Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Επιλογή φωτοβολταϊκού σωστή;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή Επιλογή φωτοβολταϊκού σωστή;

    Ε
    Καλησπέρα. Είμαι με το χέρι στη "σκανδάλη" πριν ρίξω παραγγελία.
    Καταρχάς είμαι στην επιλογή μάρκας αρχικά.
    Το ένα πάνελ είναι amerisolar και το άλλο Axitec. Αν υπάρχει κάποια εμπειρία πάνω στη μάρκα θα ήθελα να διαβάσω την άποψη σας.
    Λοιπόν ο κύριος λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα όμως είναι για το αν ο mppt μου σηκώνει το πάνελ που θέλω να πάρω.
    Στο manual του epsolar tracer2210A που είναι 20A γράφει ότι είτε παίζει με 260w/12v ή με 520watt/24v.
    Το σύστημα που έχω είναι 12vολτο δηλαδή υπάρχει μια μπαταρία 12v και ένα inverter 12v.
    Θα είναι σε θέση να παίξει το 24v πάνελ που θέλω να αγοράσω για να φορτίσει την 12v μπαταρία; ή θα πρέπει να αλλάξω και το σύστημα μου σε 24v?

    Ανέβασα και 2 φωτογραφίες η πρώτη είναι του mppt και η αλλά του πάνελ που λέω να πάρω.
    Ευχαριστώ άλλη μια φορά!

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Τελικά αν κατάλαβα καλά 20A είναι το όριο που Μπορεί να δώσει στη μπαταρια οπότε 260watt είναι το όριο στα 12v και 520watt στα 24v.. Ανεξαρτήτου volt των panel σωστα; Δηλαδή για να πιάσω τα 520watt θα πρέπει να φτιάξω 24v σύστημα μπαταρία δηλαδή..;;

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    μήπως έχει κάποια μετατροπή το πανελ και μπορεί να βάλες κάποια στοιχεία απο σειρά παράλληλα ?
    Αλλιώς έχει να κάνει με το φορτιστή σου, μπορείς σε ενα φορτιστή να δινεις 24volt και να φορτίζει 12volt μπαταρία, το θεμα ειναι αν η μπαταρία μπορεί να φορτιστεί με αυξημένο ρεύμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ακη , τo ( συγκεκριμενο ) πάνελ δεν εχει μετατροπές , απλώς μπορείς να εχεις διαφορετικές τοπολογίες αν εχεις πολλά panel
    Γιώργο , Ξεκινάς με ενα πανελ και μια μπαταρια 12V , και επεκτεινεσαι σε 2 πανελ ( σε σειρά ) με 24V μπαταρία ( με τον ιδιο μετατροπέα )
    Ο συγκεκριμένος μετατροπέας μπορει να δεχθει max 92V τάση ανοιχτοκυκλώματος λεει , οπότε μπορει να πάρει μεχρι 2 πάνελ πχ σε σειρά ( των 38 V έκαστο ταση ανοικτοκυκλώματος που δειχνεις )
    Εννοείται οτι τα χαρακτηριστικα αναφέρονται για ιδια πανελ χωρις σκιαση κλπ , αν το ενα πανελ ειναι χειρότερο απο το άλλο ή εχει σκιαση κλπ
    το κοινο ρευμα φρενάρεται απο το χειρότερο

    http://www.epsolarpv.com/en/uploads/...0581526220.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 06-04-17 στις 10:31

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Θεωρητικά μπορώ να συνδέσω 780watt πάνελ σε 12βολτ μπαταρία αλλά θα φορτίζει με 20 αμπέρ η μπαταρία.Σωστα;

    Sent from my Hi10 pro

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Το ερώτημα για το ποια μαρκα ειναι καλύτερη, η amerisolar ή η Axitec, με απασχολεί κ εμενα. Παρακαλώ όποιος γνωριζει η εχει εμπειρία ας μας διαφωτήσει

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον NOE για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (07-04-17)

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    Αριστοτέλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα για το ποια μαρκα ειναι καλύτερη, η amerisolar ή η Axitec, με απασχολεί κ εμενα. Παρακαλώ όποιος γνωριζει η εχει εμπειρία ας μας διαφωτήσει
    Ενα πάνελ έχει 25 χρόνια εγγύηση απόδοσης. Το πρώτο πράγμα που θα σου σύστηνα να κοιτάξεις είναι εταιρίες που να υπάρχουν σε βάθος χρόνου και παρουσία στην Ευρώπη. Διστυχώς όλες οι αμιγώς εταιρίες φ/β ή έχουν κλείσει ή είναι με το 1+1/2 πόδι στον τάφο... Θα σου πρότεινα να εξετάσεις εταιρίες τύπου Sharp,LG,Panasonic etc...
    π.χ.έχεις συνενοηθεί ποτέ με κινέζο που ακόμα υφίστατε σαν εταιρία, για κάποιο πρόβλημα??? Καλύτερα να μην σου τύχει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Τελικά αγόρασα το amerisolar και ο Θεός βοηθός. Στα χαρτιά ήταν ένα τσικ καλύτερο μένει τώρα να είναι και στη πράξη.
    190 είχε και με τα μεταφορικά μου κόστισε 213€ είναι και 260watt... Θα ενημερώσω.
    Τώρα αυτό είναι 24v το άλλο το 12v που έχω θα υπάρξει θέμα αν το βάλω πάνω στην ιδια μπαταρία με έναν άλλο ρυθμιστή φόρτισης pwm;

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. κιλά και σωστή επιλογή κινητήρα
    By karabill93 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 00:32
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 19:19
  3. Inverter φωτοβολταϊκού
    By Nas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-11, 20:43
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 18:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας