Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ PLC - SIEMENS

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Cool ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ PLC - SIEMENS

    Καλησπερα σε ολους! θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει παρακολουθησει τα σεμιναρια της siemens για plc s7 ,wincc,tia portal. Τι γνωμη εχετε γι αυτα, αξιζουν; εχω δει οτι παρομοια κανει και η ΚΕΚ ΙΒΕΠΕ. Έχουν την ιδια ισχυ; αυτα της ΚΕΚ ΙΒΕΠΕ εχουν αναγνωριση στο εξωτερικό(κυριως Ε.Ε) ;

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά τα σεμινάρια απ' οποιοδήποτε φορέα έχουν ως σκοπό να σου δώσουν μια πρώτη εικόνα. Πιο πολύ αξία μπορεί να έχουν αν διαθέτεις ήδη μια εμπειρία πάνω στο αντικείμενο, με την λογική ότι οι ερωτήσεις που θα θέσεις στον εισηγητή, θα είναι πιο ουσιαστικές.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά τα σεμινάρια απ' οποιοδήποτε φορέα έχουν ως σκοπό να σου δώσουν μια πρώτη εικόνα. Πιο πολύ αξία μπορεί να έχουν αν διαθέτεις ήδη μια εμπειρία πάνω στο αντικείμενο, με την λογική ότι οι ερωτήσεις που θα θέσεις στον εισηγητή, θα είναι πιο ουσιαστικές.
    υποτιθεται οτι σου μαθαινουν απ το μηδεν εκει γι αυτο και εχει επιπεδα basic και advance. σαν φοιτητης εχω κανει plc στην σχολη. τα καταφερνα αρκετα καλα..αλλα δεν εχω εργαστει σε κατι πανω σε αυτα περα απ οτι καναμε στο εργαστηριο.. δηλαδη δεν αξιζει να τα παρακολουθησω αυτη τη στιγμη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Γιατί το θες για το χαρτί ή για να μάθεις? Εάν ισχύει το δεύτερο ένα έχω να σου πω. Πιο πολλά έμαθα όταν ένας PLCας έκατσε ένα ΣΚ και μου έδειξε 10 πράγματα παρά όταν είχα πάει στο σεμινάριο. Πέρα από αυτό αν δεν ψηθείς μην περιμένεις και πολλά. Μετά από λίγο δεν θα θυμάσαι σχεδόν τίποτα (Εγώ τουλάχιστον επειδή δεν ασχολήθηκα δεν θυμόμουν)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karabill93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποτιθεται οτι σου μαθαινουν απ το μηδεν εκει γι αυτο και εχει επιπεδα basic και advance. σαν φοιτητης εχω κανει plc στην σχολη. τα καταφερνα αρκετα καλα..αλλα δεν εχω εργαστει σε κατι πανω σε αυτα περα απ οτι καναμε στο εργαστηριο.. δηλαδη δεν αξιζει να τα παρακολουθησω αυτη τη στιγμη;
    Υποτίθεται ότι σου μαθαίνουν απ το 0 ωστόσο αυτό που είπε ο kontras as ισχύει στο απόλυτο. Αν δεν <ψηθεις> στην πράξη παρέα με κάποιον έμπειρο, μην περιμένεις από ένα ή δύο σεμινάρια να μάθεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το θες για το χαρτί ή για να μάθεις? Εάν ισχύει το δεύτερο ένα έχω να σου πω. Πιο πολλά έμαθα όταν ένας PLCας έκατσε ένα ΣΚ και μου έδειξε 10 πράγματα παρά όταν είχα πάει στο σεμινάριο. Πέρα από αυτό αν δεν ψηθείς μην περιμένεις και πολλά. Μετά από λίγο δεν θα θυμάσαι σχεδόν τίποτα (Εγώ τουλάχιστον επειδή δεν ασχολήθηκα δεν θυμόμουν)
    Σκεφτομαι να τα παρω για να μαθω αλλα και για να ειναι μια αποδειξη οτι ξερω. Τελειωνω το τμημα αυτοματισμου και απλα ψαχνομαι τι θα μου χρειαστει και τι μπορω να κανω. Ειτε αυτο ειναι ενα μεταπτυχιακο ειτε ενα σεμιναριο ειτε δεν ξερω τι αλλο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Βασίλη καλό είναι ότι χαρτί έχεις, αλλά στην ουσία η πράξη είναι αυτή που αποδεικνύει ότι ξέρεις κάτι ή όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη καλό είναι ότι χαρτί έχεις, αλλά στην ουσία η πράξη είναι αυτή που αποδεικνύει ότι ξέρεις κάτι ή όχι.
    συμφωνω σε αυτο. απλα δεν ξερω πως να κινηθώ..πχ πιστευω ενα απλο πτυχιο δεν νομιζω να τους φτανει για να με παρουν σε καποια δουλεια. Οπότε πιστεύεις να κανω καποιο σεμιναριο σαν αυτά οταν θα ειμαι πιο πολυ μεσα στα πραγματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Το σεμινάριο ίσως δεν φανεί ιδιαίτερα δελεαστικό σε μια πιθανή πρόσληψή σου, όσο ότι θα είναι περισσότερο βοηθητικό για σένα αν ασχοληθείς στην πράξη με το αντικείμενό σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karabill93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομαι να τα παρω για να μαθω αλλα και για να ειναι μια αποδειξη οτι ξερω. Τελειωνω το τμημα αυτοματισμου και απλα ψαχνομαι τι θα μου χρειαστει και τι μπορω να κανω. Ειτε αυτο ειναι ενα μεταπτυχιακο ειτε ενα σεμιναριο ειτε δεν ξερω τι αλλο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις
    Εμένα η γνώμη μου είναι μην το κάνεις τουλάχιστον όχι σε πρώτο χρόνο. Είναι αρκετά τα λεφτά για να πάρεις ένα χαρτί το οποίο δεν ξέρεις και αν θα το αξιοποιήσεις... Πρακτική έχεις κάνει; Αν όχι καλύτερα να το κυνηγήσεις από εκεί (και να το τονίσεις στην συνέντευξη ότι σε ενδιαφέρουν τα plc)... Επίσης δεν νομίζω να υπάρχει μεταπτυχιακό το οποίο ασχολείται καθαρά με plc.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Siemens S5 PLC Software
    By MacGyver in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 15:55
  2. PLC SIEMENS S7-200 CPU 221
    By leptokarias in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-14, 19:05
  3. Siemens PLC
    By ioannistsi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 20:20
  4. PLC logo siemens
    By Sky in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-12, 00:01
  5. PLC LOGO SIEMENS problem
    By Knight Rider in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 23:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας