Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ PLC - SIEMENS

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Γιατι να δωσεις 300-400-500-600 (δεν ξερω ποσα) απλα για ενα σεμιναριο;

    - Ποσο παραπανω να σου δειξει καποιος σε λιγες ωρες σε σχεση με τον καθηγητη σου;Εστω και ενα εξαμηνο να εκανες PLC ειναι περιπου 25 εργαστηριακες ωρες + αλλες ποσες θεωρια + αλλες ποσες που αφιερωσες σε Project + αλλες ποσες για εξετασεις/προοδους.

    - Ποσο πιο εξειδικευμενος να ειναι αυτος στο σεμιναριο σε σχεση με καθηγητη εφαρμογων; (που ολοι εχουν απαραιτητη προυπηρεσια στον ΙΤ καποια χρονια)



    Εν ολιγης, εγω θα επαιρνα ενα μεταχειρισμενο PLC και θα το ξεφτυλιζα.Μολις τελειωνα θα το πουλουσα.Κανεις δεν θα τον νοιαξει εαν εχεις τετοιο σεμιναριο..οποιος θελει το παιρνει αυτο το χαρτι.Δεν δηλωνει κατι που να σε κανει σε μια συντεξευση να κανεις τη διαφορα.

    Παρε ενα μεταχειρισμενο PLC και ξεφτυλισε το.


    Τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη.


    Εαν εισαι ακομα φοιτητης,υπαρχει κατι πανω απο χαρτια και πτυχια για να πιασεις δουλεια.
    ακομα φοιτητης ειμαι. Να το παρω το plc οκ. αλλα τα project που θα καταφερω να σκεφτω εγω θα διαφερουν κατα πολυ πιστευω απ οτι καποιο αληθεινό σεναριο. επισης πολλα πραγματα στα plc χρειαζονται κ αλλα plc. πχ τα δικτυα των plc ή τα HMI που θα χρειαστουν κ αυτα. Πιστευω θα μου εξηγησουν καποια ακομα γλωσσα που δεν εκανα στο ΤΕΙ πχ ladder, εμεις καναμε την STL. και αλλες πολλες καινουριες τεχνολογιες οπως το TIA PORTAL που εψαξα που το προτεινε καποιος απο εδω μεσα. Γι αυτο το λογω σκεφτομαι μηπως τελικα τα κανω.

    Εαν εισαι ακομα φοιτητης,υπαρχει κατι πανω απο χαρτια και πτυχια για να πιασεις δουλεια.
    Τι εννοεις; την εμπειρια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Πως γινεται ΤΕΙ να μην κανει Ladder και SFC !

    Ειναι πολλα τα λεφτα για απλα ενα χαρτι.Δωσε το 1/4 και μαθε μονος ή ζητα απο καποιον εμπειρο με κανα 50euro.Κανεις δεν κοιταει χαρτια στη πιατσα τετοιου ειδους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karabill93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις; την εμπειρια;
    Σε εμας οι καλυτεροι ειχαν προτασεις απο καθηγητες πριν καν αποφοιτησουν για δουλειες.Τωρα κατι 'πουλια' που σπουδαζαν 5-6+ χρονια και δεν το ειχαν..ειναι αλλο θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Τα PLC.τ ης Siemens μέχρι ένα σημείο είμαι εύκολα από εκεί μετά ή για να δουλέψεις το μεγάλο πρόγραμμα το tia portal ή τα hmi μόνος σου δεν κάνεις τίποτα , θες σεμηναριο .
    300€ αν κοστίζει δεν είναι πολλά.
    Πρώτα από όλα.θες PC με 3 οθόνες και στεινεις δυκτεια server οθόνες κέρατα . Αυτά αν δεν στα δειξει κάποιος δύσκολα θα προχωρησεις , και βιβλία που είδα δεν έλεγαν πολλές λεπτερειες.
    Και φυσικά δεν είναι το χαρτί το θέμα αλλά οι γνώσεις που παίρνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Σιγα μην κανουμε επιστημη και τα PLC... τι παραπανω μπορει να μαθεις σε ενα σεμιναριο απ'οτι σε μισο χρονο με Codesys και PLC μπροστα σου;Καποια πραγματα μαθαινονται μονο στο πεδιο.

    Τελος παντων.Ο καθενας επενδυει τα λεφτα του οπως νομιζει.

    Kανε το σεμιναριο και ανεβασε τις εμπειριες σου σε συνεντευξεις ή δουλειες.

    Y.Γ δε μπορω να καταλαβω πως γινεται ΤΕΙ να μην διδασκει Ladder.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ο κώδικας και ή λαντερ αλλά όλες οι υπόλοιπες ρυθμίσεις για να στησεις δικτυτα πρωτόκολλα κτλ. Για μεγάλα project.
    Δεν αξίζει να πας για λαντερ στο σεμηναριο αλλα για να μάθεις ότι δεν μπορείς να μάθεις μόνος σου

    Sent from my 2014813 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Δηλαδη υπαρχει περιπτωση αυτο το χαρτι που το παιρνει ο καθενας να σου δωσει πλεονεκτημα στην αγορα για ευρεση εργασιας ή πιστευεις οτι και που θα δει πρωτοκολλα ο οποιοδηποτε θα ανταγωνιστει καποιον αλλο που δεν ξαναειδε τετοιου ειδους;

    Προσωπικη αποψη ειναι.Εχω κανα 2-3 παραδειγματακια απο μεγαλες εταιριες και το ποσο τους ενοιαζαν τι τελειωσες ή ποσο σχετικος εισαι με το ειδος.Σκεψου ποσο τους νοιαζει ενα 'πληρωμενο' χαρτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Το χαρτί τι σχέση έχει ? Είπα εγώ κάτι για "χαρτί"?
    Για το tia portal μιλησα , πρώτα από όλα υπάρχει κάποιος εδώ που το έχει δουλέψει να μας πει πόσο εύκολο είναι το συγκεκριμενο πρόγραμμα ? Και αν μπορείς μόνος σου να το δουλέψεις ή να το μάθεις ?
    Φυσικά εφτοαξα κάποια απλά πράγματακια αλλά όταν έφτασε ή ώρα να βάλω οθόνη hmi να σύνδεσω 2 PLC και pc κτλ έπρεπε να κάνεις κάτι περίεργες ρυθμίσεις και ρωτοτντας τον αρχιμηχανικο της εταιρείας πως διάολο τα ξέρει μου.λεει από τα σεμηναρια της Siemens

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Μα για το χαρτι γινεται το ολο θεμα.Ψαξε 2 λεπτα στο net και θα δεις εαν γινεται να το μαθεις μονος ή οχι.

    Εντομεταξυ αυτα που αναφερω τα γραφουν ολοι οι προηγουμενοι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SProg : 28-08-16 στις 17:53

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Με το ΤΙΑ έχω ασχοληθεί και γω λίγο και θα έλεγα ότι και αυτό όπως και το προηγούμενο, (simatic manager), για να το καταλάβει κάποιος πρέπει να ασχοληθεί πρωτίστως ο ίδιος. Για μένα πάντα ένα έτοιμο project είναι η καλύτερη αρχή για να μελετώ και μαθαίνω κάτι νέο. Στην συνέχεια ψάχνομαι διαβάζω ρωτάω, στο τέλος και ένα σεμινάριο θα ερχόταν να συμπληρώσει όλα τα προηγούμενα.
    Πάντως με το ΤΙΑ ακόμα και με ξένους τεχνικούς που στείνουν μηχανές και έχουν αρκετή γνώση και εμπειρία, δεν ακούω καλά λόγια. Συγκεκριμένα ένας Ιταλός μου έλεγε "ποια είναι η καινοτομία αυτής της τόσο βαριάς σουίτας όταν για παράδειγμα κατάργησαν το πιο απλό που προϋπήρχε στο simatic manager, go to location". Φυσικά αυτό είναι μόνο μια λεπτομέρεια. Να μην αναφέρω ότι απαιτεί υπολογιστή με τουλάχιστον 8gb ram ssd σκληρό οπωσδήποτε, και φυσικά 4πυρηνο επεξεργαστή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη υπαρχει περιπτωση αυτο το χαρτι που το παιρνει ο καθενας να σου δωσει πλεονεκτημα στην αγορα για ευρεση εργασιας ή πιστευεις οτι και που θα δει πρωτοκολλα ο οποιοδηποτε θα ανταγωνιστει καποιον αλλο που δεν ξαναειδε τετοιου ειδους;

    Προσωπικη αποψη ειναι.Εχω κανα 2-3 παραδειγματακια απο μεγαλες εταιριες και το ποσο τους ενοιαζαν τι τελειωσες ή ποσο σχετικος εισαι με το ειδος.Σκεψου ποσο τους νοιαζει ενα 'πληρωμενο' χαρτι.
    Το τελευταιο μου φαινεται λιγο τραβηγμενο.. αν ειναι ετσι τι νοημα εχει να σπουδασεις τι νοημα εχει να επενδυσεις πανω σε κατι. Αν ειναι να παιρνουν τυχαιους τι κριτηρια εχουν για να προσλαβουν κοσμο;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Siemens S5 PLC Software
    By MacGyver in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 15:55
  2. PLC SIEMENS S7-200 CPU 221
    By leptokarias in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-14, 19:05
  3. Siemens PLC
    By ioannistsi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 20:20
  4. PLC logo siemens
    By Sky in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-12, 00:01
  5. PLC LOGO SIEMENS problem
    By Knight Rider in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 23:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας