Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 38

Θέμα: Και κάτι ελπιδοφόρο

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή ακριβώς είναι και η διαφορά. Η ομάδα αυτή σχεδίασε το δικό της "kit" και δεν πήρε ένα έτοιμο από κατάστημα.

    Στις επιστημονικές δημοσιεύσεις τους που ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, θα δείτε ότι οι περισσότερες έχουν να κάνουν με υπολογισμούς και βελτίωση πτερύγων, ατράκτου κλπ. Αυτά είναι σημαντικά όταν θέλεις να κατασκευάσεις ένα UAV διότι μεγιστοποιείς το χρόνο πτήσης και την επιχειρησιακή του εμβέλεια. Για να μιλάμε με αριθμούς, ο στόχος τους είναι ένα UAV με χρόνο πτήσης >8 ώρες που επιχειρεί στα 2000m.
    Εάν δεν υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις, ακόμα και ένα κομμάτι χαρτόνι μπορεί να δεχτεί ένα kit τηλεκατεύθυνσης και να πετάξει

    Επίσης για το συγκεκριμένο UAV αναπτύσσουν παράλληλα και software ώστε να μπορεί επεξεργάζεται τα δεδομένα από τους αισθητήρες που φέρει (κάμερα, θερμική κάμερα) για να εξυπηρετεί τους σκοπούς επιτήρησης για τους οποίους σχεδιάστηκε, δηλαδή εντοπισμό ανθρώπων, δασικών πυρκαγιών και δημιουργία ορθοφωτογραφιών-ορθοφωτοχαρτών.
    Έτσι ναι, έχει νόημα.
    Γιατί μέχρι τώρα νόμιζα ότι απλά φτιάξανε ένα αεροπλανάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή ακριβώς είναι και η διαφορά. Η ομάδα αυτή σχεδίασε το δικό της "kit" και δεν πήρε ένα έτοιμο από κατάστημα.

    Στις επιστημονικές δημοσιεύσεις τους που ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, θα δείτε ότι οι περισσότερες έχουν να κάνουν με υπολογισμούς και βελτίωση πτερύγων, ατράκτου κλπ. Αυτά είναι σημαντικά όταν θέλεις να κατασκευάσεις ένα UAV διότι μεγιστοποιείς το χρόνο πτήσης και την επιχειρησιακή του εμβέλεια. Για να μιλάμε με αριθμούς, ο στόχος τους είναι ένα UAV με χρόνο πτήσης >8 ώρες που επιχειρεί στα 2000m.
    Εάν δεν υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις, ακόμα και ένα κομμάτι χαρτόνι μπορεί να δεχτεί ένα kit τηλεκατεύθυνσης και να πετάξει

    Επίσης για το συγκεκριμένο UAV αναπτύσσουν παράλληλα και software ώστε να μπορεί επεξεργάζεται τα δεδομένα από τους αισθητήρες που φέρει (κάμερα, θερμική κάμερα) για να εξυπηρετεί τους σκοπούς επιτήρησης για τους οποίους σχεδιάστηκε, δηλαδή εντοπισμό ανθρώπων, δασικών πυρκαγιών και δημιουργία ορθοφωτογραφιών-ορθοφωτοχαρτών.
    Ξέρω αρκετούς που κατασκευάζουν απο το "μηδέν" τα RC αεροσκάφη τους (όχι σε Kit) για το χόμπι τους. Αλλά έτσι όπως το ερμήνευσε το project ο kioan, σίγουρα δείχνει να έχει άλλη διάσταση το θέμα αυτό και όχι απλά μία κατασκευή που η επιτυχία της σταματάει στο ότι είναι άξια να πετάξει καλά....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    manolena
    από τα 18 -24 χρόνια μου ασχολούμουν επαγγελματικά με το θέμα.
    και φτιάχναμε ότι μέγεθος μας ζητούσαν
    Πέρα από το μέγεθος του α/φ που αναφέρατε μήπως μπορείτε να μας δώσετε ενδεικτικές τιμές από :

    1- Βάρος α/φ (κενό και πλήρες καυσίμου)
    2- Βάρος payload
    3- Μέγιστη διάρκεια πτήσεως
    4- Επιχειρησιακό υψόμετρο πτήσεως
    5- Τιμές πτερυγικής φόρτισης


    Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω flame war, στους κατασκευαστές uav κυκλοφορεί η φράση "κεσές από γιαούρτι" όταν αναφέρονται σε τ/κ αερομοντέλα. Μαντέψτε το λόγο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    καλημέρα, τυχαίο βίντεο.




    επίσης στην περιοχή μου (γιατί το παραπάνω δεν είναι από Ελλάδα..)
    πολλοί το παδεύουν με συναρμολογούμενα κουαντκόπτερα, κλπ δικές τους κατασκεύες.

    επίσης παρόμοια με αυτά που βλέπουμε τώρα (ουάου ουάου) τα έκαναν μερικές 10ετίες πρίν
    κάποιοι κύριοι στην Λούτσα! και τα έβλεπα σαν παιδί οταν πήγαινα με την οικογένεια μου για
    μπάνια.

    όλα αυτά λοιπόν δεν είναι καθόλου καινούργια πράγματα! απλά την τελευταία 10ετία έχουν
    διαδοθεί πάρα πολύ.

    από το βίντεο θα περίμενα κάτι πολύ περισσότερο! αν και εφόσον ο σκοπός του είναι για military...
    η τεχνογνωσία υπάρχει! δεν χρειάζεται να ανακαλύψης και πάλι το τροχό! (που τους έσπασε).



    [EDIT]

    η μουσική επένδυση TOP GUN τους έλειπε!!! sorry κιόλας δεν είμαι τύπος που θέλει να βγάζει
    κακία...αν η προσπάθεια τους ήταν καθαρά ερασιτεχνική...τότε ΝΑΙ πολύ αξιόλογη! εκτός και
    αν δεν έχω κατάλαβει κάτι σε αυτά που βλέπω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 27-08-16 στις 10:56

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Υποθέτω πως οι περισσότεροι εδώ δεν μπήκατε καν στον κόπο να επισκεφτείτε το site τους (links προς το οποίο έχω δώσει 2 φορές στα προηγούμενα μηνύματά μου) για να πάρετε μια ιδέα περί τίνος πρόκειται προτού κρίνετε τη δουλειά μιας ολόκληρης ερευνητικής ομάδας απλώς από ένα video που παρουσιάζει μόνο τις πτητικές δοκιμές της ατράκτου.

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (27-08-16), CybEng (28-08-16), manolena (27-08-16), picdev (27-08-16)

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων

    από το βίντεο θα περίμενα κάτι πολύ περισσότερο! αν και εφόσον ο σκοπός του είναι για military...
    η τεχνογνωσία υπάρχει! δεν χρειάζεται να ανακαλύψης και πάλι το τροχό! (που τους έσπασε).

    [EDIT]

    η μουσική επένδυση TOP GUN τους έλειπε!!! sorry κιόλας δεν είμαι τύπος που θέλει να βγάζει
    κακία...αν η προσπάθεια τους ήταν καθαρά ερασιτεχνική...τότε ΝΑΙ πολύ αξιόλογη! εκτός και
    αν δεν έχω κατάλαβει κάτι σε αυτά που βλέπω.
    Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που κατασκευάζουν ερασιτεχνικά πλήρως λειτουργικούς...πυράυλους.

    Άλλο όμως αυτό και άλλο η κατασκευή ενός οχήματος με συγκεκριμένες επιχειρησιακές απαιτήσεις. Διάβασε τουλάχιστον τα σχόλια στο video. Το όχημα προορίζεται για πολιτική χρήση και όχι στρατιωτική, αφού γίνεται με συνχρηματοδότηση της ΕΕ. Η τεχνογνωσία φυσικά υπάρχει, μόνο που δεν την έχουμε εμεις και αυτοί που την έχουν την δίνουν πολύ ακριβά ή δεν την δίνουν καθόλου. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη αξία του εγχειρήματος.

    Η μουσική που ακούγεται στη φάση της πτήσης είναι Pink Floyd (πληροφοριακά).

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (27-08-16)

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    εγώ αυτό διάβασα:


    "The Mission

    The UAV will be designed for missions primarily focused on:

    -Broad area surveillance, on a 24h/7d basis patrol over segments of National borders.
    -Forest regions surveillance, on a 24h/7d basis patrol operation"

    προσωπικά την περιπολία των συνόρων ξέρω να την έχει ο στρατός και το λιμένικο, αν κάνω
    λάθος οκ, είπα: "αν και εφόσον ο σκοπός του είναι για military..."


    το τραγούδι αν κάποιος δεν το ξέρει και τον απασχολεί το βρίσκει εύκολα στο shazam, εμένα ολο
    αυτό μου θυμιζει ιδέα για βίντεο παρμένη απο το top gun και δεν με ενθουσιάζει.. ΑΝ θεωρούμαι
    ενας απο τους τελικούς αποδέκτες του βίντεο μέσα απ' το youtube.



    γενικότερα θεωρώ οτι βλάπτει την προσπάθεια τους το βίντεο που ανέβασαν!

    Τώρα όμως ναι...δικαιολογημένα θα πείτε οτι βγάζω κακία, όμως Tι στο πέοντα βλέπουμε??
    ενα "high tech" RC να σκάει στα χωράφια και να χαίρονται.. και καλά trial and error??


    Η intracom που είναι μέσα στο παιχνίδι τι κάνει? τακα τακα... παιδιά φτιάξαμε άλλο ένα
    ηλεκτρονικό μπουζούκι για πούλημα ποιος το θέλει??

    να ρωτήσουν τους εργοδότες τους την northrop grumman και την raytheon αν δεν ξέρουν
    πως να το κάνουν UAV.

    καταλαβαίνω οτι σε όλο αυτή την ιδέα υπαρχουν και γνωστοί, όμως αυτή είναι η γνώμη μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 28-08-16 στις 00:30

  10. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταλαβαίνω οτι σε όλο αυτή την ιδέα υπαρχουν και γνωστοί...
    Τι εννοείς;

    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ αυτό διάβασα:
    "The Mission
    The UAV will be designed for missions primarily focused on:
    -Broad area surveillance, on a 24h/7d basis patrol over segments of National borders.
    -Forest regions surveillance, on a 24h/7d basis patrol operation"

    προσωπικά την περιπολία των συνόρων ξέρω να την έχει ο στρατός και το λιμένικο, αν κάνω
    λάθος οκ, είπα: "αν και εφόσον ο σκοπός του είναι για military..."
    Στην αρχή το λέει καθαρά:

    "HCUAV is a research project, whose aim was to design and build a Medium-Altitude-Long-Endurance Unmanned Aerial Vehicle (MALE UAV) in order to carry out civil operations in Greece. "

    Με το "National borders" ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται να επιχειρεί εντός επικρατείας, διότι τέτοια οχήματα χρησιμοποιούνται και για "αναγνωρίσεις" παραέξω.

    Στο βίντεο η ομάδα δίχνει την αποτυχία της στις δοκιμές και την τελική επίτυχημένη προσπάθεια. Αν ήθελε να κάνει προπαγάνδα θα έδινε τη δουλειά σε μια οποιαδήποτε διαφημιστηκή εταιρία και θα έδειχνε παπάδες. Ακόμα και η μουσική επένδυση είναι στο πνεύμα αυτό. To "Learning to Fly" μόνο σε αισθητικές τύπου top gun δεν παραπέμπει.

    Και μια που ανέφερες τη Grumman θα ξέρεις ίσως ότι το πρωτότυπο F-14 τους έπεσε στις δοκιμαστικές πτήσεις.


    Δικαιολογημένα, λόγω των συνθηκών, υπάρχει μια διάχυτη καχυποψία, όμως το γεγονός ότι πολλοί σχολιαστές (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) σπεύδουν να υποβαθμίσουν μια αξιόλογη προσπάθεια ανάπτυξης εγχώριας τεχνολογίας παραπέμπει στο: "Να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα" που είπε εκείνος ο Μεγάλος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 28-08-16 στις 11:19
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (29-08-16), kioan (28-08-16)

  13. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχή το λέει καθαρά:

    Με το "National borders" ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται να επιχειρεί εντός επικρατείας, διότι τέτοια οχήματα
    χρησιμοποιούνται και για "αναγνωρίσεις" παραέξω.

    που το ξεκαθαρίζει αυτό? μπορεί αυτός να είναι ο σκοπός τους όμως δεν το ξεκαθαρίζουν, απο την μια λεει "Civil"
    και απο την άλλη "Βroad area surveillance, on a 24h/7d basis patrol over segments of National borders."

    αν εσύ και οι υπόλοιποι το βλέπετε καθαρά...ε τότε τι να πώ ίσως υστερώ νοητικά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο βίντεο η ομάδα δίχνει την αποτυχία της στις δοκιμές και την τελική επίτυχημένη προσπάθεια. Αν ήθελε να κάνει
    προπαγάνδα θα έδινε τη δουλειά σε μια οποιαδήποτε διαφημιστηκή εταιρία και θα έδειχνε παπάδες. Ακόμα και η μουσική
    επένδυση είναι στο πνεύμα αυτό. To "Learning to Fly" μόνο σε αισθητικές τύπου top gun δεν παραπέμπει.

    το βίντεο ξαναλέω είναι ΜΟΥΦΑ! ζημιώνει την εικόνα της προσπάθειας παρά που την ευνοεί, δεν χρειάζεται να το
    δώσεις να στο φτιάξουν ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ! απλά κάποιος δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να ασχοληθεί!


    δες youtubers δικούς μας πιτσιρίκια τι editing κάνουν στα video τους στο youtube και πόσα 100αδες χιλιάδες views
    τραβάνε..θες να δώσω links με παραδείγματα?

    το τραγουδάκι το σχολίασα ΟΧΙ για τους στοίχους του.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια που ανέφερες τη Grumman θα ξέρεις ίσως ότι το πρωτότυπο F-14 τους έπεσε στις δοκιμαστικές πτήσεις.
    μην το λές αυτό για το F-14 pls! grumman είναι αυτoί εκεί στο βίντεο?? μόνο εγώ λείπω απο το χαβαλέ, η ιντρακόμ όμως!
    που έχει δουλειές με την grumman πολλά παραπάνω θα μπορούσε να είχε κάνει πέρα απο αυτό που ξέρω οτι έκανε στο uav.
    (αυτό το λένε κάπου?)

    Οι τεχνικοί της με όλη αυτή την εμπειρία απο σοβαρές συναρμολογήσεις, κλπ θα μπορούσαν για περισσότερα... αλλά
    προφανώς οι ώρες του 8ωρου που διάθεσε η ιντακομ ήταν μόνο για αυτό που έκαναν ή μόνο αυτό συμφώνησαν να
    αναλάβουν. (για τις άλλες εταιρίες δεν έχω άποψη αλλά προφανώς με αντίστοιχο τρόπο θα κινήθηκαν).

    έχεις ιδέα για τα project τα δικά τους? (Fail και καλά) και οτι δουλειές τους δείνουν ξένοι να φτιάχνουν?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικαιολογημένα, λόγω των συνθηκών, υπάρχει μια διάχυτη καχυποψία, όμως το γεγονός ότι πολλοί σχολιαστές
    (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) σπεύδουν να υποβαθμίσουν μια αξιόλογη προσπάθεια ανάπτυξης εγχώριας
    τεχνολογίας παραπέμπει στο: "Να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα" που είπε εκείνος ο Μεγάλος.
    ερώτηση: τι απέγινε το Πήγασος ΙΙ oυτε patrol στα δάση δεν μπορεί να κάνει?


    ξέρω το ποστ μου βγάζει ύφος...σορρυ, δεν έχω κάποιο μένος και προσωπικά δεν ανήκω σε κανένα group αποδόμησης
    Ελληνικών προσπαθειών όμως με τις διαφωνίες εδώ μέσα δεν μπορώ και ας μου πεις οτι την προκαλώ ξέρω οτι
    κάτι ιδιαίτερα λάθος δεν λέω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino ή κάτι άλλο;
    By xarda in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 06:55
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-13, 19:27
  3. να και κάτι με μέλλον στην ελλάδα...
    By Lykos1986 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-08, 22:17
  4. κάτι πολύ ενδιαφέρον
    By itta-vitta in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-06, 09:53
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-05, 10:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας