Καλησπέρα. Έχω στην διάθεση μου μιας 12volt μπαταρία λογικά τύπου gel 120ah.

Έχω κάποιες απορίες ίσως φανούν αστείες σε κάποιους αλλά είναι αρκετά σημαντικές σε μένα.

Η πρώτη και κύρια απορία μου είναι η εξής. Όπως είπα είναι 12 βολτ και στα χαρτιά δείχνει πως πρέπει να φορτίζει παραπάνω νομίζω 14 βολτ. Ωραια μέχρι εδώ όταν πάω να βάλω 2-3 συσκευές ή τάση αυτή θα πέσει.Αν πάει κάτω από τα 12βολτ δεν μπορεί να φορτισει το ταμπλετ πχ κάνει διακοπές... Τα συνδεω όλα πάνω σε αναπτήρα αυτοκινήτου και από κει σε USB ανταπτορα για αναπτήρα αυτοκινήτου...

Η δεύτερη απορία μου είναι αν η μπαταρία πέσει κάτω από τα 12 βολτ υπάρχει θέμα; Πως μπορώ να καταλάβω αν έχει φτάσει στη μέση; Η λογική λέει να είναι στα 6 βολτ όμως τι συσκευές θα μπορώ να λειτουργησω σε αυτά τα βολτ; Και το ινβετερ νομίζω θέλει 12 βολτ για να λειτουργήσει...σωστά;
Είχα θέμα σήμερα έβαλα το ινβετερ να φορτισει το λάπτοπ και από τον αναπτήρα αυτοκινήτου 12 βολτ να φορτισει κινητό και ταμπλετ...μετά από μία ώρα που ανεβηκα ξανά πάνω είδα ότι το κινητό και το ταμπλετ κάνανε διακοπές..και δεν μπορούσε να πάρει ρεύμα..Μόλις εκλεισα το ινβετερ όλα οκ...μόλις το ξανά ανοιξα ξανά διακοπές το ταμπλετ και το κινητό..
Η τάση που μέτρησης στην μπαταρία με το πολύμετρο έδειξε αν θυμάμαι καλά 12 βολτ και κάτι...

Η 3η απορία μου είναι αν χρειάζεται να βάλω κάποιου τύπου ασφάλεια αν και ίσως είναι θέμα ολόκληρης τις εγκατάστασης και ίσως χρειαστεί νέο τοπίο γιαυτό.. αν χρειαστείτε φωτό από την μπαταρία μου λέτε...
Έχω και αλλες απορίες αλλά είπα να μη τις γράψω όλες μαζί και σας κουρασω..

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Την καλησπέρα μου.