Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: ΦΟΥΣΤΙΕΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΟΧΟ INTERNET ( απο αλλες εταιριες )

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    είχε πάρει νερά το καφάο μάλλον , μέχρι πάνω, άνοιξε του καμιά τρύπα για υπερχείλιση

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Κοιτα στο ρουτερ για fec errors και attenuation... Αν δεις εξωφρενικα νουμερα σε καποιο απο τα δυο ειναι βλαβη κ οταν τους αναφερεις ακριβως τα νουμερα θα πανε να το κοιταξουν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Συνδρομητης στον ΟΤΕ απο το 2007 με ondsl 768. Με την ιδια σχεδον τιμη απο τοτε εφτασα απο 768 χωρις ποτε εγω να εχω κανει αναβαθμιση σε 24αρα σημερα.
    Προβληματα με χαμηλες ταχυτητες και αποσυνδεσεις δει ειχα ΠΟΤΕ εκτος απο ελαχιστες φορες (ισως 2-3 τα τοσα χρονια) που υπηρχε πραγματικο προβλημα.
    Εδω και ενα χρονο κοντα απο οταν αρχισε η μαζικη αναβαθμιση σε vdsl ειδα δραματικη πτωση της ταχυτητας.
    Επειδη την καταλαβα την δουλεια τηλεφωνησα και ειπα το και το, εχω την ιδια γραμμη απο το 2007 και οσο παει βλεπω και πτωση της ταχυτητας.
    Αντι να μου πουνε να ελεγξουμε τη γραμμη και τις σχετικες παπατζες μου προτεινουν κατευθειαν vdsl.
    Πεφτουν λιγα καντηλια λιγες βλαστημιες λιγο απειλη οτι θα φυγω και ως δια μαγειας το προβλημα ψιλολυνεται.

    Το μονο εκνευριστικο ειναι οτι καθε μηνα το ξεχνανε και πρεπει να τους το θυμιζω.

    950 μετρα απο κεντρικοτατο και ισχυροτατο dslam κατα δηλωση οσων τεχνικων εχουν ερθει σπιτι μου να μετρησουν και ειναι πολλοι τα τελευταια χρονια και με λιγοτερο απο 15 μετρα ftp καλωδιο απο το "τελος" ευθυνης του οτε μεχρι την πριζα μου.

    Επι της ουσιας εκει που το 1,4 το ειχα σταθερο και δεδομενο το 1,2 φανταζει εξωπραγματικο σημερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xarry : 26-08-16 στις 04:07

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    και εγω αυτα γνωριζω παιδια και δεν αντιλεγω σε αυτα που λετε , τα ντισλαμ καταρχας εδω στο κεντρο ειναι στο κτιριο του οτε που εχω αποσταση 200 μετρα ... ασε που στο κεντρο δεν υπαρχουν πλεον καφαο ....
    το προγραμμα επαγγελματικο που εχω ειναι 4 που φυσικα με βολευει και μια χαρα πεταει περαν του οτι με δινει 12 ..... snr 10 στο ερειπιο αρα ? μια χαρα ,

    αρα λετε οτι αποκλειετεαι να γινετε αυτο ε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Πάρτο λογικα ρε σύ Δημήτρη.
    Για να εχει νόημα να κανει πχ η hol κατι τετοιο στην forthnet (τελειως τυχαία τα ονόματα, μην τρελαθούμε, ετσι?)
    θα πρεπει να το κανει μαζικά.
    Σε 20, 30 χιλιαδες ας πουμε...

    Εσυ τι λες τωρα, η forthnet δεν θα το παρει χαμπάρι?
    Μετα φανταζεσαι τι εχει να γινει?
    Μεχρι και τα σωβρακα θα τους παρουν στα δικαστηρια.

    Το τεχνικό κομματι το ξεπερναμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Να σας μεταφέρω μερικά λόγια ενός τεχνικού του οτε που χρειάστηκα πριν λίγο καιρό για λύσω ένα θέμα.
    Όσο αφορά τις γραμμές DSL του ΟΤΕ και στους συνδρομητές που είναι καρφωμένοι σε νέες ντουλάπες, λογικά και εφόσον δεν είναι φορτωμένες οι κάρτες, θα πρέπει να έχουν καλές ταχύτητες. Με τις νέες ντουλάπες και μόνο για τους συνδρομητές του, δεν παίζει ρόλο πόσο μακριά είσαι από το κέντρο διότι συγχρονίζεις στην ντουλάπα όπως στις VDSL, δηλαδή τα DSLAM είναι κατά τόπους. Από την ντουλάπα και μετά φεύγει οπτική.
    (εδώ δεν γνωρίζω να σας πω περιοχές, αλλά πιστεύω ότι αν είναι νέα ντουλάπα θα έχει οπτική).

    Η άποψη μου:
    Σε πολλές περιπτώσεις που μπορεί να σέρνεται ο περιηγητής, που μπορεί αυτό να είναι κάθε μέρα σε συγκεκριμένη ώρα, καλό θα ήταν να ρίξουμε μια ματιά μήπως τρέχει κανένα πρόγραμμα ενημερώσεων του OS μας, το οποίο είναι ρυθμισμένο σε συγκεκριμένη ώρα να τρέχει αυτόματα. Πχ. Κάτι windows update με εκτελέσιμο αρχείο το svchost.exe καθυστερεί το internet και το πισι μας σίγουρα (μιλάω για win7), ίσως κάποια αντιικά προγράμματα, ίσως έφαγε φλασιά το OS μας και ρύθμισε την ταχύτητα της κάρτας μας σε λιγότερα Mbps, εδώ μπορούμε να τρέξουμε το TCPOptimizer και να το δούμε.
    Το ρούτερ το δικό μου στις αρχές του μήνα έλεγε τα παρακάτω, η ταχύτητα μου πόσο θα έπρεπε να ήταν?

    ote.jpg

    Σημείωση: έχω DSL γραμμή με VDSL ρουτεράκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Η ΕΕΤΤ έχει δημιουργήσει ένα online εργαλείο μέτρησης της ποιότητας των ADSL/VDSL το οποίο μας επιτρέπει να δούμε και τις μετρήσεις που έχουν κάνει άλλη χρήστες και να βγάλουμε έτσι κάποια συμπεράσματα για τις ταχύτητες ανά περιοχή και πάροχο.

    Με την εγγραφή στο σύστημα μπορείτε να πραγματοποιείτε μετρήσεις και να συμβάλλετε στη δημιουργία ενός ακριβέστερου χάρτη ευρυζωνικής κάλυψης.




    http://hyperiontest.gr/

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγγελία από το internet απο τυχαία αναζήτηση
    By radioamateur in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 12:29
  2. χρηση ρυθμιστη φορτισης απο solar panel για αδιαλειπτη παροχη ενεργειας.
    By jimacid in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-12, 08:48
  3. χειρισμος εξοδων απο το internet no2
    By tasos51 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 23:56
  4. Λουκέτο σε 5 ασφαλιστικες εταιριες
    By weather1967 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 15:25
  5. Αγορες απο internet
    By harrys in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-08, 18:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας