Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Βοήθεια. Έμεινα από modem router model TG582n Forthnet

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή Βοήθεια. Έμεινα από modem router model TG582n Forthnet

    Παιδιά ακούστε πως έχει το πράγμα:
    Έχω το modem router TG582n από Forthnet.
    Για κάποιο απροσδιόριστο λόγο, άρχισε να ρετάρει. Παρ 'όλο που το σύστημα έδειχνε ότι συνδεόταν με 12000/1000 στο DSL, Οι ιστοσελίδες φόρτωναν σαν χελώνες και το κατέβασμα αρχείων αργό.
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για λύση, βρήκα ένα αρχείο με firmware νεότερο από το δικό μου.
    Καταβάζω τον loader και το στέλνω στην συσκευή (υποσχόταν ότι έκανε backup settings).
    Μόλις κάνω επανεκίνηση, χάνεται το logo της Ελληνικής εταιρίας και εμφανίζεται το logo plusnet.
    Το πρόβλημα είναι ότι τώρα παρόλο που αναγνωρίζει ADSL σύνδεση, δεν συνδέεται με το όνομα χρήστη και τον κωδικό μου.
    Ανάφερα το πρόβλημα στον τεχνικό που με εξυπηρέτησε τηλεφωνικά αλλά ο άνθρωπος δεν μπορούσε να βρεί λύση. Το θέμα κατέληξε να πρέπει να κάνω λέει ανανέωση συμβολαίου για να πάρω νέα συσκευή!
    Δοκιμάζω με μερικά σκόρπια modem -router από άλλη εταιρεία αλλά τζίφος!
    Σκέφτηκα αν κάποιος φίλος με την ίδια συσκευή και με γνώσεις μπορεί να βοηθήσει κάνοντας τον κόπο να βγάλει το τσιπάκι flash ή ότι άλλο, να διαβάσει τον κώδικα και να μου το στείλει σε αρχείο για να επαναπρογραμματίσω την συσκεύη μου.
    Το ξέρω ζητάω πολλά αλλά το μήνυμα αυτό το έστειλα κάνοντας σύνδεση μέσω κινητού τηλεφώνου ίσα ίσα για να το στείλω εδώ.
    Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Πρώτα από όλα (αν κατάλαβα έχεις forthnet) ότι Modem/router βάλεις με τις σωστές ρυθμίσεις θα δουλεψει...Προσωπικά δεν φιρμάρω τα ρούτερ των εταιρειών για μύριους λόγους (κλειδώματα, ειδικές ρυθμίσεις). Απλά τα αλλάζω....στο χώρο μου έχω 3 router από 3 διαφορετικές εταιρείες και τα δουλεύω....ειδικά αυτό που δίνει OTENET (speed κάτι η μάρκα) είναι για τα μπάζα. Μόλις ζεσταίνεται βγάζει προβλήματα πολύ παρόμοια με τα δικά σου....Τα crypto είναι πολύ αξιόπιστα και με έχουν βολέψει.....

    Οι τεχνικοί που έχουν οι εταιρείες είναι επίσης για τα μπάζα....

    για ένα Cisco 800 που έστεινα δεν το ήξερε καθόλου κανένας τεχνικός της Forthnet παρότι είναι πολύ απλό και βασικό ρουτερ γιατί λέει δεν υποστηρίζουν τη σειρά αυτή και όταν τους είπα πως οι ρυθμίσεις για ένα VPN και NAS server είναι άσχετες με σειρά απλά δεν ήξεραν τι να πουν....

    Βρες ενα άλλο ρουτερ που να ξέρεις οτι σίγουρα δουλεύει και βάλτο....αν μπορείς να ξαναφιρμάρεις αυτό που "χαλασες" την ρύθμιση καλώς. Σχεδόν όλα τα ρουτερ εταιρειών παρόχων είναι κλειδωμένα και πολύ απλά σε ρυθμίσεις. Πχ login name/email +passw αντε και ρυθμίσεις για wireless security (allow disallow με βάση MAC, βασική επιλογη τύπου ασφάλειας αντε και κανα port trigering επειδή πρέπει να το βάλουν για να δουλέψουν σωστά τα online games και torrent clients)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Πριν από κάθε αναβάθμιση κάνουμε ένα backup το configuration και τραβάμε ένα screenshot τα settings για την σύνδεση στο internet.
    1) Το interface μοιάζει με το παλιό?
    2) Αυτό σε βοηθάει? http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=7092
    3) Μήπως έχεις το όνομα από το παλιό firmware πριν κάνεις την αναβάθμιση? π.χ "Thomson_TG_582_v1_FW_χχχχ.zip"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 20-08-16 στις 09:55

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Το παλιό fw δεν μπορείς να το βάλεις ? Όλα τα ρουτερ παίζουν μάλλον δεν βάζεις τις ρυθμίσεις σωστά

    Sent from my 2014813 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Καλημέρα από το κινητό.
    Έκανα πολλές προσπάθειες αλλά σε ένα ξένο φορουμ διάβασα ότι η Thomson κάνει modem κατά τις απαιτήσεις του εκάστοτε πελάτη - πάροχου.
    Υπάρχει κάποιο είδους κλείδωμα δηλαδή. Θα δοκιμάσω να του βάλω ένα general firmware όπως αναφέρει μέσω tftp. Αλλιώς θα δηλώσω βλάβη του modem μπας και πάρω άλλο.
    Τα λέμε (ελπίζω από την κανονική σύνδεση)
    Χαρούμενο EDIT:
    Τελικά τα κατάφερα με άλλο modem router Speedport Entry 2i και πάει σφαίρα!
    Ευχαριστώ σας παιδιά για το ενδιαφέρον

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misterno : 20-08-16 στις 12:59

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα κατέληξε να πρέπει να κάνω λέει ανανέωση συμβολαίου για να πάρω νέα συσκευή!
    Αυτό το καινούργιο ότι για να σου στείλουν αντικατάσταση για ελαττωματικό ρουτερ, πρέπει να κάνεις ανανέωση με ξεπερνά..... Μου το είπαν και εμένα πριν λίγο καιρό και τους γείωσα.... Και γι αυτό θα φάνε και άκυρο, από μένα, στο άμεσα μέλλον..

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Δοκιμάζω με μερικά σκόρπια modem -router από άλλη εταιρεία αλλά τζίφος!
    ...
    Εμένα αυτό μου δείχνει πιθανή βλάβη δικτύου/dslam και όχι πρόβλημα στο modem.

    Δώστο σαν βλάβη και άστους να ψάξουν να βρουν αν φταίει το DSLAM, το καλώδιο ή το modem. Στο κάτω-κάτω δική τους υποχρέωση είναι.

    Προσωπικά η wind μου έχει αντικαταστήσει δύο χαλασμένα modem ( το ένα από πτώση κεραυνού κοντά στο σπίτι αλλά δεν τους το ανέφερα φυσικά ) χωρίς να ζητήσουν ανανέωση συμβολαίου ή να χρεώσουν οτιδήποτε έξτρα. Και στις δύο περιπτώσεις τους ζήτησα να τους επιστρέψω τα χαλασμένα μηχανάκια αλλά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Να σημειώσω ότι τους ανέφερα ότι είμαι ηλεκτρονικός και έκρινα εγώ προσωπικά ότι το πρόβλημα είναι στο modem και πουθενά αλλού. Το δέχθηκαν έτσι απλά.

    Με την cyta στο γραφείο είχα ανάλογο πρόβλημα αλλά διαφορετική αντιμετώπιση. Προερχόμουν από τους πελάτες που κληρονόμησε η cyta από την netone και όπως όλοι σε ανάλογη περίπτωση το modem κλείδωνε σε χαμηλή ταχύτητα όταν έγινε η αλλαγή παρόχου. Αναφέρω το πρόβλημα και στην αρχή κάνουν το παγώνι. Μετά από απειλές ότι θα ζητήσω ακύρωση συμβολαίου στέλνουν τεχνικό για να δει το πρόβλημα. Υποδέχομαι τον τεχνικό στην reception της εταιρείας ο οποίος έχει ένα υφάκι του στυλ θα μετρήσουμε την γραμμή σας με το σούπερ-ντούπερ μαγικό μηχάνημα που έχουμε και θα δούμε εάν έχετε πρόβλημα. Για κακή τύχη του τεχνικού το modem είναι στον χώρο του εργαστηρίου. Οδηγώ τον τύπο στο lab όπου βλέπει διάφορα Agilent/Keysight, Tektronix, NI κλπ και χλωμιάζει ελαφρά. Εκεί ξεχνάει να ανοίξει το μαγικό βαλιτσάκι που έχει, τηλεφωνεί στον προϊστάμενό του και λέει "η γραμμή είναι ΟΚ, φταίει το modem, θα αφήσω το καινούριο και φεύγω".

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    βρε δεν μας λες ποια ειναι η εταιρεία με τέτοιο εργαστήριο ? ιντρακόμ ?
    με έχει φάει η περιέργεια πες μας τουλάχιστον ειναι στο coralia ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 21-08-16 στις 01:58

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά καινούριου modem/router
    By thant in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 08:57
  2. modem router gsm
    By elettronica in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-10, 11:47
  3. Τροφοδοτικο Modem Router Baudtec
    By xifis in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-10, 16:31
  4. Εμβελεια modem router
    By dbsjro in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-09, 06:29
  5. modem router to wirless router
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-07, 01:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας