβέρτερ. Οπότε είναι λογικό να ξελιγώνουν την μπαταρία γρήγορα και πολύ πιθανό σε λιγότερο από ώρα. Ειδικά επειδή η φόρτιση της γίνεται από φωτοβολταϊκό μπορεί να μην είναι πλήρως φορτισμένη αν υπάρχει συννεφιά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (18-08-16)

  6. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Μέτρησε τάση στους πόλους της μπαταρίας με το inverter ανοιχτό (αναμονή) και με το laptop σε φόρτιση.
    Καλύτερα από το inverter να έπαιρνες ένα τροφοδοτικό laptop αυτοκινήτου (12->19V) είναι πιο αποδοτικό από 12-->230-->19. Σε HP 60W το inverter μου τράβαγε 8-9Α και μου ξελίγονε μπαταρία αμέσως, άσε τα παράσιτα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (18-08-16)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Πεθαμένη μπαταρία μου μυρίζει εμένα.. Φίλε songoku την αγόρασες, η είναι παλιά ?

    στάλθηκε με Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (18-08-16)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Συνφορουμήτες μου θα ανεβασω φωτογραφία αργότερα μόλις πάω σπίτι από την μπαταρία.Μία φορά μου το έκανε οπότε θα το ξανά τσεκαρω σήμερα.Η μπαταρία είναι καινούργια μιας εβδομάδας.
    Pstratos μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ για αγορά; ή είναι όλα τα ίδια αν το γκουγκλαρο;
    Όταν η μπαταρία πάει στη μέση ας πούμε δεν θα πρέπει να δίνει 6 βολτ;
    Νομίζω κάτι γράφει απέξω 2amp η μπαταρία..θα ψαξω το λινκ αλλιώς το μεσημέρι θα σας ανεβασω φωτογραφία.
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
    Για το λάπτοπ ζηταει 19 volt

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Songoku : 18-08-16 στις 12:32

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    http://ideahellas.gr/index.php?optio...=1184&Itemid=0
    Αυτή εδώ είναι στη δεύτερη φωτο η γκρι....Αν και τα γράμματα είναι διαφορετικά θα σας ανεβασω φωτογραφία..

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    H SAOOER που δείχνεις με τη μαυτη φωτο , λεει 34 κιλα , 120 Ah
    Αυτη με την γκρι φωτο ειναι άλλη μάρκα , λέει 120 Ah , αλλά επειδη ειναι κινέζικη δεν κόβουμε και το κεφάλι μας οτι ειναι οσα λέει
    http://www.fjdouble.com/product_2016.aspx?t=1285

    Μια 120 Αh της exide είναι 39 κιλά και κάνει 300 ευρω
    δεν ξέρω αν με 120 ευρω κινεζικη μπαταρια παιρνεις την ιδια ποιότητα .
    http://exide.nu/wp-content/uploads/E...DE_GEL_ENG.pdf


    Ας δεχτούμε όμως , οτι η μπαταρια σου ειναι 120 Ah
    και εστω οτι την εκφορτιζεις 60 Ah ( στο 50 % ) κάθε μέρα


    Πρέπει να δεις τι λέει ο κατασκευαστής , αλλά μάλλον οταν εχεις φτασει στα 12 V που λές οτι σταματαει to ταβλετ , μπορει να εισαι και στο 50 % της μπαταριας
    και καλο ειναι να σταματησεις εκει , μη την ξελιγωνεις παραπανω ... γιατι χαλάει πρόωρα

    αυτο σημαινει οτι θα σου δωσει 6Α χ 10h

    Μονο τον ινβερτερ να εχεις πάνω για 10 ώρες θεωρω οτι θα σου τραβάει 5Α ( 60 watt ) χωρις να κάνει τίποτα ... τον μέτρησες ποσο καίει στο ρελαντι ... ;

    Για να γεμισει πίσω εσυ πρέπει να της ξαναδώσεις παραπάνω απο 6Α για 10 h ,λόγω απωλειών στη φόρτιση , ας πουμε 9 Α χ 10 h
    της δίνεις τόση ενέργεια ;

    Στην ουσια καταναλώνεις 12V x 6 A x 10 h = 720 Wh , ουτε δηλαδη μια Kwh τη μέρα ( 1 Kwh = 1000 Wh ) , κάτω απο 20 cents δηλαδη

    Με αυτο το ρυθμο η μπαταρια σου σε 500 κυκλους με 50 % εκφορτιση , λογικά θα εχει χαλάσει

    ( ας με διορθωσει κάποιος αν εκτιμώ λάθος τους κύκλους εκφόρτισης )

    Αν αγόραζες αυτη την ενέργεια απο τη Δεη με 20 cents την Κwh , θα σου στοιχιζε 500 μερες * 1 Κkwh * 0,2 euro/ 1 kwh = 100 ευρω ( σε 500 μερες ) ,
    είναι πιο έυκολο να ζητησεις απο ενα γειτονα σου τοσο λίγο ρεύμα να σου δινει σε ένα φορτιστη και ξεμπλέκεις απο τα ηλιακά ...

    ( κανονικά απαγορεύεται να σου δώσει με μόνιμη σύνδεση , αλλά αμα ειναι συνδεδεμενος ο φορτιστης σπιτι του και η μπαταρια στο δικο σου , η σου δίνει κατευθειαν 12V , ξεπερνιέται και αυτο το νομικο πρόβλημα νομίζω )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 18-08-16 στις 14:44

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (18-08-16)

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία ειναι βαριά 34 ισως και λίγο παραπάνω κιλα.
    Πρέπει να πήρα πατάτα ε;
    Οταν φτάνει στα 12 βολτ ειναι στο 50% δηλαδή; Στο φορτιστη δεν ειδα ακομα κόκκινο λαμπάκι οταν τραβάω ρευμα αναβοσβηνει πράσινο λαμπάκι που βάση του manual του φορτιστη σημαίνει οτι ειναι πανω απο 60% αν θυμάμαι καλά εως 99%. Αν ειναι 100% τότε μένει σταθερο πράσινο...κατω απο το 60% γίνεται κόκκινο...Σε λιγακι θα ειμαι σπίτι και θα ανεβασω φωτο.
    Το ρεύμα που τραβάω ειναι λιγότερο αλλα προσωρινα αργότερα θα χρειαστω περισσότερο για κανενα ψυγειακι μικρό..
    Ζητάω απο την μπαταρία αυτη την περίοδο 5ν για 60 λεπτά στα 2amp και 5v στο 1amp για 3 ωρες..
    Απο κει και πέρα άντε να βαλω τις μπαταρίες ηλεκτρονικου τσιγάρου 2x 18650 που ειναι απο 2200mah εως 3000mah... Ο φορτιστής ζητάει 12volt για 2 με 3 ωρες...
    Το λάπτοπ το βάζω για μια ώρα άντε δυο ώρες το πολύ την εβδομάδα... Κυρίως γιατι ακομα το μαθαίνω το σύστημα και δεν θέλω να κανω καμία βλακεία....
    Μια μπαταρία τέτοιου τύπου ποσο πρέπει να δείχνει στους πόλους διχως φορτίο για να ειναι πχ στο 50%?
    Γιατί ίσως το θεμα να ειναι του φορτιστη.. Όσες μετρήσεις εχω κάνει μέχρι τωρα ηταν πάντα με φορτίο...

    Καλη η δεη αλλα δυστυχώς δεν εχω κανεναν να μου δώσει ρεύμα...Και οταν στο σπίτι δεν υπάρχει ιεραρχία και πειθαρχία και ο καθένας κάνει οταν του καπνισει φτάνεις καποια στιγμή να ξυπνάς με κομμένο το ρευμα..
    Δεν μου έχει λείψει και τίποτα μονο το ψυγείο αδελφέ εκει με πονάει αλλα θα το λύσω και αυτό σύντομα..
    Ευχαριστώ που για την απάντηση.Σε λίγο ανεβαζω φωτογραφίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 17 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 04:11
  2. Μπαταρία.
    By gregpro in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-14, 14:28
  3. 9v μπαταρία
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-11, 13:51
  4. Μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης vs απλή μπαταρία
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-10, 20:58
  5. Μπαταρία μολύβδου (sealed lead acid) απορίες
    By mits in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 10:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας